*

Αποστολέας Θέμα: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας  (Αναγνώστηκε 15802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 09, 2008, 12:23:42 πμ »
Και τώρα που το ξανασκέφτομαι..............catwoman........αγγλικού δεν είσαι εσύ?
Μη με πεις ότι κάνουν πδσ στα αγγλικά στη β λυκείου............γιατί πεθάαααανω...........

Φίλη Αγάπη, που μόνο αγάπη δεν έχεις να διαθέσεις στους συναδέλφους σου,
δε νομίζεις ότι γίνεσαι επιθετική έτσι όπως τα λες και τα χώνεις σε όλους γενικώς?
Να ξέρεις ότι και δίκιο να'χεις σε αυτά που λες το χάνεις με αυτό το τρόπο!!
Καλή συνέχεια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:43 »

Αποσυνδεδεμένος may22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 09, 2008, 01:16:10 πμ »
E ναι χρυσό μου...........σε εσένα ας πούμε τι αγάπη να δώαω?
Και να θέλω δε μπορώ............

Συνεχίζεις βλέπω ανενόχλητη με ειρωνίες και το ίδιο εξυπνακίστικο στυλάκι του ξερόλα!!
Τι να πω... Καμαρώστε μία εκπαιδευτικό!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 09, 2008, 01:19:26 πμ »
Ναι χρυσό μου,με καμαρώνουν αυτοί που με ξέρουν,δεν περιμένω να με καμαρώσουν 2-3 στο νετ..............
Όταν θα κάνεις ως αγγλικού πδσ,έλα να μου πεις αν λέω εξυπνάδες.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 09, 2008, 01:28:17 πμ »
Δεν έχω κάνει ποτέ ΠΔΣ ούτε το κυνήγησα (έκανα απλώς αίτηση 1-2 φορές), γιατί δεν είχα καμιά διάθεση να ζητιανεύω ή να "διεκδικώ" από διευθυντές και προϊσταμένους. Ξέρω κάποια πράγματα από τις εμπειρίες άλλων, ότι π.χ. τουλάχιστον στην Αττική παίρνει κάποιος ώρες μόνο με μέσο ή παρακάλια και "τσαμπουκά" (στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για τα ψίχουλα των 2-3 ωρών).
Jak13 φαίνεται ότι ξέρεις (ή μαθαίνεις) τα πράγματα "από μέσα". Πώς εξηγείς ότι αρκετοί από αυτούς που στον πίνακα αναπληρωτών έχουν "ΟΧΙ" στην ένδειξη "ΣΤΡΑΤΟΣ", έχουν κάτι μοριάκια προϋπηρεσίας;
Επίσης: Συμφωνείς ότι οι προσλήψεις για την ΠΔΣ πρέπει να γίνονται από τους πίνακες ωρομισθίων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:43 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 09, 2008, 01:33:24 πμ »
Ναι χρυσό μου,με καμαρώνουν αυτοί που με ξέρουν,δεν περιμένω να με καμαρώσουν 2-3 στο νετ..............
Όταν θα κάνεις ως αγγλικού πδσ,έλα να μου πεις αν λέω εξυπνάδες.

   ΚΑΙ ΕΔΩ κάνεις μεγάλο λάθος καμάρι. Αγγλικά διδάσκουν πολλοί καθηγητές στην πρόσθετη και μόνιμοι και αναπληρωτές και ωρομίσθιοι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 09, 2008, 01:36:49 πμ »
Που ρε παιδιά είναι αυτοί οι καθηγητές?
Εγώ γιατί ούτε είδα,ούτε άκουσα κανέναν είτε καθηγητή,είτε μαθητή να κάνει πδσ στα αγγλικά?
Εδώ βρε παιδιά,με τα 1000 παρακάλια να τα μαζέψουμε τα παιδιά να κάνουν γεωμετρία που είναι πολύ απαιτητικό μάθημα,κι εσείς μου λέτε ότι κρατιέται τμήμα στην πδσ για τα αγγλικά?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:04:35 πμ »
Δεν έχω κάνει ποτέ ΠΔΣ ούτε το κυνήγησα (έκανα απλώς αίτηση 1-2 φορές), γιατί δεν είχα καμιά διάθεση να ζητιανεύω ή να "διεκδικώ" από διευθυντές και προϊσταμένους. Ξέρω κάποια πράγματα από τις εμπειρίες άλλων, ότι π.χ. τουλάχιστον στην Αττική παίρνει κάποιος ώρες μόνο με μέσο ή παρακάλια και "τσαμπουκά" (στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για τα ψίχουλα των 2-3 ωρών).
Jak13 φαίνεται ότι ξέρεις (ή μαθαίνεις) τα πράγματα "από μέσα". Πώς εξηγείς ότι αρκετοί από αυτούς που στον πίνακα αναπληρωτών έχουν "ΟΧΙ" στην ένδειξη "ΣΤΡΑΤΟΣ", έχουν κάτι μοριάκια προϋπηρεσίας;
Επίσης: Συμφωνείς ότι οι προσλήψεις για την ΠΔΣ πρέπει να γίνονται από τους πίνακες ωρομισθίων;

