*

Αποστολέας Θέμα: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 89388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« στις: Δεκέμβριος 06, 2005, 03:09:36 μμ »
2007 ή 2008 άραγε;  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:47 »

Αποσυνδεδεμένος ylianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2005, 12:50:56 πμ »
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα που να λέει ότι γίνεται κάθε 2 χρόνια... είναι ανάλογα με τις ανάγκες... Αλλά λογικά το 2007 πιστεύω. (έρχονται και εκλογες το 2008)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2005, 01:13:03 πμ »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 09, 2005, 04:16:42 μμ »
Εγώ έχω ακούσει για τέλη 2006 πάντως για να αποφευχθούν οι φετινές καθυστερήσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:47 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2005, 11:27:42 πμ »
δηλαδή σε ένα χρόνο απο τώρα θα έχουμε διαγωνισμό...
ρε πως περνάει ο καιρός έτσι...?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2005, 11:31:13 πμ »
δηλαδή σε ένα χρόνο απο τώρα θα έχουμε διαγωνισμό...
ρε πως περνάει ο καιρός έτσι...?


Εγώ πολύ φοβάμαι ότι θα είναι πολύ αργότερα (αρχές 2008). Δεν έχω πληροφορίες, απλά προσωπική μου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2005, 12:02:50 πμ »
η προσωπική σου γνώμη είναι δεκτή βεβαίως βεβαίως...
αλλά δεν πολυστέκει... το σχολικό έτος 2007-2008 δεν θα διορίσουν καθηγητές...?
τέλος του 2006 πολύ πιθανό να έχουμε διαγωνισμό....
προσωπική μου γνώμη βεβαιως βεβαίως.....

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2005, 12:09:48 πμ »
η προσωπική σου γνώμη είναι δεκτή βεβαίως βεβαίως...
αλλά δεν πολυστέκει... το σχολικό έτος 2007-2008 δεν θα διορίσουν καθηγητές...?
τέλος του 2006 πολύ πιθανό να έχουμε διαγωνισμό....
προσωπική μου γνώμη βεβαιως βεβαίως.....

Θα εξηγήσω πού στηρίζομαι:

ΑΣΕΠ: 1998, 2000, 2002, 2005.

2002-2005 είναι 3 χρόνια. Επειδή οι ανάγκες έχουν μειωθεί και επειδή και οι διαθέσιμοι πόροι έχουν μειωθεί, αίσθησή μου είναι ότι ο ΑΣΕΠ θα γίνεται πλέον κάθε 3 χρόνια και όχι κάθε 2. Μακάρι πάντως να διαψευσθώ.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2005, 12:33:49 πμ »
ναι...
μόνο που απο τέλος του 2002 έως τις αρχές του 2005 ήταν 2 χρόνια και 4 μήνες....
ασε που όπως σου είπα και πριν....
ο επόμενος διαγωνισμός θα γίνει γι αυτούς που θα διοριστούν τις σχολικές χρονιές 2007-2008 και 2008-2009
οπότε ως τις αρχές του 2007 θα εχει γίνει.....
αν έβαλαν μυαλό θα τον κάνουν τέλος 2006 για να μην τρέχουν και δεν φτάνουν.....

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2005, 11:09:34 μμ »
πάντως εγώ έδωσα ΑΣΕΠ για πρώτη και τελευταία φορά φέτος, σε τέτοια ξεφτίλα δεν ξαναβάζω τον εαυτό μου (να μπαίνω δυο φορές την ημέρα στο asep.gr μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα λες και είμαι πάλι μαθητριούλα με το άγχος των Πανελληνίων-έχετε προσέξει ότι η ταχυδρομική διεύθυνση του ΑΣΕΠ τα λέει όλα για το θεσμό; Οδός ΠΟΥΛΙΟΥ!) ή με προϋπηρεσία θα διοριστώ, ή θα πεθάνω ωρομίσθια, το έχω πάρει απόφαση πια...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2005, 08:32:03 πμ »
ή απλά θα πρέπει να κατεβούμε χωρίς πολύ πάθος στον επόμενο διαγωνισμό...
χαλαρά και αν βγεί κάτι βγήκε...  αν δεν βγεί τι είχαμε τι χάσαμε...


Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2005, 08:35:02 μμ »
μπα, ούτε καν χαλαρά (έτσι κι αλλιώς για τον τελευταίο διέθεσα μόλις 4 ώρες για προετοιμασία, ευτυχώς κιόλας γιατί και 404 να είχα διαθέσει πάλι τα ίδια θα έκανα, σιγά μην ασχοληθώ με τα θέματα που ζητούσαν και σιγά μη μου χρειαστούν ποτέ στη Α'-Β'βάθμια). Τι έχουμε να χάσουμε; 20 Ευρώ το παράβολο, γύρω στα 200 για να μεταφερθούμε εκτός έδρας στο εξεταστικό κέντρο, και ώρες ταλαιπωρίας περιμένοντας τα αποτελέσματα...τουλάχιστον ας έβγαζαν σε μια βδομάδα π.χ. τα γνωστικά που είναι multiple choice και διορθώνονται αυτόματα να ξέρουμε αν έχουμε ελπίδες, και μετά ας έβγαζαν τα παιδαγωγικά...ΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! (μη μου πεις για τα capslock dr, τώρα φώναζα!) και όχι να μαντεύουμε σε φόρουμ τι ήθελαν, αν είναι δυνατόν...Στα 40 παρά 2 δεν ξανακάθομαι σε θρανίο, παρά μονάχα αν μου κάτσει το Ανοιχτό και κάνω επιτελους το πολυπόθητο μεταπτυχιακό...(άλλο από κει, μεταπτυχιακά με κλήρωση...)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 04, 2006, 07:01:46 μμ »
Πηγή: Λια Νικητάκη/ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ/2-1-06
Ημερμομηνία καταχώρησης: Jan 4 2006 at 03:39:49 PM


