*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)  (Αναγνώστηκε 44920 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vinyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:00:26 μμ »
Και σε σας δεν πατιέται το κουμπί για να κάνεις την αίτηση, ή κάνω κάτι λάθος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 08:41:33 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:38:38 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 05:50:11 μμ »
Γενικά ακολουθούμε το APA Style - κάποιες λεπτομέρειες μπορείς να δεις στο σάιτ του περιοδικού μας, στο http://rpltl.eap.gr/ (δες στο author guidelines)

Επίσης, μπορείς να δεις και τις οδηγίες προς συνεργάτες του ELT Journal ( http://www.oxfordjournals.org/our_journals/eltj/for_authors/index.html ). Τώρα, αν σου φανεί ότι υπάρχει κειμενική επικάλυψη (ότι λένε δηλαδή τα ίδια πράγματα με τα ίδια λόγια), μπορείς απ' αυτό να καταλάβεις πως εννοείται η 'ακαδημαϊκή γραφή' στο ευκλεές ίδρυμα των Πατρών.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:24:02 μμ »
Γενικά ακολουθούμε το APA Style - κάποιες λεπτομέρειες μπορείς να δεις στο σάιτ του περιοδικού μας, στο http://rpltl.eap.gr/ (δες στο author guidelines)

Επίσης, μπορείς να δεις και τις οδηγίες προς συνεργάτες του ELT Journal ( http://www.oxfordjournals.org/our_journals/eltj/for_authors/index.html ). Τώρα, αν σου φανεί ότι υπάρχει κειμενική επικάλυψη (ότι λένε δηλαδή τα ίδια πράγματα με τα ίδια λόγια), μπορείς απ' αυτό να καταλάβεις πως εννοείται η 'ακαδημαϊκή γραφή' στο ευκλεές ίδρυμα των Πατρών.

Δηλαδή, για να καταλάβω, το γεγονός ότι οι οδηγίες που δίνει το RPLTL μοιάζουν με αυτές που δίνει το ELTJ είναι κακό; Ή καθιστά την ποιότητα των σπουδών του μηδαμινή και το ίδιο το ΕΑΠ αναξιόπιστο; Έπρεπε δηλαδή να εφεύρει δικές του οδηγίες όσον αφορά τα πάντα, από το φορμάτ των άρθρων προς δημοσίευση, μέχρι και το στυλ γραφής των βιβλιογραφικών αναφορών... Μάλιστα, τότε το 99.9% των επιστημονικών περιοδικών του χώρου μας είναι για τα σκουπίδια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:52:44 μμ »
Το κόλλημα με το συγκεκριμένο format είναι πολύ πρόσφατο. Αν προσέξετε στις οδηγίες στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ κάπου φαίνεται και η ημερομηνία. Ο λόγος που έδωσαν σε μας που από μέσα ρωτούσαμε επειδή καιγόμασταν για τη διπλωματική ήταν: 1ο) για να υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς ανεξαρτήτως καθηγητή και 2ο) επειδή το APA αλλάζει συχνά -μπορεί και μέσα στη χρονιά- είναι λογικότερο να συμβουλευόμαστε κάτι πιο σταθερό. Οι οδηγίες βασίζονται φυσικά στο APA για την έντυπη μορφή των εργασιών αλλά όσον αφορά την ηλεκτρονική υποβολή τους τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. 'Εχουν υιοθετήσει ένα format που βολεύει τη βιβλιοθήκη.
Το χειρότερο που είδα στο ΕΑΠ όσον αφορά το θέμα αυτό είναι ότι ακόμη και τα βιβλία τους δεν είναι γραμμένα με το στυλ που ζητάνε τώρα με αποκορύφωμα τη βιβλιογραφία. >:(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:37:10 μμ »
Το APA δεν αλλάζει καθόλου συχνά. Η πρώτη του έκδοση ήταν το 1929, και τώρα βρισκόμαστε στην έκτη που τέθηκε σε ισχύ το 2010. Οι τροποποιήσεις που γίνονται, αφορούν κυρίως προσθήκες (π.χ. πως παραπέμπουμε σε μια ιστοσελίδα), και μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις αλλάζουν τα ήδη γνωστά. Η καραμέλα ότι 'άλλαξε ξανά το APA' ή 'πριν δυο βδομάδες που το κοίταξα δεν ήταν έτσι' δεν είναι παρά πρόχειρη, μη πειστική, δικαιολογία όσων δεν το γνωρίζουν καλά.

