*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Justno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 28, 2023, 07:26:56 μμ »
Καλησπέρα!
Ως προς τη συμπλήρωση ωραρίου, θα ήθελα να ρωτήσω αν καλούμαστε από τη δδε να κάνουμε κάποια αίτηση. Έχω πάρει οργανική μετά από μετάθεση και μου λείπουν ελάχιστες ώρες για να συμπληρώσω το διδακτικό μου ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:28 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 28, 2023, 07:48:10 μμ »
Καλησπέρα!
Ως προς τη συμπλήρωση ωραρίου, θα ήθελα να ρωτήσω αν καλούμαστε από τη ΔΔΕ να κάνουμε κάποια αίτηση. Έχω πάρει οργανική μετά από μετάθεση και μου λείπουν ελάχιστες ώρες για να συμπληρώσω το διδακτικό μου ωράριο.
Παρακολουθείς την ιστοσελίδα της ΔΔΕ; Είχα δει ότι κάποια Διεύθυνση ζήτησε να κάνουν αίτηση οι μόνιμοι για συμπλήρωση ωραρίου, αλλά αυτό είναι δεν είναι το σύνηθες!

Αποσυνδεδεμένος Justno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 29, 2023, 10:36:35 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid!
Εψαξα λίγο στη σελίδα της δδε τί γινόταν τις προηγούμενες χρονιές κι όντως δεν υπήρξε πρόσκληση για αυτό το θέμα. Δυστυχώς νομίζω ότι έτσι μπορεί κάποιος να βρεθεί σε έναν τύπο σχολείου που δεν του πολυαρέσει..εγώ πχ μπορεί να θέλω να υπηρετώ σε ΓΕΛ και να βρεθώ και σε γυμνάσιο..😒

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 29, 2023, 12:17:11 μμ »
Στη ΔΔΕ που υπηρετώ :
1. Το σχολείο βγάζει τα λειτουργικά κενά με βάση τα τμήματα που θα έχει .
2. Η ΔΔΕ κοινοποιεί τα λειτουργικά κενά.
3. Η ΔΔΕ καλεί όλους του εκπαιδευτικούς να κάνουν αίτηση συμπλήρωσης ωραρίου ( προφανώς κάνουν αίτηση όσοι υπολείπονται του υποχρεωτικού τους διδακτικού ωραρίου ΚΑΙ όσοι επιθυμούν να αποσπαστούν εξ' ολοκλήρου σε άλλο σχολείο της διεύθυνσης ).

Αυτά
 
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:28 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 29, 2023, 12:21:41 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid!
Εψαξα λίγο στη σελίδα της δδε τί γινόταν τις προηγούμενες χρονιές κι όντως δεν υπήρξε πρόσκληση για αυτό το θέμα. Δυστυχώς νομίζω ότι έτσι μπορεί κάποιος να βρεθεί σε έναν τύπο σχολείου που δεν του πολυαρέσει..εγώ πχ μπορεί να θέλω να υπηρετώ σε ΓΕΛ και να βρεθώ και σε γυμνάσιο..😒
Επισης για τις κοινες ειδικότητες γινεται και διαθεση στην πρωτοβάθμια για συμπληρωση ωραριου

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 29, 2023, 12:59:34 μμ »
Η διαδικασια  τοποθετησης σε λειτουργικα κενα όπως εχει ξαναειπωθει περιγραφεται στην  137644/ε1 δηλ προτεραιοτητα τοποθετησης εχουν οσοι δε συμπληρωνουν ωραριο (η νομοθεσια δεν οριζει αριθμητικα ορια και κατά συνεπεια οσοι δε συμπληρωνουν ωραριο από 1 ωρα εως και ολο τους το ωραριο).
Επομενη κατηγορια τοποθετησεων είναι οι διαθεσιτες πυσδε και τριτη κατηγορια οι αιτουντες αποσπασης.
Όμως παρατηρειται σε μεγαλες δδε να δημιουργειται  και μια 4η κατηγορια τοποθετησεων -ΚΑΚΩΣ κατά τη γνωμη μου- και την οποια αποκαλουν «εκπαιδευτικοι συμπληρωσης ωραριου».
Ετσι λοιπον σε αυτές τις μεγαλες δδε δημιουργουνται οι εξης κατηγοριες λειτουργικων τοποθετησεων:

