*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668298 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8526 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:39:11 μμ »
Άρα να υποθέσω ότι θεωρείς ότι και οι δημόσιοι υπάλληλοι κακώς μπαίνουν στο τέλος?
Γι αυτούς δεν ισχύουν όλα τα πιο πάνω?

Γιατί για κάποιους τα πιο πάνω ισχύουν μόνο όταν τους συμφέρει. Όταν δεν τους συμφέρει, τα ξεχνάνε.


Έχω πολλές φορές επισημάνει πόσο αντίθετη είμαι με τα κοινωνικά κριτήρια και συνεχίζω να επιμένω στα προσόντα που θα οδηγήσουν σε ποιοτικό εκπαιδευτικό έργο, αλλά τα ΙΕΚ διαφοροποιούνται.

Οπότε αναφερόμαστε μόνο σε αυτά και σε σχέση μόνο με  δημοσίους υπαλλήλους, έτσι;

 Στην ιδανική και μάλλον ανέφικτη περίπτωση στην οποία ένας δημόσιος υπάλληλος,  μπορεί να συμπληρώσει  ένα πλήρες ωράριο σε κάποιο μεγάλο ΙΕΚ, οκ,  προσωπικά συμφωνώ να είναι στον ίδιο πίνακα με όλους τους υπόλοιπους και αν έχει τα προσόντα ( ακαδημαϊκά και οπωσδήποτε εκπαιδευτικά) , να πάρει τις ώρες.

Μια  άλλη προϋπόθεση όμως,  κατά την γνώμη μου,  στην περίπτωση αυτή,  θα ήταν το κράτος να μην  χρειάζεται να καλύψει με άλλη μια πρόσληψη το κενό που ενδεχομένως αφήνει φεύγοντας από την προηγούμενη θέση του (που και πάλι ανέφικτο το βλέπω).   

Αν όμως, απασχολείται το πρωί και παίρνει ήδη ένα μισθό από το κράτος, μάλλον δεν είναι λογικό να πάρει άλλο ένα (έστω και μικρό)  από μια δεύτερη θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:11 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8527 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:06:54 μμ »
Προσωπικά με ενοχλεί ειτε μιλάμε για ιδιώτες ειτε για δημόσιους υπαλλήλους ενω έχουν τη δουλεια τους να προσπαθούν να χωθουν παντού. Πχ αφού κινούμαστε στους χώρους της εκπαίδευσης βλέπεις τι γίνεται με τα φροντιστήρια. Μόνιμοι καθηγητές να κάνουν ιδιαίτερα και όχι μονο. Αντίστοιχα εργαζόμενοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα ή ιδιώτες να προσπαθούν να πάρουν ώρες απο ανθρώπους που το επάγγελμα τους είναι εκπαιδευτικοι στον ιδιωτικό τομέα και όχι άλλο επάγγελμα το πρωι και άλλο το απόγευμα. Προσωπικά αυτό το θεωρώ απληστία. Πάμε στα ιεκ. Οι προκηρύξεις είναι άδικες καθώς κάθε χρόνο η μοριοδοτηση για τις ακαδημαϊκές γνώσεις μειώνονται αντί να αυξάνονται. Επίσης η θέσπιση πλαφόν πχ στις επιμορφωσεις γιατί μπαίνουν? Ο καθένας μπορεί να επενδύει σε επιμορφωσεις για χ λόγους γιατί λοιπον τις κοβεις. Επίσης σε οτι αφορα την προϋπηρεσία ποτε δεν κατάλαβα γιατί ένας εκπαιδευτικός που διδάσκει στο δημοτικό ή στο γυμνάσιο να μοριοδοτειται. Ένας δημοτικός υπάλληλος πχ στο κεπ γιατί να του αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία και να μοριοδοτειται όταν η ειδικότητα των ιεκ δεν έχει να κανει με δημοσια διοίκηση. Σε οτι αφορα την ανεργία δεν ξέρω τι γίνεται σε αλλες χώρες αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι σε καμια χώρα δεν υπάρχει τόση ανεργία και ο καθένας προσπαθεί να βρει έστω και 2ωρες. Πίστεψε με επειδή τα έχω περάσει ακόμα και οι 2 ώρες αν και απο χρήματα είναι τίποτα ψυχολογικά παιζουν πολύ σημαντικό ρολο.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν "σε νοιώθω" και δεν σε καταλαβαίνω. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε άλλωστε.

