*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327232 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #784 στις: Απρίλιος 18, 2010, 06:05:46 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D
"Ευτυχώς" (δυστυχώς, βέβαια, για το επίπεδο των μαθητών) που υπάρχει και αυτό το θέμα και γελάει λίγο το χειλάκι μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:14 »

Αποσυνδεδεμένος christoforia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #785 στις: Απρίλιος 18, 2010, 06:33:30 μμ »
    Eπίσης, σε διαγώνισμα Γεωγραφίας Α΄Γυμνασίου, συνάδελφος μας δείχνει την απάντηση ενός μαθητή, στην ερώτηση " πώς μετράμε το μήκος
    και το πλάτος ενός ποταμού''
  " Για να μετρήσουμε το μήκος ενός ποταμού θα πρέπει πρώτα πρώτα ο ποταμός να είναι ίσιος και να μην έχει στροφές .Αλλιώς είναι πολύ
    δύσκολο. Για να μετρήσουμε το πλάτος του, θα πρέπει  να βρούμε ένα εύκολο νούμερο, για να το θυμόμαστε κιόλας !"

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #786 στις: Απρίλιος 28, 2010, 02:31:27 μμ »
Μπαίνω την περασμένη Πέμπτη να κάνω μάθημα στην Στ' τάξη,η οποία ομολογουμένως είναι μια τάξη ιδιαιτέρως "ανήσυχη".Αφού να φανταστείτε όσοι δάσκαλοι πέρασαν από αυτήν,σήμερα είναι υπάλληλοι αλλά εκτός εκπαίδευσης... :-X
Τέλος πάντων,εγώ ήμουν προετοιμασμένη για το τι θα συναντήσω οπότε μπήκα δυναμικά και με τον αέρα "εδώ μέσα θα γίνει μάθημα σήμερα".Πράγματι,ήταν η πρώτη φορά απ'ό,τι μου είπαν οι πιο προσεχτικοί μαθητές που έγινε μάθημα σε αυτή την τάξη.Το μαργαριτάρι;;;Κάποια στιγμή υπήρξε ιδιαίτερη αναστάτωση στην τάξη,οπότε μου ξέφυγε και είπα τη λέξη "γαμώτο" (ξέρω ξέρω,είμαι απαράδεκτη,δε δικαιολογείται με τίποτα).Μετά από αυτό και ενώ περίμενα να σταματήσει η τάξη τη φασαρία και το ξύλο που έπαιζαν μεταξύ τους τα παιδιά,ξαφνικά μετά το ελεεινό και εντελώς αντιπαιδαγωγικό "γαμώτο",όλα τα παιδιά μαζί φωνάζουν "ωωωωωωωω,κυρία θα σας πάμε στο δικαστήριοοοοοο".Αλλαξα 100.000.000 χρώματα και δεν πίστευα ότι εγώ θα το έλεγα ποτέ αυτό στην τάξη,πόσο μάλλον ότι θα άκουγα αυτή την αποστομοτική ατάκα.
Το δικό μου μαργαριτάρι;;;Μετά από κάποιες ώρες περισυλλογής και κλάματος,είχα τρομερές τύψεις για αυτό που είπα και........πήγα στην εκκλησία :o :o :o Είναι πραγματικά πολύ σπάνιο για μένα,αφού ουδεμία σχέση είχα και θα έχω με τη θρησκεία.
Υπάρχουν πολλά ηθικά διδάγματα στην ιστορία,αλλά νομίζω πως ένα είναι το πιο βασικό:τα παιδιά είναι παιδιά,αλλά ξέρουν πολύ καλά τα δικαιώματά τους και το πως να τα προασπίσουν....

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #787 στις: Απρίλιος 28, 2010, 03:14:34 μμ »
    Eπίσης, σε διαγώνισμα Γεωγραφίας Α΄Γυμνασίου, συνάδελφος μας δείχνει την απάντηση ενός μαθητή, στην ερώτηση " πώς μετράμε το μήκος
    και το πλάτος ενός ποταμού''
  " Για να μετρήσουμε το μήκος ενός ποταμού θα πρέπει πρώτα πρώτα ο ποταμός να είναι ίσιος και να μην έχει στροφές .Αλλιώς είναι πολύ
    δύσκολο. Για να μετρήσουμε το πλάτος του, θα πρέπει  να βρούμε ένα εύκολο νούμερο, για να το θυμόμαστε κιόλας !"

