*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668728 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7350 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:26:15 πμ »
Ένα απλό γκουγκλάρισμα το εμπώνυμο όνομα και ειδικότητα και σου βγάζει και σε πιο σχολείο είναι και σε πιο ΙΕΚ έχουν πάρει και απόσπαση αρκετοί από αυτούς αν δεν ντρέπονται να κάνουν και τα χαρτιά τους κιόλας.
Δυστυχώς ξέρω αρκετούς που δεν ντρέπονται.

Σεβασμό μεγάλο για το ψάξιμό σου , παρά τις  Α Π Ε Ι Ρ Ε Σ  Διαφωνίες , μεταξύ μας , σου Δηλώνω Συνάδελφε!...

Ας το Δούμε Όλοι ΠΩΣ είναι "μαχητές" οι αποσπάσεις "Μονίμων" - "πελατειακής σχέσης" δε μαζί , καθώς οι Πολλοί ΔΕΝ θέλουν επί πλέον διδασκαλίες....


ΛΕΩ Όμως το "άλλο"...


Σχεδόν , σε όλες τις ειδικότητες ... μα αχταρμάς , "μόνιμοι" , "πιστοποιημένοι" , "απιστοποίοητοι" , , βλέπω , ΠΛΗΝ πελατειακών και τα γνωστά νεοελληνικά..μα παγκόσμια λέω, ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΑ , να λαμβάνουν Ώρες Μόνον οι πιο Ψηλά στην Κατάταξη...

..Μα οι ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ!...

Προσωπικά , αυτό με "βολεύει"...

Στην Ειδικότητά μου , είμαι οριακά 2ος - 3ος Μεταξύ "πιστοποιημένων" - "απιστοποίητων" στην Περιφέρειά μου , στην Πανελλαδικά...... ΩΩΩΩ ΤΙ "χαρά"...


ΒΟΛΕΒΟΜΑΙ...

Είν' καλό;;...


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:03 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7351 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:27:33 πμ »
Παράνομο δεν ειναι έκαναν τα χαρτιά τους και μοριοδοτήθηκαν. Αλλά αν αυτοί δεν ντρέπονται εγώ σηκώνω τα χερια ψηλα. Πέρσι αποσπασμένος σε ΙΕΚ έλεγε ο ιδιος εγώ θα ντρεπόμουν να κανω χαρτιά μαζί με εσάς . Είχε συνείδηση ο άνθρωπος και είχε και διδακτορικο
Αλλα γνωρίζω και αποσπασμένο σε ΙΕΚ που δίδασκε σε αλλο ΙΕΚ. Δεν ειναι παράνομο αλλα για μενα ειναι ντροπή

Ναι συμφωνώ. Απλά δεν είχα καταλάβει για τι περίπτωση μιλούσες.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7352 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:32:39 πμ »
Άλλοτε θα συμφωνούμε άλλοτε θα διαφωνούμε διάλογο κανουμε και δεν εχουμε ολοι και τις ίδιες απόψεις

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7353 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:33:39 πμ »
Άλλοτε θα συμφωνούμε άλλοτε θα διαφωνούμε διάλογο κανουμε και δεν εχουμε και τις ίδιες απόψεις

έτσι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:03 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7354 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:37:22 πμ »
Δηλαδή πήραν απόσπαση για γραμματειακή υποστήριξη και θα βγάζουν στο ίδιο ωράριο εξτρα εισόδημα διδάσκοντας; >:( >:( >:( >:( >:(
Σα δε ντρέπονται κι αυτοί και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το υπουργείο. Ελπίζω να μην το αφήσεις να περάσει έτσι. Μα πόση ξεφτίλα πια;

Συνάδελφε Foufoutιε , εφόσον αποσπάστηκαν σε Γραμματείες


(ματαλέω: Στο πλείστο , ΜΗΝ πω στο απόλυτο , ΑΥΤΟ  ε π ι δ ι ώ κ ο υ ν : Γραμματεία και Μακρυά από Διδασκαλεία...)

Εξάλλου , Συνάδελφοι Μόνιμοι , που Αποσπώνται σε Γραμματείες , Εξ' ορισμού και Κανονισμού ΔΕΝ μπορούν να διδάξουν.. Πέραν ότι ΔΕΝ το Θέλουν....

ΜΗΝ ανησυχείς... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ γι' αυτό...

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7355 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:44:27 πμ »
Συνάδελφε Foufoutιε , εφόσον αποσπάστηκαν σε Γραμματείες


(ματαλέω: Στο πλείστο , ΜΗΝ πω στο απόλυτο , ΑΥΤΟ  ε π ι δ ι ώ κ ο υ ν : Γραμματεία και Μακρυά από Διδασκαλεία...)

Εξάλλου , Συνάδελφοι Μόνιμοι , που Αποσπώνται σε Γραμματείες , Εξ' ορισμού και Κανονισμού ΔΕΝ μπορούν να διδάξουν.. Πέραν ότι ΔΕΝ το Θέλουν....

ΜΗΝ ανησυχείς... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ γι' αυτό...

