*

Αποστολέας Θέμα: 480 Θέσεις Φιλολόγων...  (Αναγνώστηκε 29955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:59:37 πμ »
δεν ξερω να σου απαντησω...αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβα τι εννοεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:57 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:19:54 μμ »
Έχω σοκαριστεί...είναι δυνατόν? δηλαδή που έχει φτάσει το ποσοστό 1 στους 50? Μου φαίνεται οτι άδικα διαβάζουμε ...
τελικος βαθμος επιτυχιας 79,08 (τοσο ειχε ο 480 διορισθεις του 2007)
...

ο 480 διορισθεις του 2007 ειχε 77,25

ειναι λιγο εκτος θεματος η ερωτηση μου αλλα επειδη διαβασα τα παραπανω, μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορω να δω τους βαθμους οσων πηραν μερος στον περσινο ΑΣΕΠ; το ψαχνω εδω και βδμαδες αλλα δε βρισκω τιποτα,ισως δεν ψαχνω και σωστα... θελω να δω ποσο ηταν ο μεγαλυτερος, ποσο εγραψαν οι περισσοτεροι τετοια πραγματα ετσι για να εχω μια ιδεα..ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:23:14 μμ »
Δηλαδή, για ποιό λόγο το κράτος δημιούργησε τα ολοήμερα δημοτικά και απορροφήθηκαν τόσοι δάσκαλοι; Είχαν τα χρήματα και για ολοήμερα γυμνάσια δεν έχουν; Πιέστηκαν και τα άνοιξαν; Αν ναί, από ποιούς; Όποιος γνωρίζει ας μας απαντήσει γιατί είμαι πολύ περίεργη..Για τα δημοτικά διαθέτονται χρήματα και για γυμνάσια-λύκεια όχι;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:30:23 μμ »
κοιτα..εδω ακομη και την ενισχυτικη στα γυμνασια την σταματησαν... :-\ στα περισσοτερα τουλαχιστον...οποτε καταλαβαινεις.........
παντως και ολοημερα γυμνασια και λυκεια να γινουν, εγω πιστευω αν δεν μειωθουν οι σχολες δεν θα λυθει ποτε το θεμα...
ολοι οι πε02 προερχομαστε απο 20 σχολες-τμηματα περιπου(φιλολογικο,φπψ, ιστορικο, εθνολογιες κτλ).....σκεψου μονο οτι οι υπολοιποι...δασκαλοι, μαθηματικοι, φυσικοι, νηπιαγωγοι, ολοι γενικα....προερχονται απο ποσες?
6? 7? 8? κατω απο δεκα σιγουρα σχολες....οποτε ειναι ανωφελο κατα τη γνωμη μου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:38:57 »

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:50:29 μμ »


ειναι λιγο εκτος θεματος η ερωτηση μου αλλα επειδη διαβασα τα παραπανω, μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορω να δω τους βαθμους οσων πηραν μερος στον περσινο ΑΣΕΠ; το ψαχνω εδω και βδμαδες αλλα δε βρισκω τιποτα,ισως δεν ψαχνω και σωστα... θελω να δω ποσο ηταν ο μεγαλυτερος, ποσο εγραψαν οι περισσοτεροι τετοια πραγματα ετσι για να εχω μια ιδεα..ευχαριστω!
[/quote]

http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/downloads/oldSiteContest/etos2006.csp?tabId=0&lcmenuId=lc5

