*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327239 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 10:43:23 πμ »
Τμήμα μαθητών Β΄ Λυκείου, σε φροντιστήριο: κάναμε Αντιγόνη, Β΄ επεισόδιο, εκεί που ο Κρέοντας αναλύει ΓΙΑΤΙ πρέπει να τιμωρήσει την ΑΝτιγόνη...όταν φτάσαμε στο σημείο που λέει" δε θα'μαι εγώ άντρας, αυτή θα είναι άντρας αν την αφήσω ατιμώρητη" πετάγεται ένας μαθητής (πολύ χωρατατζής...σήμερα είναι πτυχιούχος φυσικής και κάνει μεταπτυχιακά στην Αγγλία) και λέει το εξής αμίμητο: "ααααααχ, ο Κρέοντας την κούναγε την αχλαδιά!!!!" Γυρίζω κι εγώ και του λέω: "μάλλον, έπνιγε το κουνελάκι!!!"Περιττό να σας πω ότι λυθήκαμε όλοι στα γέλια...!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:51 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 10:50:53 πμ »
Είναι γνωστό ότι εμείς οι φυσικοί είμαιστε γαμώ τα παιδιά.
Όχι τόσο όσο οι μαθημαικοί βέβαια.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 10:53:13 πμ »
Συμφωνώ...ειδικά το συγκεκριμένο παιδί ήταν και είναι....σούπερ!!! Δε ντρέπομαι να πω ότι ήταν ο αγαπημένος μου μαθητής (άλλο αν δεν του το έδειχνα για να μην έχουμε παρεξηγήσεις από τους άλλους). {Θοδωρή, μ' ακούς;;; τι κάνει το Λονδίνο, βρε;;; ;D}

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 01:12:41 μμ »
λοιπον, γ γυμνασιου...νομιζω...
μας επιστρεφει ο φυσικος μας διαγωνισματα φυσικης και αστρονομιας. βλεπουμε της κολλητης την αστρονομια και πανω πανω ειχε βαλει τιτλο "διαγωνισμα αστρολογιας". ξερενομαστε στο γελιο αφου ουτε ο φυσικος το ειχε προσεξει. μετα κοιτω το δικο μου της φυσικης. ολα μια χαρα, πολυ καλος βαθμος, καμια διορθωση και τι βλεπω ξαφνικα; μπλα-μπλα-μπλα κοιλότα  :o :o :o  ;D ;D ;D ... φυσικα εννοουσα κοιλοτητα και   ο χριστιανος "διαβασε" το αναμενομενο και οχι το γραμμενο ( με εσωσε και η σωστη ορθογραφια...! ;D ). παιδια πεσαμε απο τις θεσεις μας...ο καθηγητης να μας κοιτα με απορια...του το δινω και του το επισημαινω...κατω και αυτος...δεν θυμαμαι να εχω περασει καλυτερα σε ολη μου τη ζωη απο αποτελεσματα διαγωνισματος...  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:51 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 05:01:10 μμ »
Δεν πρόκειται ακριβώς για μαργαριτάρι, αλλά για ένα δείγμα της προχωρημένης και γεμάτης φαντασία σκέψης των παιδιών, που με εντυπωσιάζει κάθε φορά που το θυμάμαι.
Σε μια τάξη νηπιαγωγείου συζητούσαμε για το διάστημα και  ανέφερα την ιστορία της Λάικα. της σκυλίτσας, που ταξίδεψε με διαστημόπλοιο, αλλά δυστυχώς πέθανε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Και τότε δέχτηκα την εξής ερώτηση: Μα κυρία, γιατί δε στέλνανε μια γάτα, που είναι και εφτάψυχη;   
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 08:46:01 μμ »
Κάνω σε φροντιστήριο ΒJUNIOR και συναντάμε την επίμαχη λέξη ΦΕΓΓΑΡΙ.
Καλά μου παιδιά λέω φεγγάρι =moon...
Πετάγεται λοιπόν το Χριστινάκι -7 χρονών-και ρωτάει πω΄ς είναι το φεγγαράκι κυρία και αρχίζει και χαχανίζει...έχω κολλήσει για τρία δευτερόλεπτα και σκέφτομαι γιατί χαχανίζει το σκασμένο κάτι δεν πάει καλά??? ??? ???και ως εκ θαύματος αντιλάμβανομαι φεγγάρι=moon
                                                                       φεγγαράκι=moon -άκι
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;
υστερα έφταιγε ο Ηρώδης...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 10:25:11 μμ »
δεν το ειπε μαθητης μου αλλα η τετραχρονη κορη μου...
ειμασταν σε καφετερια με μια ξαδελφη που ειχε ενα κοριτσακι χρονιαρικο... Καποια στιγμη το κοριτσακι ηθελε νερο. Του εδωσε λοιπον η μαμα το μπιμπερο του και εκεινο επινε, επινε..... Πετιεται λοιπον η κορη μου και λεει. " Μαμα πες του.. με τοσο νερο που πινει θα βουλιάξει....!!!!"  ;D ;D
Δεν ξερω πως ακουγεται τωρα αλλα εκεινη την ωρα, γελουσαμε κανα τεταρτο.... ;D ;D
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 11:10:07 μμ »
Και επειδη καποιος ανεφερε να σχολιαζουμε και τα δικα μας μαργαριταρια παραθετω συζητηση δυο συναδελφων στο σχολειο:


