*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674169 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6678 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 05:10:22 μμ »
  Μέχρι τώρα δήλωσα με πολλούς τρόπους την αντίθεση μου για την πιστοποίηση και έγραψα ότι δεν πρέπει να προηγείται στους καταλόγους των ωρομισθιών .
Εκείνο όμως που περισσότερο θεωρώ ότι θα πρέπει να ισχύσει στους πίνακες των ωρομισθίων είναι πριν από κάθε ένα από εμάς πιστοποιημένο ή μη, πολυπτυχιούχο και πολυσεμιναριούχο ,πρέπει να δοθεί προβάδισμα στο άνεργο απόφοιτο  που θέλει να δουλέψει στην Εκπαίδευση.
Αυτό προς γνώση και συμμόρφωση όσων θέλουν και ωρίτσες να προσπορίζονται και πολυάσχολοι να το παίζουν.Το πρωί στις δουλειές τους και το απόγευμα να προσθέτουν στον κουρβανά τους ,τη στιγμή που ο νέος πτυχιούχος  κοιτάει τα ταβάνια στο σπίτι του από την απελπισία του .Επίσης για όλους εκείνους  που η δουλίτσα και το βόλεμα στο Δημόσιο τους άφηνε πολύ χρόνο να τρέχουν όλη μέρα στα σεμινάρια και τις εκπαιδεύσεις ,αφού ούτως ή άλλως το Δημόσιο πληρώνει .Όχι μόνο μοριοδότηση στον άνεργο αλλά και ξεχωριστός κατάλογος.
Ετσι λοιπόν αφήστε τα περί εξειδικεύσεων και πιστοποιήσεων που ένας άνεργος με δυσκολία αντέχει το κόστος .Δώστε τους την ευκαιρία να έχουν και αυτοί κάποια λίγα χρήματα ας είναι και αργοπορημένα και αφήστε κατά μέρος της εξυπνάδες του τύπου <Μου δίνουν και άλλες ώρες αλλά επειδή εργάζομαι ....δεν μπορώ>
Μπορεί ο νόμος να δίνει ώρες στο Δημόσιο υπάλληλο ή το Ιδιωτικό αλλά ο κατάλογος με αυτούς, θα έπεται και μόνο αν δεν συμπληρωθεί από τα άνεργα νιάτα να χρησιμοποιηθεί.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6679 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 05:19:50 μμ »
marias δεν κατάλαβα. Έβαλες παράθεση αυτά που έγραψα και μέσα στην παράθεση έγραψες κάποια σε bold. Τα bold είναι δικά σου; Η γνώμη μου είναι ότι αυτός που έχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων θα έπρεπε να μην χρειάζεται να πιστοποιηθεί.

παπαπαστ:
Άνεργος να είναι και ότι ας είναι ότι θέλει. Τους σπουδαστές τους σκέφτηκες; Θα μάθουν πολλά από τον άνεργο. Το πολύ πολύ να μάθουν πως κοιτάνε το ταβάνι. Αρκεί η υψηλή μοριοδότηση. Δεν στέκει ο ξεχωριστός πίνακας.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6680 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 05:29:13 μμ »
marias δεν κατάλαβα. Έβαλες παράθεση αυτά που έγραψα και μέσα στην παράθεση έγραψες κάποια σε bold. Τα bold είναι δικά σου; Η γνώμη μου είναι ότι αυτός που έχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων θα έπρεπε να μην χρειάζεται να πιστοποιηθεί.
Συμφωνούμε...και ναι τα bold είναι δικά μου.
παπαπαστ:
Άνεργος να είναι και ότι ας είναι ότι θέλει. Τους σπουδαστές τους σκέφτηκες; Θα μάθουν πολλά από τον άνεργο. Το πολύ πολύ να μάθουν πως κοιτάνε το ταβάνι. Αρκεί η υψηλή μοριοδότηση. Δεν στέκει ο ξεχωριστός πίνακας.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6681 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 05:30:13 μμ »
Ηταν βέβαιο ότι δεν θα σου άρεσε η θέση μου να προηγηθούν οι άνεργοι Πτυχιούχοι.Να μας πεις όμως και γιατί θεωρείς ότι ο άνεργος είναι ότι να ναι .Να μάθουμε και τις απόψεις πως κρίνεις και πετάς στο κάλαθο τον άνθρωπο που κόπιασε σπούδασε αλλά βρίσκεται στην ανεργία ,ενώ κάποιος άλλος .πρέπει να προηγηθεί.Να μας πεις γιατί ο άνεργος θα μάθει τους σπουδαστές να κοιτάνε το ταβάνι και δεν θα τους μάθει ο βολεψάκιας του Δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6682 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 05:43:58 μμ »
Γιατί εγώ είμαι ο βολεψάκιας του Δημοσίου. Χαχαχα...πολύ καλό ανέκδοτο.

