*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327527 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 08:35:06 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα.
Δε ρίχνουμε την ευθύνη στο παιδί που όντως δε μπορεί ακόμα να καταλαβαίνει τι λέει.
Μια τέτοια άκρως σεξιστική "προσφώνηση" όμως δεν είναι καθόλου αστεία. Δείχνει και το πολύ χαμηλό επίπεδο των γονιών..........
Αλήθεια, vasilikiP δεν αισθάνθηκες προσβεβλημένη? Εγώ θα αισθανόμουν, όπως και αισθάνομαι πάντα αηδία και αποστροφή όταν ακούω άντρες να υποτιμούν και να προσβάλλουν γυναίκες αποκαλώντας τις  με τα γνωστά επίθετα κι άλλες παρόμοιες φράσεις.......
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:51 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 08:42:10 μμ »
Έπαθα τέτοιο σοκ που για κάποια δευτερόλεπτα έμεινα...Μετά κατάλαβα οτι το είχε μάθει απο τον πατέρα του...Στο μέρος που σπούδασα είναι πολυ συνηθισμένες τέτοιες εκφράσεις (πειράγματα κτλ) και πιστεύω πως δεν υπάρχει κοπέλα στο δρόμο που να μην έχει ακούσει κατι παρόμοιο.

Το πρόβλημα μου ήταν οτι εγω δεν μπορούσα να κάνω κάτι (να μιλήσω με τους γονείς του κτλ) γιατί ήμουν σε πρακτικές και έπρεπε μόνο να κάνουμε το μάθημα μας και να φύγουμε!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #198 στις: Ιανουάριος 10, 2009, 11:52:54 μμ »
Μια φίλη μου είναι δασκάλα σε τμήμα Γ' δημοτικού σε σχολείο χωριού. Τα παιδιά είναι πολύ ανοιχτά και της μιλάνε για οικογενειακά και προσωπικά τους πράγματα. Όταν συζητούσαν στο μάθημα των θρησκευτικών για το "Ου μοιχεύσεις" ένα αγόρι σηκώνει το χέρι του και λέει: "Κυρία, εμένα ο μπαμπάς μου έχει γκόμενα. Τη λένε Μαρία Σωτηριάδου. Η μαμά μου λέει ότι την έχει γκόμενα, αλλά ο μπαμπάς μου λέει ότι είναι μόνο φίλοι"! ;D. Μετά από δύο μήνες, σε έκθεση που γράφουν τα παιδιά με θέμα "Τι θα ρωτούσατε την Πυθία αν ζούσατε στην αρχαιότητα;" ο ίδιος μαθητής γράφει: "Θα τη ρωτούσα αν θα με απατάει η γυναίκα μου"! ;D.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2009, 11:56:00 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #199 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 12:36:25 πμ »
τραγικο βρε παιδι μου. τι βιωνουν και αυτα τα παιδακια, τι φταινε να μεγαλωνουν ετσι...
το cult ειναι που η γκομενα εχει και ονοματεπωνυμο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:51 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #200 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 03:11:47 πμ »
LAaleXXX αυτό δεν είναι τιποτα! Μπαίνοντας σε τάξη νηπιαγωγείου-σε πρακτικές διδακτικής της γλώσσας, για αυτό είχα και τρομερό άγχος :-[-   
 λέω -"καλημέρα παιδιά" και μου απαντάει προ-νήπιο    -"Γεια σου μουν_κι"
Έπάθα μεγάλο σοκ :o
ρε παιδια αυτο δεν ειναι για γελια εγω σοκαριστηκα!! :( :-*