Η απαίτηση να χρησιμοποιείται APA στο ΕΑΠ υπάρχει από την αρχή του προγράμματος. Κάποιοι διδάσκοντες δίνουν περισσότερη έμφαση από άλλους, ανάλογα πάντα με τις ικανότητες και το χαρακτήρα τους. Σε γενικές γραμμές η εμμονή με τη στίξη- σε σημείο να υπάρχουν περισσότερα σχόλια γι' αυτό παρά για το περιεχόμενο της κάθε εργασίας - είναι ενδεικτική της διάθεσης της διδάσκουσας να ασχοληθεί σε βάθος με τα γραφόμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2011, 01:15:43 πμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:53:44 μμ »
Επίσης, μπορείς να δεις και τις οδηγίες προς συνεργάτες του ELT Journal ( http://www.oxfordjournals.org/our_journals/eltj/for_authors/index.html ). Τώρα, αν σου φανεί ότι υπάρχει κειμενική επικάλυψη (ότι λένε δηλαδή τα ίδια πράγματα με τα ίδια λόγια), μπορείς απ' αυτό να καταλάβεις πως εννοείται η 'ακαδημαϊκή γραφή' στο ευκλεές ίδρυμα των Πατρών.

Δηλαδή, για να καταλάβω, το γεγονός ότι οι οδηγίες που δίνει το RPLTL μοιάζουν με αυτές που δίνει το ELTJ είναι κακό; Ή καθιστά την ποιότητα των σπουδών του μηδαμινή και το ίδιο το ΕΑΠ αναξιόπιστο; Έπρεπε δηλαδή να εφεύρει δικές του οδηγίες όσον αφορά τα πάντα, από το φορμάτ των άρθρων προς δημοσίευση, μέχρι και το στυλ γραφής των βιβλιογραφικών αναφορών... Μάλιστα, τότε το 99.9% των επιστημονικών περιοδικών του χώρου μας είναι για τα σκουπίδια...

Καινούριο φόρματ ή στυλ παραπομπών ασφαλώς δε χρειάζεται να εφεύρει, αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να αντιγράφει αυτολεξεί κείμενο από μια σελίδα με εμφανή την επισήμανση 'Copyright © Oxford University Press', υπάρχει -θαρρώ- τεράστια διαφορά. Και για του λόγου το αληθές, σύγκρινε σε παρακαλώ:

Από το RPLTL (ΕΑΠ):
Please, try to make your paper as easy to read as possible. Use short headings and subheadings to make the structure of your article clear. If appropriate, illustrate your article with examples, diagrams, tables, etc. If you introduce a term which you think may not be familiar to some readers, give a short definition (if necessary, in a note at the end of the article). The use of ‘he’ and ‘his’, ‘she’ and ‘her’ is acceptable only when a definite person is referred to. In all other cases, please use ‘he or she’, ‘his or her’; ‘they’ or ‘them’; or plural nouns, e.g. ‘students’, ‘teachers’, etc.

Από το ELT J (Oxford University Press):
Please try to make your article as easy to read as possible. Use short headings and subheadings to make the structure of your article clear. If appropriate, illustrate your article with examples, diagrams, tables, etc. If you introduce a term which you think may not be familiar to some readers, give a short definition in a note at the end of the article. The use of 'he' and 'his', 'she' and 'her' is acceptable only when a definite person is being referred to. Please use ‘he or she’, ‘his or hers’; ‘they’ or ‘them’; or plural nouns, e.g. ‘students’, ‘teachers’, etc.