Το θέμα είναι ότι όλο το σύστημα θέλει γκρέμισμα και ξανά κτίσιμο από την αρχή, από τα θεμέλια.

Οποιοσδήποτε έχει ένα πτυχίο και αποφασίσει ότι θέλει να κάνει τον δάσκαλο, μπορεί να πάει να διδάσκει στα ΙΕΚ....
Ποιος νοιάζεται για αποτελέσματα;

Για τους δημοσίους υπαλλήλους έχω γράψει παραπάνω την γνώμη μου :)

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8528 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:11:32 μμ »
Δεν μπορώ να πω ότι δεν "σε νοιώθω" και δεν σε καταλαβαίνω. Στο ίδιο καζάνι βράζουμε άλλωστε.

Το θέμα είναι ότι όλο το σύστημα θέλει γκρέμισμα και ξανά κτίσιμο από την αρχή, από τα θεμέλια.

Οποιοσδήποτε έχει ένα πτυχίο και αποφασίσει ότι θέλει να κάνει τον δάσκαλο, μπορεί να πάει να διδάσκει στα ΙΕΚ....
Ποιος νοιάζεται για αποτελέσματα;

Για τους δημοσίους υπαλλήλους έχω γράψει παραπάνω την γνώμη μου :)
By far η πιο σωστή τοποθέτηση , δεν διαφωνώ ούτε σε ένα κόμα. Μπράβο παυλίνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:13:39 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8529 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:15:09 μμ »
Για να το λες στην «Ευρώπη» που ανήκουμε και εμείς μόνο εδώ εφαρμόζουν τέτοια κοινωνική πολιτική. Φαντάζομαι ούτε ειδική μεταχείριση στους  δύτεκνους, τρίτεκνους πολύτεκνους κτλ θα υπάρχουν!

Ωραία να καταργηθεί εντελώς αλλά και τα άλλα προνόμια, άλλωστε υπάρχουν άτομα και με εικονική ανεργία, το ρωτούσε ένας άλλος που δεν ακύρωσε την κάρτα ανεργίας του και ακόμα ήταν άνεργος παρόλο που δούλεψε στα ΙΕΚ.



Αυτά και πολλά άλλα.

Απ όσα ξέρω, σε άλλες χώρες της Ευρώπης αυτοί που έχουν παιδιά παίρνουν επιδόματα και όχι θέσεις εργασίας. Γιατί κάποιος που δεν μπορεί να κάνει παιδιά να στερείται επιπλέον και μια θέση εργασίας επειδή ο άλλος ήταν περισσότερα γόνιμος ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:11 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8530 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 09:50:29 μμ »
Niteulf συμφωνώ σε αυτά που λες. Ίσως τα εισοδηματικά κριτήρια ίδια για όλους να είναι η καλύτερη λύση.

Πάντως έκανα αυτή την επισήμανση γιατί στο μυαλό μου δεν έχω τον μόνιμο των 700 που γυρίζει ανά την Ελλάδα (ο μόνιμος δεν είναι σε σταθερή θέση;...νόμιζα ότι ο αναπληρωτής γυρίζει από εδώ και από εκεί....δεν τα ξέρω και καλά).
Στο μυαλό μου έχω τον διευθυντή του ΕΠΑΛ ή τον 55άρη  δημόσιο εκπαιδευτικό λειτουργό που το αντιλαμβάνεσαι ότι έχει κουραστεί-βαρεθεί στο ΕΠΑΛ που βρίσκεται (τον βλέπεις τον άνθρωπο) και αναζητάει νέες συγκινήσεις-προκλήσεις στα ΙΕΚ που σύντομα και αυτά τα βαριέται. Είναι εξαίρεση αυτό που βλέπω εγώ;;;;; Μπορεί..
Και αυτός ανάγκες μπορεί να έχει θα μου πεις......Μπορεί και να έχει, δεν αμφιβάλλω.

