*

Αποστολέας Θέμα: 480 Θέσεις Φιλολόγων...  (Αναγνώστηκε 29743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:14:45 μμ »
δεν ειναι δυνατον να μπαινουμε σε μια τοσο ψυχοφθορα διαδικασια και στην τελικη να μετρανε αλλα πραγματα για τον διορισμο.
  Τη νεα ρύθμιση την παραβλέπω γιατί από την αρχή μου έκατσε στο λαιμό..
Ως προς τα υπόλοιπα τα άλλα πράγματα ήταν κάποια μόρια που κάποια ωρομίσθιοι μάζευαν από δυσπρόσιτο σε δυσπρόσιτο απλήρωτοι...Το άγχος ατόμων που περίμεναν και περίμεναν και περίμεναν στο μποτιλιάρισμα της επετηρίδας...Εγώ προσωπικά αυτούς δε μπορώ να τους παραβλέψω...
   Για μένα ο εμπνευστής του ΑΣΕΠ απλά μετέδιδε ευθύνες του διορισμού και των χιλιάδων αδιόριστων από το κράτος στον καθένα μας χωριστά!"Δε διορίστηκές;;;Εγώ σου έδωσα την ευκαιρία να περάσεις άρα εσύ φταίς"
   Dotore έχεις 70 άτομα...είμαστε πολλές χιλιάδες...Αν μαζέψεις έστω και 10000 υπογραφές ίσως καταφέρεις να μου αποδείξεις κάτι...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:17:44 μμ »
Να πω και εγώ την άποψή μου ως πολυπαθούσα του Ασέπ αλλά και γενικότερα του κλάδου μας. Είναι πολύ απογοητευτικός ο αριθμός των θέσεων στον επικείμενο διαγωνσμό, είναι ο μικρότερος στα χρονικά των διαγωνισμών και το πιο παράλογο είναι ότι ανακοινώθηκε απρόσμενα, καθώς όλοι είχαν βασιστει στον αρχικό αριθμό, ο οποίος και πάλι ήταν μικρός.
Το Υπουργείο έχει να κάνει πλέον με τη ρυθμιση του 24μηνου και με ό,τι το βολευει καθε φορά. Πιστεύω και εγώ πως αν απορροφούσε κατά μεγάλο ποσοστό και έφτανε στο 100% να απορροφά από τον Ασέπ, τα προβλήματα θα ηταν λιγότερα και θα υπήρχε μια αντιμετώπιση ισότιμη για όλους (όσο παράλογος και αν είναι ο διαγωνισμός). Σε τελική ανάλυση Ασέπ δίνεις πλέον για τα μόρια, που θα σε στείλουν αναπληρωτή (εννοειται ότι πρέπει να είσαι επιτυχών σε 2 Ασέπ, για να μαζέψεις τα επιθυμητά μόρια). Είναι μεγάλη ξεφτίλα οι διοριστέοι μέσω Ασέπ να επιλέγουν τελευταίοι περιοχές στο διορισμό τους. Δεν ξέρω τι θα γίνει, το θέμα είναι ότι εχουμε γίνει τα πιόνα του εκάστοτε ΥΠΕΠΘ, το οποίο εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες και τις ανάγκες μας. Σαφως και η μαζική κινητοποιηση είναι ο στοχος, αλλά πώς να οργανωθούμε, όταν ο καθένας κοιτά τον εαυτούλη του και το βόλεμά του; Και αναφέρομαι σαφώς και στους μόνιμους και στους παλιούς συναδέλφους, τους οποίους έχει "ρουφήξει'' το δημόσιο και δεν κουνιούνται από την καρέκλα τους. Το πιο λυπηρό είναι ότι και εμείς οι νέοι εκπαιδευτικοί (δεν το θετω μόνο ηλικιακά αλλά νέοι στο χώρο του σχολείου και της εκπαίδευσης) έχουμε παραιτηθεί από κάθε μορφή διεκδίκησης των κεκτημένων μας.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος Dotore

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Αδιόριστοι Ξυπνήστε!!!
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:28:35 μμ »
Dotore έχεις 70 άτομα...είμαστε πολλές χιλιάδες...Αν μαζέψεις έστω και 10000 υπογραφές ίσως καταφέρεις να μου αποδείξεις κάτι...

Δεν έχω την πρόθεση – πολύ περισσότερο τη... διάθεση – να ΣΟΥ αποδείξω/ υποδείξω το οτιδήποτε.

Εκφράζω ελευθέρα τις απόψεις μου.


Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:42:33 μμ »
Τι εννοειτε 480  θεσεις φιλολογων? 600 δεν ειχαμε πει?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:45:11 μμ »
Αλλάξανε τα πράγματα.
Rwxanh δεν ενημερώθηκες βλέπω.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:47:10 μμ »
Ελειπα διακοπες... Σοβαρα μιλατε? 480? απελπιστηκα τωρα.... :( :'(
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 27, 2008, 04:48:03 μμ »
Καλύτερα να συνέχιζες τις διακοπές σου..........
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:18:00 μμ »
Δεν μπορουν να παιζουν έτσι ... Κάποιοι απο εμάς αφήσαμε τις δουλειές μας για να διαβάσουμε για τον ΑΣΕΠ έστω και για τις 600 αυτές θέσεις. Αλλά 480 είναι εμαπιγμός. Με ποιο δικαίωμα παίζουν έτσι με τις ζωές μας? Ντροπή τους...
   Κι εμείς τώρα δηλαδή πρέπει να συνεχίσουμε το διάβασμα? ΜΕ ΤΙ ΚΟΥΡΑΓΙΑ????
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:21:07 μμ »
πιστεύω ότι σίγουρα δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι υπάρχουν άτομα που εχουν ταλαιπωρηθεί με χρόνια αναπληρωσης. και εγώ περιμένω να πάω αναπληρώτρια και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα μονιμοποιηθώ με βάση την προυπηρεσία. ωστόσο αν όλοι οι διορισμοί γίνονταν μέσω ασεπ τώρα θα είίχα διοριστεί, καθώς έμεινα έξω για πολύ λίγο. και δεν νόμίζω πως μόνο εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία. κατά την απόψή μου το μόνο που κάνει το κράτος με αυτές τις ρυθμίσεις είναι να επιβραδύνει το διορισμό μας. και το πιστεύω έστω και αν αυτή τη στιγμή με συμφέρει να υπάρχει και μονιμοποίηση μέσω προϋπηρεσίας. το κακό όμως είναι ότι αυτή η προϋπηρεσία δεν προκύπτει πάντα με καθαρούς τρόπους

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:45:22 μμ »
πιστεύω ότι σίγουρα δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι υπάρχουν άτομα που εχουν ταλαιπωρηθεί με χρόνια αναπληρωσης. και εγώ περιμένω να πάω αναπληρώτρια και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα μονιμοποιηθώ με βάση την προυπηρεσία. ωστόσο αν όλοι οι διορισμοί γίνονταν μέσω ασεπ τώρα θα είίχα διοριστεί, καθώς έμεινα έξω για πολύ λίγο. και δεν νόμίζω πως μόνο εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία. κατά την απόψή μου το μόνο που κάνει το κράτος με αυτές τις ρυθμίσεις είναι να επιβραδύνει το διορισμό μας. και το πιστεύω έστω και αν αυτή τη στιγμή με συμφέρει να υπάρχει και μονιμοποίηση μέσω προϋπηρεσίας. το κακό όμως είναι ότι αυτή η προϋπηρεσία δεν προκύπτει πάντα με καθαρούς τρόπους
Το μόνο σχόλιο που θέλω να κάνω είναι ότι ειδικά στους φιλολόγους τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχει η ταλαιπωρία που υπήρχε πιο παλιά ή υπάρχει ενδεχομένως ακόμα σε άλλους κλάδους(γυμναστές).   Φέτος ο τελευταίος που διορίστηκε με το 40% είχε 20+ μήνες προϋπηρεσία, πέρσι 22+, πρόπερσι ..δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά σίγουρα κάτω από 24 μήνες .