Θα συμφωνήσεις, φαντάζομαι, πως τα αποσπάσματα δε 'μοιάζουν' απλώς. Στην ίδια σελίδα είναι μερικές ακόμη δεκάδες ανάλογα χωρία, τα περισσότερα από το ELTJ, και άλλα από το Applied Linguistics και από 2-3 άλλες πηγές, ανακατεμένα για να μη φαίνονται με την πρώτη ματιά. Χρειάζεται να τα παραθέσω όλα; Τώρα για το αν το 99.9% των περιοδικών του χώρου είναι σκουπίδια, δε μπορώ να έχω άποψη καθώς δεν τα διαβάζω όλα. Επειδή όμως, αν μη τι άλλο, ξέρω να αναγνωρίζω φαινόμενα λογοκλοπής, θα μου επιτρέψεις να έχω αρκετές επιφυλάξεις για την αξία του συγκεκριμένου τουλάχιστον περιοδικού και για την επιστημοσύνη όσων το εκδίδουν.

Η ποιότητα των σπουδών στο ΕΑΠ ασφαλώς δεν κρίνεται από περιστατικά σαν και αυτό, αν και θα περίμενε κανείς να μη βρίσκει λογοκλεμμένα κείμενα στις επίσημες σελίδες του ιδρύματος. Μπορούμε όμως να εικάσουμε με σχετική ασφάλεια πως ένας λογοκλόπος επιστήμονας δε μπορεί να είναι παραπάνω από μέτριος ως δάσκαλος. Όπως επίσης κάποια συμπεράσματα εξάγονται από το ότι, για ορισμένους τουλάχιστον απoφοίτους του μεταπτυχιακού (!) κύκλου σπουδών, δεν είναι αυτονόητο πως αν ένα κείμενο, μια ιδέα, μια οδηγία κλπ. δεν είναι πρωτότυπα πρέπει τουλάχιστον να αναγράφεται η πηγή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2011, 01:21:05 πμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:59:01 μμ »
Το APA δεν αλλάζει καθόλου συχνά. Η πρώτη του έκδοση ήταν το 1929, και τώρα βρισκόμαστε στην έκτη που τέθηκε σε ισχύ το 2010. Οι τροποποιήσεις που γίνονται, αφορούν κυρίως προσθήκες (π.χ. πως παραπέμπουμε σε μια ιστοσελίδα), και μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις αλλάζουν τα ήδη γνωστά. Η καραμέλα ότι 'άλλαξε ξανά το APA' ή 'πριν δυο βδομάδες που το κοίταξα δεν ήταν έτσι' δεν είναι παρά πρόχειρη, μη πειστική, δικαιολογία όσων δεν το γνωρίζουν καλά.

Η απαίτηση να χρησιμοποιείται APA στο ΕΑΠ υπάρχει από την αρχή του προγράμματος. Κάποιοι διδάσκοντες δίνουν περισσότερη έμφαση από άλλους, ανάλογα πάντα με τις ικανότητες και το χαρακτήρα τους. Σε γενικές γραμμές η εμμονή με τη στίξη- σε σημείο να υπάρχουν περισσότερα σχόλια γι' αυτό παρά για το περιεχόμενο της κάθε εργασίας - είναι ενδεικτική της διάθεσης της διδάσκουσας να ασχοληθεί σε βάθος με τα γραφόμενα.
Η δική μου αναφορά ήταν πάνω σε αυτά που ειπώθηκαν το ακαδημαικό έτος 2010-2011 στο ΕΑΠ και τα άκουσα από διαφορετικούς συναδέλφους. Για την αλήθεια των λεγομένων τους δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω. Τώρα το κατά πόσο είναι δικαιολογίες ή προφάσεις ή κι εγώ δεν ξέρω τί... τί να σου πω.  ??? Ξέρω μόνο από προσωπική εμπειρία ότι με 4 διαφορετικούς καθηγητές σε 4 ενότητες στις εργασίες μου διόρθωναν εντελώς διαφορετικά πράγματα. 'Οχι απαραίτητα το ίδιο σημείο με διαφορετικό τρόπο αλλά δίνοντας έμφαση σε διαφορετικά πράγματα αλλάζοντας συνεχώς τις προτεραιότητές σου. Και τα βιβλία τους δεν είναι γραμμένα με τον τρόπο που πρέπει να γράψεις την πτυχιακή σου εργασία. Και μιλώ κυρίως για παραπομπές μέσα στο κείμενο και στη βιβλιογραφία.
Για τη λογοκλοπή βέβαια θυμάμαι ότι ακόμη από το πανεπιστήμια που κάναμε κάτι κουτές εργασίες επέμεναν να αναφέρουμε την πηγή.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 10:47:02 μμ »
Marcus, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με όλα όσα λες για τη λογοκλοπή στην επίσημη σελίδα, έδωσες θαρρώ αρκετά πειστήρια. Συμφωνώ επίσης και στο ότι κι αυτό ακόμη δείχνει κάτι για την ποιότητα γενικώς των σπουδών (ή και των διδασκόντων) του. Παρ' όλα αυτά, επιμένω... να μην τα ισοπεδώνουμε όλα, γιατί, ακόμα και με έναν σχετικά ανεπαρκή καθηγητή, αυτός που θέλει να προχωρήσει, προχωράει.