   Ελπίζω Ιωάννα να μη σε πειράζει από που μαθαίνω. Τουλάχιστον είμαι επιδεχτικός. Όσο για τα ερωτήματά σου, θα σου πω την άποψη μου, αφού μου κάνεις την τιμή και μου τη ζητάς.
   Εάν τα μόρια σε κάποιον που δεν έχει κάνει στρατό προέρχονται από ΠΔΣ αυτό προφανώς θα έγινε γιατί οι διευθύνσεις δε ζητάνε απολυτήριο στρατού με τις αιτήσεις, αλλά στηρίζονται στις υπεύθυνες δηλώσεις. Κάποιοι (και πάλι υποθετικά μιλάμε) θα έχουν πάρει το ρίσκο να υπογράψουν ψέματα.
   Όσο για τις προσλήψεις, αν και θα είναι πιο δίκαιο να προσλαμβάνονται οι ωρομίσθιοι από τους πίνακες ωρομισθίων θεωρώ, από τα λίγα που ξέρω, ότι θα είναι δύσκολο να εφαρμοστεί. Και εξηγούμαι: Σε ποιο σημείο του πίνακα θα πρέπει να σταματάνε οι προσλήψεις για ωρομισθία (που γίνονται μέχρι το Μάρτιο και βάλε) για να αρχίζουν οι προσλήψεις για πρόσθετη; Γιατί να πραγματοποιούνται ταυτόχρονα δε γίνεται αφού υπάρχει το όριο των ωρών και έτσι θα έχουμε συνέχεια παραιτήσεις.
   Δεν αποκλείω όμως να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:35:00 πμ »
      Εάν τα μόρια σε κάποιον που δεν έχει κάνει στρατό προέρχονται από ΠΔΣ αυτό προφανώς θα έγινε γιατί οι διευθύνσεις δε ζητάνε απολυτήριο στρατού με τις αιτήσεις, αλλά στηρίζονται στις υπεύθυνες δηλώσεις. Κάποιοι (και πάλι υποθετικά μιλάμε) θα έχουν πάρει το ρίσκο να υπογράψουν ψέματα.
Σίγουρα προέρχονται από ΠΔΣ, και γιατί οι συγκεκριμένοι δεν έχουν μόρια από το ΑΣΕΠ και γιατί είναι λίγα (1,... τη μια χρονιά, 2 την άλλη, κ.ο.κ.). Ας πούμε ότι υπέγραφαν ψέματα για να πάρουν ΠΔΣ και οι δ/νσεις στηρίζονταν στη δήλωσή τους και τους προσλάμβαναν. Όταν όμως έκαναν αίτηση για αναπληρωτές, γίνονταν ειλικρινείς. Οι υπάλληλοι στις δ/νσεις που περνούσαν την προϋπηρεσία τους, δεν έβλεπαν ότι δεν έχουν απολυτήριο στρατού;

   
Παράθεση
Όσο για τις προσλήψεις, αν και θα είναι πιο δίκαιο να προσλαμβάνονται οι ωρομίσθιοι από τους πίνακες ωρομισθίων θεωρώ, από τα λίγα που ξέρω, ότι θα είναι δύσκολο να εφαρμοστεί. Και εξηγούμαι: Σε ποιο σημείο του πίνακα θα πρέπει να σταματάνε οι προσλήψεις για ωρομισθία (που γίνονται μέχρι το Μάρτιο και βάλε) για να αρχίζουν οι προσλήψεις για πρόσθετη; Γιατί να πραγματοποιούνται ταυτόχρονα δε γίνεται αφού υπάρχει το όριο των ωρών και έτσι θα έχουμε συνέχεια παραιτήσεις.
   Δεν αποκλείω όμως να βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος.

Αν γίνονται από τον πίνακα, δε θα παίρνει ο καθένας 2 ή 4 ώρες, θα παίρνει ολόκληρο 10ωρο (ή π.χ. 6 ώρες ΠΔΣ και 5 στο πρωινό, όπως και τώρα υπάρχουν ωρομίσθιοι που δεν κάνουν και τις 11 ώρες σε ένα σχολείο).
Έτσι θα μπορούν να γίνονται ταυτόχρονα, χωρίς να υπάρχουν παραιτήσεις, ενώ τώρα αρκετοί αφήνουν την ΠΔΣ για να πάνε ωρομίσθιοι.