1η κατηγορια = λειτουργικα υπεραριθμοι δηλ οσοι εχουν διαθεσιμες στο σχολειο οργανικης από 1 εως και 11 ωρες α+β αναθεσης και β ειδικοτ και διατιθενται για το υπολοιπο ωραριο τους σε αλλα σχολεια
2η κατηγ= διαθεσιτες πυσδε
3η κατηγ=αιτουντες αποσπαση
4η κατηγ=«εκπαιδευτικοι συμπληρωσης ωραριου» δηλ οσοι εχουν μεν διαθεσιμες στο σχολειο οργανικης τουλαχ 12 ωρες α+β αναθεσης και β ειδικοτ και διατιθενται για το υπολοιπο ωραριο τους σε αλλα σχολεια πχ ενας εκπκος μπορει να εχει διαθεσιμες στο σχολειο οργανικης 16/18 ωρες του, που σημαινει ότι θα διατεθει σε διπλανο σχολειο για τις 2 πλεοναζουσες ωρες.
Ο λογος που γινεται στις μεγαλες δδε (ή και τις νησιωτικες) αυτή η κατηγοριοποιηση είναι-όπως πιστευω- ο εξης,:
Επιδιωκουν να τοποθετησουν τους εκπκους με μεγαλα πλεονασματα σε σχολεια με μεγαλα ελλειμματα και τα μικρα (ελλειμματικα) κομματακια ωρων που τυχον θα απομεινουν τα δινουν στην «4η κατηγορια» τοποθετησεων. ετσι ώστε να εξασφαλισουν ότι οι εκπκοι και των 4ων κατηγοριων τοποθετησεων θα συμπληρωνουν σε οσο γινεται λιγοτερα σχολεια. Μ τον  τροπο αυτόν εξασφαλιζεται  -όπως εκτιμουν τα πυσδε αυτά- το ευρυθμο της λειτουργιας των σχολειων (λιγοτερες μετακινησεις =πιο σταθερα και ευελικτα ωρολογια προγραμματα, μειωση δαπανων οδοιπορικων εξοδων κ.α).
ΟΜΩΣ με αυτου του ειδους την κατηγοριοποιηση παρατηρειται κυριως και πανω απο ολα καταστρατηγηση της προτεραιοτητας τοποθετησεων οπως αυτη οριζεται στην 137644, αφου οι εκπκοι που χρειαζονται πολυ λιγες ωρες για να κλεισουν ωραριο εξοβελιζονται σε μακρινα σχολεια μιας τους εχουν πιασει τις θεσεις οι 3 πρωτες κατηγοριες.
Υπαρχουν βεβαια και αρκετες δδε που δεν εφευρισκουν 4η κατηγορια τοποθετησεων και την 4η την εχουν μαζι με την 1η (βλ πχ ημαθια , πρεβεζα, κ.α)

Σχτεικες συζητησεις ειχαν γινει εδω

https://www.pde.gr/index.php?topic=37331.msg1200551#msg1200551
https://www.pde.gr/index.php?topic=35660.msg1200477#msg1200477



« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2023, 10:12:59 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 30, 2023, 01:50:24 πμ »
Εγώ ανήκω στην 4η κατηγορία που αναφέρατε παραπάνω. Οι υπόλοιπες 3 έχουν ήδη τοποθετηθεί.
Εμείς θα μάθουμε λογικά από την Παρασκευή που θα πάμε στα σχολεία;
Ήδη κοντινά σχολεία έχουν κλείσει.
Σε περίπτωση που στο τέλος μείνουν για εμάς πολύ μακρινά κενά υπάρχει ενδεχόμενο ένστασης;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 30, 2023, 10:06:42 πμ »
Εγώ ανήκω στην 4η κατηγορία που αναφέρατε παραπάνω. Οι υπόλοιπες 3 έχουν ήδη τοποθετηθεί.
Εμείς θα μάθουμε λογικά από την Παρασκευή που θα πάμε στα σχολεία;
Ήδη κοντινά σχολεία έχουν κλείσει.
Σε περίπτωση που στο τέλος μείνουν για εμάς πολύ μακρινά κενά υπάρχει ενδεχόμενο ένστασης;
στην περιπτωση αυτη προσωπικα θα εκανα ενσταση κατα της πραξης του πυσδε με βαση την οποια τοποθετηθηκαν οσοι ειναι στη διαθεση και της αντιστοιχης των τοποθετησεων οσων αιτηθηκαν αποσπαση, πριν απο την τοποθετηση των εκπαιδευτικων που δε συμπληρωνουν ωραριο (λειτουργικα υπεράριθμων)  μεταξυ των οποιων ανηκεις και συ, κατα παράβαση της κειμενης νομοθεσίας και συγκεκριμένα της 137644/ε1/3-9-15 εγκ ΥΠΟΠΑΙΘ. Με την ενσταση αυτη να ζητησεις τροποποίηση διαθέσεων κατα το μέρος που αφορά στη δική σου διάθεση, βασει των μοριων μετάθεσής σου και της δήλωσης προτίμησης σχολείων
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2023, 10:47:36 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 30, 2023, 07:07:48 μμ »
Συμφωνώ, οπωσδήποτε να κάνεις ένσταση. Έχει παραγίνει η κατάσταση με την καταστρατήγηση των διατάξεων και την εφαρμογή τους κατά το δοκούν του καθενός!
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος Justno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 31, 2023, 02:00:57 μμ »
g. t σε ευχαριστώ πολύ!
Και η δικιά μου (μεγάλη) δδε λειτουργεί όπως περιγράφεις (με τις 4 κατηγορίες)..
Θα δω πού θα με βάλουν να συμπληρώσω (ελπίζω όχι σε όμορη ομάδα) και ίσως καταφέρω να ξεπεράσω το δισταγμό μου και να διεκδικήσω ό,τι δικαιούμαι! 🙄

