*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 117133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:25:03 πμ »
ΛΩΡΑ, πραγματικά χαίρομαι γιατί διάβασα όλες μου τις επιλογές, αυτό σημαίνει πως βρίσκομαι σε καλό δρόμο. Ψάχνοντας  λοιπόν για το κατάλληλο μεταπτυχιακό μετά από αυτό που γίνεται στην σχολή μου μπήκα στο site του ΦΠΨ και διάβασα για την σχολική ψυχολογία και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, στις προϋποθέσεις όμως ζητούσε βαθμό πτυχίου λίαν καλώς και εκεί μου κόπηκαν τα φτερά και για τα Αγγλικά χρειαζόμουν ακόμα ένα πτυχίο πέρα του Lower - πράγμα που ίσως μπορώ να καταφέρω αν προσπαθήσω το toifel ή το toeic- όμως το πτυχίο δεν αλλάζει...Έτσι είπα να ψάξω περισσότερες πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά της σχολής μου(διδακτική) και του Π.Τ.Δ.Ε.(Μαθηματικά στην εκπαίδευση). Κράτησα όμως το τηλέφωνο και σκοπεύω να πάρω να δω αν ο βαθμός πτυχίου αφορά και ενδιαφερόμενους από άλλα τμήματα ή αν ισχύει ακόμα αυτή η προϋπόθεση γιατί φαίνεται πολύ ενδιαφέρον  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:33:03 πμ »
Ενημερώθηκα...ενημερώθηκα... :'(

Αποσυνδεδεμένος stefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 10:38:18 πμ »
Καλημέρα! Ρώτησα μία γνωστή μου που δούλεψε για λίγο στη γραμματεία του μεταπτυχιακού μας, και μου είπε τα εξής:
Η ύλη είναι όντως ασαφής. Οι περισσότεροι γράφουν χάλια (οπότε μη στενοχωριέστε και τόσο). Τα θέματα είναι περίπου σαν του ΑΣΕΠ στα παιδαγωγικά τουλάχιστον.
Τώρα αν θες τις συμβουλές μου:
1) Θα πρέπει να διαβάσετε πολύ καλά όλα τα σχολικά βιβλία των μαθηματικών, με βοήθεια των πανεπιστημιακών σας σε κάποιες περιπτώσεις. Π.χ. στα όρια διαβάζεις τι λέει το σχολικό, αλλά να ξέρεις και τους ορισμούς με ε και δ που κάνουμε στη σχολή.
2) Βρείτε με κάποιον τρόπο το βιβλίο καθηγητή για τη διδασκαλία των Μαθηματικών. Αμα έχετε κανένα γνωστό σε σχολείο και θέλει να σας εξυπηρετήσει θα σας το δώσουν.
3)Διαβάστε τις οδηγίες διδασκαλίας των Μαθηματικών που κυκλοφορούν και στο ίντερνετ (αμα το googlάρεις θα το βρεις).
4) Κατεβάστε θέματα και ερωτήσεις παιδαγωγικών ΑΣΕΠ (επίσης διαθέσιμα στο ιντερνετ).
Ελπίζω να σε βοήθησα... Τι να πω, είναι λίγο ότι να 'ναι στο Μαθηματικό της Αθήνας μου φαίνεται! Έτσι γενικά και αόριστα που λειτουργούν. Και αφού μπεις βέβαια, η αλήθεια είναι οτι δεν αξίζουν όλα τα μαθήματα (τουλάχιστον όταν το παρακολούθησα εγώ), αλλά είναι και κάποια που όντως θα σε βοηθήσουν!
Αχ καλή δύναμη! Θυμάμαι κι εγώ τις εποχές που διάβαζα για ΑΣΕΠ και σε καταλαβαίνω σε τι φάση είσαι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 10:54:13 πμ »
http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa.gr/uploads/metaptixiaka/prokirixi_sxoliki.pdf

πολύ δημοκρατικό οι καθηγητές πλην του φπψ δεν μπορούν να κάνουν αιτηση ενιαία φιλοσοφική σου λέει μετά

