*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9226 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:37:34 μμ »
Μπορείτε να μας παραθέσετε λινκ από όπου μπορούμε να ψάξουμε και για αναθέσεις σε άλλα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:10 »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9227 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:38:50 πμ »
Μπορείτε να μας παραθέσετε λινκ από όπου μπορούμε να ψάξουμε και για αναθέσεις σε άλλα ΙΕΚ;

Τα περισσότερα ΙΕΚ δεν αναρτούν...

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9228 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 08:02:29 πμ »
Πού θα κάνω ένσταση για τη λάθος ανάθεση μαθημάτων;
Έδωσαν στους ημετερους μαθηματα, που σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών θέλει μεταπτυχιακό στο αντικείμενο. Πήγα στο ΙΕΚ, διαμαρτυρήθηκα, με έγραψαν...., έκανα ένσταση προς το διευθυντή, να το εξετάσει, με έγραψε....., άρχισα να φωνάζω και με παρέπεμψε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Αυτοι, λέει, είναι ανευθυνοι. Παίρνουν τον πίνακα και καλούν. Τα ιδιαίτερα προσόντα του καθενός, δεν τουςνοιαζουν!!!!
Αν στείλω στην Αθηνα ένσταση θα εξεταστεί τα χριστούγεννα, οπότε χάθηκε το εξάμηνο.
Τι να κάνω;;

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9229 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 08:38:40 πμ »
Ελλαδιστάν 2016...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2016, 09:05:16 πμ από Star Quality »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:10 »

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9230 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 09:57:31 πμ »
Για την ακριβεια με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι υπαρχει αυτο το μαθημα αυτες τις μερες και ωρες. μπορειτε;...τελος.
Αρχικα τους ειπα ναι. στη συνεχεια καθησα λιγη ωρα το σκεφτηκα αν με συμφερει μιας και το ιεκ δεν ειναι παρα πολυ κοντα στο σπιτι μου και δεδομενου οτι εχω και μια ημιαπασχοληση σε εταιρια, ειδα και την υλη οπου θα επρεπε να διαβασω για να θυμηθω ενα αντικειμενο με το οποιο ειχα να ασχοληθω απο τα φοιτητικα μου χρονια και ετσι τους πηρα πισω και αρνηθηκα.

Μακαρι να βρεθει καποιος που μπορει να το υποστηριξει απλα επειδη οσο δουλευω στα ιεκ (τα τελευταια 3 χρόνια περιπου) εχω δει τα παντα ολα πιστευω θα γινει προχειροδουλεια.

Lavas, το ίδιο ακριβώς κάνανε και σε εμένα...με σπάσανε ένα 3ωρο μάθημα σε 2 μέρες και μάλιστα μακριά από την πόλη μου....πήγαινε-έλα βενζίνη 20 ευρώ. Τους είπα να το κάνανε σε μια μέρα ( και το τραγικό είναι ότι γνωρίζει η διεύθυνση ότι είμαι από άλλη πόλη) θεωρώ ότι το έκανε επίτηδες. Στεναχωρέθηκα και εγώ που τις αρνήθηκα αλλά τι να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9231 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 10:03:34 πμ »
Πού θα κάνω ένσταση για τη λάθος ανάθεση μαθημάτων;
Έδωσαν στους ημετερους μαθηματα, που σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών θέλει μεταπτυχιακό στο αντικείμενο. Πήγα στο ΙΕΚ, διαμαρτυρήθηκα, με έγραψαν...., έκανα ένσταση προς το διευθυντή, να το εξετάσει, με έγραψε....., άρχισα να φωνάζω και με παρέπεμψε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Αυτοι, λέει, είναι ανευθυνοι. Παίρνουν τον πίνακα και καλούν. Τα ιδιαίτερα προσόντα του καθενός, δεν τουςνοιαζουν!!!!
Αν στείλω στην Αθηνα ένσταση θα εξεταστεί τα χριστούγεννα, οπότε χάθηκε το εξάμηνο.
Τι να κάνω;;
Αν είσαι πιστοποιημένος, κάνε ένσταση. Αν δεν είσαι και όσοι επιλέχθηκαν είναι πιστοποιημένοι, δεν έχεις ελπίδες. Διάβασε την προκήρυξη και την εγκύκλιο που εστάλη στους διευθυντές. Οι πιστοποιημένοι προηγούνται παντός άλλου και ας είναι αυτός ο άλλος διδάκτορας της Σορβόνης.
Εγώ πάντως που είμαι πιστοποιημένος στην κορυφή του πίνακα, δεν πρόκειται να ανεχθώ κανέναν μη πιστοποιημένο με σειρά 50 ή 60 να με παρακάμψει, ό,τι μεταπτυχιακό και να έχει.
Βέβαια, φταίει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Έπρεπε να βγάλει αναθέσεις όπως τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Δηλαδή μάθημα και ειδίκευση. Π.χ. Παιδική Λογοτεχνία - ΠΕ02 (και όχι απόφοιτος φιλοσοφικής με μεταπτυχιακό στη λογοτεχνία).