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:57:28 μμ »
Προφανώς και οι τόσοι απόφοιτοι είναι πρόβλημα, παρόλα αυτά δεν είναι εκεί το βασικό πρόβλημα. 480 είναι οι απόφοιτοι ενός έτους από την Αθήνα. Και δεν είναι δυνατό να πιστέψω, όταν την περσινή χρονιά ο μαθητής μου στο 46ο γυμνάσιο Αθηνών δεν είχε φιλόλογο μέχρι το Γενάρη, ότι έκλεισαν τα κενά και δεν έχουν πού να μας πάρουν. Κι αν αυτό γινόταν στην Αθήνα φανταστείτε τι γίνεται στην επαρχία...Πώς προσλαμβάνουν τόσους ωρομίσθιους και αναπληρωτές; Και φυσικά το ολοήμερο γιμνάσιο ή οι λιγότεροι μαθητές ανά τάξη θα βοηθούσαν ιδιαίτερα.Αν, όμως, όλα αυτά γίνουν πώς θα διατηρηθεί το μέσο ή ακόμα περισσότερο η ελαστική, απλήρωτη εργασία;
Όσο για το τι μπορεί να κάνει ο σύλλογος αδιορίστων, Νίκη, πίστεψέ μου (και μπορεί να έχεις ήδη δει και τις ανακοινώσεις που κατα καιρούς δημοσιεύονται εδώ) έχουμε ενημερώσει και πιέσει πολλές φορές το ΥΠΕΠΘ για τα πάντα, πήγαμε στην ΟΛΜΕ, σήμερα μέχρι και στην ένωση φιλολόγων έστειλα ενημερωτικό για να αντιδράσει (αν και δεν το πιστεύω). Όταν, όμως, δεν υπάρχει κόσμος στο δρόμο να φωνάζει και να πιέζει, όταν δουλεύουμε στην ΠΔΣ με τέτοιους όρους, κλπ και μένουμε σιωπηλοί τίποτα δεν αλλάζει. Και φυσικά δεν το απευθύνω αυτό ούτε σε εσενα προσωπικα ούτε μόνο σε όσους μιλάμε σε αυτό το forum, συνολικά το λέω.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:17:44 μμ »
Έχεις δίκιο στο ότι πρέπει να αντιδράσουμε, αλλά δεν πιστεύω ότι οι πορείες στους δρόμους τους συγκινούν..Κάθε χρόνο όλοι βγαίνουν στους δρόμους και δεν γίνεται τίποτα..Θυμάστε επί Μαριέττας τί έγινε..Λένε για πρόωρες εκλογές, μπορεί να μην τους ψηφίσει κανείς;;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:34:20 μμ »
Ξέρεις πόσα έχουν διεκδικήσει και κερδίσει στους δρόμους;;

