*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 122404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 12:40:29 πμ »

Μόνο που σ`αυτή τη χώρα από τον πρώτο χρόνο κάθε τετραετίας πιθανολογούμε ότι πλησιάζουν εκλογές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:06 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 02:04:20 πμ »
Δείτε άρθρο στο Alfavita από Ελευθεροτυπία 1/9/2008 για 400 υπεράριθμους εκπαιδευτικούς στη Λάρισα.
Αυτό δεν είναι μεμονωμένο φαιινόμενο, αλλά σε όλη την επαρχία (νησιά και αλλού) πολλοί καθηγητές (διαφόρων ειδικοτήτων και ΠΕ02) κάνουν λιγότερες από τις 21 προβλεπόμενες ώρες την εβδομάδα (από 18 έως και 8!). Απλώς δεν έχει γίνει σωστή κατανομή. Περισσότεροι φιλόλογοι λείπουν στην Αθήνα παρά στην επαρχία. Όσοι διοριστείτε, με το καλό, θα έχετε την ευκαιρία να το διαπιστώσετε "ιδίοις όμμασι".Αυτά που ακούγονται περί χιλιάδων κενών είναι υπερβολή και προς το παρόν ισχύει περισσότερο στην πρωτοβάθμια, παρά τους διορισμούς που έχουν γίνει, κυρίως λόγω των αναγκών των ολοήμερων δημοτικών σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 07:23:43 πμ »
Όντως στην τοπική εφημερίδα της λάρισας γίνεται λόγος για 400 υπεράριθμους εκπαιδευτικούς, όμως δεν αφορούν τους φιλολόγους αλλά ξένες φιλολογίες, μαθηματικούς, πληροφορικής και γυμναστές. Μάλιστα οι υπεράριθμοι της βθμιας είναι 110 και οι άλλοι τεχνικής εκπαίδευσης...
Αυτά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 09:00:31 πμ »
Όντως στην τοπική εφημερίδα της λάρισας γίνεται λόγος για 400 υπεράριθμους εκπαιδευτικούς, όμως δεν αφορούν τους φιλολόγους αλλά ξένες φιλολογίες, μαθηματικούς, πληροφορικής και γυμναστές. Μάλιστα οι υπεράριθμοι της βθμιας είναι 110 και οι άλλοι τεχνικής εκπαίδευσης...
Αυτά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις

Πολύ καλά κάνεις και το διευκρινίζεις αυτό φίλε μου, γιατί σε μια περίοδο που η αγωνία έχει φτάσει στο κόκκινο, δεν είναι σωστό να δημιουργούμε την εντυπωση ότι συνάδελφοι κάποιων ειδικοτήτων ,και μάλιστα φιλολόγων, δε θα πρέπει να ελπίζουν σε πρόσληψη στις επόμενες φάσεις. Ολοι διαμαρτύρονται για τα χιλιάδες κενά και για το γεγονός ότι μέχρι το Δεκέμβριο-Ιανουάριο τα σχολεία και τα γυμνάσια-λύκεια υπολειτουργούν λόγω έλλειψης διδακτικού προσωπικού,τώρα προκύπτουν και...υπεράριθμοι ; Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:06 »

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 09:46:36 πμ »
Πέρσι στο λύκειο που ήμουν 2 τμήματα της Α τάξης μέσα Οκτώβρη άρχισαν τα αρχαία λόγω έλλειψης φιλολόγων. Γενικότερα ήταν τραγική χρονιά από πλευράς κενών στο νομό μου, που είναι νησιωτικός μεν αλλά από τους μεγάλους. Το ίδιο ισχύει και εφέτος παρά την πρόσληψη 20 αναπληρωτών φιλολόγων στην α φάση. Ήδη από όσο είμαι σε θέση να ξέρω θα ζητήσουν κι άλλους και μάλιστα αρκετούς...Φανταστείτε τί θα γίνει με τα μεγάλα αστικά κέντρα που ούτε στην α φάση πήραν σε ικανό αριθμό αναπληρωτές... Όσο για τη β φάση εικάζω ότι θα ανακοινωθεί μέχρι την άλλη πέμπτη-παρασκευή και θα δοθεί περιθώριο 3 ημερών(εργάσιμων).

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Αναπληρωτών
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 09:53:04 πμ »
Πέρσι στο λύκειο που ήμουν 2 τμήματα της Α τάξης μέσα Οκτώβρη άρχισαν τα αρχαία λόγω έλλειψης φιλολόγων. Γενικότερα ήταν τραγική χρονιά από πλευράς κενών στο νομό μου, που είναι νησιωτικός μεν αλλά από τους μεγάλους. Το ίδιο ισχύει και εφέτος παρά την πρόσληψη 20 αναπληρωτών φιλολόγων στην α φάση. Ήδη από όσο είμαι σε θέση να ξέρω θα ζητήσουν κι άλλους και μάλιστα αρκετούς...Φανταστείτε τί θα γίνει με τα μεγάλα αστικά κέντρα που ούτε στην α φάση πήραν σε ικανό αριθμό αναπληρωτές... Όσο για τη β φάση εικάζω ότι θα ανακοινωθεί μέχρι την άλλη πέμπτη-παρασκευή και θα δοθεί περιθώριο 3 ημερών(εργάσιμων).
Μακάρι να επαληθευτείς !

