*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 117344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος straightsucka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 05:16:01 μμ »
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω ακουσει τον διευθυντη του μεταπτυχιακου να λεει οτι μπορουμε να παρουμε μεχρι 7 μαθηματα το εξαμηνο.Παλια ειπε οτι μπορουσαμε να παρουμε και περισσοτερα , αλλα το υπουργειο τωρα δεν τους το επιτρεπει  αυτο (υποθετω οτι αυτο εγινε  για να μειωθουν τα εξοδα των σημειωσεων που δινει ο καθε καθηγητης ).Επισης και η γραμματεας οταν την ρωτησα μου ειπε οτι δεν γινεται.Αλλα δεν εχω βρει πουθενα στον κανονισμο του μεταπτυχιακου αυτη την απαγορευση γραπτη.Το μονο που βρηκα  σχετικο με τα μαθηματα ειναι αυτο που σου παρεθεσα και προηγουμενως.
Κανονικα θα το εκανα με το πασο μου σε 2 χρονακια, αφου δουλευω κιολας, αλλα τελειωνει η αναβολη μου φετος...Κ πρεπει να μπω τον Νοεμβριο... >:(

Το μεταπτυχιακο ειναι στο Ε.Μ.Π και λεγεται ''Συστηματα Αυτοματισμου και Ρομποτικη''.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:03 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 09:24:33 μμ »
Έχετε άποψη για τα μεταπτυχιακά που προσφέρει η ΕΕΔΕ? Έχω κάνει μια πρώτη επικοινωνία μαζί τους. Απλώς αναζητώ τυχόν εμπειρίες ή απόψεις για το συγκεκριμένο φορέα. Αξίζει τον κόπο ή χάνεις τα χρήματα σου και τον χρόνο σου?

http://www.eede.gr
***

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 03:38:30 πμ »
Καλημέρα! Έχω τελειώσει το Μαθηματικό Αθηνών και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό γύρω από την εκπαίδευση,την διδακτική ή τη σχολική ψυχολογία ακόμη και την οργανωτική - οικονομική ψυχολογία. Μέσω του internet έχω βρει site για να ενημερωθώ όμως σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ σε περίπτωση που υπάρχουν κάποιες πρακτικές πληροφορίες για το θέμα μου. Οι σχολές που σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο για πληροφορίες έκτος της δικής μου,είναι το Φ.Π.Ψ., το Π.Τ.Δ.Ε. και η Πάντειος σχολή. Θέλω να κάνω την σωστή επιλογή και να δουλέψω για τις εξετάσεις που χρειάζονται, όμως σε όσα site κι αν κοίταξα δεν μπόρεσα να καταλάβω τι πρέπει να διαβάσω ώστε να γράψω αξιοπρεπώς στις εξετάσεις... κι έτσι πελάγωσα. Τελικός στόχος μου είναι ο Ασέπ κι έτσι δεν θέλω να είναι πολυετές το όποιο μεταπτυχιακό ασχοληθώ. Σας παρακαλώ όσοι έχετε πληροφορίες και μπορείτε να με βοηθήσετε θα περιμένω με χαρά την πολύτιμη βοήθειά σας!!!!!   
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:31:34 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος Ren@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:45:11 πμ »
Καλημέρα,
Εγώ έχω σπουδάσει νηπιαγωγός στη Ρόδο, κάνω ένα μεταπτυχιακό και τελειώνω και δασκάλα του χρόνου πάλι στη Ρόδο. Αυτό που μπορώ να σου προτείνω για την περίπτωση σού, μιας και εκτιμώ ότι επιδιώκεις να πάρεις την παιδαγωγική επάρκεια από ένα μεταπτυχιακό, είναι να κάνεις αίτηση στο Μεταπτυχιακό του Π.Τ.Δ.Ε Ρόδου, με τίτλο Επιστήμες της Αγωγής - Εκπαίδευση με Χρήση Νέων Τεχνολογιών. Λόγω του ότι αναγράφει στον τίτλο "Επιστήμες της Αγωγής" σου δίνει την Παιδαγωγικη επάρκεια ενώ άλλα μεταπτυχιακά που δεν το αναγράφουν όχι. Ψάξε το καλά για να μην πάει άδικα ο κόπος και τα χρήματά σου, γιατί από δική μου εμπειρία το μεταπτυχιακό έχει "κάποιες" απαιτήσεις...
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο με τις πληροφορίες μου! Εύχομαι να επιλέξεις το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:03 »

