*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:20:12 μμ »
Φίλε hapinnes τελικά τα αποτελέσματα για το πρόγραμμα και στα 3 σχολεία ήταν το εξής:

1ο δεν συμπληρώνω ωράριο (-2 ώρες) ούτε καν με πρότζεκτ γιατί είναι τόσο απλωμένο το πρόγραμμα που δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

2ο η δ/ντρια στο 2ο  σχολείο προτίμησε να συμπληρώσει αναπληρωτή με 20 ώρες αντί να μου δώσει εμένα ώρες και να κλείσω με 2 σχολεία. Δεν άφησε το Βιολόγο να πάρει β ανάθεση φυσική και να αφήσει 4 ώρες χημεία!!!

και να κάνω έγγραφο παραπόνων θα γίνει τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:33 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:23:51 μμ »
Ο βιολόγος κάνει τη χημεία;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:26:47 μμ »
Φίλε
Φίλη.
2ο η δ/ντρια στο 2ο  σχολείο προτίμησε να συμπληρώσει αναπληρωτή με 20 ώρες αντί να μου δώσει εμένα ώρες και να κλείσω με 2 σχολεία.
Χμμμ... ο αναπληρωτής τοποθετήθηκε εκεί πριν από σένα; Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Κανονικά, αν το σχολείο είναι στην ίδια ομάδα με τα άλλα που πηγαίνεις, νομίζω ότι οι μόνιμοι που διατίθονται πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο. Αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Αν έχει τοποθετηθεί πριν από εσένα μπορεί να προηγείται. Όπως και να χει όμως, δεν είναι επιλογή της διευθύντριας, κι αν οι διευθυντές είναι η μόνη πηγή πληροφόρησής σου, κάνεις άσχημα. Πρέπει να περάσεις από το γραφείο να ρωτήσεις τι γίνεται ή/και να μιλήσεις στον διευθυντή. Πρέπει επίσης να κάνεις και προσωπική έρευνα στους νόμους.

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 11:11:53 μμ »
το πυσδε λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο ¨ημιπαράνομα".

1η τοποθέτηση σε γυμνάσιο 11 ώρες. όλες α ανάθεση χημεία.

για συμπλήρωση μου λένε 6 ώρες χημεία σε ένα λύκειο και 4 στο άλλο. ίδια ομάδα σχολείων.

Παρουσιάζομαι και στα δύο αλλά το ΠΥΣΔΕ για να καλύψει τα νώτα του δεν υπογράφει τη συμπλήρωση ακόμα.....

Παρουσιάζεται αναπληρωτής φυσικός για 12 ώρες φυσική και 4 πρότζεκτ.

Γίνονται οι γνωστές "μα...κίες" με τις συνεχόμενες διευκρινήσεις για τα πρότζεκτ με αποτέλεσμα ο μόνιμος χημικός να χρειάζεται ακόμα ένα δίωρο στο ένα λύκειο.
Γίνεται επίσης και η ιστορία με τις ώρες των εργαστηρίων ( 2 έχουμε στο πιλοτικό γυμνάσιο) με αποτέλεσμα να χάνω και 2 ώρες από εκεί

και ενώ στο λύκειο ο μόνιμος βιολόγος που συμπληρώνει το ωράριο του με β ανάθεση χημεία θέλει και μπορεί να συμπληρώσει το ωράριο του με φυσική που έχει επίσης β ανάθεση δεν το κάνει δεκτό η δ/ντρια.

Αποτέλεσμα: βρίσκω 2 ώρες πρότζεκτ στο ένα λύκειο αλλά το πρόγραμμα μου είναι τόσο χάλια που δεν μπορώ πλέον να κολλήσω τίποτα άλλο και είμαι μείον 2 ώρες....

τι κάνουμε τώρα?

έγγραφο παραπόνων στο ΠΥΣΔΕ? θα πουνε εμείς δεν έχουμε υπογράψει τίποτα για συμπληρωση ωραρίου... φύγε και πάνε εκτός πόλης....
να κάνω την πάπια?

Τους βαρέθηκα ρε παιδιά, την τρέλα μου μέσα, ώρες ώρες λέω ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που διορίστηκα....

Υ.Γ. Έχω και ένα επίσημο χαρτί από το τμήμα προσωπικού του Υπουργείου σε απάντηση  ένστασης μου τον Μάιο ότι στην ομαδοποιημένη ειδικότητα (106) Χημικοί όχι απλά δεν περισσεύω σύμφωνα με αυτά που δήλωσε το ΠΥΣΔΕ αλλά πλεονάζουν ώρες χημείας!!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:33 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:50:14 πμ »
@beneta
Οι γνωστές αλχημείες των ΠΥΣΔΕ...