Συμφωνώ με την παρατήρησή σου ότι οι πολυθεσίτες κάποια στιγμή όταν μονιμοποιηθούν θα συνεχίσουν να διεκδικούν τις θέσεις τους αλλά στην φάση που βρίσκονται τώρα (που πρέπει να είναι σε εγρήγορση, που δεν είναι σίγουροι αν θα τους πάρουν) δεν τους λες εξίσου προνομιούχους με τους μόνιμους εκπαιδευτικούς. Είναι υποχρεωμένοι να επιμορφώνονται (για να συνεχίσουν να διεκδικούν με αξιώσεις τις θέσεις τους) και άρα σου βγάζουν ζωντάνια και όχι την "κούραση" που περιγράφω παραπάνω. Ας κρατήσουν οι μόνιμοι δημόσιοι εκπαιδευτικοί λειτουργοί την ενέργεια τους για τα παιδάκια του σχολείου που βρίσκονται. Λίγο είναι 23 ώρες;;;;

Εγώ ξέρω αρκετούς που δουλεύουν κάθε χρόνο στο ΤΕΙ, έχουν και κάποιο γραφειάκι κάπου και παίρνουν και ώρες και από ΙΕΚ κτλ. Αυτός από το κράτος δεν τα παίρνει τα λεφτά του στο ΤΕΙ? Γιατί σε αυτόν του επιτρέπεις και δεν επιτρέπεις στον άλλον? Βάλε εισοδηματικά κριτήρια αν θέλεις να τον κόψεις τον δημόσιο. Δώσε μέχρι 3 ώρες μάξιμουμ. Αλλά βάλε κοινά κριτήρια για όλους. Με τον τρόπο που το κάνουν, να δεις που σύντομα θα καταργηθεί.

Εγώ τον άνεργο τον καταλαβαίνω. Έχει δίκιο. Δεν μπορεί άλλος να κάνει 3 δουλειές και να δουλεύει για το εξοχικό του και άλλος να μην έχει να φάει. Υπάρχει θέμα και θα υπάρχουν αντιδράσεις. Ειδικά στα ΑΕΙ έχει παραγίνει. Οι ίδιοι καθηγητές διδάσκουν στα ΑΕΙ, οι ίδιοι μπαίνουν και στα μεταπτχιακά των ΑΕΙ να διδάξουν, οι ίδιοι μπαίνουν και στο ΕΑΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:23:37 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8531 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 10:31:34 μμ »
Αυτά και πολλά άλλα.

Απ όσα ξέρω, σε άλλες χώρες της Ευρώπης αυτοί που έχουν παιδιά παίρνουν επιδόματα και όχι θέσεις εργασίας. Γιατί κάποιος που δεν μπορεί να κάνει παιδιά να στερείται επιπλέον και μια θέση εργασίας επειδή ο άλλος ήταν περισσότερα γόνιμος ;;;

 Για αυτό το λόγο και εγώ προσπαθώ να σου πω ότι δεν ανήκουμε στην ΕΕ πρακτικά μόνο θεωρητικά!
 
Και μη γκρεμίζετε όλα αφήστε και κάτι όρθιο!
 