Όσον αφορά το στυλ των βιβλιογραφικών αναφορών για το οποίο συζητούσατε, από το 2008 που μπήκα εγώ με το APA ασχολούμαστε, δεν είναι κάτι καινούριο. Και τα περισσότερα βιβλία, με εξαίρεση ένα αν θυμάμαι καλά, ήταν γραμμένα με αυτό το στυλ (κάτι μικροδιαφορές τις θεωρώ επουσιώδεις). Εκτός κι αν, effie3s, εννοείς βιβλία σε ενότητες που δεν είχα πάρει εγώ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Επίσης, οι 3 από τους 4 καθηγητές που είχα ήταν όλοι άριστοι πραγματικά τόσο στη διδασκαλία τους (όσο τους επέτρεπε το εξ'αποστάσεως του πράγματος), όσο και στο επιστημονικό υπόβαθρό τους (αυτό μπορούσε κανείς εύκολα να το καταλάβει, ακόμα κι από ένστικτο). Για τον 4ο καθηγητή, έχω μερικές αμφιβολίες, αλλά γενικά δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω ούτε άριστο, αλλά ούτε και ανεπαρκή. Και για τον τρόπο δε με τον οποίο διόρθωναν, δεν μπορώ να πω ότι κάτι με προβλημάτιζε. Απ' ό,τι θυμάμαι ήταν σαφείς στο τι ζητούσαν κι αυτό που ζητούσαν δεν είχε ιδιαίτερες αποκλίσεις από τον έναν στον άλλο. Ίσως να έτυχε βέβαια. Αυτά που λέω ισχύουν για την Αθήνα, γιατί στη Θεσ/νίκη δεν ξέρω τι γίνεται.

Ακούγομαι λες και κάνω διαφήμιση, αλλά πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στραβά υπήρχαν και υπάρχουν φυσικά αρκετά... όμως, αν κάνω σύγκριση με άλλα πανεπιστήμια της χώρας από τα οποία έχω προσωπική εμπειρία, τότε το ΕΑΠ βγαίνει σαφώς ανώτερο σε αρκετά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος cp06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 11:27:16 πμ »
Kalimera se olous!Tha mporouse na me voithisei kapoios pou exei parei tin ergasia pou einai sxetiki me listening stin agg52?Ta exo vrei skoura giati den ksero apo pou na ksekiniso kai pou tha prepei na vasisto gia na kano to evaluation afou i kathigitria den itan katholou katatopistiki kai sunergasimi sto na mas eksigisei kai na lusei apories :-( Opoiadipote voitheia tha einai xrisimi..euxaristo..

