*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eirnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 16, 2019, 03:27:43 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:53 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 20, 2020, 04:57:36 μμ »
Είμαι οργανικα υπεράριθμος δεν τοποθετήθηκα σε κάποιο σχολείο και
Βγαίνω λειτουργικά υπεράριθμος για 11 ώρες
Θέλω να πάω σε ένα σχολείο που έχει ολόκληρο λειτουργικό κενό 20 ώρες
Τι αίτηση πρέπει να κάνω για το συγκεκριμένο κενό αίτηση συμπλήρωσης ωραρίου ή αίτηση αποσπασης εντός πυσδε;
Και για το συγκεκριμένο λειτουργικό κενό προηγούμαι σε σχέση με τους άλλους συναδέλφους που δεν είναι λειτουργικά υπεράριθμοι αλλά το διεκδικούν με απόσπαση εντός πυσδε ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2020, 04:59:35 μμ από s93060 »

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 20, 2020, 06:14:15 μμ »
Είμαι οργανικα υπεράριθμος δεν τοποθετήθηκα σε κάποιο σχολείο και
Βγαίνω λειτουργικά υπεράριθμος για 11 ώρες
Θέλω να πάω σε ένα σχολείο που έχει ολόκληρο λειτουργικό κενό 20 ώρες
Τι αίτηση πρέπει να κάνω για το συγκεκριμένο κενό αίτηση συμπλήρωσης ωραρίου ή αίτηση αποσπασης εντός πυσδε;
Και για το συγκεκριμένο λειτουργικό κενό προηγούμαι σε σχέση με τους άλλους συναδέλφους που δεν είναι λειτουργικά υπεράριθμοι αλλά το διεκδικούν με απόσπαση εντός πυσδε ;;;

https://www.pde.gr/index.php?topic=6399.msg1068956#msg1068956

Από το παραπάνω: Διάβασε ΠΡΩΤΑ το σύνδεσμο 1. μετά το 2α και το 2β....

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 20, 2020, 08:27:27 μμ »
Τα διάβασα αυτά πολύ προσεκτικά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής:
εγώ ως οργανικα που παραμένω και λειτουργικά υπεράριθμος προηγούμαι και συγκρινόμαι στις τοποθετήσεις με τους άλλους λειτουργικά υπεράριθμους
Έχω 10 ωρες και χρειάζομαι άλλες 11 για να συμπληρώσω το ωράριο μου
Το κενό που υπάρχει είναι 21 ωρών π.χ
Εγώ θέλω να τοποθετηθώ εξ ολοκλήρου σε αυτό το σχολείο προηγούμαι για αυτήν την τοποθέτηση ή προηγούμαι μόνο για τις 11 ώρες που χρειάζομαι;
Και πως θα ξέρει το πυσδε ότι εγώ θέλω όλο το κενό και όχι τις 11 ώρες για να συμπληρώσω ;;;
Αφού η αίτηση είναι συμπλήρωσης ωραρίου ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2020, 08:29:05 μμ από s93060 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:53 »

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 20, 2020, 09:00:34 μμ »
ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ, ενημέρωσε το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ κσι ρώτησε πότε θα πρέπει να κάνεις τη σχετική αίτηση...

1. Όλα τα σχετικά θέματα https://srv-dide-a.thess.sch.gr/portal2/index.php/docs/308-topothetiseis-veltioseis-apospaseis-entos-pysde


2. Κενό έντυπο Αίτησης Απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ (Προσάρμοσε το στο δικό σου ΠΥΣΔΕ)...
https://srv-dide-a.thess.sch.gr/portal2/index.php/docs/308-topothetiseis-veltioseis-apospaseis-entos-pysde/8235-aitisi-apospasis-entos-pysde

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 20, 2020, 09:31:20 μμ »
ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ, ενημέρωσε το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ κσι ρώτησε πότε θα πρέπει να κάνεις τη σχετική αίτηση...

