*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671122 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8176 στις: Ιούλιος 07, 2016, 02:09:56 μμ »
Η Διευθύνων Σύμβουλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ  Αννα Μαυρουδή, παραμένει στη θέση της και δεν έχει παραιτηθεί.

“Παραμένω στη θέση μου, δίνοντας τη “μάχη¨     https://www.youtube.com/watch?v=W1kw48hO4x0
 για την επίλυση των μεγάλων προβλημάτων του Ιδρύματος”, δήλωσε στο esos η κ. Μαυρουδή. 
Οι μπουμπουλίνες του Συριζα.....ξεσπαθώσανε..


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 02:32:16 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:43:59 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8177 στις: Ιούλιος 07, 2016, 02:59:08 μμ »
Εργα και ημέρες της μπουμπουλίνας που βρήκε τα κορόιδα με τα εξώδικα και βαράει αλύπητα...δώσε επαναστάτρια μου!!!!
http://www.tromaktiko.org/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1/

καλά τους κάνεις!!!
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8178 στις: Ιούλιος 08, 2016, 05:09:33 μμ »
Καλησπέρα
Lasid
Θα ήθελα να ανοίξω το παρακάτω θέμα αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο. Θα μπορούσες να βοηθήσεις, αν συμφωνείς;
Είναι σχετικό με τις πρώην ΕΠΑΣ του Υγείας:
Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η νέα Κοινή Υπουργική Απόφασης, που διέπει τη λειτουργία των ΙΕΚ που ανήκουν στην αρμοδιότητα του υπουργείου Υγείας.

http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/iek_1.pdf
http://www.esos.gr/arthra/45037/i-nea-apofasi-gia-ti-leitoyrgia-ton-iek-toy-ypoyrgeioy-ygeias
Πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον αυτή η "νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση"
γειά και χαρά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2016, 08:17:32 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8179 στις: Ιούλιος 08, 2016, 08:15:46 μμ »
Έτοιμο το νέο θέμα για τα ΔΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας:
http://www.pde.gr/index.php?topic=33049.0

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:43:59 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8180 στις: Ιούλιος 11, 2016, 12:59:02 μμ »
Συνεχίζουμε εκεί πλέον τη συζήτηση...;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8181 στις: Ιούλιος 11, 2016, 01:10:53 μμ »
Εκεί θα συζητάμε για τα νέα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Υγείας.
Εδώ θα συνεχίσουμε να συζητάμε για τα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας, για τα οποία έχει την ευθύνη το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8182 στις: Ιούλιος 12, 2016, 12:38:28 μμ »
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Αποσυνδεδεμένος xristina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8183 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:38:15 μμ »
Να ρωτήσω κάτι...Οι ώρες που έχω διδάξει στα ΙΕΚ (π.χ. 100 ώρες) πώς μετατρέπονται σε μέρες προυπηρεσίας για συμβάσεις ορισμένου χρόνου?

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8184 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:08:51 μμ »
Να ρωτήσω κάτι...Οι ώρες που έχω διδάξει στα ΙΕΚ (π.χ. 100 ώρες) πώς μετατρέπονται σε μέρες προυπηρεσίας για συμβάσεις ορισμένου χρόνου?
Δες εδώ:

Μετατροπή ωρών σε Μήνες και Ημέρες για το υπολογισμό της προϋπηρεσίας Ωρομισθίων εκπαιδευτικών


μετατροπή ωρομίσθιου σε ημέρες εργασίας εκπαιδευτικού

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8185 στις: Ιούλιος 21, 2016, 12:04:05 μμ »
Αυτά για αυτούς που ρωτάνε πότε θα πληρωθούμε τρεις την ώρα.
Πόσο πιο ξεκάθαρο να το πούνε ότι δεν.
Παρόλα αυτά πάλι θα γίνουν ουρές όταν βγει νέα προκήρυξη για τα ΙΕΚ.
Εγώ θεωρώ μέγιστο εξευτελισμό πρακτικές πολλάκις εφαρμοσμένες στο παρελθόν που απο μιά πιό συντηρητική σκοπιά θα χαρακτηρίζονταν μη σοβαρές.
Η έλλειψη σοβαρότητας έχει αποδειχτεί απο τα αποτελέσματα που έχουν φέρει.

