*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 115807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSFUSION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Η δουλειά και η δουλεία έχουν ένα τόνο διαφορά ...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #336 στις: Μάρτιος 25, 2012, 06:55:09 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι/φισσες,


Αν ενδιαφέρεστε να συμμετάσχετε στην μεταπτυχιακή μου έρευνα, ακολουθήστε το σύνδεσμο:

http://www.filehosting.org/file/details/324410/Questionnaire_on_Teacher_Training.doc

(στη συνέχεια βάλτε το e-mail σας και πατήστε request download link)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νίκος Πιστιόλης,
Εκπαιδευτικός ΠΕ06
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:59:06 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 25, 2012, 07:27:15 μμ »
Καταλαβαίνει κανείς τις πραγματικές σου προθέσεις από το ότι ζητάς την διεύθυνση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (λες και δε μπορούσες να το αναβάσεις στο scribd), και δεν παρέχεις καμία πληροφορία σχετικά με το πως να σου επιστραφεί ανώνυμα το συμπληρωμένο έντυπο (!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2012, 07:47:22 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 25, 2012, 08:35:38 μμ »
Αν κάνεις έρευνα ισως θα ηταν καλυτερα να φτιάξεις ενα διαδικτυακο ερωτηματολόγιο. Εγω είχα κάνει με το kwiksurveys.com. είναι πραγματικά εύκολο και δωρεάν...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 26, 2012, 12:01:05 πμ »
Όταν κάνεις μια έρευνα (οποιαδήποτε) η δεοντολογία λέει ότι κάνεις τα πάντα για να εξασφαλίσεις την ανωνυμία των συμμετεχόντων. Και τα λέω γιατί με τη μεθοδολογία έχω ένα μεγάλο κόλλημα και θεωρώ ότι μια έρευνα με "δυνατή"μεθοδολογία είναι "δυνατή" και ως έρευνα. Αν σφάλει στη μεθοδολογία, σφάλει και στα αποτελέσματα.

Ζητώντας mail δεν εξασφαλίζεται η ανωνυμία και έτσι περιορίζεται σημαντικά το δείγμα σου, με αποτέλεσμα να αλλοιώνονται και τα αποτελέσματα της έρευνας (αντί να σου απαντήσουν 100, θα απαντήσουν 30  και εσύ θα βγάλεις πιθανότατα εσφαλμένα αποτελέσματα)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2012, 12:02:43 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #340 στις: Απρίλιος 25, 2012, 07:22:47 μμ »
Έχει κάνει κανείς το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό; Αν ναι, πώς το αξιολογεί; Και αλήθεια, στην προφορική συνέντευξη εξετάζεσαι στις ξένες γλώσσες ή είναι περισσότερο μια συζήτηση στα ελληνικά; Διάβασα όλες τις πληροφορίες στην ιστοσελίδα, αλλά θα ήθελα περισσότερη ενημέρωση εκ των έσω...  :) ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:52:37 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος 2vita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 16, 2012, 04:55:50 μμ »
εγώ έχω κάνει 3. καλά να πάθω :P

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 16, 2012, 06:06:59 μμ »
και εγω εχω δυο μεταπτυχιακα ενα απο αγγλικο πανεπιστημιο και ενα απο ελληνικο :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 22, 2012, 10:48:50 μμ »
'Εχει παρακολουθήσει κανείς ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το μεταπτυχιακό στη 'Δημιουργική γραφή' που οργανώνει το τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας στη Φλώρινα;
Μου κάνει εντύπωση που στην προκήρυξή του -πέρα από το ότι έχει δίδακτρα- , ζητάει και κατάθεση 50 ευρώ μόνο και μόνο για να εξετάσουν την αίτησή σου και σε περίπτωση που δε σε δεχθούν, δεν επιστρέφονται. Είναι το μόνο μεταπτυχιακό που το κάνει αυτό, νομίζω.
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:33:45 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 01:15:10 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! :)

Με αφορμή την προκήρυξη εισαγωγής στο ΠΜΣ Έπιστήμες της Αγωγής' στο ΦΠΨ Ιωαννίνων, μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με τους όρους υλοποίησης των μεταπτυχιακών. Εϊδα στο site της σχολής την προκήρυξη η οποία συνοδεύεται, μεταξύ άλλων, από ένα αρχείο που ονομάζεται "Διευκρινίσεις". Διαβάζοντας το μου έκανε εντύπωση ένα συγκεκριμένο σημείο. Παρακάτω παραθέτω ένα απόσπασμα και, με έντονα γράμματα, το σημείο απορίας μου:
 