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 10:00:36 πμ »
Καλημέρα! Γιατί δε σκέφτεσαι το "Διδακτική και Μεθοδολογία των Μαθηματικών"; Στην Αθήνα. Κι εγώ είμαι Μαθηματικός και έκανα αυτό το Μεταπτυχιακό. Όταν έδωσα ΑΣΕΠ αναγνωρίστηκε σαν μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά και πήρα +3 μόρια, άρα θα σου εξασφαλίζει παιδαγωγική επάρκεια. Δες εδώ:   http://www.math.uoa.gr/me/

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 10:07:14 μμ »
Aχ...πως δεν το σκέφτηκα?! Μάλιστα έχω υπ οψιν και τα δύο μεταπτυχιακά που μου προτείνετε ... Ren@ αντίστοιχο μεταπτυχιακό υπάρχει στο Π.Τ.Δ.Ε. Αθηνών και το σκέφτομαι σοβαρά..αρκεί να προχωρήσω τα αγγλικά μου γιατί έχω μόνο το lower.. :-[ .....stefina μου είναι όντως πολύ κάλο μεταπτυχιακό αυτό και μακάρι να τα κατάφερνα να μπω... τις εξετάσεις τις έδωσε και το αγόρι μου αμέσως μόλις τελείωσε αλλά δεν κατάφερε να περάσει και αυτό μας έκοψε κάπως τα φτερά κι αν δεν είχε βρει δουλειά ίσως να το ξαναπροσπαθούσαμε μαζί...Ρώτησα να μου πουν τι χρειάζεται να διαβάσω και οι απαντήσεις ήταν πολύ γενικές. Έχω τα βιβλία των Παιδαγωγικών και της διδακτικής από την σχολή όμως δεν έχω άλλα διότι δεν είχα πάρει ειδίκευση..μιας και το έχεις κάνει αυτό το μεταπτυχιακό θα με βοηθούσε πολύ να μάθω τι να διαβάσω και εγώ θα κάνω ότι μπορώ..νομίζω τον Ιούνιο είναι οι εξετάσεις οπότε ίσως κάτι καταφέρω...Θα περιμένω απάντηση σου... και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον,πραγματικά!!!

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:05:22 πμ »
Καλημέρα! Η αλήθεια είναι οτι όταν μπήκα εγώ δεν έδωσα εξετάσεις γιατί κάποιο ποσοστό μεταπτυχιακών μας παίρναν μόνο με βαθμό πτυχίου και συνέντευξη. Θα το ψάξω όμως λίγο και αν βρω κάτι θα σου γράψω.

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:12:12 πμ »
Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ για όλη σου την προσπάθεια και είμαι σίγουρη πως στο τέλος θα πάρω την σώστη απόφαση!!!Χίλια ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:19:09 πμ »
Βασικα αν μπορείς στείλε μου λίγο τι μορφής εξέταση κάνουν τώρα. Διάβασα στο σαιτ οτι απαντάς σε ερωτηματολόγιο με ερωτήσεις στα Μαθηματικά και τα Παιδαγωγικά, αλλά τι ερωτήσεις ήταν αυτές; Και πόσες; Η δυσκολία ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου; Το αγόρι σου στις εξετάσεις κόπηκε ή στη συνέντευξη; Ρωτάω για να καταλάβω προς τα που να κινηθείτε.