Αποσυνδεδεμένος otinanai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9232 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 10:05:47 πμ »
Γράφω ορισμένα πράγματα για τις αναθέσεις:
Καταρχήν οι διατιθέμενοι από την Βθμια, έχουν ωράριο μέχρι της συμπλήρωσης του υποχρεωτικού τους ωραρίου στη Βθμια (20 ή 21 ή 23 ώρες / εβδομάδα). Σε αυτούς δεν υπάρχει κριτήριο έχω / δεν έχω μεταπτυχιακό κλπ. Πάει με βάση την ειδικότητα.
Έπειτα οι ώρες που ακολουθούν δίνονται στον πίνακα των πιστοποιημένων. Η νομοθεσία καθορίζει ότι ο κάθε εκπαιδευτής μπορεί να πάρει 20ωρο (εαν δεν είναι Δ.Υ. κλπ).
Επομένως ο Διευθυντής του Ι.Ε.Κ. (έχοντας έτοιμο το πρόγραμμα), μοιράζει τις ώρες με την ακόλουθη διαδικασία:
Για να είναι καλυμμένος δίνει όλο το 20ωρο στον πρώτο. Σε περίπτωση που δεν μπορεί (ζητά και υπεύθυνη δήλωση περί μη αποδοχής συγκεκριμένων ωρών - είμαστε και σε περίεργους καιρούς ο καθένας κάνει ένσταση για το οτιδήποτε) και συνεχίζει ο πίνακας και στους επόμενους με την ίδια διαδικασία....
Τώρα εάν αυτό είναι ηθικό ή μη, είναι θέμα του ΥΠΠΕΘ. Ας ελαττώσει το 20ωρο για να είναι και οι Διευθυντές πιο ευέλικτοι. Εάν τώρα σε κάποια Ι.Ε.Κ δεν ακολουθείται η παραπάνω διαδικασία και οι ώρες μοιράζονται, τότε με μαθηματική ακρίβεια οι Διευθυντές θα αντιμετωπίσουν προβλήματα.... Διότι έχω μια απορία. Είμαι 1ος στον πίνακα. Λαμβάνω 5 ώρες. Ο 6ος στον πίνακα λαμβάνει επίσης 5 ώρες. Και ερώ. Γιατί? Ποιος είναι 1ος? Εγώ ή ο 6ος? 'Η και οι δύο? Συμπλήρωσα εγώ το ωράριο σύμφωνα με τη κείμενη νομοθεσία? Όχι, επομένως άντε γειά....
Επομένως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι για να δουλέψει το σύστημα της "μοιριασιάς" θα πρέπει να υπάρχει μια ομερτά από πλευράς εκπαιδευτών (σίγουρα θα υπάρχει κάποιος που θα στραβώσει μακροπρόθεσμα, έτσι δεν είναι?).
Πάντως εαν κάποιος νομίζει ότι έχει αδικηθεί, ας κάνει ένσταση (δεν παίζει ρόλο που θα εκδικασθεί τα Χριστούγεννα), θα κερδίσει μόνο, σίγουρα στο επόμενο εξάμηνο διδασκαλίας και ακόμη η διεύθυνση να είναι περισσότερο προσεκτική.
Σχετικά με το μάθημα (εαν είναι 3ωρο συνεχόμενο), το πρόγραμμα είτε μας αρέσει είτε όχι, δεν γίνεται κατά βάση να βολέψει εμάς (σε κάποιες φορές παίζει αυτό), αλλά κατά κύριο λόγο γίνεται να βολέψει την υπηρεσία (να μην γίνινται καραμπόλες με άλλες ειδικότητες κλπ).
 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9233 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 10:29:34 πμ »
Lavas, το ίδιο ακριβώς κάνανε και σε εμένα...με σπάσανε ένα 3ωρο μάθημα σε 2 μέρες και μάλιστα μακριά από την πόλη μου....πήγαινε-έλα βενζίνη 20 ευρώ. Τους είπα να το κάνανε σε μια μέρα ( και το τραγικό είναι ότι γνωρίζει η διεύθυνση ότι είμαι από άλλη πόλη) θεωρώ ότι το έκανε επίτηδες. Στεναχωρέθηκα και εγώ που τις αρνήθηκα αλλά τι να κάνω.