Και σε ποιόν λές να μήν τους ψηφίσει στους Έλληνες;Μία που τους βρίζουμε και μία που τους ψηφίζουμε!(προσωπικά δεν τους έχω ψηφίσει ποτέ οπότε δεν έχω να κάνω κάτι περισσότερο για να διεκδικήσω δικαιοσύνη;)!
Επιπλέον μπορείς να πείσεις τους παππούδες να μην τους ψηφίσουν επειδή μας έκοψαν εμάς τις θέσεις;;Προσωπικά δε μπορώ να πείσω ούτε τούς δικούς μου παππούδες όσες ώρες και αν έχω φάει...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος filolosof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:38:47 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω είναι πλέον σοκαριστικό σαν νούμερο από μόνο του. Ίσως αν είμασταν πιο οργανωμένοι σαν κλάδος να πετυχαίναμε πολύ περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:39:21 μμ »
Οι παππούδες με τις πενιχρές συντάξεις είναι ευχαριστημένοι; Δεν βλέπουν τα άνεργα παιδιά και τα εγγόνια τους; Τους φτάνουν 500-600 ευρώ για να ζήσουν αξιοπρεπώς; Δεν πρέπει να πάει να ψηφίσει κανείς, ο καθένας για τους δικούς του λόγους..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:45:33 μμ »
Οι παππούδες με τις πενιχρές συντάξεις είναι ευχαριστημένοι; Δεν βλέπουν τα άνεργα παιδιά και τα εγγόνια τους; Τους φτάνουν 500-600 ευρώ για να ζήσουν αξιοπρεπώς; Δεν πρέπει να πάει να ψηφίσει κανείς, ο καθένας για τους δικούς του λόγους..
Πήγαινε πές τους το να δείς τί θα σου πούν...Ο καθένας θα θυμηθεί κάτι που τους είχαν προσφέρει κάπως κάπου,κάποτε...!
Και εγώ σου λέω θα πάει...και θα ψηφίσει...και θα τους ξαναβγάλει..!Εδώ είμαστε και θα τα δούμε...!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:45:59 μμ »
Δεν είπε κανείς ότι όλη μας η ζωή κρέμεται από τον διορισμό ή από τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Αλλά αυτή τη στιγμή μας κοροϊδεύουν όλοι μέσα στα μούτρα και τους λέμε κι ευχαριστώ από πάνω επειδή εξακολουθούν να κάνουν τον διαγωνισμό και δεν τον έχουν καταργήσει ακόμη!! Αν και, ταπεινή μου άποψη, ο διαγωνισμός πάει για κατάρτηση και απλά μας το φέρνουν μαλακά-μαλακά μειώνοντας τις θέσεις.
Από κει και μετά, ποιος μπορεί να  ζήσει με 500€ τον μήνα; Και μάλιστα στην Αθήνα; Πέρυσι έβγαζα περίπου 700€ με τα ιδιαίτερα και εξακολουθώ να μένω με τους δικούς μου, γιατί διαφορετικά δεν θα μου έμενε ούτε ευρώ στην άκρη, για να περάσω όχι για να ζήσω!!!
Και δεν συζητάω το ενδεχόμενο παιδί ή γάμος αυτή την στιγμή! Είναι εύκολο να λες ότι μπορείς να τα καταφέρεις και με λιγότερα αλλά ασφαλώς αυτό  δεν είναι πειστικό επιχείρημα για τον σπιτονοικοκύρη που θα θέλει το ενοίκιο, την ΔΕΗ ή το Super Market!!! Ο ενήλικας μπορεί να περάσει με λιγότερα, αλλά ένα παιδί ασφαλώς και όχι!!!
Κι ένα σχόλιο, δεν ξέρως σε ποια περιοχή μπορείς να βγάλεις 1500€ το μήνα από τα ιδιαίτερα, αλλά σε όποια και να είναι θα πρέπει να δουλεύεις 18/24!!Το παιδί θα μεγαλώσει στον αυτόματο;
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:54:21 μμ »
Οι παππούδες με τις πενιχρές συντάξεις είναι ευχαριστημένοι; Δεν βλέπουν τα άνεργα παιδιά και τα εγγόνια τους; Τους φτάνουν 500-600 ευρώ για να ζήσουν αξιοπρεπώς; Δεν πρέπει να πάει να ψηφίσει κανείς, ο καθένας για τους δικούς του λόγους..
Πήγαινε πές τους το να δείς τί θα σου πούν...Ο καθένας θα θυμηθεί κάτι που τους είχαν προσφέρει κάπως κάπου,κάποτε...!
Και εγώ σου λέω θα πάει...και θα ψηφίσει...και θα τους ξαναβγάλει..!Εδώ είμαστε και θα τα δούμε...!

Έχεις δίκιο..Ξεχνάει εύκολα ο Έλληνας και τρέχει μετά στους προεκλογικούς αγώνες του καθένα..Πάντως εγώ θα πάω να ψηφίσω, αλλά....θα τους γράψω στο ψηφοδέλτιο διάφορα.."ποιήματα" για να εκτονωθώ..!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:00:04 μμ »
Mellie, για να βγάλω εγώ 1500 ευρώ στην περιοχή που μένω όπου οι τιμές κυμαίνονται από 10-15 ευρώ και ο κύκλος είναι πολύ περιορισμένος, πρέπει να κάνω και το βράδυ ιδιαίτερα..Εντωμεταξύ, τί γίνεται με το σπίτι και την οικογένεια;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162201
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.