*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 115380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά (varia)
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 05:23:52 μμ »
Γεια σας :) Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις πάνω στο θέμα που με απασχολεί..
Την Παρασκευή έγινα δεκτή σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που γίνεται από ένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας σε συνεργασία με ένα ελληνικό ΤΕΙ. Το μεταπτυχιακό έχει να κάνει με θέματα Ενέργειας, κάτι που έχει και ενδιαφέρον και μέλλον, ως ειδικότητα. Δεδομένου ότι το πρόγραμμα είναι διάρκειας 2 χρόνων και θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι στην Αθήνα κάθε βδομάδα (τα μαθηματα είναι 2 μέρες την εβδομάδα και εγώ δε ζω στην Αθήνα), πιστεύετε πως αξίζει τον "κόπο"? Με ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριερα φυσικά και επιπλέον όπως και να το κάνουμε ενα μεταπτυχιακό ειναι ενα μεταπτυχιακό.. :-\ Πείτε μου τη γνώμη σας pliz! Ευχαροστώ ;)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:39 »

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 05:32:00 μμ »
Ακαδημαϊκή καριέρα με μεταπτυχιακό πανεπιστημίου της Αγγλίας που συνεργάζεται με ΤΕΙ στην Αθήνα δεν γίνεται. Φυσικά και δεν αξίζει τον κόπο. Ας σοβαρευτούμε λιγάκι και ας έρθει επιτέλους η πολυπόθητη αξιολόγηση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Με τον ανταγωνισμό που υπάρχει πλέον χρειάζεσαι κάποιο διδακτορικό (έστω και της πλάκας) για να κάνεις καριέρα σε ΤΕΙ. Για ΑΕΙ δεν το συζητάμε...

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 07:33:52 μμ »
Το μεταπτυχιακό ειναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ (ΔΙΚΑΤΣΑ) και το πτυχίο θα είναι σαν να το έχω πάρει από Αγγλία, απλά τα μαθήματα θα γίνουν στην Ελλάδα! Επιπλέον με μεταπτυχιακό μπορείς να διδάξεις σε ΤΕΙ ως καθηγητής εφαρμογών (είχα καθηγητές στο ΤΕΙ που διδασκαν με MSc εξωτερικού!).. Τέλος ακόμα και διδακτορικό να θελήσω να κάνω κάποια στιγμή, πρέπει πρώτα να κάνω το μεταπτυχιακό!! Και σοβαρή δοξα τω θεω είμαι.. 8)Ακόμα δεν κατάλαβα τι σχέση εχει η αξιολόγηση στην τριτοβάθμια με την ερωτησή μου.. ::)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 08:06:25 μμ »
Νομίζω ότι εφόσον πληρούνται όλες οι προυποθέσεις δηλαδή είναι αναγνωρίσημο, έχει ερευνητική υπόσταση και παρέχει γνώσεις (το σπουδαιότερο) αξίζει να το παρακολουθήσεις.
Παρακολούθησα 2 ετών μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο Πανεπιστήμιο της Κομοτηνής μένοντας στην Πάτρα. Η γνωστική αξία καθώς και οι Πανεπιστημιακοί ορίζοντες που ανοίγονται είναι μεγάλοι, ανεξάρτητα από την Ακαδημαική καριέρα που είναι -πιθανόν- αποτέλεσμα και άλλων παραγόντων.