Παιδιά σε όλους τα κάνουν αυτά.
Μιλήστε τους σαν ισάξιοι συνάδελφοι. Αυτοί νομίζουν ότι σε κάνουν χάρη για το δίωρο και ότι πρέπει να τους κάνουμε και το τραπέζι που μας το δίνουν.
Όχι απλά είμαστε ισάξιοι αλλά ανώτεροι τους. Αν κάνανε αυτοί χαρτιά θα ήταν κάτω από εμάς στα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9234 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 11:27:30 πμ »
Αν είσαι πιστοποιημένος, κάνε ένσταση. Αν δεν είσαι και όσοι επιλέχθηκαν είναι πιστοποιημένοι, δεν έχεις ελπίδες. Διάβασε την προκήρυξη και την εγκύκλιο που εστάλη στους διευθυντές. Οι πιστοποιημένοι προηγούνται παντός άλλου και ας είναι αυτός ο άλλος διδάκτορας της Σορβόνης.
Εγώ πάντως που είμαι πιστοποιημένος στην κορυφή του πίνακα, δεν πρόκειται να ανεχθώ κανέναν μη πιστοποιημένο με σειρά 50 ή 60 να με παρακάμψει, ό,τι μεταπτυχιακό και να έχει.
Βέβαια, φταίει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Έπρεπε να βγάλει αναθέσεις όπως τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Δηλαδή μάθημα και ειδίκευση. Π.χ. Παιδική Λογοτεχνία - ΠΕ02 (και όχι απόφοιτος φιλοσοφικής με μεταπτυχιακό στη λογοτεχνία).
Πιστοποιημένη είμαι.
Με πνίγει το δίκαιο, επειδή απέρριψαν πρόταση από άλλο ΙΕΚ, νο.ιζοντας ότι θα με παρουυαπο της πόλης μου. Δεν ήθελα να έχω τα περσινα σύρε κι ελα, και την πατησα.
Κι όχι μόνο αυτό, δεν μπορω να βρω και το δίκαιο μου. Με εμπαιζουν.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9235 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:06:03 μμ »
Έχει κανένας τη νομοθεσία που λέει ότι όλες οι ώρες πάνε στον πίνακα των πιστοποιημένων?

Αποσυνδεδεμένος cg2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9236 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:07:25 μμ »
Το ρωτάω και εδώ μήπως κάποιος έχει κάποια γνώμη:

"Όταν υπέγραψα την σύμβαση, υπέγραψα για 15€ ενώ είχα μεταπτυχιακό και αυτό λόγω ¨δυσκοιλιότητας και αντιρρήσεων μη συνάφειας με τον κύριο τίτλο σπουδών" του διευθυντή ΙΕΚ στο οποίο ήμουν (ήταν για 1η φορά). Σήμερα πληρώθηκα με τα 15€ μεικτά, υπάρχει περίπτωση εάν επικοινωνήσω με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να δεχτούν κάτι διαφορετικό (δηλαδή να κάνουν νέα εκκαθάριση με 18€ του μεταπτυχιακού);"
Συμπληρώνω ότι έστειλα χθες email στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση........

Ευχαριστώ πολύ για πιθανές απαντήσεις και συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9237 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:30:19 μμ »
Θα πάρεις επιστροφή φόρου. Οπότε το ποσό θα συμπληρωθεί.

Αποσυνδεδεμένος cg2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9238 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:37:43 μμ »
Θα πάρεις επιστροφή φόρου. Οπότε το ποσό θα συμπληρωθεί.

Σε μένα πήγαινε η απάντηση για την επιστροφή φόρου; Εάν ναι κάνεις λάθος, δεν έχει σχέση η πληρωμή με την επιστροφή, εδώ σου λέω ότι πληρώθηκα λιγότερα.....15€ αντί 18€.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9239 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:42:43 μμ »
Το ρωτάω και εδώ μήπως κάποιος έχει κάποια γνώμη:

"Όταν υπέγραψα την σύμβαση, υπέγραψα για 15€ ενώ είχα μεταπτυχιακό και αυτό λόγω ¨δυσκοιλιότητας και αντιρρήσεων μη συνάφειας με τον κύριο τίτλο σπουδών" του διευθυντή ΙΕΚ στο οποίο ήμουν (ήταν για 1η φορά). Σήμερα πληρώθηκα με τα 15€ μεικτά, υπάρχει περίπτωση εάν επικοινωνήσω με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να δεχτούν κάτι διαφορετικό (δηλαδή να κάνουν νέα εκκαθάριση με 18€ του μεταπτυχιακού);"
Συμπληρώνω ότι έστειλα χθες email στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση........

Ευχαριστώ πολύ για πιθανές απαντήσεις και συμβουλές.

Από τη στιγμή που υπέγραψες σύμβαση για 15 ευρώ, απίθανο το βρίσκω να αλλάξει κάτι τώρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 206
Σύνολο: 211

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.