Τα υπάρχοντα, με βάση τις προ του νόμου 3685/2008 ρυθμίσεις, Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών έληγαν εντός δύο ετών από τη δημοσίευση του νόμου 3685/2008 (άρθρο 12, παρ 3 του Ν 3685/2008- ΦΕΚ 148/ Α΄).
2. Με την υπ’ αρ. 75548/Β7/28-6-2010 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1032/ Β΄/ 7-7-2010) χορηγήθηκε παράταση στη λειτουργία των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του 2012.
3. Στη συνέχεια, με την υπ’ αρ. 12456/Β7/2012 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 471/ Β΄/ 28-2-2012) χορηγήθηκε παράταση στη λειτουργία των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του 2013 και, σύμφωνα με το υπ αρ. 31372/Β7/22-3-2012 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, «Όλα τα υφιστάμενα ΠΜΣ, ανεξάρτητα από τη διάρκεια λειτουργίας που αναγράφεται στις εγκριτικές τους ΥΑ, συνεχίζουν να λειτουργούν μέχρι την ως άνω προθεσμία και κατά συνέπεια μπορούν να προκηρύξουν την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών για το ακαδημαϊκό έτος 2012-13».
4. Το ΠΜΣ «Επιστήμες της Αγωγής» του Τομέα Παιδαγωγικής είναι διετές, συνεπώς με βάση τα μέχρι σήμερα ισχύοντα και χωρίς προσαρμογή στη λειτουργία του, θα λήξει με το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014.
5. Ενόψει της αναμενόμενης προσαρμογής της ισχύουσας νομοθεσίας, ο Τομέας Παιδαγωγικής θα υποβάλει αίτημα παράτασης της λειτουργίας του ΠΜΣ μέχρι το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014.
6. Επειδή ωστόσο η έγκριση της παράτασης για την υλοποίηση του ΠΜΣ «Επιστήμες της Αγωγής» δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένη, ο Τομέας Παιδαγωγικής με την παρούσα ενημέρωση θέτει υπόψη στους ενδιαφερόμενους την ισχύουσα κατάσταση σε ό,τι αφορά τους όρους υλοποίησης του ΠΜΣ «Επιστήμες της Αγωγής» προκειμένου να σταθμίσουν οι ίδιοι με δική τους ευθύνη τις σχετικές τους πρωτοβουλίες.
Πηγή ιστοσελίδα σχολής: http://edu.pep.uoi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102:pms2012&catid=34:2010-04-13-08-19-28&Itemid=28

-Λέει, με λίγα λόγια, ότι έχουν έγκριση λειτουργίας μέχρι και το 3ο εξάμηνο (από τα 4) του ΠΜΣ, αλλά από εκεί και πέρα δεν θεωρείται δεδομένο και στην ουσία όσοι κάνουν αίτηση το κάνουν με ευθύνη τους; Αυτό λέει ή εγώ κάπου δεν το κατάλαβα;
-Γίνεται αυτό, να δίνεται έγκριση έναρξης ενός μεταπτυχιακού αλλά να μην δοθεί έγκριση ώστε να τελειώσει;
-Δηλαδή μπορεί να το ξεκινήσει κάποιος και στο τέλος να του πουν ότι δεν μπορεί να το τελειώσει ή ότι δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο; Ή μήπως παίζει τίποτα με πιθανότητα ύπαρξης διδάκτρων για το χρονικό διάστημα που μπορεί να μην πάρουν την έγκριση;
-Έχει γίνει αυτό και με άλλα ΠΜΣ;

Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά είμαι και λίγο άσχετη με το όλο θέμα λειτουργίας των μεταπτυχιακών και πραγματικά απόρησα. :-[

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος mixalisosfp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 01:02:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φορουμ! Τέλειωσα πέρυσι το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνών και δεν ήθελα να ασχοληθώ με το πτυχίο μου καθώς δεν μου αρέσουν τα πολιτικά. Μου αρέσει να ασχοληθώ με τη φιλοσοφία και κοινωνιολογικά θέματα γι'αυτό και αναζητώ μεταπτυχιακά προγράμματα πάνω στους συγκεκριμένους κλάδους. Έτσι σε 1 εβδομάδα περνάω από συνέντευξη στο ΠΜΣ: Φιλοσοφία: Γνώση, Αξίες και Κοινωνία του Πανεπιστημίου Κρήτης. Με το να αποκτήσω, λοιπόν, το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ποιες επαγγελματικές διεξόδους θα έχω; Σκεφτόμουν και για το ΠΜΣ της Κοινωνιολογίας αλλα και πάλι θα έχει μετά αποκατάσταση; Είναι πολύ σημαντικό να μοιραστείτε τις σκέψεις σας μαζί μου!
Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2012, 01:25:52 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:47:44 μμ »
Γνωρίζετε αν είναι υποχρεωτικό το πανεπιστήμιο που κάνει ένα μεταπτυχιακό να αναρτήσει τον πίνακα των επιτυχόντων στην Δι@ύγεια ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 09:52:15 πμ από para5 »
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 06:46:47 μμ »
Το έχω δει να συμβαίνει (εξ ιδίας πείρας) και αν ψάξεις κι εσύ μέσω της Αναζήτησης στη Διαύγεια, λογικά θα σου εμφανίσει παρόμοια αποτελέσματα...

