*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674025 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6692 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 08:52:46 μμ »
Αν είσαι μόνιμος εκπαιδευτικός και έχεις υπηρετήσει σε διοικητικη θέση κάποια χρόνια, που τα βάζεις μαζί με την διδακτική εμπειρία ή στην επαγγελματική;;; μάλλον τσουβάλι στην διδακτική ε;

Έχω την εντύπωση πως δε μετράνε τα χρόνια σε διοικητική θέση ως διδακτική εμπειρία... Διάβασε όμως ξανα τις οδηγίες συμπλήρωσης. Θυμάμαι ότι κάτι λέει γι αυτό...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:08 »

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6693 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:11:57 μμ »
Συνάδελφε και πως θα σταθεί η προκήρυξη των ΙΕΚ πλέον? Από τη στιγμή που σου λέει υποχρεωτική από 2017 πως θα φτιάξουν δύο πίνακες? Με τι αιτιολογια? Αυτό που λες έχεις δίκιο γιατί υπάρχουν ειδικότητες που οι πιστοποιημενοι δεν έφταναν να καλύψουν τις ώρες αλλά η συγκεκριμένη τροπολογία κατατεθηκε με σκοπό ουσιαστικά να ακυρώσει την πιστοποίηση του εοππεπ. Μέχρι το 2017 είναι ένας αιώνας για τη χώρα έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή. Κρίμα τα 120€, το διάβασμα και η ταλαιπωρία εν μέσω capital controls και όσων τραγικών συνέβησαν εκείνη την περίοδο να προσπαθείς να συγκεντρωθείς και να διαβάσεις. Εις υγείαν λοιπόν των κοροιδων καθώς η αριστερή κυβερνηση εδειξε για μια ακόμη φορά οτι λειτουργεί αντικειμενικά, δεν υποκύπτει σε πιέσεις των συνδικαλιστών  και παντα αποφασίζει υπέρ αυτών που προσπαθούν και πίστεψαν ότι θα εφαρμοζόταν ο νόμος.


Μα τι ανθρωποφαγία είναι αυτη; οι πιστοποιημένοι νομίζουν ότι πηραν το βραβείο νόμπελ με την πιστοποίηση!! έλεος δηλαδη νομίζουν ότι πλέον είναι καλύτεροι εκπαιδευτές ενηλίκων του κόσμου!! σε λίγο καιρό που θα χουν όλοι την πιστοποίηση θα βρεθούν και πάλι εκει που ήταν πριν...εδώ άλλοι εχουν μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση ενηλίκων, ΑΣΠΑΙΤΕ και τους βάζουν να δώσουν εξετάσεις πιστοποίησης...υπάρχουν επίσης αρκετές περιπτώσεις υποψηφίων με πολλά προσόντα που για λόγους υγείας ή άλλους προσωπικούς λόγους δεν μπόρεσαν να συμμετέχουν στις εξετάσεις...τι θα γίνει τώρα με αυτούς, θα μένουν απ΄έξω μέχρι να αποφασίσει ο εοππεπ να ξανακάνει εξετάσεις; επίσης κάποιοι δεν είχαν καν ενημερωθεί αφού οι εξετάσεις γίνονται τόσο σπάνια...

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6694 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:21:20 μμ »
Να ρωτήσω... πέρασα τα στοιχεία μου και βλέπω τα μόριά μου πολύ λιγότερα από πέρυσι... συμβαίνει και σε άλλους; έχουν αλλάξει τα κριτήρια;

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6695 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:28:53 μμ »
Επίσης όταν τα προσθέτω τα μόριά μου βγαίνουν περισσότερα από όσα υπολογίζει το σύστημα... τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:08 »

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6696 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:38:23 μμ »
Να ρωτήσω... πέρασα τα στοιχεία μου και βλέπω τα μόριά μου πολύ λιγότερα από πέρυσι... συμβαίνει και σε άλλους; έχουν αλλάξει τα κριτήρια;

ναι άλλαξε πολύ η μοριοδότηση σε σχέση με πέρυσι...

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6697 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:40:18 μμ »


Σε ποιο πεδιο μπαινει η πιστοποιηση ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ στην αιτηση?


 Το ΕΠΠΑΙΚ δε κολλάει σε καμία κατηγορία, με αναστάτωσες και εμένα, έσβησα την αίτηση μου για να την βάλω και αλλά δεν ταιριάζει με τις κατηγορίες  :P
 

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6698 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:46:29 μμ »
Στην 367 σελιδα ενα παιδι πιστευει και δικαιολογει πως "συντρεχει" λογος ΑΣΠΑΙΤΕ..Αλλος κανεις?