1. Όλα τα σχετικά θέματα https://srv-dide-a.thess.sch.gr/portal2/index.php/docs/308-topothetiseis-veltioseis-apospaseis-entos-pysde


2. Κενό έντυπο Αίτησης Απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ (Προσάρμοσε το στο δικό σου ΠΥΣΔΕ)...
https://srv-dide-a.thess.sch.gr/portal2/index.php/docs/308-topothetiseis-veltioseis-apospaseis-entos-pysde/8235-aitisi-apospasis-entos-pysde
Στην απόσπαση εντός πυσδε όμως δεν προηγούμαι ....
Αυτό ρωτάω στα λειτουργικά κενά προηγούμαι ως υπεράριθμος ή αν θέλω να διεκδικήσω ένα ολόκληρο κενό πρέπει να πάω στις αποσπάσεις εντός όπου εκεί υπάρχει η μοριοδότηση των αποσπάσεων ;
Ή μήπως και στις αποσπάσεις εντός πυσδε προηγούμαι στα υπάρχοντα λειτουργικά κενά ;

Ή μήπως κάθε Πυσδε κάνει ότι το βολεύει ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:49:29 μμ »
Να ξαναρωτησω μιας που πλησιάζουν οι τοποθετήσεις μήπως κάποιος έχει νεότερη πληροφόρηση