Μην είσαι σίγουρος ότι δεν το θέλουν. Αρκετοί παίρνουν απόσπαση/μετάταξη γιατί αλλιώς δεν πρόκτειται να πάνε στο σπίτι τους.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7356 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:52:47 πμ »
Οταν σας ελεγα οτι ειναι ανηθικο απο πλευρας μονιμων να συμμετεχουν στις αιτησεις για εκπαιδευτες στα ΙΕΚ καθως το κανουν μονο και μονο για το εξτραδακι τους καποιοι εδω μεσα ειπατε "καλως να προσληφθουν εφοσον εχουν τα προσοντα". ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ. Οποτε τωρα μην γκρινιαζετε για τους μονιμους που σας παιρνουν εστω και ενα διωρο, καποτε τους υποστηριζατε.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7357 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 06:42:31 πμ »
Σεβασμό μεγάλο για το ψάξιμό σου , παρά τις  Α Π Ε Ι Ρ Ε Σ  Διαφωνίες , μεταξύ μας , σου Δηλώνω Συνάδελφε!...

Ας το Δούμε Όλοι ΠΩΣ είναι "μαχητές" οι αποσπάσεις "Μονίμων" - "πελατειακής σχέσης" δε μαζί , καθώς οι Πολλοί ΔΕΝ θέλουν επί πλέον διδασκαλίες....


ΛΕΩ Όμως το "άλλο"...


Σχεδόν , σε όλες τις ειδικότητες ... μα αχταρμάς , "μόνιμοι" , "πιστοποιημένοι" , "απιστοποίοητοι" , , βλέπω , ΠΛΗΝ πελατειακών και τα γνωστά νεοελληνικά..μα παγκόσμια λέω, ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΑ , να λαμβάνουν Ώρες Μόνον οι πιο Ψηλά στην Κατάταξη...

..Μα οι ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ!...

Προσωπικά , αυτό με "βολεύει"...

Στην Ειδικότητά μου , είμαι οριακά 2ος - 3ος Μεταξύ "πιστοποιημένων" - "απιστοποίητων" στην Περιφέρειά μου , στην Πανελλαδικά...... ΩΩΩΩ ΤΙ "χαρά"...


ΒΟΛΕΒΟΜΑΙ...

Είν' καλό;;...

Επίσης αν είσαι πολλά χρόνια στο χώρο κ έχεις περάσει σαν αναπληρωτής ή ωρομίσθιος από σχολεία σίγουρα τους ξέρεις τους μόνιμους της περιφέρειάς σου τουλάχιστον!

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7358 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:51:10 πμ »
Αφού το ωράριο της διοικητικής υπηρεσίας σε ΙΕΚ συμπίπτει με αυτό του ωραρίου διδασκαλίας πως κάνουν μάθημα, αποσπασμένοι; αφήνουν την θέση τους και επιστρέφουν μετά από το δυωράκι; δεν μου φαίνεται και πολύ νόμιμο αυτό εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, πως γίνεται; το έχετε δει; έχετε ονόματα και ΙΕΚ που γίνεται; εδώ μόνιμος για να πάρει άδεια για να κάνει μάθημα σε ΙΕΚ έχει βεβαίωση διευθυντή ότι είναι εκτός ωραρίου του....
Μεταταγμένοι σε ΙΕΚ ως διοικητικοί νομίζω δεν υπάρχουν... μόνο αποσπασμένοι...

Στα ΙΕΚ και σε όλα τα ιδρύματα που προσλαμβάνουν ωρομισθίους (ΤΕΙ, ΑΕΙ, κλπ) μετράνε τα προσόντα σου και όχι αν έχεις δουλειά ή όχι. Το κράτος μακάρι να είχε την υποχρέωση να βρει δουλειά σε όλους, αλλά αυτό δεν ισχύει σήμερα. Δηλαδή αν ο μόνιμος βρει δουλειά και σε μία ιδιωτική δουλειά (με άδεια) ως δεύτερη εργασία πάλι ανήθικος είναι; τα ΙΕΚ σας πείραξαν; μην χαρακτηρίζετε τόσο εύκολα κόσμο γιατί κάποια μέρα μπορεί αν βρεθείτε στην θέση του...

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7359 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 09:18:02 πμ »
 
Μεταταγμένοι σε ΙΕΚ ως διοικητικοί νομίζω δεν υπάρχουν... μόνο αποσπασμένοι...

Υπάρχουν.. είχαν γίνει μετατάξεις με τον Αρβανιτόπουλο το περίφημο καλοκαίρι του 2013...

