*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 115840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 29, 2007, 12:54:56 μμ »
FATALE καλωσήρθες.
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με πεζούς και όχι κεφαλαίους χαρακτήρες.

Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 10:21:02 μμ »
Θα σου πω τι έχω ακούσει χωρίς να είμαι σίγουρη.Το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητη προυπόθεση για να κάνεις διδακτορικό.Το πιστεύω γιατί και εγώ δεν ξέρω κανένα διδακτορικό που να σε δέχονται χωρίς μεταπτυχιακό. :)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 11:06:33 μμ »
Απαγορεύεται, γιατι θεωρούνται το ίδιο επίπεδο σπουδών. Για την ακρίβεια, θεωρούνται διπλώματα ειδίκευσης, α' και β' κύκλου.

Μπορείς ταυτόχρονα να είσαι σε μεταπτυχιακό/διδακτορικό και να κάνεις δεύτερο πτυχίο. Προπτυχιακά και μεταπτυχιακά θεωρούνται διαφορετικά επίπεδα σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 28, 2008, 06:09:06 πμ »
Απαγορεύεται, γιατι θεωρούνται το ίδιο επίπεδο σπουδών. Για την ακρίβεια, θεωρούνται διπλώματα ειδίκευσης, α' και β' κύκλου.

Μπορείς ταυτόχρονα να είσαι σε μεταπτυχιακό/διδακτορικό και να κάνεις δεύτερο πτυχίο. Προπτυχιακά και μεταπτυχιακά θεωρούνται διαφορετικά επίπεδα σπουδών.
Υπάρχει σχετικός νόμος που το απαγορεύει αυτό; Γιατί έχω υπόψη μου μερικές περιπτώσεις ...!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος taba-co

