*

Αποστολέας Θέμα: 480 Θέσεις Φιλολόγων...  (Αναγνώστηκε 29558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 27, 2008, 10:27:57 μμ »
συγνωμη αλλα δεν υπαρχει κανεις σ αυτο το φορουμ να υποδειξει στο συναδελφο vifo οτι πρεπει να εκφραζεται λιγο πιο κοσμια;
συγνωμη δηλαδη αλλα εμενα το υφακι αυτο με ενοχλει αφανταστα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 27, 2008, 10:50:52 μμ »
Οι υποδείξεις γίνονται από τους συντονιστές όπου και όταν πρέπει και όχι όταν γράφεται κάτι που απλώς δεν είναι του γούστου μας.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 27, 2008, 11:02:36 μμ »
Το κακ
συγνωμη αλλα δεν υπαρχει κανεις σ αυτο το φορουμ να υποδειξει στο συναδελφο vifo οτι πρεπει να εκφραζεται λιγο πιο κοσμια;
συγνωμη δηλαδη αλλα εμενα το υφακι αυτο με ενοχλει αφανταστα

Το λυπηρό είναι ότι είμαστε εκπαιδευτικοί και η ευγένεια θα έπρεπε να μας χαρακτηριζει. Να μην πω πόσα άλλες αρετές θα έπρεπε να έχει. Το υφάκι της συναδέλφου vifo είναι επιεικώς απαράδεκτο και δε συνάδει με το όλο κλιμα του φόρουμ. Ας λάβει σοβαρά τις παρατηρήσεις μας, καθώς έχει ξεπεράσει τα όρια και στο παρελθόν. Δε θα μιλήσουμε στη γλώσσα της. Κρίμα που μιλά τόσο άψογα την ελληνική γλώσσα!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 28, 2008, 01:03:03 πμ »
Οι υποδείξεις γίνονται από τους συντονιστές όπου και όταν πρέπει και όχι όταν γράφεται κάτι που απλώς δεν είναι του γούστου μας.

δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος τον αστυφύλακα να του τραβήξει το αυτάκι για να καταλάβει τι λέει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 28, 2008, 01:07:36 πμ »
αναφανδον= με τροπο σαφη και ανεπιφυλακτο.
καταλαβες ή μηπως θελεις να κανω και κ@@@;

μαθετε πρωτα ελληνικα και μετα μιλαμε.αντε γιατι και η ανεκτικοτητα εχει τα ορια της.

καταρχάς το μύνημα δεν ήταν απάντηση προσωπικά σε σένα.δεύτερον διάβασε ξανά το μύνημα σου και παρατήρησε ότι η απάντηση σου είναι αρνητική ως προς τον ασεπ.κατά τύχη εντελώς γνωρίζω τι σημαίνει λέξη.μάλλον ατυχησες στη σύνταξη της πρότασης σου.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:17:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους..Έχω την εξής απορία..Ξέρουμε όλοι ότι για ΠΔΣ χρειάζεται "μέσο". Το ερώτημά μου είναι αν το μέσο χρειάζεται και για να διοριστείς..Δηλαδή μπορεί κάποιος με μία επιτυχία στον ασέπ και με ή χωρίς προυπηρεσία αλλά διαθέτοντας "μέσο", να μπεί αναπληρωτής ή ωρομίσθιος; Ακούω γενικά πολλά περί του θέματος αυτού και έχω μπερδευτεί..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:53:08 πμ »
εγω πιστευω πως μπορει.....οπως μπορει να βρει και τα θεματα του ασεπ...ετσι ακουγεται.....

το θεμα ειναι ποιος εχει το μεσον.....γιατι οποιος το εχει....η το βρει , ειτε για πδσ ειτε για οτιδηποτε, το χρησιμοποιει...και οποιος λεει το αντιθετο γνωμη μου ειναι οτι κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του....και μακαρι να ειχα κ γω...οσο αντιιδεολογικο κ αν ακουγεται αυτο- η ακομη και ανηθικο-.....ισως τοτε να μην ημουν πια αποφοιτη λυκειου....και να ημουν φιλολογος................. :-\

(οπως και να εχει....βρε παιδια ο καθενας εχει τις αποψεις του και τα πιστευω του.....δεν υπαρχει λογος να τρωγομαστε η να τσακωνομαστε μεταξυ μας..... ;).)


Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 28, 2008, 10:29:29 πμ »
Παρόλο που αναγνωρίζω την ύπαρξη του μέσου, δεν ξέρω αν έχει να κάνει τόσο με τον ίδιο το διορισμό μέσω ΑΣΕΠ όσο με το πόσες ώρες ΠΔΣ θα πάρει κανείς και πού, πόσες θα γίνονται και πόσες θα γράφονται κ.οκ. Δεν πιστεύω ότι η πλειοψηφία βασίζεται σε αυτό. Γιατί μπαρμπάδες υπάρχουν, αλλά όχι παντού και για όλους. Νομίζω ότι η πλειοψηφία είμαστε εμείς, το κακό είναι ότι έχουμε αποδεχτεί μια κατάσταση, η οποία σαφώς και είναι δύσκολη και θέλει κότσια και κουράγια για να την αντιμετωπίσεις, αλλά όσο την αφήνουμε χειρότερη θα γίνεται.
Σχετικά δε με όσα είπα κατά του ΑΣΕΠ, δεν έγραψα πουθενά ότι στηρίζω ένα σύστημα διορισμού μέσω ρυθμίσεων. Και αν το καλοσκεφτούμε οι ρυθμίσεις άρχισαν να υπάρχουν μετά το διαγωνισμό και την επέκταση της ωρομισθίας και της αναπλήρωσης. Χρησιμοποιούνται κάθε φορά για να δώσουν μια εφήμερη και επι μέρους λύση στο πρόβλημα, χαϊδεύοντας τα αυτιά κάποιων, δίνοντας ελπίδες σε άλλους, κόβοντας τα φτερά σε τρίτους και κυρίαρχα διασπώντας τον κλάδο. Θα έλεγα για αρχή ότι πρέπει να υπάρχει ενιαίο σύστημα διορισμού με ταυτόχρονη αύξηση των θέσεων. Όσο το δεύτερο δε γίνεται την ίδια κουβέντα θα κάνουμε, αργά ή γρήγορα το ίδιο πρόβλημα θα δημιουργείται. Δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω το διαγωνισμό ως τρόπο διορισμού, γιατί πιστεύω στην εργασιακή αξία του πτυχίου μου, στην ανάγκη αναβάθμισης του δημόσιου σχολείου κτλ. και γιατί αν κανείς δει τι συνέβαινε και τι συμβαίνει θα καταλάβει ότι όλα ξεκίνησαν από το 98 και μετά. Και για να προλάβω μερικούς που θα μου απαντήσουν ότι με την επετηρίδα περιμέναμε 20 χρόνια, λέω ότι η μείωση διορισμών το προκάλεσε αυτό και όχι το σύστημα πρόσληψης. Όπως και να έχει και γιατί κάνω αυτό που είπα στην αρχή ότι πρέπει να γίνεται σε άλλο θέμα, νομίζω ότι το βασικό πρόβλημα είναι ο αριθμός των θέσεων. Ακόμα κι με την υπάρχουσα κατάσταση (με την οποία τονίζω ότι διαφωνώ) είχαμε 2000-3000 διορισμούς (τυχαίος ο αριθμός) θα εντοπίζαμε το πρόβλημα, πάλι θα έπρεπε να φωνάζουμε, αλλά τα νεύρα μας θα ήταν λιγότερα, αν με καταλαβαίνετε. Την καλημέρα μου σε όλους!