Σε τυχαίες χωρίς υπόβαθρο αναρτήσεις αναφέρθηκε δειλά η προσφυγή ενάντια στον Φίλη και όχι στο ΥΠΕΠΘ (πρέπει οι πράξεις να αποδίδονται σε πρόσωπα πλέον και όχι σε οργανισμούς ).

Και αυτή υποσκιάστηκε απο την παρέλαση των Leopard 2 και την απειλή βομβαρδισμού με κόκα κόλες (για τους γνώστες) στο μαρούσι για να κάνουν πραξικόπημα για τα μιστά τους.

Εγω δεν αναφέρομαι στις κινήσεις του καθενός, ελευθερη χώρα είμαστε, οτι του την δίδει κάνει ο καθείς, αλλά στο σύνολο του σοβαρού προσωπικού των ΙΕΚ που αριθμούν κάποιες χιλιάδες και ξέρουν τι πρέπει να γίνει και παρόλα αυτά δεν ενεργοποιούνται.

Περιμένουν να διάβάσουν κάποια ανάρτηση στο esos , κάποια δήλωση στην βουλή απο βουλευτές που θέλουν να βρούν κανα κορόιδο να του υφαρπάξουν την ψήφο και μέχρι εκει.

Είκοσι ολόκληρα χρόνια την παραμύθα την έχω μάθει απέξω και ανακατωτά.

Ετσι ξεφουσκώνει ο θυμός και το ελληνικό δημόσιο δεν μας πληρώνει ποτέ, και πάντα εχω και το κερασάκι, δεν προσφευγει ποτέ κανένας.

Τα Panzer να είναι καλά.

auf Wiedersehen
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2016, 02:26:46 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8186 στις: Ιούλιος 22, 2016, 08:54:58 πμ »
Μετα τον βομβαρδισμό και την παρέλαση των Leo 2 by Krauss-Maffei προς συμμόρφωση,  άλλη μία επανάσταση είχε ηχηρό τέλος.
Οι δε κοπητηπιτάδες μετα "νομικών συμβούλων" παπάδων και ψαλτών έβαλαν τα πράγματα στην θέση τους, κατάφεραν απο πάρουν ενα χρόνο ακόμα αναβολή για τις πληρωμές . Με αυτούς  ο φίλης απορώ που δεν έδωσε 2 χρονάκια.
Τώρα ή θα αρχίσουν οι αγωγές σωρήδών με καθού τον Φίλη ή προτείνω να κλειδωθεί το θέμα των πληρωμών ΙΕΚ , ενα ατέλειωτο κουτσομπολιό
απο εδω και πέρα
Καλημέρα.

https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8187 στις: Ιούλιος 22, 2016, 09:11:42 πμ »
Μετα τον βομβαρδισμό και την παρέλαση των Leo 2 by Krauss-Maffei προς συμμόρφωση,  άλλη μία επανάσταση είχε ηχηρό τέλος.
Οι δε κοπητηπιτάδες μετα "νομικών συμβούλων" παπάδων και ψαλτών έβαλαν τα πράγματα στην θέση τους, κατάφεραν απο πάρουν ενα χρόνο ακόμα αναβολή για τις πληρωμές . Με αυτούς  ο φίλης απορώ που δεν έδωσε 2 χρονάκια.
Τώρα ή θα αρχίσουν οι αγωγές σωρήδών με καθού τον Φίλη ή προτείνω να κλειδωθεί το θέμα των πληρωμών ΙΕΚ , ενα ατέλειωτο κουτσομπολιό
απο εδω και πέρα
Καλημέρα.