Αναλόγως ποιος άνεργος. Και πάλι η μοριοδότηση που τους δίνεται είναι υπεραρκετή. Με ποια λογική στέκει να προηγούνται. Εξήγησε το εσύ που το πρότεινες.

Αν επιβραβευτεί τόσο πολύ η ανεργία, τότε όλοι θα προτιμούν να είναι άνεργοι. Είναι δυνατόν; Το λες σοβαρά;

Ο μακροχρόνια άνεργος δεν έχει να κερδίσει κάτι από τα ΙΕΚ. Δεν του φτάνουν όπως δεν φτάνουν σε κανέναν μας.

Ο νέος πτυχιούχος που δεν έχει ποτέ του εργαστεί ξανά, δεν έχει να πει πολλά στους σπουδαστές. Αυτή είναι η άποψη μου. Φυσικά και ο βολεψάκιας του δημοσίου δεν έχει να πει πολλά.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6683 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 06:21:52 μμ »
JimP
α) Σωστά περιμένετε τα σεμινάρια...μακάρι να γίνουν το συντομότερο δυνατό. Σεμινάρια χρειάζονται αν έχεις λιγότερες από 150 διδακτικές ώρες (αν θυμάμαι καλά). Δεν είπε κανείς ότι βαριούνται αυτοί που περιμένουν τα σεμινάρια. Ούτε εκτιμούμε ότι βαριούνται. Σκοπίμως δεν πάνε γιατί δεν θέλουν να ισχύσει ποτέ.

β) Πως να γίνονταν στο αντικείμενο του καθενός. Δεν μου φάνηκε καθόλου δυσνόητη. Αυτό είναι και σχετικό. Παπαγαλία δεν χρειάστηκα για να περάσω. Για σένα εκπαιδευτής ενηλίκων είναι αυτός που έχει το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων αλλά προς το παρόν τουλάχιστον εκπαιδευτής ενηλίκων είναι αυτός που έδωσε εξετάσεις. Σίγουρα όχι κάποιος που δεν έδωσε ή κάποιος που τις σαμποτάρει.

γ) Λες θα έπρεπε να μοριοδοτείται. Αρχίσαμε τα τσουβαλιάσματα...Δηλαδή κάποιος που απέτυχε στις εξετάσεις να είναι στον ίδιο πίνακα με κάποιον που πέτυχε; Ένας διδακτορικός που απέτυχε ή δεν πήγε στις εξετάσεις δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερος από έναν πτυχιούχο που πήγε στις εξετάσεις και πέτυχε. Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος; Ο διδακτορικός που δεν είναι πιστοποιημένος είτε απέτυχε, είτε δεν πήγε στις εξετάσεις. Γιατί είναι καλύτερος από τον πτυχιούχο που πέτυχε στην πιστοποίηση;

δ) Μας εσύ δεν θες απλώς να μην αποκλειστούν. Θες να είμαστε στον ίδιο πίνακα. Ας είμαστε σε διαφορετικό πίνακα και αν και εφόσον εξαντληθεί θα πάρουν τους μη πιστοποιημένους.