Θα το κάνω πιο συγκεκριμένο
Είμαι οργανικα υπεράριθμος και παραμένω και λειτουργικά συγκεκριμένα έχω 10 ώρες στο σχολείο και μου μενουν άλλες 11
Το σχολείο που θέλω να πάω έχει 18 ώρες κενό
Προηγούμαι και για τις 18ωρες που έχει το σχολείο ή μόνο για τις 11 που μου μένουν;
Πρέπει να κάνω αναγκαστικά αίτηση για απόσπαση εντός πυσδε ή με καλύπτει η συμπλήρωση ωραρίου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 06, 2020, 01:58:41 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είσαι λειτουργικά υπεράριθμός με την στενή έννοια του όρου.. τα ΠΥΣΔΕ σε συνδυασμό δύο ΦΕΚ θεωρούν λειτουργικά υπεράριθμο (με την στενη έννοια του όρου) όσους χρωστάνε 12 ώρες μετά την κατανομή Α και Β ανάθεσης. Οπότε δεν προηγείσαι στις λειτουργικές τοποθετήσεις (για μία ώρα χάνεις αυτό το δικαίωμα) αλλα πάς μόνο για συμπλήρωση ωραρίου και εξετάζεσαι μαζι με όλους τους άλλους που πάνε για συμπλήρωση. 
β) Φυσικά μπορείς να κάνεις αίτηση γι απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ με βάση τα κριτήρια που έχουν και οι κανονικες αποσπάσεις Και πάλι όμως δεν προηγείσαι.
γ) Ακόμα και να ήσουν λειτουργικά υπεράριθμός (με την στενή έννοια) δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αίτηση "άρσης λειτουργικής υπεραριθμίας"  (όχι απόσπασης) . Αν κάνεις όμως και πάρις το σχολείο με τις 18 ώρες θα πάς για 18 ώρες έκει και θα συμπληρώσεις αλλές τρεις στο δικό σου ή αλλού.
δ) Συμφωνα με το υπάρχον ΦΕΚ λειτουργικά υπεράριθμοι ονομάζονται όσοι χρωστάνε έτω και μία ώρα (δεν συμπληρώνουν ωραρίο). Τα ΠΥΣΔΕ όπως είπα συνδιάζοτας διάφορα ΦΕΚ ονομάζουν λειττουργικά υπεράριθμό αυτόν που χρωστά 12 ώρες μετά την Α και Β ανάθεση. Μόνο τότε προηγείται κάποιος στις λειτουργικές τοποθετήσεις. Αυτό σημαίνει "με την στενή έννοια του όρου" που αναφέρω παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 06, 2020, 02:20:38 μμ »
Μα οργανικα υπεράριθμος κρίθηκα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 06, 2020, 02:27:58 μμ »
Είναι άλλο η οργανική και άλλο η λιετουργική υπεραριθμια. Όχι μόνο σε ότι αφορά τις αναθέσεις -στην οργανική εξετάζεται μόνο η Α ανάθεση ενώ στην λειτουργική Α και Β- αλλα και στο όριο των ορών που πρέπει να χρωστάει κάποιος. Για τι λειτουργικές υπεραριθμίες τα περισσοτερα ΠΥΣΔΕ εφαρμόζουν αυτά που έγραψα. Απο εκεί και πέρα ρώτα και στην ΔΔΕ που ανήκεις τι ακριβώς εφαρμόζουν. Ολα αυτά επειδή δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο που αφορά τις λειτουργικες υπεραριθμίες.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 08, 2020, 08:52:07 μμ »
Θα παρακαλούσα κάποιον που μπορεί να γνωρίζει την ισχύουσα νομοθεσία να μου δώσει μια απάντηση στο εξής ερώτημα:
Υπάρχουν διαφορετικές νομικές διατάξεις βάσει των οποίων μπορεί να κρίνει το ΠΥΣΔΕ αν ένα άτομο ανήκει σε ειδική κατηγορία για λόγους υγείας τέκνου στις τοποθετήσεις για οργανική θέση και άλλες νομικές διατάξεις για να υπαχθεί σε ειδική κατηγορία προκειμένου να μην του ζητηθεί να συμπληρώσει ωράριο σε άλλο σχολείο; Πρόκειται για άτομο με λιγότερα μόρια και  τοποθέτηση την ίδια σχ. χρονιά στο ίδιο σχολείο με εμένα  το οποίο κρίθηκε, παρά την αίτησή του για να υπαχθεί σε ειδική κατηγορία, ότι δεν εμπίπτει η περίπτωσή του στις ισχύουσες διατάξεις για ένταξη σε ειδική κατηγορία (ήθελε να διεκδικήσει θέση σε άλλο σχολείο και απορρίφθηκε η ένστασή του) . Αν ζητηθεί από το ΠΥΣΔΕ να κρίνει πιο από τα δύο άτομα θα προηγηθεί για συμπλήρωση ωραρίου (να επισημάνω ότι έχω περισσότερα μόρια) υπάρχουν άλλες νομικές διατάξεις προκειμένου να ισχυριστεί ότι αυτό το άτομο δεν θα μετακινηθεί λόγω προβλημάτων υγείας τέκνου;(παρόλο που δεν εντάχθηκε, να τονίσω σε ειδική κατηγορία την περίοδο των τοποθετήσεων και απορρίπτονται συνεχώς οι αιτήσεις του;) Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί και γνωρίζει ζητήματα εκπαιδευτικής νομοθεσίας για να μην είμαι στα τυφλά. Μπορεί κανείς να μου απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 08, 2020, 10:01:51 μμ »
Τα ΦΕΚ λένε ότι ο λειτουργικά υπεράριθμος, δηλ. αυτός που του λείπει έστω μια ώρα, προηγείται στην συμπλήρωση ωραρίου. Πουθενά δεν λέει ότι όποιος έχει 8 ώρες παρατάει την οργανική και πάει σε άλλο σχολείο γιατί αυτό είναι ΑΠΟΣΠΑΣΗ εντός ΠΥΣΔΕ. Η οργανική υπεράριθμος είναι εντελώς άλλο πράγμα διότι μπορείς να αλλάξεις ΟΡΓΑΝΙΚΗ.

Ποια ΦΕΚ Πλάτωνα; Το 50 και 100;

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:45:55 μμ »
Αν διοριστώ σε ένα σχολείο χωρίς να συμπληρώνω ωράριο αν έχω α ανάθεση και σε άλλο μάθημα αν υπάρχουν ώρες θα μπορούσα να πάρω αυτές από το να πηγαίνω σε άλλο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 04, 2021, 03:48:42 μμ »
Αν διοριστώ σε ένα σχολείο χωρίς να συμπληρώνω ωράριο αν έχω α ανάθεση και σε άλλο μάθημα αν υπάρχουν ώρες θα μπορούσα να πάρω αυτές από το να πηγαίνω σε άλλο σχολείο;

Εννοείς αν έχεις αντικείμενα ως πρώτη ανάθεση λόγω δεύτερου πτυχίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.