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:52:36 πμ »
Λοιπόν το σίγουρο είναι ότι κόπηκε στις εξετάσεις...Από τα ελάχιστα που θυμάται είναι ότι περιείχε όντως ένα ερωτηματολόγιο από αρκετές ερωτήσεις (μην περιμένεις αριθμό γιατί δεν θυμάται καθόλου)...Κάποιες από αυτές ήταν πολλαπλού τύπου και κάποιες ανάπτυξης...Όλες είχαν εμπειρικό χαρακτήρα του στυλ "πως διδάσκεται ένα συγκεκριμένο κομμάτι της ύλης της Γ γυμνασίου στην τάξη"...Η δυσκολία ήταν στο ότι κάποιες ερωτήσεις αφορούσαν κομμάτια της ύλης που είναι δύσκολο για κάποιον νέο χωρίς εμπειρία να απαντήσει όπως τα θέλουν...Επίσης στο τέλος υπήρχε και ένα κείμενο στα αγγλικά και στα γαλλικά να το μεταφράσουν στα ελληνικά...Ένα από τα δύο βέβαια...Ελπίζω από αυτά τα λίγα να μπορέσεις να καταλάβεις τη φιλοσοφία της εξέτασης...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:56:54 πμ »
Favor...να σου πω και κάτι ακόμη...το μεταπτυχιακό "Σχολική ψυχολογία" του ΦΠΨ Αθηνών μετράει και ως μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και μπορείς να δουλέψεις και στην ειδική αγωγή ως αναπληρωτής-τρια.

Το μάθημα στατιστικής που έχει στις εξετάσεις λογικά θα καλύπτεται απ'τα προτεινόμενα βιβλία του ΠΤΔΕ για το ίδιο μάθημα.
Λοιπόν...θα ρίξω μια ματιά αύριο και θα σου πω καλύτερα...τώρα πρέπει επειγόντως να πάω για ύπνο... :P
Πάντως επειδή τέλειωσα το ΦΠ στο ΑΠΘ μπορώ για το μεταπτυχιακό του ΦΠΨ να σου προτείνω μερικά βιβλία...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:06:36 πμ »
http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa.gr/uploads/metaptixiaka/prokirixi_sxoliki.pdf

πολύ δημοκρατικό οι καθηγητές πλην του φπψ δεν μπορούν να κάνουν αιτηση ενιαία φιλοσοφική σου λέει μετά

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:19:37 πμ »
http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa.gr/uploads/metaptixiaka/prokirixi_sxoliki.pdf

πολύ δημοκρατικό οι καθηγητές πλην του φπψ δεν μπορούν να κάνουν αιτηση ενιαία φιλοσοφική σου λέει μετά

Αααα...ναι,αυτό το είχα ξεχάσει...αν και δεν θεωρώ πως είναι θέμα δημοκρατικότητας ή μη...και στο ΦΠ για το μεταπτυχιακό της κατεύθυνσης Παιδαγωγικής έχουν δικαίωμα αίτησης μόνο οι απόφοιτοι των ΦΠ και ΦΠΨ και των Παιδαγωγικών σχολών γενικά ή όσοι έχσουν τουλάχιστον 3ετή διδακτική εμπειρία...!!
Και αυτό δεν έχει να κάνει με την δημοκρατικότητα Έρση,απλά το επίπεδο των γνώσεων στην ψυχολογία και στην Παιδαγωγική που απαιτείται ως υπόβαθρο είναι πολύ υψηλό...το ξέρω από πρώτο χέρι!

Μπορεί να φαίνεται κάπως,αλλά κάποιος λόγος υπάρχει...δεν είναι τυχαίο που τον ίδιο όρο έχουν και το ΦΠΨ Αθηνών και το ΦΠ για τα μεταπτυχιακά τους...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:23:32 πμ »
λυπάμαι ΛΩΡΑ αλλά εγω αντι-ιδεοντολογικό το βλέπω ας μην ανοίξουμε συζήτηση περί δυσκολίας ή όχι των μετεπτυχιακών γιατι και της φιλολογίας τα μεταπτυχιακά είναι ιδιαίτερα απαιτητικά ιδιαίτερα ως προς την ύλη εξέτασης ωστόσο δε θέτουν τέτοια ρήτρα...τέλος πάντων το θέμα είναι ότι ενημερώθηκε η συνάδελφος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161385
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.