ε) Να τις κάνεις κάθε δίμηνο τις εξετάσεις;

στ) Το μόνο σωστό που βλέπω ότι λες. Αλλά δεν προχωράς τη σκέψη ότι αυτούς εξυπηρετεί η παράταση...Γιατί δεν προχωράς τη σκέψη αυτή;

Μπορείς να κατηγορήσεις όσους πράγματι δεν θέλουν να διαβάσουν και να πάνε στις εξετάσεις....εμείς όμως είμαστε στο περίμενε κανένας δεν μας είπε ότι οι εξετάσεις είναι τζόκερ και αν πέσεις μέσα οκ αν δεν πέσεις τότε θα είναι άγνωστο πότε θα δώσεις...Θεωρώ άδικο να μπαίνει μια πιστοποίηση πιο πάνω από τα πτυχία...η μοριοδότηση είναι η πιο σωστή και δίκαιη λύση. Οι εξετάσεις θα μπορούσαν να γίνονται 2 φορές το χρόνο, αφού υπάρχει υψηλή ζήτηση... δεν έχω δώσει εξετάσεις και δεν γνωρίζω αν οι αξιολογητές ζητάνε παπαγαλία ή όχι, εσύ μπορεί να μην το βλέπεις έτσι όμως αρκετοί συνάδελφοι το βλέπουν ως υποχρεωτική αγγαρεία για να δουλέψουν και τίποτα παραπάνω...για τους δημοσίους υπαλλήλους συμφωνούμε έτσι κι αλλιώς,  και για να χρυσώσουν το χάπι αποφάσισαν να μοριοδοτήσουν με 4 μόρια την ανεργία...να μη νιώθει αδικημένος κι ο άνεργος που δεν έχει που την κεφαλή κλείνει...             
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2015, 06:23:39 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6684 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 06:55:25 μμ »
Συνάδελφοι έχει ρωτήσει κανένας στο τηλέφωνο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πως αποδεικνύεται η πιστοποίηση αφού δεν έχουμε λάβει ακόμα τις βεβαιώσεις;

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6685 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 06:56:26 μμ »
JimP
1. Δεν νομίζω ότι οι εξετάσεις είναι τζόκερ. Όσοι καλεστήκαμε για εξετάσεις πιστοποίησης δεν μπήκαμε σε κληρωτίδα. Υπερβολές είναι αυτά που λες. Ας γίνονται πιο συχνά. Πολύ σωστό. 2 φορές το χρόνο.

2. Γράφεις "Θεωρώ άδικο να μπαίνει μια πιστοποίηση πιο πάνω από τα πτυχία...η μοριοδότηση είναι η πιο σωστή και δίκαιη λύση. " Το επιχείρημα μου είναι στο γ) από τα γραφόμενα μου παραθέτεις. Έκανες την παράθεση αλλά δεν απάντησες σε αυτά. Θεωρείς ότι είναι άδικο και δεν σηκώνεις συζήτηση. Απάντησε σε αυτά που γράφω στο γ). Σε αυτό απάντησε μου δηλαδή "Δηλαδή κάποιος που απέτυχε στις εξετάσεις να είναι στον ίδιο πίνακα με κάποιον που πέτυχε; Ένας διδακτορικός που απέτυχε ή δεν πήγε στις εξετάσεις δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερος από έναν πτυχιούχο που πήγε στις εξετάσεις και πέτυχε. Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος; Ο διδακτορικός που δεν είναι πιστοποιημένος είτε απέτυχε, είτε δεν πήγε στις εξετάσεις. Γιατί είναι καλύτερος από τον πτυχιούχο που πέτυχε στην πιστοποίηση;".

3. Γράφεις " δεν έχω δώσει εξετάσεις και δεν γνωρίζω αν οι αξιολογητές ζητάνε παπαγαλία ή όχι, εσύ μπορεί να μην το βλέπεις έτσι όμως αρκετοί συνάδελφοι το βλέπουν ως υποχρεωτική αγγαρεία για να δουλέψουν και τίποτα παραπάνω...". Αφού δεν έχεις δώσει εξετάσεις πως παίρνεις θέση στο ότι είναι παπαγαλία. Οι αρκετοί συνάδελφοι ποιοι είναι και που το ξέρεις ότι έχουν αυτή την άποψη. Ακόμα και αν το βλέπω έτσι, είναι σωστό που το βλέπουν έτσι; Υποχρεωτική αγγαρεία η απόκτηση της γνώσης πάνω σε αυτό που δουλεύεις. Ωραία πρότυπα για τους σπουδαστές μας. Μπράβο! Μπράβο! Ελπίζω να μην το βλέπεις έτσι και εσύ.