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6699 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 11:01:32 μμ »
Όσοι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές,δεν πήραν την βεβαίωση πιστοποίησης,πρέπει κατά την υποβολή των δικαιολογητικών να καταθέσουν υπεύθυνη δήλωση,ότι πέρασαν την πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ με επιτυχία και να βάλουν και κάποιο κωδικό πιστοποίησης.Αυτό το διάβασα στην ενότητα 'συχνές ερωτήσεις'' στο site του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6700 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 11:13:33 μμ »
 Ναι τα λέει όλα εδώ  :P http://sde.ideke.edu.gr/diek/static/faq.pdf αλλά μου δημιουργήθηκε άλλη απορία, ως διδακτική προϋπηρεσία μετράει αυτό που αποκτήθηκε στα ΔΙΕΚ; Δε μετράει του ΙΕΚ ΟΑΕΔ ;; (Πέρσι που είχα κάνει αίτηση είχαν μετρήσει)   
 

Αποσυνδεδεμένος priva77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6701 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:13:56 πμ »
Όσοι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές,δεν πήραν την βεβαίωση πιστοποίησης,πρέπει κατά την υποβολή των δικαιολογητικών να καταθέσουν υπεύθυνη δήλωση,ότι πέρασαν την πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ με επιτυχία και να βάλουν και κάποιο κωδικό πιστοποίησης.Αυτό το διάβασα στην ενότητα 'συχνές ερωτήσεις'' στο site του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Την εχει παρει (όσοι δώσαμε το καλοκαίρι) κανένας αυτή την βεβαίωση;

Αποσυνδεδεμένος Kinslayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6702 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:15:11 πμ »
Ναι τα λέει όλα εδώ  :P http://sde.ideke.edu.gr/diek/static/faq.pdf αλλά μου δημιουργήθηκε άλλη απορία, ως διδακτική προϋπηρεσία μετράει αυτό που αποκτήθηκε στα ΔΙΕΚ; Δε μετράει του ΙΕΚ ΟΑΕΔ ;; (Πέρσι που είχα κάνει αίτηση είχαν μετρήσει)

Οντως, ειχες δικιο για την ΑΣΠΑΙΤΕ. Τελικα δεν μοριοδοτειται.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6703 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:48:17 πμ »
Άρα καταλήγω: Η κυβέρνηση αυτή τη στιγμή προτάσει την πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και προτίθεται το 2017, αφού θα υπάρχει μια μεγαλύτερη δεξαμενή πιστοποιημένων, να αποκλείσει όλους τους υπόλοιπους.

Μέχρι το 2017 μπορεί να έχουμε από Γερμανική μέχρι και Ρωσική κυβέρνηση στη χώρα μας και μπορεί και να μην υπάρχει καν ΕΟΠΠΕΠ. Στην Ελλάδα ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6704 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:52:37 πμ »

Μα τι ανθρωποφαγία είναι αυτη; οι πιστοποιημένοι νομίζουν ότι πηραν το βραβείο νόμπελ με την πιστοποίηση!! έλεος δηλαδη νομίζουν ότι πλέον είναι καλύτεροι εκπαιδευτές ενηλίκων του κόσμου!! σε λίγο καιρό που θα χουν όλοι την πιστοποίηση θα βρεθούν και πάλι εκει που ήταν πριν...εδώ άλλοι εχουν μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση ενηλίκων, ΑΣΠΑΙΤΕ και τους βάζουν να δώσουν εξετάσεις πιστοποίησης...υπάρχουν επίσης αρκετές περιπτώσεις υποψηφίων με πολλά προσόντα που για λόγους υγείας ή άλλους προσωπικούς λόγους δεν μπόρεσαν να συμμετέχουν στις εξετάσεις...τι θα γίνει τώρα με αυτούς, θα μένουν απ΄έξω μέχρι να αποφασίσει ο εοππεπ να ξανακάνει εξετάσεις; επίσης κάποιοι δεν είχαν καν ενημερωθεί αφού οι εξετάσεις γίνονται τόσο σπάνια...
Δεν έχω γράψει ποτέ ότι επειδή πήρα την πιστοποίηση έγινα καθηγηταράς. Όλο αυτό τον καιρό άλλοι προτάσσουν τέτοια επιχειρήματα και όπως εσύ μειώνοντας όσους δώσαμε για πιστοποίηση. Γίναμε και νομπελίστες. Επίσης το εκεί που ήταν πριν.... αλλού όχι σε εμένα. Δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις τι σπουδές έχω και τη προϋπηρεσία. Απλά μιας και το έθιξες το θέμα έχω πάρει την παιδαγωγική επάρκεια με τη λογική οτι θα με βοηθήσει όχι μόνο σε επίπεδο γνώσεων αλλά και στο θέμα των μοριοδοτησεων στις προκηρύξεις. Ναι είμαι ρεαλιστής και προσπαθώ να βελτιώνομαι για να μένω ανταγωνιστικός. Έτσι λοιπόν και τώρα έδωσα εοππεπ γιατί εκτός από το θέμα των γνώσεων έπρεπε να έχω το δικαίωμα σύμφωνα με το νόμο να μπορώ να συμμετέχω στις δομές που ήταν απαραίτητη. Εγώ μαζί σου να μην ισχύσει η πιστοποίηση αλλά να μην ισχύει το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων γιατί το έχουν λίγοι, να μην ισχύει κανένα πτυχίο γιατί υπάρχει κόσμος που λόγω οικονομικών αδιεξόδων δεν μπόρεσε να τελειώσει τις σπουδές του και γενικά να μην ισχύει τίποτα και να μπαίνουν όπως γινόταν τόσα χρόνια οι περισσότεροι φυτευτοί από τα πολιτικά γραφεία. 

