*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674050 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7896 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 10:05:21 μμ »
Θα μου λυσετε μια απορία; Με άριστα το 10 ή το 20 βαθμολογουμε στα ΙΕΚ και πόση ώρα διαρκεί η εξέταση κατά τη διάρκεια τη ης προόδου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:57:43 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7897 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 11:27:39 μμ »
Από το 1 ως το 10 είναι η βαθμολόγηση και η εξέταση μπορεί να διαρκέσει μέχρι 2 διδακτικές ώρες (από το ενημερωτικό σημείωμα που μας έστειλαν μέσω μέιλ από το οικείο ΙΕΚ)

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7898 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 02:07:23 πμ »


Θα μου λυσετε μια απορία; Με άριστα το 10 ή το 20 βαθμολογουμε στα ΙΕΚ και πόση ώρα διαρκεί η εξέταση κατά τη διάρκεια τη ης προόδου;

Από το 1 ως το 10 είναι η βαθμολόγηση και η εξέταση μπορεί να διαρκέσει μέχρι 2 διδακτικές ώρες (από το ενημερωτικό σημείωμα που μας έστειλαν μέσω μέιλ από το οικείο ΙΕΚ)

Ορθή – μα σωστότατη  η Συναδελφική απάντηση από πλευράς wam

Τώρα Τι άλλο τρίβολο παίζει , ανάλογα με το πόσο , στοιχειωδώς ελεύθερα κι ανάλαφρα το βλέπουν , Εν σχέσει με τους Κανονισμοί… ή Ντιπ  .. Μίρλες «κολλέγιον»  από Δ.Ι.Ε.Κ.  σε Δ.Ι.Ε.Κ.

•   Μπορεί να βρεθείς απέναντι σε απόλυτον Τήρησιν «Κανονισμών»!...   

•   ΔΗΛΑΔΗΣ , Πρώτος που θα παραδόσει Γραπτόν , να ΜΗΝ έχει Δικαίωμα να βγει πριν λήξει 1η ώρα της Προόδου … Ή έστω ΠΡΙΝ…. ΕΑΝ κάποιο Σπουδαστάκι έρθει με χρονική καθυστέρηση …  Μπορεί να προεκταθεί στο να ΜΗΝ βγει …μα ΚΑΝΕΝΑΣ … Εάν ΔΕΝ έχουν φτάσει ΄Ολοι οι «καθυστερημένοι» , που Δικαιούνται να «Προοδέψουν» … Δηλαδής όσοι ΔΕΝ έχουν κοπεί από απουσίας…. 
•   ΝΑΙ , Διότι ....  Παίζουν τα Θέματα πανελλαδικών ή Εξετάσεων σε Μεταπτυχιακό!!!....


•   Άλλη ..απόλυτος Τήρησις… Ο πρότελευταίος , που παραδίδει γραπτόν , να ΜΗΝ μπορεί να Βγει , μέχρις ότου παραδώκει ΚΑΙ ο τελεφταίος , ώστε να υπάρχει … επίβλεψις  …ΜΗΝ και Δώκεις τις απαντήσεις στον τελεφταίο….
…………………

ΩΣΤΟΣΟ:

Μιλάμε , πάντα για Ενδιάμεσες Προόδους , οπότε η Εξέτασις Είν «τσαμπουκάς Δικός Μας» και των Τμημάτων Μας … Δηλαδής «Εισηγούμεθα» Θέματα , Επιτηρούμε ΜΟΝΟΝ Εμείς…..

Στας τελικάς Εξαμήνου , η Επιτήρηση Είν’ Διπλή , Ενώ ορισμένα Δ.Ι.Ε.Κ. , σου λεν «κάν’ Εισήγηση Θεμάτων…αλλά Επιτηρητές στο Τμήμα σου Ορίζουμε ΑΛΛΟΥΣ… ΕΣΥ ΟΞΩ   …και μπαίνεις Ξανά , ΜΟΝΟ εάν κληθείς να Λύσεις απορίες επί9 των θεμάτων…  (Μισθολογικά ΔΕΝ μας πέφτει «κακό» , διότι μας θέτουν αλλού εισηγήσεις κι αλλού επιτηρήσεις…. ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΟΜΩΣ;;….. )

Τεσπά… Το συγκεκριμένο ΔΕΝ επίκαιρο , για τις Ενδιάμεσες Προόδους…

……………..

Τέλος , προς ώρας για το προκείμενο:

•   Σημαντικό ΖΟΡΙ , που προσωπικά προσπαθώ με χίλια δυο κόλπα να το υπερβαίνω , λέει ότι ο Κανονισμός των ΔΙΕΚ , Επιβάλλει  … νατξ ‘ διαφόρων κατηγοριών ερωτήσεις … θεωρητικές … Πολλαπλών Επιλογών , ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Προφορικής Εξέτασης στα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ …αλλά:
Απαγορεύει Επιλογή Απαντήσεων… ΠΧ.  «Παιδιά , από τις  Τέσσερις Ερωτήσεις Απαντάτε στις ΤΡΕΙΣ , Από Τις ΤΡΙΣ στις ΔΥΟ , από Τις ΠΕΝΤΕ στις ΤΕΣΣΕΡΙΣ…ΤΡΕΙΣ κλπ…»