εγω αυτο το παιδι μαλλον θα το συμπαθουσα ιδιαιτερα... ειναι αιτιολογικος τυπος. προσεξτε τις συνδεσεις που κανει! ;D

Μπαίνω την περασμένη Πέμπτη να κάνω μάθημα στην Στ' τάξη,...................Κάποια στιγμή υπήρξε ιδιαίτερη αναστάτωση στην τάξη,οπότε μου ξέφυγε και είπα τη λέξη "γαμώτο" (ξέρω ξέρω,είμαι απαράδεκτη,δε δικαιολογείται με τίποτα).Μετά από αυτό και ενώ περίμενα να σταματήσει η τάξη τη φασαρία και το ξύλο που έπαιζαν μεταξύ τους τα παιδιά,ξαφνικά μετά το ελεεινό και εντελώς αντιπαιδαγωγικό "γαμώτο",όλα τα παιδιά μαζί φωνάζουν "ωωωωωωωω,κυρία θα σας πάμε στο δικαστήριοοοοοο".Αλλαξα 100.000.000 χρώματα και δεν πίστευα ότι εγώ θα το έλεγα ποτέ αυτό στην τάξη,πόσο μάλλον ότι θα άκουγα αυτή την αποστομοτική ατάκα.
Το δικό μου μαργαριτάρι;;;Μετά από κάποιες ώρες περισυλλογής και κλάματος,είχα τρομερές τύψεις για αυτό που είπα και........πήγα στην εκκλησία :o :o :o Είναι πραγματικά πολύ σπάνιο για μένα,αφού ουδεμία σχέση είχα και θα έχω με τη θρησκεία.
Υπάρχουν πολλά ηθικά διδάγματα στην ιστορία,αλλά νομίζω πως ένα είναι το πιο βασικό:τα παιδιά είναι παιδιά,αλλά ξέρουν πολύ καλά τα δικαιώματά τους και το πως να τα προασπίσουν....

πραγματι, η αντιδραση σου ειναι εντυπωσιακη. ::)

υγ. εκμεταλλευσου το απο δω και στο εξης σαν ευκαιρια οικειοποιησης. το εσπασες το αβγο. ζητα τους και συγγνωμη, αν δεν το εχεις κανει ηδη και πλεον αυτοελεγχος.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:14 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #788 στις: Απρίλιος 29, 2010, 11:07:32 μμ »
-Ποιό τραγούδι θέλετε να πούμε;
-Κυρία,κυρία να πούμε τη "Σημαία"!!!!
- Ποπο, που το θυμήθηκες αυτό βρε Κ. το είχαμε μάθει για τη γιορτή του ΟΧΙ. Θυμάστε κανένα άλλο τραγούδι για το ΟΧΙ;
- Κορόιδο Μουσολιιιιιιιιίνιιιιιι!!!
- Δεν χορταίνω να βλέπω τον ήηηηηηηηηλιοοοοοοο......!!!!
- Εγώ ξέρω ένα μόνος μου (δηλαδή που δεν το μάθαμε στο σχολείο) "Το Σαααααάββατοοοοοο μπορείς; Όοοοοοοοχι, ΟΟΟΟΟΟΧΙ!"

:o ;D  :o ;D  :o ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(με περούκα θα φύγω από το σχολείο φέτος, θα με καραφλιάσουν τα παιδιά μου...)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #789 στις: Απρίλιος 29, 2010, 11:51:54 μμ »
είναι μάιος σε σχολειο της επαρχίας. Κάνει φοβερή ζέστη. Ο Σπυρος έχει έρθει ντυμένος κρεμμυδι....αλλα σιγά σιγά αρχίζει να ζεσταίνεται..στην αρχή βγάζει το μπουφανάκι. Μετά απο λίγο βγάζει το ένα μπλουζάκι. Μετά μένει με το φανελάκι....κάνει να το βγάλει κι αυτό και του λέω
ε βρε Σπύρο, ήρεμα πουλάκι μου, μη ξεγυμνωθεις εδώ μέσα...
και ο σπύρος..
α μαρή κυρία.....φουρδάκλιασα!!!!!!

μετάφραση _ φουρδακλιάζω - βγάζω καντήλες απ΄τη ζέστη....να που μαθαίνουμε και ξενες γλώσσες εκεί που μας στέλνουνε ε;
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #790 στις: Μάιος 01, 2010, 05:56:23 μμ »
είναι μάιος σε σχολειο της επαρχίας. Κάνει φοβερή ζέστη. Ο Σπυρος έχει έρθει ντυμένος κρεμμυδι....αλλα σιγά σιγά αρχίζει να ζεσταίνεται..στην αρχή βγάζει το μπουφανάκι. Μετά απο λίγο βγάζει το ένα μπλουζάκι. Μετά μένει με το φανελάκι....κάνει να το βγάλει κι αυτό και του λέω
ε βρε Σπύρο, ήρεμα πουλάκι μου, μη ξεγυμνωθεις εδώ μέσα...
και ο σπύρος..
α μαρή κυρία.....φουρδάκλιασα!!!!!!