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6705 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:56:42 πμ »
  Μέχρι τώρα δήλωσα με πολλούς τρόπους την αντίθεση μου για την πιστοποίηση και έγραψα ότι δεν πρέπει να προηγείται στους καταλόγους των ωρομισθιών .
Εκείνο όμως που περισσότερο θεωρώ ότι θα πρέπει να ισχύσει στους πίνακες των ωρομισθίων είναι πριν από κάθε ένα από εμάς πιστοποιημένο ή μη, πολυπτυχιούχο και πολυσεμιναριούχο ,πρέπει να δοθεί προβάδισμα στο άνεργο απόφοιτο  που θέλει να δουλέψει στην Εκπαίδευση.
Αυτό προς γνώση και συμμόρφωση όσων θέλουν και ωρίτσες να προσπορίζονται και πολυάσχολοι να το παίζουν.Το πρωί στις δουλειές τους και το απόγευμα να προσθέτουν στον κουρβανά τους ,τη στιγμή που ο νέος πτυχιούχος  κοιτάει τα ταβάνια στο σπίτι του από την απελπισία του .Επίσης για όλους εκείνους  που η δουλίτσα και το βόλεμα στο Δημόσιο τους άφηνε πολύ χρόνο να τρέχουν όλη μέρα στα σεμινάρια και τις εκπαιδεύσεις ,αφού ούτως ή άλλως το Δημόσιο πληρώνει .Όχι μόνο μοριοδότηση στον άνεργο αλλά και ξεχωριστός κατάλογος.
Ετσι λοιπόν αφήστε τα περί εξειδικεύσεων και πιστοποιήσεων που ένας άνεργος με δυσκολία αντέχει το κόστος .Δώστε τους την ευκαιρία να έχουν και αυτοί κάποια λίγα χρήματα ας είναι και αργοπορημένα και αφήστε κατά μέρος της εξυπνάδες του τύπου <Μου δίνουν και άλλες ώρες αλλά επειδή εργάζομαι ....δεν μπορώ>
Μπορεί ο νόμος να δίνει ώρες στο Δημόσιο υπάλληλο ή το Ιδιωτικό αλλά ο κατάλογος με αυτούς, θα έπεται και μόνο αν δεν συμπληρωθεί από τα άνεργα νιάτα να χρησιμοποιηθεί.

Και μεις είμασταν άνεργοι και κάναμε και χαρτιά στα ΙΕΚ και τρώγαμε πόρτα στα ΙΕΚ (Ινσιτούτα Επαγγελματικής κατάρτισης που απαιτουν εππαγγελματικά καταρτισμένους καθηγητές να διδάξουν, στο λέω πληροφοριακά) πριν 10 χρόνια γιατί δεν είχαμε τα προσόντα.
Αλλά ταβάνια δεν κοιτάγαμε τρέχαμε απο δω και απο εκεί για μεροκάματα και μαζέψαμε τα προσόντα με την αξία μας και πολύ κόπο.
Δεν μας βόλεψε κανένας από τη πίσω πόρτα, όπως πάει να γίνει τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2015, 01:07:00 πμ από rainbowman »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.