•   Εδώ , προσωπικά , κι όχι λόγω δικιάς μου αντίληψης «παιδαγωγικής» , αναγκαστικά κάνω αντάρτικο κι εξετάζω στην εμπεδωμένη μου εμπειρία , άπειρα χρόνια , ως Εξεταζόμενος σε διαφορετικές Δομές Εκπαίδευσης…

•   Εφόσον … ΜΟΝΑΔΙΚΗ Απόλυτη Περίπτωση «Απαντάς σε ΟΛΑ» Είν’  οι Πανελλαδικές … Ενώ: Από Γυμνάσιο , Λύκειο , Εξεταστικές Πανεπιστημίων , Κατατακτήριες , Εξετάσεις Εισαγωγής σε Μεταπτυχιακό ,  Εξεταστικές ΣΕ μεταπτυχιακά , Απόλυτο Δικαίωμα Επιλογής Ειδικού Θέματος Εργασιών στα Μεταπτυχιακά και Τελικής Διπλωματικής Εργασίας Ή … ΠΙΟ Πάνω Επιλογή Θέματος Για Διδακτορικό….

•   Στη ΜεταΛυκειακή Δομή Δ.Ι.Ε.Κ.  ΔΕΝ μπορώ να βάλω 4 , απαντήστε στα 4… 
•   Το’ χω Επιλογή: Τρία Θέματα …διαλέχτε ...απαντήστε στα ΔΥΟ (όπως  το σαρκάζω… σας κάνω τα Τρία – Δύο…) και λοιπά , ανάλογα….

•   Το’χω παλαίψει να το Δεχτούν «τυπικές» Διευθύνσεις….  Άμα στη Φόρμα των θεμάτων αναφέρω «από τις Τέσσερις ερωτήσεις απαντάτε στις ΤΡΕΙΣ…»

•   Διαφορετικά, κάνω Φόρμα με «τόσες» ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ  και λέω στα παιδιά «από τις Τόσες  , κάνετε επιλογή σε Τόσες»…

•   ..ΚΑΙ Εάν στις Τελικές Προόδους , Είτε έχω Συνεπιτηρητή , Είτε «εισηγούμαι» και ΒΓΑΙΝΩ με παράδοση Τμήματος σε άλλους Επιτηρητές ….  Ξοδεύω κάποια λεφτά από  τη Ζωή μου …. Τυπικά προς τα σπουδαστάκια (που τά’ χω προετοιμάσει…) , κατ’ ουσία σε Ενδεχομένως «καχύποπτους» (ΔΕΝ έπεσα ως τώρα σε τέτοιες περιπτώσεις , εφόσον έχουν Τελειώσει Πανεπιστήμια και Βάλε…) Συναδέλφους – Επιτηρητές , με …Αγόρευση ΤΙ Παίζει στις Πανεπιστημιακές Εξετάσεις…

………..


Χμμμ…

Πάλι ΠΟΛΥΛΟΓΗΣΑ..

Αυτά

Θ._




Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7899 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 10:58:46 πμ »
Να έχεις υπόψη σου ότι και στο Λύκειο, τόσο στα διαγωνίσματα, όσο και στις προαγωγικές εξετάσεις, οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν σε όλα τα θέματα. Μόνο στο γυμνάσιο και σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ επιλέγουν στις εξετάσεις τις 6 από τις 9 ερωτήσεις στα θεωρητικά μαθήματα, ενώ στα μαθηματικά επιλέγουν 1 στις 2 θεωρίες και 2 στις 3 ασκήσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:57:43 »

Αποσυνδεδεμένος Jordan_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ´αυτό μένειν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7900 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 12:51:08 μμ »
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ρωτήσετε τις Διευθύνσεις των οικείων  ΔΙΕΚ στα οποία εργάζεστε σχετικά με την διεξαγωγή εξετάσεων Προόδου και των Τελικών Εξετάσεων, βαθμολογική κλίμακα και λοιπές απορίες να σας τις λύσουν.

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7901 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 01:08:03 μμ »
Βγήκαν και οι ενστάσεις στο site του ΙΝΕΔΙΒΙΜ!

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7902 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 10:40:54 μμ »
μετα απο τοσο καιρό που βγαίνουν τα αποτέλεσματα , τι θα αλλάξει τωρα στις αναθέσεις? για το επόμενο εξάμηνο μπορεί

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7903 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 12:18:38 μμ »
Καλημέρα σας!

Έριξα και εγώ μια ματιά στα αποτελέσματα των ενστάσεων και είδα οτι δεν μοριοδοτήσανε ( σε άλλα άτομα) την εμπειρία σε σχολές του ΟΑΕΔ γιατί  Οι σχολές του ΟΑΕΔ  προσμετρώνται στην εργασιακή εμπειρία.