Aν ομως ειχατε να κανετε με παιδια με ειδικες αναγκες θα σας φαινοταν συνηθισμενο φαινομενο.
Δε θα ξεχασω ενα παιδακι 12 ετων στο Χατζηπατερειο  που καναμε μαζι συνεδριες και η αγαπημενη του ασχολια ηταν να μου πιανει το στηθος.
Στην αρχη ειχα παθει σοκ αλλα ευτυχως οι αλλοι θεραπευτες μου εξηγησαν διαφορους τροπους για να τα αποφευγουμε αυτα.
Επίσης ενα μικρο που το εφεραν οι γονεις του για να αξιολογηθει για ΔΕΠ/Υ προτου προφτασω να του μιλησω μου αρπαζει τη τσαντα απο το γραφειο και την αδειαζει στο πατωμα. Εκει ντραπηκα βεβαια λιγο τους γονεις και κυριως τον πατερα που ειδε ολα τα προσωπικα μου αντικειμενα πανω στο πατωμα αλλα τι να εκανα? Πιο πολυ λυπηθηκα γι'αυτους . Φανταζομαι τι θα τραβουσαν.
Επίσης την πρωτη φορα που ειχε ερθει ο αντρας μου σε ενα θεραπευτικο κεντρο που δουλευα για  να με παρει (6 μηνες γνωριζομασταν τοτε) έρχεται ενα πιτσιρικι δεκαχρονο   και αρχιζει να αυνανιζεται μπροστα του. Βγαινω εξω απο το γραφειο και εγω για να φυγουμε, βλεπω το μικρο και λεω φυσιολογικα: Δημητρακι γλυκο μου, δεν εχουμε πει οτι εισαι ελευθερος να το κανεις αυτο αλλα μονο οταν εισαι μονος σου?
Καγκελο ο αντρας μου!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2009, 11:24:10 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #201 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 03:45:01 μμ »
κελλυ οι εμπειριες σου βιβλιο ολοκληρο.  :)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #202 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 11:37:12 πμ »

[/quote]


Aν ομως ειχατε να κανετε με παιδια με ειδικες αναγκες θα σας φαινοταν συνηθισμενο φαινομενο.
Δε θα ξεχασω ενα παιδακι 12 ετων στο Χατζηπατερειο  που καναμε μαζι συνεδριες και η αγαπημενη του ασχολια ηταν να μου πιανει το στηθος.
Στην αρχη ειχα παθει σοκ αλλα ευτυχως οι αλλοι θεραπευτες μου εξηγησαν διαφορους τροπους για να τα αποφευγουμε αυτα.
Επίσης ενα μικρο που το εφεραν οι γονεις του για να αξιολογηθει για ΔΕΠ/Υ προτου προφτασω να του μιλησω μου αρπαζει τη τσαντα απο το γραφειο και την αδειαζει στο πατωμα. Εκει ντραπηκα βεβαια λιγο τους γονεις και κυριως τον πατερα που ειδε ολα τα προσωπικα μου αντικειμενα πανω στο πατωμα αλλα τι να εκανα? Πιο πολυ λυπηθηκα γι'αυτους . Φανταζομαι τι θα τραβουσαν.
Επίσης την πρωτη φορα που ειχε ερθει ο αντρας μου σε ενα θεραπευτικο κεντρο που δουλευα για  να με παρει (6 μηνες γνωριζομασταν τοτε) έρχεται ενα πιτσιρικι δεκαχρονο   και αρχιζει να αυνανιζεται μπροστα του. Βγαινω εξω απο το γραφειο και εγω για να φυγουμε, βλεπω το μικρο και λεω φυσιολογικα: Δημητρακι γλυκο μου, δεν εχουμε πει οτι εισαι ελευθερος να το κανεις αυτο αλλα μονο οταν εισαι μονος σου?
Καγκελο ο αντρας μου!!!!!!
[/quote] ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #203 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 03:23:07 πμ »
Ρωτάω : Τί είναι ο σκληρός δίσκος;;;

Πετάγεται η μαθήτρια της ΄Γ Δημοτικού με βροντερη φωνή και χειρονομία συγχρόνως : Το πουλί του άντρα κύρια!!!!