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 27, 2008, 08:47:58 μμ »
Δεν υπάρχει ταλαιπωρία? Θα σας πώ εγώ τη δική μου Οδύσσεια και μετά θα μου πείτε αν υπάρχει ταλαιπωρία: έδωσα 2 φορές ασεπ και περασα και τις δύο αλλά δεν ήμουν διοριστέα , κάνω 3 χρόνια ΠΔΣ από 2 ή 4 ώρες με αποτέλεσμα να έχω μαζέψει 2 μόρια όλα κι όλα ...φέτος ελπίζω σε ωρομισθία η οποία όμως δεν πρόκειται να με σώσει αν δεν ξαναπάρω μόρια από τον ασεπ , καθώς τα πράγματα έχουν ως εξής:
μόρια 2004 3,κάτι
μόρια 2006 9,κάτι
πδσ 2,5
σούμα κανά 14 μόρια από τα οποία θα μείνουν ΜΟΝΟ 7 περίπου αν δεν πάρω άλλα από τον ασεπ.....και μάλιστα σε άλλα τρία χρόνια αυτά που θα μείνουν είναι 3 .....
Εμένα μου λέτε για ταλαιπωρία? στην πόλη που μένω έχω αποκτήσει με κόπο ιδιαίτερα τα οποία πρέπει να αφήσω αν φέτος με στείλουν για ωρομισθία στην άλλη άκρη της Μακεδονίας...και τελικά για το τίποτα ...Κάθε 2 χρόνια βάζω στην άκρη τη δουλειά και τους ανθρώπους για τον κ...-ασεπ και πάλι δεν υπάρχει καμιά εγγύηση για μένα....Αν δε δίνω κάθε χρόνο  και δεν πετυχαίνω σε λίγα χρόνια θα είναι σα να μην προσπάθησα ποτε...σα να μην πέρασα ποτέ , παρά τους κόπους και την ταλαιπωρία (ακόμα και για την ΠΔΣ έτρεχα από σχολείο σε σχολείο)... Και το ειρωνικό είναι οτι είμαι κι από τους "ευνοημένους" καθώς υπάρχουν και συνάδελφοι που δεν είχαν ούτε ΠΔΣ...!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ εχει μείνει κουράγιο...μη μου λέτε "δεν υπάρχει ταλαιπωρία" Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΟΣ!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 27, 2008, 09:09:03 μμ »
Δεν υπάρχει ταλαιπωρία? Θα σας πώ εγώ τη δική μου Οδύσσεια και μετά θα μου πείτε αν υπάρχει ταλαιπωρία: έδωσα 2 φορές ασεπ και περασα και τις δύο αλλά δεν ήμουν διοριστέα , κάνω 3 χρόνια ΠΔΣ από 2 ή 4 ώρες με αποτέλεσμα να έχω μαζέψει 2 μόρια όλα κι όλα ...φέτος ελπίζω σε ωρομισθία η οποία όμως δεν πρόκειται να με σώσει αν δεν ξαναπάρω μόρια από τον ασεπ , καθώς τα πράγματα έχουν ως εξής:
μόρια 2004 3,κάτι
μόρια 2006 9,κάτι
πδσ 2,5
σούμα κανά 14 μόρια από τα οποία θα μείνουν ΜΟΝΟ 7 περίπου αν δεν πάρω άλλα από τον ασεπ.....και μάλιστα σε άλλα τρία χρόνια αυτά που θα μείνουν είναι 3 .....
Εμένα μου λέτε για ταλαιπωρία? στην πόλη που μένω έχω αποκτήσει με κόπο ιδιαίτερα τα οποία πρέπει να αφήσω αν φέτος με στείλουν για ωρομισθία στην άλλη άκρη της Μακεδονίας...και τελικά για το τίποτα ...Κάθε 2 χρόνια βάζω στην άκρη τη δουλειά και τους ανθρώπους για τον κ...-ασεπ και πάλι δεν υπάρχει καμιά εγγύηση για μένα....Αν δε δίνω κάθε χρόνο  και δεν πετυχαίνω σε λίγα χρόνια θα είναι σα να μην προσπάθησα ποτε...σα να μην πέρασα ποτέ , παρά τους κόπους και την ταλαιπωρία (ακόμα και για την ΠΔΣ έτρεχα από σχολείο σε σχολείο)... Και το ειρωνικό είναι οτι είμαι κι από τους "ευνοημένους" καθώς υπάρχουν και συνάδελφοι που δεν είχαν ούτε ΠΔΣ...!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ εχει μείνει κουράγιο...μη μου λέτε "δεν υπάρχει ταλαιπωρία" Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΟΣ!
δυστυχως με καλυπτεις σε ολα. και υστερα θελουν να ειμαστε και αναφανδον υπερ του ασεπ...
...

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 27, 2008, 09:15:36 μμ »
μπορείς να είσαι υπερ του μη ασεπ,δηλαδη υπερ των κάθε λογής ρυθμίσεων που αλλάζουν κάθε χρόνο και ευνοούν πότε τους μεν και πότε τους δε κλπ.θέλετε δηλαδή ένα σύστημα διορισμών που να μπαίνουν πολλοί από τα παράθυρα με αδιαφανείς διαδικασίες με διάφορους τρόπους που κάθε χρόνο αλλάζουν κιόλας.
δεν θέλετε δηλαδή ένα σύστημα διορισμών με σαφείς κανόνες για όλους και ίσες ευκαιρίες για όλους με έναν τρόπο διορισμού.
ε τότε κάθε χρόνο θα κλαίγεστε και μάλιστα σε κανα δυο χρονάκια όταν οι θέσεις θα ναι με το σταγονόμετρο θα καταλάβετε πόσο κορόιδα υπήρξαμε

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 27, 2008, 09:38:36 μμ »
αναφανδον= με τροπο σαφη και ανεπιφυλακτο.
καταλαβες ή μηπως θελεις να κανω και κ@@@;

μαθετε πρωτα ελληνικα και μετα μιλαμε.αντε γιατι και η ανεκτικοτητα εχει τα ορια της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.