Δηλαδή δεν θεωρείται διδακτική εμπειρία σε β' εκπαίδευση;;;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7904 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 05:15:17 μμ »
Καλή χρονιά 😊 σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις απαντήσεις. Θα ενημερωσω τη φίλη μου. Οσο για την εργοθεραπεια, γνωρίζω από πρώτο χέρι για την πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση που έχει, καθώς σπουδαζω στο τει και βρίσκομαι στο δεύτερο έτος. Ωστόσο, με όσους επαγγελματίες εργοθεραπευτες έχω μιλήσει, πριν πάρω την απόφαση να ξαναδωσω για δεύτερο πτυχίο, και κατά τη διάρκεια της φοίτησης μου στο τμήμα, επέμεναν ότι δεν υπάρχουν βοηθοί στο επάγγελμα. Επίσης, ανέφεραν την παρακολούθηση εξειδικευμένων σεμιναρίων και εκπαιδεύσεων ως απαραίτητων στοιχείων για την απορρόφηση,καθώς μόνο του το πτυχίο δεν αρκεί. Παράλληλα, ως πτυχιούχος τε βγάζεις και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος,μπορείς να ανοίξεις δικό σου κέντρο, ενώ σου ανοίγονται οι δρόμοι και για μεταπτυχιακά προγράμματα σε σχολές υψηλόβαθμες και αξιόλογες όπως η ιατρική σχολή. Βέβαια, αν κάποιος τελειώσει το ιεκ και το ψάξει, με εκπαιδεύσεις,σεμινάρια, μπορεί να βρει κάτι. Και να ξεχωρίσει και από το ιεκ. Είχα όμως γνωστή που τελείωσε ιεκ φυσικοθεραπείας, δε βρήκε κάτι αξιόλογο, δούλευε και διάβαζε παράλληλα και ξανάδωσε πανελλήνιες. Πέρασε εργοθεραπεια και βρήκε δουλειά πριν ορκιστεί, δύο μήνες πριν γίνει και επίσημα πτυχιούχος με βεβαίωση περάτωσης σπουδών! Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια 😊 και τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα ενημερωσω τη φίλη μου.Καλή συνέχεια.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7905 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 03:43:28 μμ »
Καλησπερα παιδια,
ανακοινωθηκαν σημερα τα αποτελεσματα των ενστασεων στο παρακατω λινκ:
http://www.inedivim.gr/sites/default/files/announcements-proclamations-publicity/files/20160115-praktiko-enstasewn-diek-2015-2016.pdf

παρατηρω οτι δεν προσμετρηθηκε η προυπηρεσια μου στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, στο πεδιο ¨διδακτική εμπειρία σε ΙΕΚ¨, γίνεται αυτό;Αναφερουν οτι ''Ολες οι σχολες του ΟΑΕΔ προσμετρούνται στην εργασιακη εμπειρια"....
Εχετε καποιο τηλεφωνο οπου μπορω να επικοινωνήσω μαζί τους;

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7906 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 01:56:02 μμ »
Καλησπερα παιδια,
ανακοινωθηκαν σημερα τα αποτελεσματα των ενστασεων στο παρακατω λινκ:
http://www.inedivim.gr/sites/default/files/announcements-proclamations-publicity/files/20160115-praktiko-enstasewn-diek-2015-2016.pdf

παρατηρω οτι δεν προσμετρηθηκε η προυπηρεσια μου στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, στο πεδιο ¨διδακτική εμπειρία σε ΙΕΚ¨, γίνεται αυτό;Αναφερουν οτι ''Ολες οι σχολες του ΟΑΕΔ προσμετρούνται στην εργασιακη εμπειρια"....
Εχετε καποιο τηλεφωνο οπου μπορω να επικοινωνήσω μαζί τους;

είναι το: 2131314541

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7907 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 02:03:15 μμ »
παρατηρω οτι δεν προσμετρηθηκε η προυπηρεσια μου στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, στο πεδιο ¨διδακτική εμπειρία σε ΙΕΚ¨, γίνεται αυτό;Αναφερουν οτι ''Ολες οι σχολες του ΟΑΕΔ προσμετρούνται στην εργασιακη εμπειρια"....
Εχετε καποιο τηλεφωνο οπου μπορω να επικοινωνήσω μαζί τους;

Το παρατήρησα και εγώ και το θεωρώ απαράδεκτο! Τελικά καλύτερα να επιμείνεις λίγο στο ΙΕΚ μοριοδότησής σου μήπως δεχτούν κάτι, παρά να κάνεις ένσταση...

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7908 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 09:47:34 μμ »
Στη υπεύθυνη δήλωση αναφέρει "Τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματά μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 10.000,00 ευρώ και είχα πλήρη ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια της απασχόλησης μου στα ΔΙΕΚ. "

Τι εννοεί; Και γιατί υποχρεούμαστε να την υπογράψουμε;

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7909 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 10:46:39 μμ »
Δεν είναι ξεκαθάρα διατυπώμενη Η ΥΔ, επρεπε να εχουν διαφορετική υπευθυνη δηλωση για αυτούς που ειναι με ΙΚΑ  ασφαλισμένοι και αυτούς που έχουν μπλοκάκι. Καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια λάθη. Αν δεν βγάλουν πάλι διορθώσεις και πηγαινουμε δικαιολογητικά ξανά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.