Εξ άλλου, ο νόμος υπ' αριθμόν 3861, «Ενίσχυση της διαφάνειας με την υποχρεωτική ανάρτηση νόμων και πράξεων των κυβερνητικών, διοικητικών και αυτοδιοικητικών οργάνων στο διαδίκτυο «Πρόγραμμα Διαύγεια» και άλλες διατάξεις.» (Φ.Ε.Κ., τ. Α', αρ. φ. 112, 13.07.2010) αναφέρει τα ακόλουθα για τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.) στα οποία συμπεριλαμβάνονται και τα Πανεπιστήμια:

Άρθρο 1
Αντικείμενο του νόμου
Αντικείμενο του παρόντος νόμου είναι η εισαγωγή της υποχρέωσης ανάρτησης των νόμων, των προεδρικών διαταγμάτων, και των πράξεων που εκδίδουν τα αναφερόμενα στο άρθρο 2 πρόσωπα και όργανα στο Διαδίκτυο και η δημιουργία των προϋποθέσεων και διαδικασιών για τη διασφάλιση ευρύτατης δημοσιότητας αυτών.

Άρθρο 2
Πεδίο εφαρμογής
1. Οι ρυθμίσεις του παρόντος νόμου εφαρμόζονται σε νόμους, προεδρικά διατάγματα, αποφάσεις και πράξεις που εκδίδουν ο Πρωθυπουργός, το Υπουργικό Συμβούλιο και τα συλλογικά κυβερνητικά όργανα, οι Υπουργοί, Αναπληρωτές Υπουργοί, Υφυπουργοί, Γενικοί Γραμματείς Υπουργείων και Περιφερειών, Ειδικοί Γραμματείς Υπουργείων, τα όργανα διοίκησης νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.), οι ανεξάρτητες και ρυθμιστικές διοικητικές αρχές, το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, τα όργανα διοίκησης φορέων του ευρύτερου δημόσιου τομέα στις περιπτώσεις που αναφέρονται στον παρόντα νόμο, καθώς και τα όργανα των φορέων των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης πρώτου και δεύτερου βαθμού. Oι ρυθμίσεις του παρόντος νόμου εφαρμόζονται επίσης και σε πράξεις ή αποφάσεις που εκδίδουν όργανα, στα οποία τα αναφερόμενα στην παράγραφο αυτή όργανα έχουν χορηγήσει εξουσιοδότηση προς υπογραφή ή έχουν μεταβιβάσει αρμοδιότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:27:09 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 01:59:02 μμ »
Αγαπητή κυρία ......
Σας ευχαριστούμε για το email σας. Η λίστα με τα ονόματα των φοιτητών
έχει οριστικοποιηθεί και εγκριθεί από τη συντονιστική επιτροπή του
Μεταπτυχιακού Προγράμματος και τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος
...................................................... Στο διαδίκτυο δεν έχει αναρτηθεί
ακόμα αλλά θα γίνει σύντομα. Γι' αυτό και επικοινωνούμε με όλους τους
υποψήφιους ξεχωριστά για την άμεση ενημέρωσή τους. Μέσα στις επόμενες
μέρες θα μπορέσετε να δείτε όλους τους επιτυχόντες οι οποίοι έχουν ήδη
ξεκινήσει να παρακολουθούν τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου.

Με εκτίμηση,

ακολουθεί το ονομα της γραμματέως του μεταπτυχιακού προγράμματος

και ερωτώ συνάδερφοι και όποιος ξέρει μου απαντάει, σε ποιο μεταπτυχιακό ξεκινάνε τα μαθήματα χωρίς να εχουν ανακοινωθεί τα ονόματα??????
προς θεού δεν υπονοώ ότι είμαι καλύτερη από αυτούς που επέλεξαν-είναι δικαίωμά μου ομως να μάθω ποιους επέλεξαν - δεν δωσαν ,όχι μονο σε μένα αλλά και στους υπόλοιπους καν το δικαίωμα ενστασεων
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:19:11 μμ από Stelios »
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 02:19:00 μμ »
Ενστάσεις δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν, αλλά αυτό εξαρτάται και από τον κανονισμό του συγκεκριμένου Π.Μ.Σ. (στο ΦΕΚ του συγκεκριμένου Π.Μ.Σ. ίσως αναγράφονται λεπτομέρειες).
Επίσης, σε κανένα ελληνικό ΑΕΙ δεν έχουν αρχίσει μαθήματα! Που ζούμε; Τώρα έχουν εξεταστική κλπ, από Οκτώβριο..
Εκτός αν είναι στο ΕΑΠ, όπου ισχύουν άλλα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159532
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 247

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.