Καλή Τύχη.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:39 »

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 09:00:12 μμ »
Καλησπέρα! Εγώ λόγω περιορισμένων επιλογών και συγκεκριμένων καταστάσεων εισήχθησα σε ένα μεταπτυχιακό που το θέμα του δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα (αν και άλλοι διαφωνούν με την άποψη μου), όμως έχω την γνώμη πως η μόρφωση είναι ατού και φυσικά όταν συνοδεύται απο έναν τίτλο ακόμη καλύτερα. Πιστεύω πως αν οι υποχρεώσεις σου στο επιτρέπουν καλό είναι να το παρακολουθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 09:11:03 μμ »
Καλησπέρα! Εγώ λόγω περιορισμένων επιλογών και συγκεκριμένων καταστάσεων εισήχθησα σε ένα μεταπτυχιακό που το θέμα του δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα (αν και άλλοι διαφωνούν με την άποψη μου), όμως έχω την γνώμη πως η μόρφωση είναι ατού και φυσικά όταν συνοδεύται απο έναν τίτλο ακόμη καλύτερα. Πιστεύω πως αν οι υποχρεώσεις σου στο επιτρέπουν καλό είναι να το παρακολουθήσεις.
Τι ειδικότητα είσαι και τι μεταπτυχιακό θα κάνεις? Αν επιτρεπεται φυσικά.. :)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 03:50:36 πμ »
Lolafly, μιλάς για ΤΕΙ Πειραιά; Anyway, η άποψή μου είναι μάζευε πτυχία και κακό δεν θα σου κάνουν. Εγώ π.χ θα δώσω κατατακτήριες για κοινωνιολογία. Δεν είναι και το όνειρο της ζωής μου (αυτό η _ _ _ _ φάρα των αρχαιολόγων δεν θα με αφήσει να το κάνω ποτέ  >:() αλλά τουλάχιστον θα έχω ένα 2ο πτυχίο. Τουλάχιστον εδώ που είμαι αυτό μπορώ να κάνω...
Πάντως επειδή έχω φάει φόλα από επιτροπές μεταπτυχιακών και ξέρω τη γλύκα, σου λέω ότι αφού σε δεχτήκανε μη χάσεις με τίποτα την ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 12:01:54 μμ »
Lolafly, μιλάς για ΤΕΙ Πειραιά; Anyway, η άποψή μου είναι μάζευε πτυχία και κακό δεν θα σου κάνουν. Εγώ π.χ θα δώσω κατατακτήριες για κοινωνιολογία. Δεν είναι και το όνειρο της ζωής μου (αυτό η _ _ _ _ φάρα των αρχαιολόγων δεν θα με αφήσει να το κάνω ποτέ  >:() αλλά τουλάχιστον θα έχω ένα 2ο πτυχίο. Τουλάχιστον εδώ που είμαι αυτό μπορώ να κάνω...
Πάντως επειδή έχω φάει φόλα από επιτροπές μεταπτυχιακών και ξέρω τη γλύκα, σου λέω ότι αφού σε δεχτήκανε μη χάσεις με τίποτα την ευκαιρία.
Rica, ναι μιλάω για το ΤΕΙ του Πειραιά! Πρώτη φορά πήγα για συνέντευξη για μεταπτυχιακό και ευτυχώς πήγαν όλα καλά! Τις φόλες μου εγώ τις τρώω οταν πρόκειται για συνεντευξη εργασίας! ;D
Καλή επιτυχία με τις εξετάσεις σου! ;)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 12:15:58 μμ »
Κάνε λοιπόν και το μεταπτυχιακό και μετά και οι συνεντεύξεις εργασίας θα πάνε καλύτερα! Επειδή είδα που μένεις, είσαι να ξέρεις τυχερή γιατί το πολύ σε 3 ωρίτσες είσαι Αθήνα (την ξέρω καλά τη διαδρομή... ;)). Φαντάσου εμένα π.χ που αν αποφάσιζα να κάνω ένα μτπτχ. στηνΑθήνα θα έπρεπε ή να μετακομίσω ή να δίνω 200 ευρώ την εβδομάδα στα αεροπορικά. Εκμεταλλεύσου το λοιπόν!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 12:29:25 μμ »
Μάλλον στην Ελλάδα τα μεταπτυχιακά οργανώνονται για απόκρυψη της ανεργείας.Τα 2 χρόνια είναι απαράδεκτο χρονικό διάστημα.Αν μπορείς να το συνδυάσεις με δουλειά αξίζει τον κόπο,αλλά αν το κάνεις "σκέτο" θα βαρεθείς.Εγώ προσωπικά το βλέπω ταλαιπωρία να έρχεσαι έξω από την Αθήνα και να χάνεις 6 ώρες στο δρόμο.Για ένα χρόνο άντε πες κομμάτια να γίνει αλλά για δύο...Το ότι είναι 2 μέρες αυτό το εξάμηνο δεν ξέρεις ότι θα είναι και στα υπόλοιπα εκτός αν το προκαθορίζει.Μεσοβδόμαδα είναι ή σαββατοκύριακο?
Τώρα ακαδημαική καριέρα με μεταπτυχιακό πτυχίο τεί δεν νομίζω ότι θα κάνεις.Αυτο που έχω καταλάβει είναι ο κανόνας είναι εκεί που κάνεις διδακτορικό θα γίνεις καθηγητής σε μία σχολή ένα επίπεδο από κάτω.Οπότε αν υπολογίσεις ότι διδακτορικοί από καλές σχολές (εμπ και καποδιστριακό) θα γίνουν καθηγητές σε τεί της επαρχίας με τα σημερινά δεδομένα μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα.
Μπορεί στο μέλλον να πάρουν μόνιμο προσωπικό στα ιεκ και να βάλουν προυπόθεση το μεταπτυχιακό,πού ξέρεις.
Πάντως το διδακτορικό είναι standar για καθηγητής στα τεί μετά την ανωτατοποίηση.