Εχμ... διαβάζοντας από περιέργεια την προκύρηξη, είδα ότι δικαίωμα υποβολής αιτήσεων έχουν πτυχιούχοι πλήθους τμημάτων, που να σχετίζονται με την ψυχολογία. Εμ τι θέλεις τώρα δηλαδή; Μεταπτυχιακό ψυχολογίας είναι, όχι φιλολογίας! Με το παραμικρό να γκρινιάζετε ξέρετε. Καλά κάνουν και αποκλείουν πτυχιούχους τμημάτων άσχετων με το αντικείμενο του συγκεκριμένου ΠΜΣ. Σιγά μην δέχονταν και μηχανικούς του ΕΜΠ!
Ε μα πια εδώ μέσα με την γκρίνια για όλα και για όλους!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:11:16 πμ »
το πλήθος τμημάτων πού το είδες;;;,η λογοθεραπεία και η κοινωνική εργασία ας πούμε;σχολική ψυχολογιά λέει δε λέει ανωτέρα !!!δλδ ένας μαθηματικός-φυσικός-χημικός-φιλόλογος δε θα έπρεπε να είναι γνώστης ;;;εμένα προσωπικά πολύ θα μ ενδιέφερε να το παρακολουθήσω,την άποψη μας καταθέτουμε όπως και συ για μένα είναι αδικό για εσένα δίκαιο οκ αλλά μη μας το παρουσιάζεις και ως κανόνα

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:24:44 πμ »
Κάνε τον κόπο να δεις τα προγράμματα σπουδών λογοθεραπείας και κοινωνικής εργασίας, για το πόσα μαθήματα σχετιζόμενα με ψυχολογία έχουν  ;)
Ας έκανε το τμήμα φιλολογίας δικό του μεταπτυχιακό σχετικό με αυτό. Αν και δεν θα έβλεπα το λόγο.. έκαστος στο είδος του (γι' αυτό π.χ. στο τμήμα Φ-Π-Ψ υπάρχει το Ψ στο τέλος...)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:59:24 πμ »
η σχολή μας είναι ενιαία λέγεται ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ και όπως έχουν δικαίωμα απόφοιτοι των άλλων 2 τμημάτων στα μεταπτυχιακά μας θεωρώ άδικο να μην ισχύει κάτι το αντίστοιχο στο εν λόγω μεταπτυχιακό ,οι απόφοιτοι του ΦΠΨ ειναι φιλόλογοι και όχι ψυχολόγοι ,με τη λογική αυτή εφόσον τ΄αρκτικόλεξα της σχολής δεν περιέχουν πουθενα τον όρο φιλολογία θα έπρεπε και το πτυχίο τους να μην αντιστοιχεί σε καθηγητή-φιλολόγου και ομοίως του ιστορικού-αρχαιολογικού,μην το πας εκεί ,απλά πιστεύω ότι ειναι χρήσιμο για τον εκπαιδευτικό του σήμερα ένα μεταπτυχιακό στη ψυχολογία και μάλιστα στη σχολική,ξεφύγαμε κιόλας από το θέμα ,ούτε θα ήταν νορμάλ τόσο η φιλολογιά όσο και το ιστορικό να έιχαν αντίστοιχα μεταπτυχιακά δλδ τριχοτόμηση και σε αυτο ;;;;

εύχομαι η συνάδελφος να τα καταφέρει γιατί είναι δύσκολο να μπει κανείς σε μεταπτυχιακά σχετιζόμενα με τα παιδαγωγικα ειδικά