Όταν λες δεν υπογράφει τη διάθεση τι εννοείς? Η διοικητική πράξη τουλάχιστον στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ αργεί πολύ μέχρι να φτάσει στα χέρια μας, ωστόσο υπάρχει το ενημερωτικό σημείωμα τοποθέτησης που παίρνουμε από το ΠΥΣΔΕ και παρουσιαζόμαστε στα σχολεία τοποθέτησης....εκεί αναγράφεται και η πράξη ΠΥΣΔΕ βάση της οποίας τοποθετήθηκες..

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2013, 10:55:23 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 10:14:15 πμ »
Εγώ φίλε μου είμαι ΠΕ12.08

α΄ ανάθεση χημεία και με τις νέες οδηγίες μπαίνω και 2ος στα πρότζεκτ.

Στη διάθεση δεν υπάρχει κανένας ΠΕ04 στο δικό μας ΠΥΣΔΕ ???

οπότε βολεύομαι με τις χημείες που περισσεύουν.....

Φέτος όμως έγινε το ηρωικό! Η συμπλήρωση δόθηκε τηλεφωνικά γιατί δεν έχει υπογραφεί καμία πράξη...πήγα στο ΠΥΣΔΕ και ρώτησα...

από τη μία θέλουνε κάποιος να αναλάβει τις χημείες και απο την άλλη να βολέψουν τους δικούς τους μόνιμους και αναπληρωτές....

Εγώ έκλεινα πρόγραμμα σε 2 μόνο σχολεία με χημείες και πρότζεκτ ομορφα και κόσμια με λίγη καλή θέληση....

και να το αποτέλεσμα....

όχι δεν ξέρω τι να κάνω αλλά και που να απευθυνθώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:44:50 πμ »
 :o :o :o :o :o :o :o
benteta τον χριστό μου δεν κατάλαβα απ' ότι έγραψες. Τόσο πολύ μπερδεύτηκα! Επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα μπουρδουκλώματα ωραρίων, εγώ συγκρατώ το εξής:
Λες παρουσιάστηκες στα 2 σχολεία όταν σε πήραν τηλέφωνο. Πράξη ανάληψης υπηρεσίας έκανες; Αν ναι, άποψή μου είναι , άστους να κελαϊδάνε. ΟΠΟΤΕ κι αν υπογραφεί η απόφαση συμπλήρωσης, αρχική ημερομηνία συμπλήρωσης (που θα χρησιμοποιηθεί για να υπολογιστούν και τα μόριά σου) θα είναι η μέρα ανάληψης υπηρεσίας. Αυτό προκύπτει από την εγκύκλιο μεταθέσεων σχετικά με τον υπολογισμό των μορίων. Το ότι δεν είχες απόφαση στα χέρια σου δεν λέει τίποτα εφόσον έκανες πράξη ανάληψης. Γιατί θα ισχυριστούν τι; Ότι εσύ μύρισες τα νύχια σου και πήγες σε 2 λύκεια και είπες "γεια σας ήρθα"; χωρίς εντολή; Ας το κάνουν. Θα το τραβήξεις τότε πιο ψηλά στην ιεραρχία το θέμα.

ΑΡΑ αφού έκανες πράξη ανάληψης πριν τον αναπληρωτή, εγώ πιστεύω ότι προηγείσαι στην συμπλήρωση.

Στο ρεζουμέ, εγώ αν πελάγωνα τελείως θα σταματούσα να προσπαθώ να συννενοηθώ και θα πήγαινα εντελώς τυπικά το θέμα. Έγγραφη ερώτηση για ποιο λόγο δεν συμπληρώνω ωράριο "εκεί κι εκεί", σύμφωνα με την προφορική εντολή που δέχτηκα και ακολούθησα και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κοινοποίηση παραπάνω στην ιεραρχία. Στην περιφερειακή διεύθυνση. Και με ξεκαθάρισμα ότι θα στέιλω το αίτημά μου μέχρι το υπουργείο αν δεν λυθεί.

Μπορεί στο τέλος να μην λυθεί βέβαια, γιατί όλο και κάποια δικαιολογία θα σκαρφιστούν, αλλά πιστεύω ότι θα είναι μετά πιο μαζεμένοι στα "μαγειρέματα".

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:43:45 μμ »
benteta κατ' αρχάς, με τοποθέτηση σε 3 σχολεία και άνω, απαλλάσεσε από τις εφημερίες.

Αυτο θα το πιστεψω μονο οταν το δω γραπτα, γιατι τοσα χρονια κανεναν δεν ειδα ν'απαλλασεται απο τις εφημεριες στο σχολειο οπου τοποθετηθηκε! (κυριως αναπληρωτες, αλλά και μονιμους που πανε σε 3 σχολεια) Κανουν εφημερια μονο στο σχολειο οπου τοποθετηθηκαν, οχι στ'αλλα 2 σχολεια οπου τους διεθεσαν για συμπληρωση ωραριου... αλλά παντως κανουν εφημερια!