Α. Εσυ απο που καταγεσαι?
Β. Από την Κρητη.
Α. Μέσα απο την Κρητη?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Β.  ??? ??? ??? ??? ??? Ε το χωριο μου ειναι νοτιο κοντα στο Λιβυκο Πελαγος.

Τι να απαντησει ο κακομοιρος ο συναδελφος  :-\

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 11:15:02 μμ »
Στο ιδιωτικο που εργαζομαι λεει ενα παιδακι της Α στη δασκάλα του. Κυρια νομιζω οτι ειμαι ζεστος. Ποναει το κεφαλι μου . Η δασκαλα του ακουμπαει το μετωπο και λεει: Εχεις δικιο Κωνσταντινε, πηγαινε στις κυριες στη Γραμματεια να σου βαλουν θερμομετρο και να δουν αν θα ειδοποιησουν τους γονεις σου.
Βγαινει το πιτσιρικι και το βλεπω εγω στο διαδρομο .
Που πας Κωνσταντινε μου? του λεω εγω.
Ποναει το κεφαλι μου και παω στην Κυρια Γραμματεια να μου βαλει θερμομετρο απανταει αυτος  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 11:30:48 μμ »
Μαργαριτάρι δικό μου, χτεσινό..
Πήγαμε με το αυτοκίνητο, με τα παιδιά μου για μπάνιο και σε ερώτηση της κόρης μου γιατί να μην γυρίσουμε από έναν άλλο δρόμο της απάντησα:
- Ο δρόμος αυτός είναι επικίνδυνος και γίνονται πολλά ατυχήματα . Δε θέλω να πάω από εκεί μαζί με σας γιατί το αυτοκίνητο μας είναι παλιό, δεν είναι ασφαλές, άσε που δεν έχει υπνόσακκους!