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8532 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 10:35:26 μμ »
 Τεσπα με όλα αυτά που λέμε έχασε το νόημα της η συζήτηση, άλλωστε με δυο τρις μίζερους εδώ μέσα δε γίνετε δουλειά.
Για την ομάδα των 50-100 πόσοι είναι και οι άλλοι ομάδα όπως βαπτίζονται επι της ουσίας μάλλον δεν έχει να προσθέσει κάποιος κάτι, οπότε αφηστε να λέτε μπούρδες για γκρεμίσματα και Ευρώπη κτλ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:52:20 πμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8533 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:05:42 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,
Πριν λίγο είδα την προκήρυξη και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες. Καταρχήν, δεν διευκρινίζεται το καθεστώς πρόσληψης των ανέργων. Υπάρχουν ένσημα; Δηλαδή οι άνεργοι θα μπουν στο ΙΚΑ πχ; Επίσης η πληρωμή γίνεται μέσω; ΑΕΔ πχ; Προσωπικά έχω 150 ώρες διδασκαλίας σε ΚΔΒΜ, χωρίς να είμαι πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια ενηλίκων. Σε ποιό πεδίο θα μπορούσα να βάλω αυτό το στοιχείο; Πιθανολογώ στο: "ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε άλλα προγράμματα Μη Τυπικής Εκπαίδευσης-Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων και Επαγγελματικής Κατάρτισης, εκτός ΙΕΚ", αλλά εκεί από 200 και πάνω ώρες μοριοδοτούνται. Τέλος, κατά μέσο όρο οι ώρες διδασκαλίας των ξένων γλωσσών που κυμαίνονται; Ευχαριστώ για όποιαδήποτε διευκρίνιση. Καλό βράδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:28:08 πμ από bloodymary195 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8534 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:31:49 πμ »
Τεσπα με όλα αυτά που λέγε έχασε το νόημα η συζήτηση, άλλωστε με δυο τρις μίζερους εδώ μέσα δε γίνετε δουλειά.
Για την ομάδα των 50-100 πόσοι είναι και οι άλλοι ομάδα όπως βαπτίζονται επι της ουσίας μάλλον δεν έχει να προσθέσει κάποιος κάτι, οπότε αφηστε να λέτε μπούρδες για γκρεμίσματα και Ευρώπη κτλ
Το πρόβλημα θα λυνόταν αν έβαζαν εισοδηματικα κριτήρια. Στην Ελλάδα της κρίσης με βασικό 540€ να θέλει κάποιος των 800 και των 1000€ να πάρει και άλλα προσωπικά το θεωρώ αχαριστία. Επίσης αυτό με τις ειδικές κατηγορίες έχει ξεφτυλιστει. Επίσης πρέπει κάποια στιγμη να θεσπιστεί ενας νόμος οπου θα διαχωρίζει τα επαγγέλματα. Η θα είσαι εκπαιδευτικός στη τυπική εκπαίδευση ή θα είσαι στην τριτοβάθμια ή θα είσαι εκπαιδευτής ενηλίκων. Το ίδιο και στους αλλους κλάδους. Είναι προϊστάμενος ο άλλος πχ σε ΔΕΚΟ και το απόγευμα διδάσκει στα ιεκ. Είναι υπαλλος γραφείου σε άσχετη ειδικότητα και διδάσκει στα ιεκ κτλ. Δεν μπορείς κύριε να είσαι σε 10 δουλειές. Διάλεξε και πάλεψε στο επάγγελμα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:33:25 πμ από pcs »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8535 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 01:19:15 πμ »
Τους δημόσιους ήδη τους πληρώνει το κράτος και μάλιστα υπερβολικά πολλά λεφτά σε σχέση με τα προσόντα τους και τη δουλεια που κάνουν.
Δεν θα τους πληρώνει και για δεύτερη δουλειά.
Αν δεν τους αρέσει ο μισθός και το καθισιό τους ας παραιτηθούν να βγουν στην αγορά να παλέψουν και να γίνουν ή άνεργοι αν δεν το αξίζουν ή ακόμα πιο πλούσιοι αν το αξίζουν.

Να υποθέσω για τους ανωτέρω λόγους θα αρνιόσουν μόνιμο διορισμό ή αν διαπίστωνες ότι το πόστο σου δεν έχει πολύ δουλειά θα παραιτούσουν; Εννοείται βέβαια πως αν είχες τα απαραίτητα προσόντα για να δουλεύεις ταυτόχρονα και σε ιεκ θα παραιτούσουν και από εκεί;
Αν και δείχνεις πως γνωρίζεις τα καθήκοντα και το φόρτο εργασίας κάθε θέσης στο δημόσιο, να σε πληροφορήσω πως οι θέσεις που έχουν να κάνουν με την υγεία (ΕΣΥ) είναι ιδιαίτερα απαιτητικές και οι περισσότερες χαμηλά αμοιβόμενες.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8536 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 07:42:38 πμ »
Να υποθέσω για τους ανωτέρω λόγους θα αρνιόσουν μόνιμο διορισμό ή αν διαπίστωνες ότι το πόστο σου δεν έχει πολύ δουλειά θα παραιτούσουν; Εννοείται βέβαια πως αν είχες τα απαραίτητα προσόντα για να δουλεύεις ταυτόχρονα και σε ιεκ θα παραιτούσουν και από εκεί;
Αν και δείχνεις πως γνωρίζεις τα καθήκοντα και το φόρτο εργασίας κάθε θέσης στο δημόσιο, να σε πληροφορήσω πως οι θέσεις που έχουν να κάνουν με την υγεία (ΕΣΥ) είναι ιδιαίτερα απαιτητικές και οι περισσότερες χαμηλά αμοιβόμενες.

