*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673928 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7826 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:03:04 πμ »
Μπορεί να μην κατάλαβα τη ρωτούσες wam για αυτό θα γίνω ποίο αναλυτικός.

Μιλάμε πάντα για τα εισοδήματα που μπαίνουν στο κωδικό 403 (Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες) στη φορολογική δήλωση, αυτά δεν  πρέπει να ξεπερνάνε τα 5000€. Aν έχεις άλλα εισοδήματα από άλλες πηγές δεν υπάρχει πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2015, 12:06:58 πμ από stavros_thes »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:26 »

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7827 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 07:39:48 μμ »
Συνάδελφοι αναφέρεστε για τους ασφαλισμένους ΙΚΑ? Εάν ξεπεράσει κάποιος τις 5000 ευρώ (με ΙΚΑ) έχει πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7828 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 09:15:51 μμ »
Συνάδελφοι αναφέρεστε για τους ασφαλισμένους ΙΚΑ? Εάν ξεπεράσει κάποιος τις 5000 ευρώ (με ΙΚΑ) έχει πρόβλημα?

Αν τα εισοδήματα σου από το ΙΕΚ (ΚΕΚ κλπ) μπαίνουν στο κωδικό 403 ισχύει και για αυτούς που πληρώνονται με ΙΚΑ, ελπίζουμε φυσικά πως το ΙΝΕΔΕΒΙΜ θα ανακαλύψει τη νέα ΠΟΛ και δεν θα έχει κανείς πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7829 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 09:26:38 μμ »
Πάνω στο ίδιο θέμα της αύξησης ή μη του ορίου από 5000 σε 10000 ....

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως το ΙΝΕΔΕΒΙΜ δεν γνωρίζει τη νέα ΠΟΛ και σκέφτομαι.....
Πως αν κάποιος ξεπέρασε το όριο
ΑΡΑ δούλευε πέρσι... οπότε ας περιμένει ένα χρόνο άνεργος να δουλέψει αυτός που δεν δούλεψε πέρσι ...

Έτσι μειώνουμε τεχνητά την ανεργία κλπ... κλπ....

Είμαι κακοπροαίρετος τι λέτε ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:26 »

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7830 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 10:47:56 μμ »
Αν τα εισοδήματα σου από το ΙΕΚ (ΚΕΚ κλπ) μπαίνουν στο κωδικό 403 ισχύει και για αυτούς που πληρώνονται με ΙΚΑ, ελπίζουμε φυσικά πως το ΙΝΕΔΕΒΙΜ θα ανακαλύψει τη νέα ΠΟΛ και δεν θα έχει κανείς πρόβλημα

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τι εστί όμως "κωδικός 403" και σε ποιους απευθύνεται?

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7831 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 12:03:36 πμ »
Αν τα εισοδήματα σου από το ΙΕΚ (ΚΕΚ κλπ) μπαίνουν στο κωδικό 403 ισχύει και για αυτούς που πληρώνονται με ΙΚΑ, ελπίζουμε φυσικά πως το ΙΝΕΔΕΒΙΜ θα ανακαλύψει τη νέα ΠΟΛ και δεν θα έχει κανείς πρόβλημα

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τι εστί όμως "κωδικός 403" και σε ποιους απευθύνεται?

Ο «κωδικός 403» , στον οποίο αναφέρεται ο καλός ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ stavros_thes  , ο Σταύρος – Σαλόνικα κατά πώς τονε λέω γω , που μας έχει ξεστραβώσει και βοηθήσει τόσες φορές …

Είν’ ο Κωδικός , στη φορολογική μας δήλωση , στον οποίο οι «ΙΚΑτζήδες» με Σύμβαση  Έργου , όπως εμείς με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ενδεχομένως και άλλλες περιπτώσεις) συμπληρώνουμε στις φορολογικές μας δηλώσεις τα … φοβερά και τρομερά εισοδήματά μας από τα Δ.Ι.Ε.Κ.   
Μένω σ’ αυτό , εφόσον το θρεντ είν’ για τα Δημόσια ΙΕΚ.

Ωστόσο , Μην κολλάς εκεί MV , διότι πλέον οι φορολογικές δηλώσεις , ηλεκτρονικές πλέον , ουσιαστικά μας έρχονται σχεδόν Προσυμπληρωμένες από τα «πληροφοριακά συστήματα» , άρα και οπότε στην επόμενη , Τα «εισοδήματά» σου από ΙΝΕΔΙΒΙΜ , θα έχουν… προ- μπεί στον «κωδικό 403» , είτε τα έχεις λάβει.. είτε όχι!...