Παράθεση
Ελπίζω Ιωάννα να μη σε πειράζει από που μαθαίνω.
Καθόλου. Ίσα-ίσα, γι' αυτό με ενδιαφέρει η άποψή σου. Και δεν κάνω τιμή σε κάποιον όταν ζητάω την άποψή του, συμμετέχω και συζητάω εδώ όπως όλοι...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:13:19 πμ »
   Είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου, έχω πάντως την εντύπωση ότι την ώρα που καταχωρούνται οι προϋπηρεσίες δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία διαθέσιμα.
   Αυτά που γράφεις για τον πίνακα θα μπορούσαν να εφαρμοστούν εάν θεωρήσουμε ότι η Πρόσθετη θα λειτουργεί συμπληρωματικά για τις ώρες του πρωινού προγράμματος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 09, 2008, 04:09:50 πμ »
Η εγκύκλιος της ΠΔΣ δεν αναφέει τίποτα για στρατό, ως προυπόθεση για να πάρει μέρος κανείς στο πρόγραμμα. Ούτε υπέυθυνη δηλωση κάνεις για το στρατό στην πδσ.(τουλάχιστον σε καμία από τις διευθύνσεις που γνωρίζω) Ολα αυτά ισχύουν για τους ωρομισθίους του κανονικού προγράμματος.Εκεί πράγματι αν κάποιος δεν έχει πάει φαντάρος είναι πρόβλημα.Άλλο νομικό καθεστώς όμως ισχύει για τους ωρομισθίους της ΠΔΣ και άλλο για τους ωρομισθίους του κανονικού προγράμματος.Επομένως δεν παραβαίνουν κάποιο νόμο για να τιμωρηθούν.Τα πράγματα ειναι ξεκαθαρα. Όσο για την ΠΔΣ είναι ντροπή κατά την γνώμη μου που δεν έχει ακόμα περάσει στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 09, 2008, 04:35:33 πμ »
Επειτα αν είχε περάσει στους πίνακες η πδς θα έκλεινε ο δρόμος για αυτούς που δεν έχουν πάει φαντάροι κατά 99%, αφού θα κατατασσονταν τελευταίοι στον πίνακα. (στον πίνακα τον  κανονικό έχουν δικαίωμα να κάνουν χαρτιά αν δεν έχουν πάει φαντάροι ,απλώς μπαίνουν τελευταίοι).

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 09, 2008, 09:57:26 πμ »
Ειμαι Αγγλικου και τοσα χρονια που συναναστρεφομαι με τα δημοσια σχολεια δεν ξερω ουτε μια συναδελφο που να εχει κανει ΠΔΣ στην ειδικοτητα μας. Βεβαια , αιτηση για συμμετοχη καναμε καθε χρονο αλλα ειλικρινα δεν ξερω ουτε μια /εναν. Τα τελευταια 2 χρονια μαλιστα δεν εκανα καθολου αιτηση γιατι το εβρισκα εντελως περιττο.

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 09, 2008, 10:50:59 πμ »
Ειμαι Αγγλικου και τοσα χρονια που συναναστρεφομαι με τα δημοσια σχολεια δεν ξερω ουτε μια συναδελφο που να εχει κανει ΠΔΣ στην ειδικοτητα μας. Βεβαια , αιτηση για συμμετοχη καναμε καθε χρονο αλλα ειλικρινα δεν ξερω ουτε μια /εναν. Τα τελευταια 2 χρονια μαλιστα δεν εκανα καθολου αιτηση γιατι το εβρισκα εντελως περιττο.
Ειλικρινά κι εγω το ίδιο πίστευα (εδω εμείς οι φιλόλογοι ξεφτιλιζόμαστε για 2 ωρες αν τις πάρουμε δηλαδή) θεωρούσα πως οι αγγλικοί δεν έχουν καμια ελπίδα, ωσπου διαπίστωσα ότι μια γνωστή μου είχε πάρει ώρες ΠΔΣ σε κεντρικό λύκειο της πόλης. Μάντεψε: η μαμά της δούλευε στη δευτεροβαθμια και έτσι προφανως οι μαθητες λυκείου αποφάσισαν να κάνουν ΠΔΣ στα αγγλικά.Οπότε καταλαβαίνεις τι γινεται...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 09, 2008, 11:00:40 πμ »
Ναι χρυσό μου,με καμαρώνουν αυτοί που με ξέρουν,δεν περιμένω να με καμαρώσουν 2-3 στο νετ..............
Όταν θα κάνεις ως αγγλικού πδσ,έλα να μου πεις αν λέω εξυπνάδες.
Αγαπη πολυ μισος δοακρινω στις απαντησεις σου ...να το κοιταξεις γιατι εχεις  να κανεις με παιδια... 8)
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.