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6686 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 07:13:56 μμ »
Καλησπερα! Ξερω πως εχουν απαντηθει σε προηγουμενη σελιδα αλλα δεν μπορω να τα βρω σχετικα συντομα οποτε τα ξαναθετω..

Σε ποιο πεδιο μπαινει η πιστοποιηση ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ στην αιτηση?

Επισης, 1201 ώρες + 1 έτος +24 ημέρες προυπηρεσιας σε α/θμια πως μετατρεπονται συνολικα σε ετη?  ???

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6687 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 07:21:16 μμ »
Καλησπερα! Ξερω πως εχουν απαντηθει σε προηγουμενη σελιδα αλλα δεν μπορω να τα βρω σχετικα συντομα οποτε τα ξαναθετω..

Σε ποιο πεδιο μπαινει η πιστοποιηση ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ στην αιτηση?

Επισης, 1201 ώρες + 1 έτος +24 ημέρες προυπηρεσιας σε α/θμια πως μετατρεπονται συνολικα σε ετη?  ???

Ευχαριστω!

 Είσαι εμπειροτέχνης ;
 

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6688 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 07:35:04 μμ »
Οχι.  :-\

Άρα?

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6689 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 07:38:09 μμ »
Ερώτηση για την προκήρυξη: Που καταχωρώ τα ΙΕΚ που θέλω να κάνω αίτηση; πατάω το κουμπάκι ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ και μετά μου τα βγάζει;
Ερώτηση 2: Αν είσαι μόνιμος εκπαιδευτικός και έχεις υπηρετήσει σε διοικητικη θέση κάποια χρόνια, που τα βάζεις μαζί με την διδακτική εμπειρία ή στην επαγγελματική;;; μάλλον τσουβάλι στην διδακτική ε;

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6690 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 07:45:54 μμ »
Οχι.  :-\

Άρα?
Εγώ απ ΄ότι ξέρω οι επιμορφώσεις μετράνε μόνο για εμπειροτέχνες!
 

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6691 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 08:25:43 μμ »


Είσαι εμπειροτέχνης ;

Οχι.  :-\

Άρα?
Εγώ απ ΄ότι ξέρω οι επιμορφώσεις μετράνε μόνο για εμπειροτέχνες!

Παιδιά , πηγαίντε λίγες ή μπόλικες σελίδες πίσω στο θρεντ…

•   Οι επιμορφώσεις Μετράνε σε Όλους… 
•   Και Εμπειροτεχνίτες και Π.Ε. στο Αντικείμενο..


Υπήρχε , την 1η μέρα ζήτημα στη Φόρμα της αίτησης – Λύθηκε από την επόμενη , με παρέμβαση Συναδέλφου από το Φόρουμ , στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ..
Ασχέτως λοιπόν , ότι «πάνω» γράφει «εμπειροτεχνίτες» , συμπληρώνεις τις ώρες Επιμόρφωση..

ΠΡΟΣΟΧΗ , όμως:
•   η πιστοποιηση ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ – ΜΗΝ σε πάρω στο λαιμό μου , ειδικά αυτή , ΔΕΝ ξέρω Εάν μετράει , οπότε δες αναλυτικά τις σχετικές ερωτήσεις κι απαντήσεις Συναδέλφων Και την Εγκύκλιο της Μοριοδότησης

•   Όπως π.χ. ΔΕΝ μετράνε σε μένανε τα Μπόλικα , παιδαγωγικά μαθήματα , που έχω σ’ ένα , άλλο , Πτυχίο ΑΕΙ , «Καθηγητικής Σχολής».

Από την Εγκύκλιο της Μοριοδότησης θα δεις επίσης  , στο σημείο 2.2 Πώς μετράει Μοριοδοτείται , ανά εκπαιδευτική βαθμίδα , η Προϋπηρεσία στις «δομές Τυπικής Εκπαίδευσης». Το Σίγουρο είναι ότι την Καταχωρείς σε ΈΤΗ.
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.