•   Παμ’ λοιπόν στο καθοριστικότερο του Σταύρου – Σαλόνικας: «…ελπίζουμε φυσικά πως το ΙΝΕΔΕΒΙΜ θα ανακαλύψει τη νέα ΠΟΛ..».  Δηλαδή ότι θα ενσωματώσει τη «νέα» .. Τι «νέα» δηλαδής;;.. Χρόνων πια Νομοθεσία και ΔΕΝ θα ζητάει για Υπέρβαση 5.000 ευρώνε Μικτών να κάνουμε «έναρξη επαγγέλματος» , ν’ ανοίγουμε «μπλοκάκια» , «βιβλία» και Όσα ΔΕΝ μας τρώει προκαταβολικά η εφορεία , να τα σκάμε στο , ΠΩΣ τρίβολο λεν τώρα το ΤΕΒΕ…  :o :o :o :o :o :o :o >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Εξ’ ου και λίγα ποστς παραπάνω , στο http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg909735#msg909735

Πρότεινα:

«…. Όταν μας πασσάρουν να υπογράψουμε την "υπεύθυνη" .. "ΔΕΝ έλαβα πάνω των 5.000..." κλπκλπ...
(…)
Διαγράφουμε το "λιγότερα  από 5.000" κλπ.
Και γράφουμε από κάτω ...

"Υπόκειμαι στη ρύθμιση της ΠΟΛ 1003/31.12.2014 υποπαρ. 39.1.4 της παρ. 1 του άρθρου 39 "  …».

Προφανώς ετούτο Ισχύει Για Συναδέλφους που «υπερβήκαμε» τα … απίστευτα 5.000 Μικτά … «λίγο» ή «πολύ»…

..Μέχρι 10.000  εβρουδάκια οι «πλουσιότεροι»
, κατά πώς μας εξήγησε ξεκάθαρα το Γράμμα του νόμου  ο Συνάδελφος Σαλόνικας!!!....

Αυτά.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7832 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 12:19:12 πμ »
Ο «κωδικός 403» , στον οποίο αναφέρεται ο καλός ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ stavros_thes  , ο Σταύρος – Σαλόνικα κατά πώς τονε λέω γω , που μας έχει ξεστραβώσει και βοηθήσει τόσες φορές …

Είν’ ο Κωδικός , στη φορολογική μας δήλωση , στον οποίο οι «ΙΚΑτζήδες» με Σύμβαση  Έργου , όπως εμείς με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ενδεχομένως και άλλλες περιπτώσεις) συμπληρώνουμε στις φορολογικές μας δηλώσεις τα … φοβερά και τρομερά εισοδήματά μας από τα Δ.Ι.Ε.Κ.   
Μένω σ’ αυτό , εφόσον το θρεντ είν’ για τα Δημόσια ΙΕΚ.

Ωστόσο , Μην κολλάς εκεί MV , διότι πλέον οι φορολογικές δηλώσεις , ηλεκτρονικές πλέον , ουσιαστικά μας έρχονται σχεδόν Προσυμπληρωμένες από τα «πληροφοριακά συστήματα» , άρα και οπότε στην επόμενη , Τα «εισοδήματά» σου από ΙΝΕΔΙΒΙΜ , θα έχουν… προ- μπεί στον «κωδικό 403» , είτε τα έχεις λάβει.. είτε όχι!...

•   Παμ’ λοιπόν στο καθοριστικότερο του Σταύρου – Σαλόνικας: «…ελπίζουμε φυσικά πως το ΙΝΕΔΕΒΙΜ θα ανακαλύψει τη νέα ΠΟΛ..».  Δηλαδή ότι θα ενσωματώσει τη «νέα» .. Τι «νέα» δηλαδής;;.. Χρόνων πια Νομοθεσία και ΔΕΝ θα ζητάει για Υπέρβαση 5.000 ευρώνε Μικτών να κάνουμε «έναρξη επαγγέλματος» , ν’ ανοίγουμε «μπλοκάκια» , «βιβλία» και Όσα ΔΕΝ μας τρώει προκαταβολικά η εφορεία , να τα σκάμε στο , ΠΩΣ τρίβολο λεν τώρα το ΤΕΒΕ…  :o :o :o :o :o :o :o >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Εξ’ ου και λίγα ποστς παραπάνω , στο http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg909735#msg909735

Πρότεινα:

«…. Όταν μας πασσάρουν να υπογράψουμε την "υπεύθυνη" .. "ΔΕΝ έλαβα πάνω των 5.000..." κλπκλπ...
(…)
Διαγράφουμε το "λιγότερα  από 5.000" κλπ.
Και γράφουμε από κάτω ...