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7360 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:08:30 πμ »
Όσο γκουγλάρω και βλέπω τον έναν μετά τον άλλο άτομα άγνωστα είναι όλοι μα όλοι μόνιμοι σε σχολεία και πραγματικά σκέφτομαι δεν ντρέπεται καθόλου μα καθόλου αυτή η κυβέρνηση για αυτή τη ξεφτίλα.
Παλιότερα τους παίρναν στη ζούλα να κάνουν μάθημα αφού προσπερνούσαν άλλους.
Τώρα νομιμοποίησαν και την παρανομία με τη μοριοδότηση την γελοία που έκαναν.
Φουλ επαγγελματικη δημοσίου που ταυτόχρονα είναι και φουλ διδακτική. Μήπως λέω εγώ; Για να γίνει κανένας έλεγχος.
Σε Γελ σε επαλ ό άλλος σε εκλησιαστικό λύκειο μετάταξη εδώ απόσπαση εκεί..
Σόρρυ αλλά έχω φρικάρει.
Είστε μόνιμοι έχετε πάρει την απόσπασή σας δίπλα στο σπίτι σας και θέλετε να συνεχίσετε το ωράριο σας να επεκτείνετε το σταθερό μισθό.
Ντροπή δεν έχω να πω τίποτα άλλο και δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για τίποτα πια σχετικά με τα ΙΕΚ.
Ξεφτίλα.
Δεν ασχολούμαι άλλο. Όποιοι τους ψηφίζετε ας προσέχατε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 10:42:22 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7361 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:38:30 πμ »
Υπάρχουν.. είχαν γίνει μετατάξεις με τον Αρβανιτόπουλο το περίφημο καλοκαίρι του 2013...
Ναι ναι συμφωνώ το ξέρω σίγουρα κ γω.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7362 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:40:49 πμ »
Αφού το ωράριο της διοικητικής υπηρεσίας σε ΙΕΚ συμπίπτει με αυτό του ωραρίου διδασκαλίας πως κάνουν μάθημα, αποσπασμένοι; αφήνουν την θέση τους και επιστρέφουν μετά από το δυωράκι; δεν μου φαίνεται και πολύ νόμιμο αυτό εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, πως γίνεται; το έχετε δει; έχετε ονόματα και ΙΕΚ που γίνεται; εδώ μόνιμος για να πάρει άδεια για να κάνει μάθημα σε ΙΕΚ έχει βεβαίωση διευθυντή ότι είναι εκτός ωραρίου του....
Μεταταγμένοι σε ΙΕΚ ως διοικητικοί νομίζω δεν υπάρχουν... μόνο αποσπασμένοι...

Στα ΙΕΚ και σε όλα τα ιδρύματα που προσλαμβάνουν ωρομισθίους (ΤΕΙ, ΑΕΙ, κλπ) μετράνε τα προσόντα σου και όχι αν έχεις δουλειά ή όχι. Το κράτος μακάρι να είχε την υποχρέωση να βρει δουλειά σε όλους, αλλά αυτό δεν ισχύει σήμερα. Δηλαδή αν ο μόνιμος βρει δουλειά και σε μία ιδιωτική δουλειά (με άδεια) ως δεύτερη εργασία πάλι ανήθικος είναι; τα ΙΕΚ σας πείραξαν; μην χαρακτηρίζετε τόσο εύκολα κόσμο γιατί κάποια μέρα μπορεί αν βρεθείτε στην θέση του...
Να συμπληρώσω οτι στα ΙΕΚ παίρνουν ώρες όχι μόνο μόνιμοι εκπαιδευτικοί αλλά και άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι. Υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα αλλά και ελεύθεροι επαγγελματίες επίσης (και δεν είναι όλοι με χαμηλά εισοδήματα).
Άλλο:
Πολλές ώρες θα καλυφθούν με διάθεση από μόνιμους εκπαιδευτικούς που δεν συμπληρώνουν ωράριο.
Θα προκύψει θέμα ασυμβίβαστου (δεν ξέρω πως να το διατυπώσω πιο σωστά) αν οι ίδιοι θελήσουν να πάρουν επιπλέον ώρες σαν εκπαιδευτές μέσω της διαδικασίας της προκήρυξης. Νομίζω οτι επιπλέον ώρες θα είναι δυνατό να αναλάβουν μόνο σαν υπερωρίες, όπως γίνεται στα σχολεία τους.
Παράλληλα θα υπάρχουν εκπαιδευτές, μόνιμοι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν διατεθεί στα ΙΕΚ αλλά έχουν προσληφθεί ως ωρομίσθιοι μέσω της σχετικής διαδικασίας.
Άρα θα υπάρχουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί δυο ταχυτήτων στην ίδια υπηρεσία. Θα προκύψει θέμα. Πως θα εξελιχθεί αυτό; 

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7363 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:22:53 πμ »
ESOS.GR
[Το υπ. Παιδείας πιέζει να κλείσουν τμήματα στα ΕΠΑΛ-Αναμένεται Υπουργική Απόφαση για υποχρεωτική διάθεση των καθηγητών στα ΙΕΚ
Εχουν σταλεί ήδη τα ονόματα των υπό διάθεση εκπαιδευτικών στο υπουργείο, χωρίς να έχουν περάσει από κανένα Υπηρεσιακό Συμβούλιο και πως από στιγμή σε στιγμή αναμένεται Υπουργική Απόφαση με την οποία θα διατεθούν υποχρεωτικά και χωρίς αίτησή τους στο ΔΙΕΚ ]
Ετσι ......η απαντηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.19 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.