Το βασικό σε ένα διδακτορικό είναι να βρεις τον πραγματικό λόγο για τον οποίο θέλεις να το κάνεις.Είχα βρει μία σελίδα που τα έθετε σωστά αλλά δεν τη θυμάμαι.Ο βασικός λόγος εδώ στην Ελλάδα μάλλον είναι ότι οι καλοί φοιτητές δεν είναι σε θέση να ανεχτούν εύκολα υποτίμηση των προσόντων τους πράγμα που συμβαίνει έξω από τον πανεπιστημιακό χώρο ανεξάρτητα ικανότητας και προσπαθούν να καθυστερήσουν όσο το δυνατό.,να μείνουν στο ασφαλές περιβάλλον του πανεπιστημίου.

http://www.cs.ucsd.edu/~mihir/phd.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2006, 12:52:13 μμ από Boulos »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 12:39:47 μμ »
Boulos έχεις δίκιο, 2 χρόνια είναι πολύς καιρός! Είναι όμως part-time (για αυτούς που εργάζονται ταυτόχρονα) και φυσικά αμα δε δουλεύεις δεν αξίζει.. Λίγο τα διδακτρα που ψιλο-τσούζουν, λίγο οι βενζίνες να παω και να έρθω από Αθήνα, ο δόλιος πατέρας τι χρωστάει να τα πληρώνει ολα?  :P Εννοείται ταυτόχρονα και δουλειά!! Η ακαδημαϊκή καριέρα είναι κάτι αρκετά μακρυνό προς το παρόν.. Προηγούνται άλλα πράγματα! Εξάλλου όπως προείπα, αν θελήσω να κάνω PhD κάποια στιγμή, θα πρέπει να έχω το MSc..One step at the time, που λένε και οι "φίλοι" μας οι Άγγλοι!
rica κάτι μου λέει πως ξέρεις τα κατατόπια εδώ κάτ'! ;D
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 12:49:22 μμ »
Αγαπητέ Boulos, άνοιξες τώρα θέμα που πολλούς -και δη τη γράφουσα- τους τσούζει θα έλεγα.
Καταρχήν, όσο για το μτπτχ. από ΤΕΙ που είπες: η κοπέλα δεν θα πάρει μτπτχ από το ΤΕΙ Πειραιά αυτό καθαυτό αλλά από το παν/μιο της Αγγλίας, το οποίο για τη διεκπεραίωση του προγράμματος θα συνεργαστεί με το ΤΕΙ Πειραιά. Σε τέτοιου είδος συνεργασίες εκπαιδευτικών ιδρυμάτων σε προγράμματα τεχνολογικής φύσεως, το παν/μιο του εξωτερικού βάζει το πρόγραμμα σπουδών, επιλέγει τους διδάσκοντες, αξιολογεί, κλπ και το ΤΕΙ βάζει τον τεχνικό εξοπλισμό που φαντάζομαι απαιτείται.