"Υπόκειμαι στη ρύθμιση της ΠΟΛ 1003/31.12.2014 υποπαρ. 39.1.4 της παρ. 1 του άρθρου 39 "  …».

Προφανώς ετούτο Ισχύει Για Συναδέλφους που «υπερβήκαμε» τα … απίστευτα 5.000 Μικτά … «λίγο» ή «πολύ»…

..Μέχρι 10.000  εβρουδάκια οι «πλουσιότεροι»
, κατά πώς μας εξήγησε ξεκάθαρα το Γράμμα του νόμου  ο Συνάδελφος Σαλόνικας!!!....

Αυτά.

Πάρα πολύ σωστά αυτή είναι η λύση !! μπράβο Theta

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7833 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 09:57:14 πμ »
Ευχαριστούμε για την καθοδήγηση!! Καλημέρα σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος moutrosl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7834 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 10:17:57 πμ »
Καλή σας ημέρα,
Ερώτηση:Oι εκπαιδευτικοί σε Διεκ δικαιούνται οδοιπορικά?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7835 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 11:24:01 πμ »
Καλή σας ημέρα,
Ερώτηση:Oι εκπαιδευτικοί σε Διεκ δικαιούνται οδοιπορικά?
oxi

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7836 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 03:26:18 μμ »
Μπορεί να μην κατάλαβα τη ρωτούσες wam για αυτό θα γίνω ποίο αναλυτικός.

Μιλάμε πάντα για τα εισοδήματα που μπαίνουν στο κωδικό 403 (Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες) στη φορολογική δήλωση, αυτά δεν  πρέπει να ξεπερνάνε τα 5000€. Aν έχεις άλλα εισοδήματα από άλλες πηγές δεν υπάρχει πρόβλημα.

έχω 5000 κ κάτι ψιλά (δε θυμάμαι πόσα ακριβώς) από ΣΔΕ (πληρώθηκα με ΑΕΔ)κ ένα τμήμα από ΙΕΚ (επίσης ΑΕΔ). Τι θα πρέπει να κάνω προκειμένου να το εξακριβώσω; Επίσης, είναι λογικό να ζητήσουν το εκκαθαριστικό του 2014 αφού θα πληρωθούμε μέσα στο 2016; Έχω μπερδευτεί ως προς το ποιο έτος μετράει ως προηγούμενο

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7837 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 06:03:13 μμ »
έχω 5000 κ κάτι ψιλά (δε θυμάμαι πόσα ακριβώς) από ΣΔΕ (πληρώθηκα με ΑΕΔ)κ ένα τμήμα από ΙΕΚ (επίσης ΑΕΔ).
Είμαι κατά 90% σίγουρος ότι ανέβηκε στα 7500.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7838 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 08:38:00 μμ »
Καλησπέρα παιδιά
μόλις πήρα στα χέρια μου την υπεύθυνη δήλωση από το ΙΕΚ η οποια λέει:
-" δεν είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στη φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΕΛΠ ΠΟΛ. 1003/31-12-2014"
- "Απασχολούμαι περιστασιακά ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή υπηρεσιών ως εκπαιδευτής, δραστηριότητα που θα ασκήσω στα πλαίσια του ..............  εξαμήνου των ΔΙΕΚ
-"τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 10.000 ευρώ και ειχα πλήρη ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια απασχόλησης μου στα ΔΙΕΚ. Σε περίπτωση ανεργίας ή μερικής απασχόλησης, δεν ισχύει η πλήρης ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια της απασχόλησης στα ΔΙΕΚ".
οπότε νομίζω ότι δεν έχουμε πρόβλημα :)     
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7839 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 09:02:44 μμ »
Καλησπέρα παιδιά
μόλις πήρα στα χέρια μου την υπεύθυνη δήλωση από το ΙΕΚ η οποια λέει:
-" δεν είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στη φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΕΛΠ ΠΟΛ. 1003/31-12-2014"
- "Απασχολούμαι περιστασιακά ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή υπηρεσιών ως εκπαιδευτής, δραστηριότητα που θα ασκήσω στα πλαίσια του ..............  εξαμήνου των ΔΙΕΚ
-"τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 10.000 ευρώ και ειχα πλήρη ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια απασχόλησης μου στα ΔΙΕΚ. Σε περίπτωση ανεργίας ή μερικής απασχόλησης, δεν ισχύει η πλήρης ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια της απασχόλησης στα ΔΙΕΚ".
οπότε νομίζω ότι δεν έχουμε πρόβλημα :)   

Μαλιστα...
Οποτε, κομπλέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.