Ακριβως όπως τα λες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 11:06:56 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8537 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 12:20:31 μμ »
Καλημέρα σε όλους

Ενω υπέβαλα την αίτηση παρέλειψα να δηλώσω
ενα προσόν.Μπορω να υποβάλω νεα αίτηση ;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8538 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:10:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
Πριν λίγο είδα την προκήρυξη και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες. Καταρχήν, δεν διευκρινίζεται το καθεστώς πρόσληψης των ανέργων. Υπάρχουν ένσημα; Δηλαδή οι άνεργοι θα μπουν στο ΙΚΑ πχ; Επίσης η πληρωμή γίνεται μέσω; ΑΕΔ πχ; Προσωπικά έχω 150 ώρες διδασκαλίας σε ΚΔΒΜ, χωρίς να είμαι πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια ενηλίκων. Σε ποιό πεδίο θα μπορούσα να βάλω αυτό το στοιχείο; Πιθανολογώ στο: "ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε άλλα προγράμματα Μη Τυπικής Εκπαίδευσης-Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων και Επαγγελματικής Κατάρτισης, εκτός ΙΕΚ", αλλά εκεί από 200 και πάνω ώρες μοριοδοτούνται. Τέλος, κατά μέσο όρο οι ώρες διδασκαλίας των ξένων γλωσσών που κυμαίνονται; Ευχαριστώ για όποιαδήποτε διευκρίνιση. Καλό βράδυ

Τι γίνεται βρε παιδιά; Κανένας πρόθυμος να απαντήσει;;  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8539 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:21:59 μμ »
Να υποθέσω για τους ανωτέρω λόγους θα αρνιόσουν μόνιμο διορισμό ή αν διαπίστωνες ότι το πόστο σου δεν έχει πολύ δουλειά θα παραιτούσουν; Εννοείται βέβαια πως αν είχες τα απαραίτητα προσόντα για να δουλεύεις ταυτόχρονα και σε ιεκ θα παραιτούσουν και από εκεί;
Αν και δείχνεις πως γνωρίζεις τα καθήκοντα και το φόρτο εργασίας κάθε θέσης στο δημόσιο, να σε πληροφορήσω πως οι θέσεις που έχουν να κάνουν με την υγεία (ΕΣΥ) είναι ιδιαίτερα απαιτητικές και οι περισσότερες χαμηλά αμοιβόμενες.

Άτομα σαν τον jimpapas δεν είναι καν σε θέση να καταλάβουν ότι το καφενειακό "στα δημόσια σχολεία οι καθηγητές δεν κάνουν τίποτα", αφορά και τους ίδιους, εφόσον δουλεύουν σε δημόσια σχολεία.

Κατά δήλωσή του δουλεύει 14+ ώρες καθημερινά σε σχολεία όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ αλλά και αλλού. Γι αυτό και δεν τον συμφέρει η μοριοδότηση της ανεργείας.
Επίσης κατά δήλωσή του εδώ μέσα, στα ΙΕΚ παριστάνει ότι δουλεύει γιατί αργούν να τους πληρώσουν.

Μοναδικό επιχείρημα ότι οι καθηγητές του δημοσίου είναι τεμπέληδες και δεν κάνουν τίποτα (παρόλο που λέει ότι οι γονείς του ήταν μόνιμοι καθηγητές).
Εντάξει, τι να πούμε παραπάνω.

Δυστυχώς έχουν και άλλοι παρόμοιες νοοοτροπίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:45:56 μμ από niteulf »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.