(θέλω να πιστεύω ότι όλη η έντσση έχει να κάνει με το κλίμα των ημερών. Καλό είναι να το προσέξουμε, όμως, λίγο γιατί και εγώ είχα καιρό να γράψω, αν και μια βδομάδα μόνο έλειψα, επειδή βαριόμουν σε κάθε κουβέντα να υπάρχει και ένας τσακωμός)

Αποσυνδεδεμένος vassia25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 28, 2008, 12:15:24 μμ »
ενταξει λοιπον..ειμαι σιγουρη οτι στον μεθεπομενο ΑΣΕΠ (αν γινει) θα μας εξεταζουν και φυσικη... οι φωστηρες του υπουργειου θελουν να μας  στειλουν στο δρομοκαιτειο...

μετανιωσε κανεις που σπουδασε φιλολογία?
 

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 28, 2008, 12:26:10 μμ »
Απείχα για καιρό από το forum...
Αλλά επέστρεψα!...

Πιστεύω ότι οι θέσεις μας μειώθηκαν, γιατί ψηφίστηκε το 24μηνο και υπάρχει και το 40%.
Όποιος έχει κάποια προϋπηρεσία και ευελπιστεί να φύγει αναπληρωτής και είναι κοντά στο 24μηνο και ΑΣΕΠ, δεν θα ξαναδιαβάσει για να δώσει στο διαγωνισμό...
Όποιος δεν έχει δώσει ΑΣΕΠ, αλλά είναι "ευνοημένος" και αποκτά προϋπηρεσία (ΠΔΣ, 3τεκνία), περιμένει σε 3 - 5 χρόνια να διοριστεί με το 40%.

Πλέον ΑΣΕΠ δεν δίνουμε για να διοριστούμε, αλλά για να είμαστε επιτυχόντες με όσο το δυνατό καλύτερη σειρά, ώστε να πάρουμε τα μόρια του ΑΣΕΠ, να καταφέρουμε να είμαστε ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές και να διοριστούμε με το 24μηνο...

Γι' αυτό και οι θέσεις του ΑΣΕΠ μειώνονται συνεχώς. Σκοπός όλων πια, δυστυχώς, είναι η επιτυχία στο διαγωνισμό, η περιπλάνηση 2, 3, 4 χρόνια σε όλη την Ελλάδα για να μαζέψουν μόρια και προϋπηρεσία και ο διορισμός τους με το 24μηνο...

Με βάση τα παραπάνω, πιστεύω ότι ο ΑΣΕΠ δεν θα καταργηθεί.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 28, 2008, 12:28:01 μμ »
Σοβαρολογούμε μειώθηκε κι άλλο?  :-X
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 28, 2008, 12:28:39 μμ »
Εγώ... :( Είχα περάσει στο Παιδαγωγικό πρίν.. :'( Αλλά εκείνο τον καιρό 1997 δεν είχε γίνει ακόμη το μεγάλο μπάμ με τους δασκάλους..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 28, 2008, 12:30:32 μμ »
συμφωνω με bikini. ετσι ακριβως εχει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: 480 Θέσεις Φιλολόγων...
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 28, 2008, 12:33:16 μμ »
εγω μετανιωσα που σπουδασα γαλλικη φιλολογια,μπηκα το  στο πανεπιστημιο και με τους βαθμους που ειχα, ανετα θα σπουδαζα οτιδηποτε αλλο.θα μπορουσα να δηλωσω πρωτη προτιμηση παιδαγωγικο δημοτικης και τωρα θα ημουν δασκαλα με χρονια προυπηρεσιας.ποιος τα ξερε αυτα τοτε;τωρα σχεδον στην κορυφη του πινακα αναπληρωτων,οχι βεβαια με μορια απο ιδιωτικο,αλλα απο αλεπαλληλους ΑΣΕΠ,δεν εχω και πολλες ελπιδες,βλεπετε 5 πηραν το προηγουμενο σχολικο ετος.κουραγιο συναδερφοι φιλολογοι.venceremos!με συγχωρειτε για την" εισβολη" στην κουβεντα σας,αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να βγαζει το υπεπθ 2 δελτια τυπου με διαφορετικες θεσεις και να μην τους κραζουμε ολοι μαζι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 01:01:33 μμ από alceste »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.