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 31, 2023, 03:00:34 μμ »
g. t σε ευχαριστώ πολύ!
Και η δικιά μου (μεγάλη) δδε λειτουργεί όπως περιγράφεις (με τις 4 κατηγορίες)..
Θα δω πού θα με βάλουν να συμπληρώσω (ελπίζω όχι σε όμορη ομάδα) και ίσως καταφέρω να ξεπεράσω το δισταγμό μου και να διεκδικήσω ό,τι δικαιούμαι! 🙄
εφοσον ειχες δηλωσει, για αυτες τις λιγες ωρες που σου υπολειπονται (συμπληρ ωραριου),  σχολείο  της ιδιας ομαδας και στο οποια υπηρχαν εστω μεγαλα ελλειμματα, θα έπρεπε να σε τοποθετησουν σε αυτα συγκρινομεν@ απο κοινου με τους υπολοιπους λειτουργικα υπεραριθμους της "1ης  κατηγοριας" (βλ κατηγοριοποίηση παραπανω) με βαση τα μορια μεταθεσης και οπωσδηποτε πριν απο τους εκπαιδευτκους της "2ης+3ης κατηγοριας" δηλ εφοσον υπηρχαν κενα στην ιδια ομαδα σχολειων απαγορευεται να σου κλεισουν ωραριο σε σχολεια ομορης ομαδας

Αποσυνδεδεμένος Justno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 31, 2023, 04:12:07 μμ »
g. t όταν αναφέρεσαι σε δηλώσεις, εννοείς αυτές που κάναμε τότε που διεκδικούσαμε οργανική;
Αν εννοείς αυτό, τότε όντως είχα δηλώσει ένα εν δυνάμει κενό που με ενδιέφερε, αλλά τελικά δεν μετακινήθηκε η συνάδελφος και φυσικά δεν το πήρα. Αυτό το κενό, το οποίο ανήκει στην δική μου ομάδα, είδα ότι το έδωσαν σε προσωρινή τοποθέτηση αποσπασμένου από άλλο πυσδε, κι ενώ ακόμα εμείς της 4ης κατηγορίας δεν έχουμε τακτοποιηθεί. Πιστεύεις ότι δικαιοϋμαι να διεκδικήσω σε αυτό το σχολείο τις ώρες που μου λείπουν;;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 31, 2023, 04:33:53 μμ »
g. t όταν αναφέρεσαι σε δηλώσεις, εννοείς αυτές που κάναμε τότε που διεκδικούσαμε οργανική;
Αν εννοείς αυτό, τότε όντως είχα δηλώσει ένα εν δυνάμει κενό που με ενδιέφερε, αλλά τελικά δεν μετακινήθηκε η συνάδελφος και φυσικά δεν το πήρα. Αυτό το κενό, το οποίο ανήκει στην δική μου ομάδα, είδα ότι το έδωσαν σε προσωρινή τοποθέτηση αποσπασμένου από άλλο πυσδε, κι ενώ ακόμα εμείς της 4ης κατηγορίας δεν έχουμε τακτοποιηθεί. Πιστεύεις ότι δικαιοϋμαι να διεκδικήσω σε αυτό το σχολείο τις ώρες που μου λείπουν;;
οχι, δεν εννοω τις δηλωσεις σχολειων για τις οργανικες διεκδικησεις/τοποθετησεις, αλλα τις δηλωσεις που εγιναν αυτες τις μερες για τις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα.
Χωρις να ξερω ποια ειναι η διευθυνση θεωρω οτι:
1. η προσωρινη τοποθετηση αποσπασμενου σε λειτουργικο κενο πριν απο την  διευθετηση οσων υπολειπονται καποιες ωρες για να συμπληρωσουν ωραριο, ειναι καταφανως παρανομη βασει της 137644/ε1
2. ειναι πιθανο να ακολουθησανε μια τακτικη ππυ εφαρμοζουν αρκετες δδε δηλ σε σχολεια με πληρη κενα να βαλανε διαθεσιτες, αποσπασμενους και υπεραριθμους που εχουν λιγοτερες απο 12 ωρες α+β αναθεσης στην οργανικη τους και να κρατησανε καποια κενα των 1 εως 6 ωρων (και τα οποια θα τα αναρτησουν αυτες τις μερες) για να τα δωσουν σε εκπκους που τους απομενουν λιγες ωρες για να συμπληρωσουν το ωραριο τους

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 31, 2023, 07:23:37 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας, αν μπορείτε. Ποτέ δηλώνουμε στο σχολείο της οργανικής ότι θέλουμε να συμπληρώσουμε με β' ανάθεση ή/και β' ειδικότητα? Τον Ιούνιο ή στην αρχή του σχολικού έτους, όπως λέει ο νόμος
4823/2021 αρ. 100;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/όποια μπορέσει να δώσει τα φώτα του/της. 🙂
Cogito ergo sum

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 566
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.