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος mario

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 12:09:41 πμ »
στην τριτη δημοτικου:
τι ειναι πρωταγωνιστης παιδι μου;
(μετα απο πολλη ωρα...) αυτος που παιζει σε ενα εργο.
τι ειναι δευτεραγωνιστης παιδι μου;
με απολυτη σιγουρια: ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ.....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 01:58:43 πμ »
Καλοκαιρι...πριν απο μερικα χρονια...σε μια παιδικη κατασκηνωση....η συνθεση της ομαδας 16 αγορακια ηλικιας 7 - 9 ετων.
Αναμεσα τους ο Α, ιδιαιτερα μαζεμενο παιδακι, το οποιο πρωτη φορα αποχωριζοταν τους γονεις του και τις πρωτες ημερες εκλαιγε, γεγονος για το οποιο οι υπολοιποι τον πειραζαν και ιδιαιτερα ο Β, ο οποιος τον κοροιδευε συνεχως.
Εκτος απο το κλαμα ο Α, ειχε και προβλημα...δυσκοιλιοτητας....Ενα βραδυ (το 3ο ή το 4ο ηταν αν θυμαμαι καλα) και ενω βλεπαμε μια παιδικη ταινια, του Α του ερχεται... η φυσικη του αναγκη...επιτελους...μου ζηταει αδεια να επισκεφτει την τουαλετα και εννοειται πως του επιτρεπω (ηταν απο τα μεγαλα ηλικιακα παιδια και για αυτο πηγε μονος του) μετα απο λιγο επιστρεφει και....ολα καλα!
Οταν τελειωνει η ταινια γυριζουμε στην σκηνη για να ετοιμαστουν τα παιδια για υπνο....Οι πιτσιρικαδες στο μεταξυ κανουν αγωνα για το ποιος θα μπει στην σκηνη πρωτος και πρωτος μπαινει ο Β και βγαινει αμεως εξω προς το μερος μου και....κλαιγοντας  και ακολουθησε ο παρακατω διαλογος:
-Γιατι κλαις ματια μου;
-Κυριααααααα...καποιος αφοδευσε (το παιδι αλλιως το ειπε, εγω το γραφω ετσι για ευνοητους λογους) στα σεντονια μου!!!!!!!!!!!
Φανταζεστε τι εγινε μετα!!!!!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 08:44:23 πμ »
στην τριτη δημοτικου:
τι ειναι πρωταγωνιστης παιδι μου;
(μετα απο πολλη ωρα...) αυτος που παιζει σε ενα εργο.
τι ειναι δευτεραγωνιστης παιδι μου;
με απολυτη σιγουρια: ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ.....
δευτεραγωνιστης????????? δεν το χω ματαξανακουσει...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 10:50:17 πμ »
Καλοκαιρι...πριν απο μερικα χρονια...σε μια παιδικη κατασκηνωση....η συνθεση της ομαδας 16 αγορακια ηλικιας 7 - 9 ετων.
Αναμεσα τους ο Α, ιδιαιτερα μαζεμενο παιδακι, το οποιο πρωτη φορα αποχωριζοταν τους γονεις του και τις πρωτες ημερες εκλαιγε, γεγονος για το οποιο οι υπολοιποι τον πειραζαν και ιδιαιτερα ο Β, ο οποιος τον κοροιδευε συνεχως.
Εκτος απο το κλαμα ο Α, ειχε και προβλημα...δυσκοιλιοτητας....Ενα βραδυ (το 3ο ή το 4ο ηταν αν θυμαμαι καλα) και ενω βλεπαμε μια παιδικη ταινια, του Α του ερχεται... η φυσικη του αναγκη...επιτελους...μου ζηταει αδεια να επισκεφτει την τουαλετα και εννοειται πως του επιτρεπω (ηταν απο τα μεγαλα ηλικιακα παιδια και για αυτο πηγε μονος του) μετα απο λιγο επιστρεφει και....ολα καλα!
Οταν τελειωνει η ταινια γυριζουμε στην σκηνη για να ετοιμαστουν τα παιδια για υπνο....Οι πιτσιρικαδες στο μεταξυ κανουν αγωνα για το ποιος θα μπει στην σκηνη πρωτος και πρωτος μπαινει ο Β και βγαινει αμεως εξω προς το μερος μου και....κλαιγοντας  και ακολουθησε ο παρακατω διαλογος:
-Γιατι κλαις ματια μου;
-Κυριααααααα...καποιος αφοδευσε (το παιδι αλλιως το ειπε, εγω το γραφω ετσι για ευνοητους λογους) στα σεντονια μου!!!!!!!!!!!
Φανταζεστε τι εγινε μετα!!!!!


Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.