το πυσδε λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο ¨ημιπαράνομα".

1η τοποθέτηση σε γυμνάσιο 11 ώρες. όλες α ανάθεση χημεία.

για συμπλήρωση μου λένε 6 ώρες χημεία σε ένα λύκειο και 4 στο άλλο. ίδια ομάδα σχολείων.

Παρουσιάζομαι και στα δύο αλλά το ΠΥΣΔΕ για να καλύψει τα νώτα του δεν υπογράφει τη συμπλήρωση ακόμα.....

Παρουσιάζεται αναπληρωτής φυσικός για 12 ώρες φυσική και 4 πρότζεκτ.

Γίνονται οι γνωστές "μα...κίες" με τις συνεχόμενες διευκρινήσεις για τα πρότζεκτ με αποτέλεσμα ο μόνιμος χημικός να χρειάζεται ακόμα ένα δίωρο στο ένα λύκειο.
Γίνεται επίσης και η ιστορία με τις ώρες των εργαστηρίων ( 2 έχουμε στο πιλοτικό γυμνάσιο) με αποτέλεσμα να χάνω και 2 ώρες από εκεί

και ενώ στο λύκειο ο μόνιμος βιολόγος που συμπληρώνει το ωράριο του με β ανάθεση χημεία θέλει και μπορεί να συμπληρώσει το ωράριο του με φυσική που έχει επίσης β ανάθεση δεν το κάνει δεκτό η δ/ντρια.

Η διευθυντρια τι προβλημα εχει και δεν το κανει δεκτο; Αν το κανει δεκτο, τελειωσε το θεμα!

Ο αναπληρωτης φυσικος με τις 16 ωρες, πώς θα καλυψει τις υπολοιπες ωρες του; Μονο 12 ωρες Φυσικη κανει; Ας παρεις εσυ τις 4 ωρες προτζεκτ κι ας συμπληρωσει αυτος σ'ενα δευτερο σχολειο που εχει αναγκη απο Φυσικο. Νομιζω οτι συμφωνουμε οτι ειναι καλυτερα να καλυπτει το ωραριο του με Φυσικη σε δυο σχολεια κι εσυ με Χημεια και προτζεκτ σε 2 σχολεια, παρα αυτος σε 1 κι εσυ σε 3.

Edit:
Απο την αλλη, αν ειναι να πηγαινεις σε 3 σχολεια αλλά να κανεις 19 ωρες αντι για 21, ισως πρεπει να το δεις αλλιως το θεμα και απλά ν'απαιτησεις να μη σε στειλουν πουθενα αλλου κι ας μη συμπληρωνεις ωραριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:47:23 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:50:49 μμ »
@ utenar
http://epal-kallon.les.sch.gr/LEITOYRGIA/leitoyrgia_sxoleioy/efimeries.pdf

   ►ΠΔ 201/1998, ΆΡΘΡΟ 13, §2
2 . Εφημερεύοντες - Επιτήρηση μαθητών................

στ . Οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σ'
αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που
διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό
κτίριο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:27:28 μμ »
:o :o :o :o :o :o :o
benteta τον χριστό μου δεν κατάλαβα απ' ότι έγραψες. Τόσο πολύ μπερδεύτηκα! Επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα μπουρδουκλώματα ωραρίων, εγώ συγκρατώ το εξής:
Λες παρουσιάστηκες στα 2 σχολεία όταν σε πήραν τηλέφωνο. Πράξη ανάληψης υπηρεσίας έκανες; Αν ναι, άποψή μου είναι , άστους να κελαϊδάνε. ΟΠΟΤΕ κι αν υπογραφεί η απόφαση συμπλήρωσης, αρχική ημερομηνία συμπλήρωσης (που θα χρησιμοποιηθεί για να υπολογιστούν και τα μόριά σου) θα είναι η μέρα ανάληψης υπηρεσίας. Αυτό προκύπτει από την εγκύκλιο μεταθέσεων σχετικά με τον υπολογισμό των μορίων. Το ότι δεν είχες απόφαση στα χέρια σου δεν λέει τίποτα εφόσον έκανες πράξη ανάληψης. Γιατί θα ισχυριστούν τι; Ότι εσύ μύρισες τα νύχια σου και πήγες σε 2 λύκεια και είπες "γεια σας ήρθα"; χωρίς εντολή; Ας το κάνουν. Θα το τραβήξεις τότε πιο ψηλά στην ιεραρχία το θέμα.

ΑΡΑ αφού έκανες πράξη ανάληψης πριν τον αναπληρωτή, εγώ πιστεύω ότι προηγείσαι στην συμπλήρωση.