2ον, για τα διδακτορικά και τις ανώτερες και κατώτερες σχολές: ας μη παραμυθιαζόμαστε!!! Στο Ελλάντα είμαστε παιδιά! Με ένα καλό βυσματάκι, με μια γλωσσίτσα vileda και πολλές γνωριμίες παίρνεις διδακτορικό από την Ουγκάντα και πας και Καποδιστριακό και ΕΜΠ κι όπου θες. Τους ξέρουμε πολύ καλά τους "κυρίους" των επιτροπών που επιλέγουν φοιτητές για μεταπτυχιακά, για διδακτορικά και που υποτίθεται ότι ακολουθούν αξιοκρατικές διαδικασίες για την πρόσληψη διδασκόντων Π.Δ. 407 και ΔΕΠ. Δεν μας ξεγελάνε οι προκηρύξεις στις εφημερίδες ! Ξέρουμε τί γίνεται! Στους 10 οι 5 επιλέγονται αξιοκρατικά, για να βουλώσουν στόματα, και υπόλοιποι ο θεός κι η ψυχή τους! Ξέρω παιδιά με master's και Ph.D από Σορβόννη και έρευνες και δημοσιεύσεις και...και...και...που τους ρίξανε άκυρα για να πάρουν τους δικούς τους. Αυτόν ξέρετε αυτόν εμπιστεύεστε κύριε. Ο άλλος κράτησε το κεφάλι ψηλά και πίστεψε στην αξιοκρατία.
Λοιπόν, τίποτα στάνταρ δεν υπάρχει σ' αυτόν το τόπο. Όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών...

υ.γ Τα κατατόπια, lolafly, τα ξέρω κι απ' την καλή κι απ' την ανάποδη... ;)

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 01:00:28 μμ »
Εγώ αναφέρομαι στην τυπική περίπτωση ενός μη (καλά) δικτυωμένου ατόμου με διδακτορικό.Εγώ αυτό που λες το πιστεύω αλλά δεν ισχύει για την πλειοψηφία.Η πιο έξυπνη απάντηση που πήρα  στην ερώτηση γιατί κάνεις διδακτορικό,είναι γιατί έχω άκρες/βύσμα για να γίνω καθηγητής.
Στην Ελλάδα θα σε ταλαιπωρήσουν πάρα πολύ για να σου δώσουν διδακτορικό,5 χρόνια μετά το μεταπτυχιακό minimum.Και μετά θα μπεις σε μία περίεργη (κρυφή) επετηρίδα διορισμού αν έβγαλες φυσικά καλή δουλειά στον καθηγητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2006, 01:08:36 μμ από Boulos »

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 01:34:39 μμ »
Λοιπόν, τίποτα στάνταρ δεν υπάρχει σ' αυτόν το τόπο.
Κοίτα τι έγινε στον ασεπ ,έβαλαν τόσα παράθυρα που μετά εβγαζαν συνέχεια διατυπώσεις του νόμου για να διορθώσουν την προχειρότητα αυτών.Δεν θέλω να το ανοίξω το θέμα αυτό μιας και είναι άσχετο αλλά οι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι είναι παράθυρο (ο απόλυτος ορισμός) στον ασεπ.Με αυτή την ευρηματικότητα που έχουμε απορώ πως δεν είμαστε κυρίαρχοι στον πλανήτη και είναι οι αμερικάνοι. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158528
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.