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:02:34 πμ »
είπε
Εγώ πήρα στο τμήμα Μαθηματικών και δεν ήξεραν τίποτα.ρώτησα αν γνωρίζουν τα κενά και μου είπαν όχι... Αργότερα πήγα στη δευτεροβάθμια και μου θύμησαν ότι η επόμενη φάση επιμόρφωσης είναι στις 9/9/2008... Αρα θα προηγηθεί  φάση αναπληρωτών....
Πως γινεται η επομενη φαση επιμορφωσης να ειναι 9 Σεπτεμβρη, αφου η πρωτη φαση ειναι 8-12 Σεπτεμβρη? Κι οταν λεμε επιμορφωση, ξερουμε τι ακριβως εννοειται?
δεν πρόσεξες οτι παρακάτω έδωσα τις σωστές ημερομηνίες..

Αποσυνδεδεμένος chloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 01:15:44 μμ »
γεια σας! μπηκα στο esos και λεει οτι θα ξεκινησουν οι προσληψεις αναπληρωτων την επομενη εβδομαδα...
http://www.esos.gr/84/59/anaplirotes-1-9-2008.htm

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 03:45:15 μμ »
Μακάρι να  βγει μέσα στην επόμενη βδομάδα να ξέρουμε τι μας γίνετε. Να κανονίσουμε τα μαθήματά μας που θα δουλέψει ο καθένας! Δεν ξέρω πώς το βλέπετε εσείς αλλά εγώ αισθάνομαι πολύ ασχημα να παρατήσω μαθητές εφόσων τους έχω αναλάβει και ας ειναι ακόμη αρχή της σχολικής χρονιάς! Και με αυτά που ακούγονται οτι παντου υπάρχουν υπεραριθμοι θα τρελαθούμε από το αγχος! Απορώ πώς γίνεται ενώ λέγανε για διπλάσιες συνταξιοδοτήσεις να υπάρχουν υπεραριθμοι!

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 03:59:04 μμ »
είμαι μέσα στους 30 πρώτους στον πίνακα Γ, έχω ελπίδα να με καλέσουν; ΠΕ17, τεχνολόγος.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 04:00:05 μμ »
Επειδή κάποιοι είναι υπερβολικά αγχωμένοι, σας λέω ότι πριν από λίγο έμαθα ότι αναμένεται η β' φάση αναπληρωτών έως τις 15 Σεπτεμβρίου και πιθανότατα θα ξεπεράσει το 800 (σε σειρά). Πάντως, όσοι είναι έως το 1000, δεν έχουν κανένα λόγο να ανησυχούν. Θα απορροφηθούν το πολύ έως τον Νοέμβριο, ίσως και νωρίτερα.
Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 04:03:28 μμ »
Επειδή κάποιοι είναι υπερβολικά αγχωμένοι, σας λέω ότι πριν από λίγο έμαθα ότι αναμένεται η β' φάση αναπληρωτών έως τις 15 Σεπτεμβρίου και πιθανότατα θα ξεπεράσει το 800 (σε σειρά). Πάντως, όσοι είναι έως το 1000, δεν έχουν κανένα λόγο να ανησυχούν. Θα απορροφηθούν το πολύ έως τον Νοέμβριο, ίσως και νωρίτερα.
Καλή επιτυχία σε όλους!
Σε ποιά ειδικότητα αφορά αυτή η πληροφορία;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2008, 04:12:44 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 04:05:47 μμ »
Ο daidalos είναι φιλόλογος. Η πηγή ποιά είναι, αν επιτρέπεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2008, 04:07:59 μμ από papagalia »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 04:07:08 μμ »
Επειδή κάποιοι είναι υπερβολικά αγχωμένοι, σας λέω ότι πριν από λίγο έμαθα ότι αναμένεται η β' φάση αναπληρωτών έως τις 15 Σεπτεμβρίου και πιθανότατα θα ξεπεράσει το 800 (σε σειρά). Πάντως, όσοι είναι έως το 1000, δεν έχουν κανένα λόγο να ανησυχούν. Θα απορροφηθούν το πολύ έως τον Νοέμβριο, ίσως και νωρίτερα.
Καλή επιτυχία σε όλους!

υπάρχει τέτοιο νούμερο 800 σε πίνακα; δλδ 800 άτομα περιμένουν να τοποθετηθούν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.