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 28, 2008, 08:40:12 πμ »
elranna δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές και κατόπιν να συνεχίσεις για διδακτορικό. Για παράδειγμα το φυσικό των Ιωαννίνων όπως επίσης και άλλες σχολές επιτρέπουν την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος χωρίς οι φοιτητές της να είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος.
΄Δεν νομίζω να απαγορεύεται να κάνει κανείς διδακτορικό και παράλληλα σε διαφορετικό κλάδο να κάνει μεταπτυχιακό. Για τον ίδιο κλάδο, δεν το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 03:33:24 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με έχει μπερδέψει αρκετά!  Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία και αναρωτιέμαι αν και κατα πόσο θα μετρήσει στον ασεπ αφού θεωρείται διαφορετικό γνωστικό αντικείμενο από τη φιλολογία.  Υπάρχει περίπτωση να πάρω μόρια;  ???
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 05:20:30 μμ »
εδωσα γραπτες εξετασεις για ενα μεταπτυχιακο του παιδαγωγικου το καλοκαιρι,τα αποτελεσματα βγηκαν πριν λιγες μερες και ειμαι μεσα σε αυτους που περνουν τη πρωτη φαση και ακολουθει συνεντευξη.μηπως υπαρχει καποιοσς που εχει περασει απο αυτο το σταδιο και εχει ιδεα για το τι ρωτανε στη συνεντευξη?ενα τεταρτο διαρκει και αφορα το 20% της συνολικης βαθμολογιας για να εισαχθεις η οχι(60%τα γραπτα).μεσα σε ενα τεταρτο πως μπορουν να καταλαβουν αν ειμαι αυτο που θελουν και να με βαθμολογησουν?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 07:35:13 μμ »
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στα γραπτά!!! :) :) :)
Το τι ρωτάνε παίζει πολύ. Σε αντίστοιχη φάση πριν από πολλάααααα χρόνια εμένα που είμαι νηπιαγωγός με ρωτήσανε για τη Montessori. Άλλους τους είχαν ρωτήσει για τη Ρόζα Ιμβριώτη, άλλους για το Γληνό και άλλους θέματα πιο ουσιαστικά (διδακτικής π.χ.). Επίσης μας είχαν ρωτήσει αν θα μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα μαθήματα, κάποια πράγματα για την εργασιακή μας εμπειρία κ.ο.κ. Ε, και συνέντευξη είναι ξέρεις ότι μερικές φορές είναι η χαρά της γνωριμίας. ;)
Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Ποιο μεταπτυχιακό θα παρακολουθήσεις;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 07:44:07 μμ »
Η συνέντευξη μπορεί να είναι για τυπικούς λόγους (να βοηθήσουν με τη βαθμολογία αυτούς που θέλουν) ή για ουσιαστικούς. Δυστυχώς στα μεγάλα πανεπιστήμια ισχύει το πρώτο. Στη δεύτερη περίπτωση, σε ρωτάνε γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο αντικείμενο και τι προσδοκίες έχεις από αυτό το μεταπτυχιακό (τους αρέσει να ακούν ότι θέλεις να ασχοληθείς με την έρευνα). Επίσης μπορεί να θέλουν να μάθουν για την πτυχιακή σου. Γενικά προσπαθούν να σε γνωρίσουν καλύτερα. Η συνέντευξη δεν είναι προφορική εξέταση, σπάνια τεστάρουν τις γνώσεις σου. Μπορείς να σκεφτείς τα βασικά (που προανέφερα) και να κατευθύνεις τη συζήτηση εσύ.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 01:52:58 πμ »
efxaristw gia tis endiaferouses plirofories!na fantastw oti epeidi to metaptyxiako mou exei na kanei me tin psixopaidagwgiki tis entaksis se epipedo polipolitismikotitas tha erwtithw gia kati sxetiko.giati an me rwtisoun kati ektos tou sigekrimenou antikeimenou tha ta xasw sigoura akomi kai na exw gnwsi.a!kai kati akomi mou exoun pei oti paizei basiko rolo kai i emfanisi mou.isxyei oti prepei i endimasia mou na einai arketa "kirile" kai me sxedon katholou vapsimo?oute takouni?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 09:27:38 πμ »
Καλέ γιατί στο κατηχητικό θα γίνει το μεταπτυχιακό; Ντύσου σοβαρά (σαν να δούλευες σε τράπεζα, σαν να ήσουν δικηγόρος) αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Σε ό,τι κι αν σε ρωτήσουν φρόντισε να είσαι ήρεμη, ψύχραιμη και να δίνεις επιστημονικές απαντήσεις. Να νιαουρίξεις μόνο αν είναι κανένας ΠΟΛΥ ωραίος!!! ( ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D). Αστειεύομαι φυσικά για το τελευταίο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 12:10:58 μμ »
Αυτά για την εμφάνιση είναι υπερβολικά. Πρέπει απλά το ντύσιμό σου να δηλώνει ότι σέβεσαι το χώρο και τους ανθρώπους. Δε θα ντυθείς σα να πας στα μπουζούκια, αλλά όχι και στο κατηχητικό, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε. Το βασικότερο είναι να δείξεις ότι έχεις γνώσεις, θέληση να ασχοληθείς με την επιστήμη και την έρευνα, και ωριμότητα. Και όλα θα πανε καλά! (Είχα 2 φορές την εμπειρία της συνέντευξης, η πρώτη ήταν συνέντευξη "για τους τύπους", η δεύτερη όμως ήταν πιο ουσιαστική) Πρόσεξε μόνο μην τα χάσεις αν είναι πολλά άτομα. Ψυχραιμία χρειάζεται, όχι άγχος... και καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 02:05:37 μμ »
δηλαδη με ενα τζιν ειμαστε ενταξει?

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 03:58:36 μμ »


  Παιδιά για τήν νέα Υπ. Απόφαση που μειώνει τις θέσεις στα Μεταπτυχιακά έχετε ακούσει τίποτε;;; Εγώ ήμουν από τους τυχερούς μιας και μπήκα πέρσι στην ειδικότητα που ενδιαφέρομαι, ήταν και η τελευταία χρονιά.. με την νέα Υπ. Απόφαση μόνο οι πρωτοβάθμιοι καθηγητές έχουν δικαιώμα ανάληψεις μεταπτυχιακού έργου;;; Και δηλαδή τι θα γίνει με τα αντικείμενα που δεν έχουν Πρωτοβάθμιο (Καθηγητή δηλ. ή Αναπληρωτή Καθηγητή;;;) Θα μας τρελλλλλλάνουν !!!
De nihilo nihil

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159631
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.