μετάφραση _ φουρδακλιάζω - βγάζω καντήλες απ΄τη ζέστη....να που μαθαίνουμε και ξενες γλώσσες εκεί που μας στέλνουνε ε;


εχω κανει βιβλιαρακι με άγνωστες τοπικες λέξεις......
το κακο ειναι οτι με πηραν χαμπαρι και ολο μου πετουν οι μαθητες λέξεις που τις ακουω πρωτη φορα και αρχιζουμε τη γλωσσολογικη αναλυση  ;D  ;D
εαν ήσουν διπλα στο σπιτι σου θα μαθαινες ξενες γλώσσες ; ; ;
τα καλά του επαγγέλματος    ;) ;D  ;D μέχρι να μας απολύσουν

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #791 στις: Μάιος 02, 2010, 02:04:42 μμ »
πραγματι, η αντιδραση σου ειναι εντυπωσιακη. ::)

υγ. εκμεταλλευσου το απο δω και στο εξης σαν ευκαιρια οικειοποιησης. το εσπασες το αβγο. ζητα τους και συγγνωμη, αν δεν το εχεις κανει ηδη και πλεον αυτοελεγχος.  :)

Χίλια συγγνώμη ζήτησα,όχι ένα.Και τους είπα ότι κάποιες φορές οι άνθρωποι ξεφεύγουν από τα όριά τους,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε συμπαθούν τους άλλους.Ο αυτοέλεγχος είναι το Α και το Ω στο σχολείο,οπότε αυτό θα πράξω σε μεγαλύτερο βαθμό.Ξέρετε όμως τί με πειράζει;Αλλά πραγματικά με πειράζει..Άλλο τα παιδιά να είναι ανήσυχα και να κάνουν σαματά..είναι παιδιά,έχουν ανάγκη από χαλάρωση.Εδώ εμείς στο Πανεπιστήμιο,ολόκληρα μοσχάρια και δε μπορούμε να κάτσουμε ήσυχοι για πολλοί ώρα.Εκεί τα αφήνω να κάνουν και τη βλακεία τους, να πουν και το αστείο τους,να χαλαρώσουν βρε αδερφέ.Αυτό που δεν αντέχω όμως είναι η ειρωνεία.Όταν μας λένε ψεύτικα ονόματα ή ονόματα που σε άλλες γλώσσες μεταφράζονται ως βωμολοχίες,ή όταν τα "αστεία" είναι σεξουαλικού περιεχομένου.Αυτό έγινε και εκείνη την Πέμπτη και δεν άντεξα.
Από την άλλη,θέλω να πω ότι ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, δε δικαιολογώ τον εαυτό μου.Απλά λέω ότι δε μου άρεσε καθόλου το "αστείο" και η όλη συμπεριφορά και η τρομερή αγένεια. Αλλά τελικά προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι με κάτι που άκουσα σήμερα στη ΕΤ1,σε μια καταπληκτική εκπομπή που είχε καλεσμένο τον κύριο Ιωάννη Πανούση,καθηγητή εγκληματολογίας και πρώην πρύτανη του Δημοκρίτιου Πανεπιστημίου.Η ατάκα λοιπόν ήταν η εξής:ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ...Θέλω να κααφέρω να αλλάξω όλο αυτό που βλέπω.Ξέρω ότι δε θα μπορέσω να πάω σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας,αλλά εκεί που θα πάω θέλω να δημιουργήσω ευτυχισμένους ανθρώπους.Εύχομαι να το καταφέρω...

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #792 στις: Μάιος 02, 2010, 09:47:28 μμ »
πραγματι, η αντιδραση σου ειναι εντυπωσιακη. ::)

υγ. εκμεταλλευσου το απο δω και στο εξης σαν ευκαιρια οικειοποιησης. το εσπασες το αβγο. ζητα τους και συγγνωμη, αν δεν το εχεις κανει ηδη και πλεον αυτοελεγχος.  :)