Φεύγεις της απαντώ και πας στην Κυρία του ολοημέρου και του λες ότι έβρισες μέσα στην τάξη και έκανες και χειρονομία !

Όντως η δασκάλα την μάλωσε και στο σχόλασμα επισημάναμε και στον γονιό της ότι η κόρη τους  αυθαδιάζει!

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #204 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:09:24 μμ »
Μια φίλη μου είναι δασκάλα σε τμήμα Γ' δημοτικού σε σχολείο χωριού. Τα παιδιά είναι πολύ ανοιχτά και της μιλάνε για οικογενειακά και προσωπικά τους πράγματα. Όταν συζητούσαν στο μάθημα των θρησκευτικών για το "Ου μοιχεύσεις" ένα αγόρι σηκώνει το χέρι του και λέει: "Κυρία, εμένα ο μπαμπάς μου έχει γκόμενα. Τη λένε Μαρία Σωτηριάδου. Η μαμά μου λέει ότι την έχει γκόμενα, αλλά ο μπαμπάς μου λέει ότι είναι μόνο φίλοι"! ;D. Μετά από δύο μήνες, σε έκθεση που γράφουν τα παιδιά με θέμα "Τι θα ρωτούσατε την Πυθία αν ζούσατε στην αρχαιότητα;" ο ίδιος μαθητής γράφει: "Θα τη ρωτούσα αν θα με απατάει η γυναίκα μου"! ;D.

πω πω πω ωπωπωπω οριστε πως ολα επηρρεαζουν τα παιδια.......
πολυ στενοχωριεμαι ....
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #205 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:12:40 μμ »
Eνα πιτσιρικι 12 χρονων στο φροντιστηριο με ρωταει:
Κυρια ειστε παντρεμενη?
Ναι του απανταω εγω .
Παιδακι εχετε? με ξαναρωταει.
Οχι, του απανταω εγω.
Καλα καθε βραδυ τηλεόραση βλεπει ο αντρας σας? μου λεει.
Καγκελο εγω. Τι να του πω. Του λεω: Οχι , προτιμαει τα dvd.  ;D ;D ;D ;D
πωωωωωωω τι αλλο θα ακουσωωωωωωωωωωωωω
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #206 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:15:22 μμ »
Τρίτη δημοτικού πέρυσι
-κυρία πόσο χρονών είστε?
-33

Αποκλείεται κυρία και η μαμά μου είναι 33 αλλά είναι πιο μεγάλη από εσάς ;D
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
ειναι ομως τοσο αληθινα ρε παιδια αυτο το λατρευω την αθωοτητα τους
τα λενε ολα εξω απο τα δοντια δεν κρυβονται
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος maska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #207 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:03:39 μμ »
Μάθημα: Γεωγραφία Β Γυμνασίου
Σε ένα από τα αρχικά μαθήματα κάνουμε συζήτηση στην τάξη για τη θέση της Ευρώπης στον παγκόσμιο χάρτη κ.λ.π.
Απορία μαθήτριας (μέτριων επιδόσεων): ¨Κυρία πως αισθάνονται οι κάτοικοι του νότιου ημισφαιρίου που είναι από κάτω μας ;;¨

 ;)

Αποσυνδεδεμένος melia85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #208 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 01:19:24 μμ »
Από διαγώνισμα Φυσικής Στ' Δημοτικού...

Ερώτηση:Να περιγράψετε τη λειτουργία του συστήματος κεντρικής θέρμανσης.
Απάντηση: Η λειτουργία του συστήματος κεντρικής θέρμανσης θερμαίνει το σπίτι γιατί η θερμότητα σηκώνεται πάνω και ζεσταίνει τον απέναντι τοίχο.

 ;D ;D ;D
We don't need no thought control...

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:01:09 πμ »
Κοριτσάκι Δ' δημοτικού: Κυρία είστε δεκάμορφη...Δηλαδή διπλάσια όμορφη από την πεντάμορφη !!!
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 697
Σύνολο: 698

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.