Αγαπητέ σε 15 ημέρες θα πληρωθούμε το 2015Β και τέλη Δεκεμβρίου το 2016Α.
Κάτι το οποίο το γνωρίζουν όλοι.
Η προκαθορισμένη πληρωμή μας έγινε και επίσημα καθορισμένη.
Πάντως τόσα χρόνια ανυπομονώ να δω μία καταγγελία επώνυμη στην Επιθεώρηση Εργασίας, αντί για αγωνιστικούς χαιρετισμούς και πάμε ορμάτε τα λεφτά μας πίσω κτλ από αυτούς που "ζουν" από τα λεφτά των ΙΕΚ και είναι σε κατάσταση ελεημοσύνης (επάνω σε καμιά ξαπλώστρα βέβαια, μέρες που είναι λεφτά για παραλίες υπάρχουν πάντα).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 09:13:17 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8188 στις: Ιούλιος 22, 2016, 09:33:35 πμ »
Καλημέρα,
Το θέμα είναι ένα, το project των ΙΕΚ έτσι όπως μετεξελίχθηκε ειναι by far εκτος του ρόλου που ήρθε να διαδραματίσει στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Εχουν επισημανθεί  όλα τα προβήματα που εξακολουθούν να ισχύουν στο ακέραιο επι 23 ολόκληρα έτη .

Το εύλογο ερώτημα είναι γιατί κανένας επικεφαλής του ΥΠΕΕΠΘ δεν προσπάθησε καν να διορθώσει καμμία στρέβλωση στο όλο επιχείρημα τόσα χρόνια.
Γιατι πολύ απλά δεν το επιτρέπει το σύνταγμα. Ο κουφοσουφλιάς ήξερε ότι τα ΙΕΚ σαν κατάρτιση θα ειχαν την βαρύτητα σεμιναρίων και μόνο , οι εργασιακές σχέσεις δε του προσωπικού είναι η υψιστη ανωμαλία που θα μπορούσε να εφευρει και ο πιό αρρωστος νούς.
Οσο τα ΙΕΚ παραμένουν κατάρτιση, και δεν ενταχθούν στην εκπαίδευση (με οποιαδήπτε μορφή)  θα κλείσουν βραχυρπόθεσμα, τόσο βραχυπρόθεσμα που θα σκάσει πιο αξαφνα και απο το κλείσιμο της ΕΡΤ.
Οτι και να λένε οι προτάσεις του ακαδημαικού Φίλη, της ΝΔ κτλ εχω ενα σαν δεδομένο, 14 χρονια εμπειρίας έχουν δείξει ότι δεν πρόκειται να προχωρήσει ΤΙΠΟΤΑ .
Μονη λύση είναι το κλείσιμο των ΙΕΚ με ξαφνικό θάνατο και η ιδρυση σχολών ενταγμένων στην μεταδευτεροβάθμια εκπαιδευση.
Ειδάλλως αγωγή και αν η συζήτηση διεξαχθεί κατ' αντιμωλία να μάθει ο κάθε άσχετος ότι η απάτη των ΙΕΚ  έλαβε τέλος.
Δεν θα συνεχίσουν να καταστρέφουν κόσμο τα ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2016, 09:37:12 πμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8189 στις: Ιούλιος 22, 2016, 04:28:48 μμ »
•   Λοιπόν , καθώς ξεκούραστος πια έχω να γράψω πολλά , προς… σεντόνι , θα τα σπάσω ανά θεματολογία.

Ι.  (και ασήμαντο) : Θέλω να πιστεύω ότι ορισμένα σημεία  , πιο πάνω αναρτήσεων , ας πω «σχόλια»  με χαμηλής  υπόστασης «χιούμορ» , δεν απευθύνονται στην χθεσινή απόπειρα Κινητοποίησης στο υπουργείο και την κοπιώδη προσπάθεια που προηγήθηκε. Αυτό, Τελεία και Παύλα. –


ΙΙ. Πάμε στα Σοβαρά:

Δημήτρη Π. , αντιγράφω εδώ ως πιο κατάληλο θρεντ , ανάρτησή σου.