Στο ρεζουμέ, εγώ αν πελάγωνα τελείως θα σταματούσα να προσπαθώ να συννενοηθώ και θα πήγαινα εντελώς τυπικά το θέμα. Έγγραφη ερώτηση για ποιο λόγο δεν συμπληρώνω ωράριο "εκεί κι εκεί", σύμφωνα με την προφορική εντολή που δέχτηκα και ακολούθησα και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κοινοποίηση παραπάνω στην ιεραρχία. Στην περιφερειακή διεύθυνση. Και με ξεκαθάρισμα ότι θα στέιλω το αίτημά μου μέχρι το υπουργείο αν δεν λυθεί.

Μπορεί στο τέλος να μην λυθεί βέβαια, γιατί όλο και κάποια δικαιολογία θα σκαρφιστούν, αλλά πιστεύω ότι θα είναι μετά πιο μαζεμένοι στα "μαγειρέματα".

αυτό είναι το θέμα...... μόνο προφορικά ανέλαβα την συμπλήρωση δεν έχουνε πράξη ΠΥΣΔΕ....

μάλλον θα κάνω την πάπια να μείνω με 19 ώρες...βαρέθηκα να τους παρακαλάω .... και ότι θέλει ας γίνει....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 04:38:01 μμ »
στ . Οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σ'
αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που
διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό
κτίριο.

Silkcut, σ'ευχαριστω. Ειναι απιστευτο οτι οταν τους ρωτησα αν υπαρχει διαταξη για οσους πηγαινουν σε 3+ σχολεια (κατι θυμομουν αμυδρα), μου απαντησαν οτι εχει καταργηθει, αλλά δε θα μπαινω εφημεριες στα σχολεια που ειμαι με διαθεση αλλά μονο σ'αυτο που με τοποθετησαν. Ως αποδειξη μου εφεραν μια μονιμη που εκανε εφημερια μια μερα τη βδομαδα. Φυσικα, τους πιστεψα και δεν το εψαξα παραπανω. Απιστευτο!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:30:35 πμ »
Αυτό είναι μία συνήθης πρακτική σε πολλά σχολεία, κυρίως αν δεν τους φτάνουν τα άτομα. Σου λένε οτι δεν ισχύει πως αν εισαι σε 3 σχολεια και πανω απαλλασσεσαι απο τις εφημερίες κλπ!  >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 09:40:07 μμ »
Συνάδελφοι,
θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί αν και ακόμα δεν είναι τετελεσμένο αλλά θα ήθελα να ξέρω τα δικαιώματά μου σε περίπτωση που τελικά η προειδοποίηση γίνει πράξη. Διδάσκω Αγγλικά σε σχολείο της Α/θμιας στο οποίο έχω και την μοναδική οργανική θέση και το οποίο απασχολεί ακόμη μία καθηγήτρια Αγγλικής αποσπασμένη στο δικό μας αλλά μόνιμη. Σημειωτέον ότι συμπληρώνουμε και οι δυο ωράριο (24 ώρες) και θα χρειαζόταν ακόμη ένας εκπ/κός για ώρες που περισσεύουν. Ενημερωθήκαμε όμως ότι μία από της δυο μας μάλλον θα χρειαστεί να πάει σε άλλο σχολείο του Νομού για μία μέρα της εβδομάδας επειδή το συγκεκριμένο σχολείο δεν έχει εκπ/κό αυτής της ειδικότητας από την αρχή του έτους. Μπορεί η Δ/νση να με αναγκάσει να πηγαίνω εκεί ακόμα κι αν 'έχω πλήρες ωράριο και οργανική θέση στο σχολείο που υπηρετώ; Δεν θα δουλεύω υπερωρίες , απλά θα μειώσουν ώρες σε κάποιες τάξεις στο σχολείο που δουλεύω. Ειλικρινά δεν θα με πε'ιραζε να βοηθήσω αλλά μιλάμε για σχολείο όπου θα χρειάζομαι 1 ώρα να πάω και μία να γυρίσω και ειλικρινά δεν νομίζω ότι θα προσφέρω κάτι ούσα  περαστική από εκεί. Κυρίως όμως με ενδιαφέρει να μάθω αν έχω δικαίωμα και μπορώ να αρνηθώ νόμιμα μια πιθανή αναγκαστική μετακίνηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 03:41:24 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι λέει ο νόμος σχετικά με τη συμπλήρωση ωραρίου. Ποιος υποχρεούται να πάει σε δεύτερο σχολείο, αυτός που έχει έρθει με απόσπαση, ο τελευταίος που πήρε οργανική ή αυτός που έχει τη λιγότερη προυπηρεσία και κάνει κάποιες ώρες ενισχυτική(αλλά δεν τοποθετήθηκε τελευταίος);

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.