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 04:17:19 μμ »
Ίσως θα βοηθούσε αν έγραφες το rubric. Για τη συγκεκριμένη εργασία, μου είπαν το εξής κουφό, το οποίο ενδεχομένως να μπορείς να διασταυρώσεις: είναι αλήθεια ότι φέτος σας ζήτησαν να σχεδιάσετε δραστηριότητα 'authentic listening', αλλά το κείμενο να το γράψετε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος vinyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 04:46:11 μμ »
Κληρώθηκα κι εγώ λοιπόν! Και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν έχω ιδέα.Οι εργασίες ειναι όλες γραπτές για το μεταπτυχιακό στην Αγγλική γλώσσα ή υπάρχει και τίποτα προφορικό ή παρουσίαση εργασίας κτλ; Γενικά ποιό είναι το δυσκολότερο που υπάρχει σε αυτό το μεταπτυχιακό; Για να ξέρω περίπου αν είμαι διατεθημένη να το κάνω! Κατά τη γνώμη σας βέβαια! Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 04:50:52 μμ »
Ίσως θα βοηθούσε αν έγραφες το rubric. Για τη συγκεκριμένη εργασία, μου είπαν το εξής κουφό, το οποίο ενδεχομένως να μπορείς να διασταυρώσεις: είναι αλήθεια ότι φέτος σας ζήτησαν να σχεδιάσετε δραστηριότητα 'authentic listening', αλλά το κείμενο να το γράψετε εσείς;

ισχυει! γραψαμε το κειμενο, το ηχογραφησαμε, το ακουσαν οι μαθητες, και πανω σε αυτο στηριχθηκε η διδασκαλια

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Αγγλικής (ΕΑΠ)
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 11:24:40 μμ »
Όσον αφορά το στυλ των βιβλιογραφικών αναφορών για το οποίο συζητούσατε, από το 2008 που μπήκα εγώ με το APA ασχολούμαστε, δεν είναι κάτι καινούριο. Και τα περισσότερα βιβλία, με εξαίρεση ένα αν θυμάμαι καλά, ήταν γραμμένα με αυτό το στυλ (κάτι μικροδιαφορές τις θεωρώ επουσιώδεις). Εκτός κι αν, effie3s, εννοείς βιβλία σε ενότητες που δεν είχα πάρει εγώ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Επίσης, οι 3 από τους 4 καθηγητές που είχα ήταν όλοι άριστοι πραγματικά τόσο στη διδασκαλία τους (όσο τους επέτρεπε το εξ'αποστάσεως του πράγματος), όσο και στο επιστημονικό υπόβαθρό τους (αυτό μπορούσε κανείς εύκολα να το καταλάβει, ακόμα κι από ένστικτο). Για τον 4ο καθηγητή, έχω μερικές αμφιβολίες, αλλά γενικά δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω ούτε άριστο, αλλά ούτε και ανεπαρκή. Και για τον τρόπο δε με τον οποίο διόρθωναν, δεν μπορώ να πω ότι κάτι με προβλημάτιζε. Απ' ό,τι θυμάμαι ήταν σαφείς στο τι ζητούσαν κι αυτό που ζητούσαν δεν είχε ιδιαίτερες αποκλίσεις από τον έναν στον άλλο. Ίσως να έτυχε βέβαια. Αυτά που λέω ισχύουν για την Αθήνα, γιατί στη Θεσ/νίκη δεν ξέρω τι γίνεται.

Ακούγομαι λες και κάνω διαφήμιση, αλλά πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στραβά υπήρχαν και υπάρχουν φυσικά αρκετά... όμως, αν κάνω σύγκριση με άλλα πανεπιστήμια της χώρας από τα οποία έχω προσωπική εμπειρία, τότε το ΕΑΠ βγαίνει σαφώς ανώτερο σε αρκετά πράγματα.
Μα κι εγώ ευχαριστημένη είμαι από το πρόγραμμα γενικά. Βέβαια μπήκα το 2005, οπότε πιθανότατα μιλάμε για άλλους διδάσκοντες. Κατά τα άλλα σα να μιλάμε για διαφορετικό αντικείμενο ??? 'Ισως είναι η αίσθηση που αποκομίζεις από αυτόν που έχεις απέναντί σου. Με μια φίλη που μπήκαμε μαζί και συμμερίζεται τις αποψεις μου θυμηθήκαμε ότι 2 στους 4 τους είχε θάψει όλο το τμήμα. 1 μέτριος και μόνο για 1 είμασταν όλοι απολύτως ευχαριστημένοι. 'Ισως και να έφυγαν και δεν τους πρόλαβες. ;) ;)
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.