Συγχαρητήρια Θανάση και σε όσους συμπαραστάθηκαν όχι τόσο για το αποτέλεσμα, όσο για την πρωτοβουλία να δημιουργηθεί ένας έστω και μικρός πυρήνας υπέρ των συμφερόντων των εκπαιδευτών ΙΕΚ. Κατά τη δική μου άποψη θα πρέπει να σκεφτόμαστε σιγά σιγά ένα σοβαρό και ανεξάρτητο σωματείο γιατί μόνο η πίεση και κυρίως η δημοσιοποίηση κινητοποιούν τους κρατικούς παράγοντες...Νομίζω ότι εκτός της καταβολής των δεδουλευμένων θα πρέπει να πιέσουμε προς τη κατεύθυνση της αναγνώρισης προϋπηρεσίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και στην γενική αναγνώριση ότι σε πολλές περιπτώσεις οι  εκπαιδευτικοί των ΙΕΚ είναι κατά πολύ ανώτεροι σε προσόντα και όχι μόνο σε σχέση με τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (κυρίως τις παλιές καραβάνες), έχοντας αποκτήσει με κόπο μεταπτυχιακά, πιστοποιήσεις....κα, μέχρι και υποψήφιους διδάκτορες έχουμε στα ΙΕΚ...Δεν είναι αδικία να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της δευτεροβάθμιας στα ΙΕΚ και όχι το αντίστροφο; Ιδού πεδίο δόξης λαμπρό και σκεφτείτε να βάλετε με κάποιο τρόπο και εμάς στο παιχνίδι που ζούμε στην επαρχία...   


Δημήτρη,  σου λέω λοιπόν , τελείως προσωπικές απόψεις , εκτιμώντας ότι πρέπει να συμβάλλουν κι άλλοι Συνάδελφοι σε τούτη την κουβέντα:

•   Για επόμενες κινήσεις , έστω μιας πυρηνικής δικτύωσής μας (παντρεύω ένα όρο δικό σου , μ’ ένα δικό μου) , προφανώς μας περιμένει τεράστια ανταλλαγή απόψεων και πολλή δουλειά. Το φιλόξενο τοπίο P.D.E. σίγουρα θα βοηθήσει σε ετούτο. Από την άλλη οπωσδήποτε φθινόπωρο με το καλό , που θα βρεθούμε στα Δ.Ι.Ε.Κ. , δεν πρέπει ν’ αφήσουμε ούτε μια μέρα… 

•   Εκτιμώ ξεχωριστά τη σκέψη σου προς , γνωρίζοντας μάλιστα ότι τη συμμερίζονται και άλλοι Εκπαιδευτές «…ένα σοβαρό και ανεξάρτητο σωματείο…».

Έχω μια «μικρή» και ελπίζω διόλου από «συντηρητική» σκοπιά διαφωνία.  ΔΕΝ ξέρω , πόσο θα βοηθούσε ένα Τρίτο (;..) , Τέταρτο (;..) Σωματείο σε έναν χαομένο , κατακερματισμένο και εν πολλοίς ανταγωνιστικό … μα και μεταξύ του (σε επόμενο ποστ θα το κάνω πιο λιανά)  «Κλάδο». 

Η σκέψη ότι , ΝΑΙ,  θα ξεκινήσει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ , Δυναμικά και με όλα τα καλά με Γοητεύει. Ανησυχώ ωστόσο 1. Για χάσιμο χρόνου σε ανούσιες διελκυστίνδες με τους «άλλους» , 2. Πιο εξαιρετικό , ότι όσο «μαζικά» και εάν ξεκινήσουμε κινδυνεύουμε να καταλήξουμε σαν τους «κακούς» , σε μορφές «ανάθεσης» , όπου κάποιοι θα τρέχουν , ΟΚ φιλότιμα & πολλοί θα λεν «μα Τι κάνει το Σωματείο» και 3. Πιθανόν Τραγικό , να ξεκινήσουμε «καλοί» και να καταλήξουμε «επαγγελματίες συνδικαλιστές» , με «σφραγίδα» και πελάτες.

Προσωπικά (και δεν βλογάω τα γένια μου , ούτε δηλώνω ότι και καλά θ’ αντέξω σε κάθε ‘πειρασμό’ τέτοιας κατάληξης) , με μια μπόλικη εμπειρία στα Κινήματα , Δράσεις κλπ. δεν θα’ θελα να καταλήξω «επαγγελματίας συνδικαλιστής» , με ατέλειωτες ώρες νευρωσικών και «γκρουπ θέραπυ» … Διοικητικά Συμβούλια. 