Χίλια συγγνώμη ζήτησα,όχι ένα.Και τους είπα ότι κάποιες φορές οι άνθρωποι ξεφεύγουν από τα όριά τους,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε συμπαθούν τους άλλους.Ο αυτοέλεγχος είναι το Α και το Ω στο σχολείο,οπότε αυτό θα πράξω σε μεγαλύτερο βαθμό.Ξέρετε όμως τί με πειράζει;Αλλά πραγματικά με πειράζει..Άλλο τα παιδιά να είναι ανήσυχα και να κάνουν σαματά..είναι παιδιά,έχουν ανάγκη από χαλάρωση.Εδώ εμείς στο Πανεπιστήμιο,ολόκληρα μοσχάρια και δε μπορούμε να κάτσουμε ήσυχοι για πολλοί ώρα.Εκεί τα αφήνω να κάνουν και τη βλακεία τους, να πουν και το αστείο τους,να χαλαρώσουν βρε αδερφέ.Αυτό που δεν αντέχω όμως είναι η ειρωνεία.Όταν μας λένε ψεύτικα ονόματα ή ονόματα που σε άλλες γλώσσες μεταφράζονται ως βωμολοχίες,ή όταν τα "αστεία" είναι σεξουαλικού περιεχομένου.Αυτό έγινε και εκείνη την Πέμπτη και δεν άντεξα.
Από την άλλη,θέλω να πω ότι ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, δε δικαιολογώ τον εαυτό μου.Απλά λέω ότι δε μου άρεσε καθόλου το "αστείο" και η όλη συμπεριφορά και η τρομερή αγένεια. Αλλά τελικά προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι με κάτι που άκουσα σήμερα στη ΕΤ1,σε μια καταπληκτική εκπομπή που είχε καλεσμένο τον κύριο Ιωάννη Πανούση,καθηγητή εγκληματολογίας και πρώην πρύτανη του Δημοκρίτιου Πανεπιστημίου.Η ατάκα λοιπόν ήταν η εξής:ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ...Θέλω να κααφέρω να αλλάξω όλο αυτό που βλέπω.Ξέρω ότι δε θα μπορέσω να πάω σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας,αλλά εκεί που θα πάω θέλω να δημιουργήσω ευτυχισμένους ανθρώπους.Εύχομαι να το καταφέρω...

μπράβο βρε δασκαλίτσα! πολύ σε χάρηκα! αφού το θες θα το καταφέρεις!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #793 στις: Μάιος 02, 2010, 10:37:26 μμ »
-Κυρία, θέλω να σφυρίξω τη μύτη μου!

Μτφ.= να φυσήξω
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #794 στις: Μάιος 02, 2010, 11:19:23 μμ »
είχα φέρει στο σχολείο κάποτε ένα Βέλγο μέσα απο ένα πρόγραμμα Κομένιους ( πράξη 2.2.β)...Η Μέμα τον καλόβλεπε και ήθελε να του την πέσει αλλά τα αγγλικά της ήταν ανύπαρκτα....οπότε αρχίζει με ό,τι ξέρει
Well, Kristof, me have two trakteria, one hundred stremmata in the kabo, one spiti me kipo and a lot of money. You want to be gambros?
και ο Κριστόφ, μετά απο τη σχετική μετάφραση
tell her i am gay!!! ( το οποίο μετέφρασα ως ...ειναι πολύ ...χαρούμενος που το ακουει...)
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #795 στις: Μάιος 02, 2010, 11:28:16 μμ »
Κ ένα της 25ης Μαρτίου στο νηπιαγωγείο .. ξέρετε τι γιορτάζουμε; ..τον ευαγγελισμό της επανάστασης ..Το καημένο τα μπέρδεψε λίγο (κ πως να μην..25η Μαρτίου κ Πάσχα ..όλα μαζί)..
σε αντιστοιχη ερωτηση εμενα μου απαντησαν τη σταυρωση του Χριστου απο τους Τουρκους

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #796 στις: Μάιος 03, 2010, 12:00:52 πμ »
Κ ένα της 25ης Μαρτίου στο νηπιαγωγείο .. ξέρετε τι γιορτάζουμε; ..τον ευαγγελισμό της επανάστασης ..Το καημένο τα μπέρδεψε λίγο (κ πως να μην..25η Μαρτίου κ Πάσχα ..όλα μαζί)..
σε αντιστοιχη ερωτηση εμενα μου απαντησαν τη σταυρωση του Χριστου απο τους Τουρκους

εμ δεν ειχαν διαδραστικο και νετμπουκ γι αυτο δεν ήξεραν  ;D

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #797 στις: Μάιος 03, 2010, 04:40:42 μμ »
Κ ένα της 25ης Μαρτίου στο νηπιαγωγείο .. ξέρετε τι γιορτάζουμε; ..τον ευαγγελισμό της επανάστασης ..Το καημένο τα μπέρδεψε λίγο (κ πως να μην..25η Μαρτίου κ Πάσχα ..όλα μαζί)..
σε αντιστοιχη ερωτηση εμενα μου απαντησαν τη σταυρωση του Χριστου απο τους Τουρκους

εμ δεν ειχαν διαδραστικο και νετμπουκ γι αυτο δεν ήξεραν  ;D
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ;D ;D ;D ;D
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159905
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.