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:12:30 μμ »
Αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά άλλο σχολή και άλλο τμήμα. Κι εμένα η σχολή λεγόταν θετικών επιστημών, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα μπορούσα να πάω σε οποιοδήποτε μεταπτυχιακό π.χ. του βιολογικού και να πω "δεχτείτε με". Υπάρχουν προϋποθέσεις για κάθε ΠΜΣ που οργανώνει το κάθε ΤΜΗΜΑ. Φυσικά υπάρχουν και διατμηματικά ΠΜΣ και άλλα που δέχονται πτυχιούχους ευρύτερου φάσματος (με κατάλληλα προσαρμοσμένα τα αντίστοιχα προγράμματα). Και για να τελειώνουμε, το συγκεκριμένο ΠΜΣ έχει τα συγκεκριμένα κριτήρια, τα οποία προσωπικά μου φαίνονται λογικά, και εκεί λήγει το θέμα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος favor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 09:50:38 μμ »
Καλησπέρα σας.... έχουμε θέματα εδώ μπόλικα και αρκετά σοβαρά θα έλεγα όμως σίγουρα δεν είμαι σε θέση να πάρω μέρος μιας και δεν έχω γνώση πάνω σε αυτά, οπότε ας σωπάσω... ;) ...stefina, πραγματικά βοήθησες πάρα πολύ.. κατέβασα αρκετό υλικό που πιστεύω θα με βοηθήσει! Όταν έστειλα εδώ ένιωθα πελαγωμένη και το γεγονός ότι είχα πάρα πολλές επιλογές στο μυαλό μου με μπέρδευε ακόμα περισσότερο, αυτές τις μέρες ψάχνοντας είτε από το internet είτε από γνωστούς γνωστών μα κυρίως με την δική σας βοήθεια περιόρισα τις επιλογές μου αλλά και το άγχος μου και χίλια ευχαριστώ γι αυτό! stefina  βοήθησες περισσότερο από όσο νομίζεις διότι κατάφερες να με βάλεις "μέσα" και γι αυτό οργανώνομαι σιγά σιγά!!! Τώρα για να μπορέσω να κάνω την τελική επιλογή, μένει να ακούσω την άποψη όσων θέλουν να την μοιραστούν μαζί μου για το μεταπτυχιακό στο Παιδαγωγικό Τμήμα στο Τομέα Μαθηματικών και Πληροφορικής με Κατεύθυνση : Μαθηματικά στην Εκπαίδευση, ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.primedu.uoa.gr/metaptyxiaka.htm στην προκήρυξη και κάτω κάτω είναι η ύλη, οπότε εμείς πάμε στην φιλοσοφία των μαθηματικών, όπου είναι όλα τα μαθήματα για τις εξετάσεις...είδα βέβαια πως είναι αρκετά μεγάλη η βιβλιογραφία όμως σκέφτηκα να το ελέγξω λιγάκι... Έστειλα και στο forum εκεί όμως τίποτα, μόνο αναγνώσεις έχω... :P Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και την περιμένω με χαρά!!! Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που μου αφιερώνετε, το εκτιμώ πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος nasosX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #303 στις: Μάρτιος 03, 2011, 05:47:53 μμ »
καλησπερα παιδια!!

 Ren@, ξερεις εαν σε αυτο το μεταπτυχιακο της ρόδου δέχονται αποφοιτους φιλολογίας?
ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, θα μπορούσες ίσως να μ δώσεις μερικές πληροφορίες??
σε ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #304 στις: Μάρτιος 14, 2011, 11:42:22 μμ »
Καλησπέρα!

Μήπως μπορεί κανείς να ανεβάσει το θέμα της 3ης εργασίας? Δεν μπορώ να το βρω στα μέιλ μου και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να πάρω την καθηγήτρια, μιας και είναι τελευταία στιγμή (τι να κάνω η έρημη, έχω πάρει και την ΓΕΡ50 και παρέδωσα σήμερα...)

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #305 στις: Απρίλιος 26, 2011, 06:58:09 μμ »
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!Θα ηθελα τη βοηθειά σας,μηπως υπαρχει καποιος που να εχει τελειωσει το ΠΜΣ ''θεωρια,πραξη και αξιολογηση του εκπαιδευτικου εργου'' του ΦΠΨ. Με ενδιαφερει και οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν πολυ χρησιμη!
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #306 στις: Απρίλιος 27, 2011, 02:51:06 μμ »
Επαναφερω το θεμα,μηπως και δω φως..Δεν υπαρχει κανεις που να'χει τελειωσει το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο?κανεις?
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #307 στις: Απρίλιος 27, 2011, 11:23:32 μμ »
Ναι βρε παιδια, δεν υπάρχει κανείς μέσα σε ολόκληρο φόρουμ που να μπορεί να μας δώσει κάποια πληροφορία για το συγκεκριμένο ΠΜΣ; ???
Επίσης, όποιος γνωρίζει και για το ΠΜΣ του ΠΤΔΕ Αθηνών του τομέα ΕτΑ, Εφαρμοσμένη Παιδαγωγική με υποκατεύθυνση Εκπαίδευση Ενηλίκων-Συνεχιζόμενη εκπαίδευση και δια βίου μάθηση (αυτό το "δια βίου" μου θυμίζει Αννούλα και πολύ μου τη δίνει αλλά τελοσπάντων!χιχι! 8)

Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη. :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 705
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.