Ετούτο με όλο τον Σεβασμό σε καθαρές Συνδικαλιστικές Δράσεις (άλλωστε ο Κόσμος μας χωρίς Συνδικαλισμό θα ήταν πολύ πίσω) , μα απέχθεια σ’ ό,τι ανταποκρίνεται στον όρο «συνδικαλιά» (ο Κόσμος μας χωρίς «συνδικαλιές» θα ήταν πολύ πιο μπροστά).

•   Ματαλέω, σκέφτομαι τρόπους , «μορφές» , εν όψει νέας Διδακτικής Χρονιάς , μην επεκταθώ , ωστόσο φλύαρα , Εδώ είμαστε να δούμε , βάλουμε το νου μας και την εμπειρία μας να δουλέψει ,  να δοκιμάσουμε…

•   Για την αναγνώριση της Προϋπηρεσίας μας στα Δ.Ι.Ε.Κ.  προς την κατεύθυνση της «τυπικής εκπαίδευσης» ..

Χμμμ… Το’ χα σκεφτεί  λίγο παλιότερα , καθώς ένα μου πτυχίο είναι «Καθηγητικής» Σχολής.  Τότε , καθώς το θεώρησα μόνον προς «ατομικό (μου) συμφέρον , δίχως καν να επεκτείνω τη σκέψη μου σε άλλους Συναδέλφους στα Δ.Ι.Ε.Κ.   , χώρο στον οποίο ήμουν «φρέσκος» ,δεν το κούρασα άλλο. 

Τώρα  αναθεωρώ , δεδομένου ότι αφορά , πράγματι, εκατοντάδες, ίσως χιλιάδες Συναδέλφους.
Έχεις δίκιο δε , όσον αφορά την Ακαδημαϊκών Στοιχείων ποιότητα πολλών Εκπαιδευτών.. μα πάρα πολλών. Προσωπικά , όταν έγραφα στην ανακοίνωση εν όψει Κινητοποίησης «ανάμεσά μας βρίσκονται στελέχη του Επιστημονικού Ανθού αυτής της Χώρας» , δεν το’ κανα για …λογοτεχνία , τσάι & συμπάθεια. Όπως ξέρω ότι υπάρχουν και εκπαιδευτές «εμπειροτεχνίτες» (χρήσιμοι Και αυτοί),  στα Τρεισήμισι χρόνια μου στα Δ.Ι.Ε.Κ. έχω γνωρίσει Τόσους Συναδέλφους , εξαιρετικούς Εκπαιδευτές μάλιστα,  Πτυχιούχους , με πάνω του Ενός Πτυχία , με Μεταπτυχιακά , με Διδακτορικά , μα ακόμα και Μεταδιδακτορικές Συνέχειες και έρευνες.

Μιλώντας δε για Αδικία .. το ένα να ισχύει , το άλλο όχι στη μοριοδότηση , ορθότατα μιλάς.

•   Οπωσδήποτε , όπως έγραψε σε άλλο θρεντ , Συνάδελφος «Ελλάδα δεν μόνο η Αθήνα»!... (η οποία  Αθήνα, διαπιστωμένα και από χθες , αμ… δύσκολα ξεκουνιέται!..). 

Καταλήγεις , λέγοντας «… με κάποιο τρόπο και εμάς στο παιχνίδι που ζούμε στην επαρχία...».  Χρησιμοποίησα πιο πάνω τη φράση «πυρηνική δικτύωση».

Δημήτρη , Εάν δεν μπουν στο «παιχνίδι» Συνάδελφοι και από την Αττική και τη Σαλόνικα και   όλες τις Γωνιές της Χώρας , «μπάλλα δεν παίζεται»!...  Θα εξακολουθούμε να είμαστε χαμένοι από Δ.Ι.Ε.Κ. σε Δ.Ι.Ε.Κ. , Χωρίς να ξέρουμε μεταξύ μας όχι Τι κάνει ο Συνάδελφος της «άλλης Πόλης» , αλλά   ούτε καν Ποιος είναι ο Συνάδελφος στο ίδιο Δ.Ι.Ε.Κ. , στην ίδια ειδικότητα , που κάνει το επόμενο 2ωρο από μας.

Να’ σαι καλά , που άνοιξες μια Ουσιαστικών Ζητημάτων Συζήτηση.


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159776
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.