Της ΛΙΑΣ ΝΙΚΗΤΑΚΗ

Αλλαγές ατούς αριθμούς των διοριστέων , αναδιάταξη ειδικοτήτων» μοριοδότηση παλαιών αποφοίτων

Σε νέο διαγωνισμό, για διορισμούς εκπαιδευτικών μέσω του ΑΣΕΠ προχωρεί το υπουργείο Παιδείας το 2006, παρά το γεγονός ότι ο προηγούμενος διενεργήθηκε πέρσι.
Όπως είπε στην «Α» η υπουργός Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου, ο εν λόγω διαγωνισμός προγραμματίζεται για το φθινόπωρο του τρέχοντος έτους.
 Θα περιλαμβάνει αλλαγές στους αριθμούς των διοριστέων, αναδιάταξη ειδικοτήτων και μοριοδότηση για τους παλιούς αποφοίτους. Παράλληλα, φέτος τροποποιείται επί τα βελτίω το καθεστώς των μεταθέσεων εκπαιδευτικών.
Θα διενεργηθεί, επίσης, διαγωνισμός για τους μουσικούς -κάτι που εκκρεμεί από το 2001- και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο σε ό,τι αφορά στους πτυχιούχους πανεπιστημιακών σχολών και τους αποφοίτους ωδείων.
Οι προετοιμασίες για τον επικείμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, του οποίου η διενέργεια μέσα στο 2006 -και όχι το 2007 όπως αναμενόταν- αποτελεί θετική έκπληξη για τους εκπαιδευτικούς, έχουν ήδη ξεκινήσει στο κτίριο της οδού Μητροπόλεως.
Η σημαντικότερη καινοτομία αφορά στον κλάδο ΠΕ04 Φυσικών, ο οποίος «σπάει» στα τέσσερα: Φυσικούς, Χημικούς, Βιολόγους και Γεωλόγους. Κάθε μία από τις τέσσερις αυτές ειδικότητες, οι οποίες έως τώρα εντάσσονταν στον παραπάνω κλάδο, αποκτά πλέον δική της «υπόσταση».
Μετά και την απαιτούμενη αναμόρφωση του ωρολογίου προγράμματος των σχολείων, οι εκπαιδευτικοί θα διδάσκουν το μάθημα της δικής τους ειδικότητας. Με την αναβάθμιση του μαθήματος της Χημείας στα σχολεία -όπου προστέθηκε μία επιπλέον ώρα- η αλλαγή αυτή κρίθηκε απαραίτητη και εκτιμάται ότι θα ικανοποιήσει τους ενδιαφερομένους, οι οποίοι θα ασχολούνται πλέον με το αντικείμενο που έχουν σπουδάσει.
Στον επικείμενο διαγωνισμό προγραμματίζονται επίσης αλλαγές ως προς τον αριθμό των διοριστέων ανά ειδικότητα. Θα προσληφθεί, για παράδειγμα, μεγαλύτερος αριθμός καθηγητών γερμανικής γλώσσας και μικρότερος αριθμός καθηγητών Πληροφορικής, ενώ εκτιμάται ότι με τη λειτουργία του Επαγγελματικού Λυκείου θα απαιτηθεί και μικρότερος αριθμός καθηγητών τεχνικών ειδικοτήτων.
Σε σχέση με τους τελευταίους, πάντως, θα διατηρηθεί το καθεστώς που ίσχυσε και στο διαγωνισμό του 2005, οπότε και ισομοιράστηκαν οι διατιθέμενες θέσεις μεταξύ των αποφοίτων πολυτεχνικών σχολών και των αποφοίτων ΤΕΙ και ΑΣΕΤΕΜ/ ΣΕΛΕΤΕ.
Μία ακόμη καινοτομία, που αναμένεται να τεθεί σε ισχύ στο διαγωνισμό του 2006, είναι π μοριοδότηαη των παλιών πτυχιούχων οι οποίοι με την κατάργηση της επετηρίδας ένιωσαν να διακατέχονται από αίσθημα «πικρίας».
Σε όσους απέκτησαν το πτυχίο τους πριν από το 1995 θα δοθεί μισό μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας, κάτι που θα ενισχύσει σημαντικά τις πιθανότητες διορισμού τους.
Φέτος, θα διενεργηθεί όμως και διαγωνισμός για τους μουσικούς (σ.σ. ο προηγούμενος πραγματοποιήθηκε το 2001) και θα διευθετηθούν οι εκκρεμότητες οι οποίες υπάρχουν, καθώς σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες της «Α» θα ξεκαθαριστεί οτι οι πτυχιούχοι πανεπιστημιακών σπουδών θα απορροφώνται στη γενική εκπαίδευση, ενώ οι απόφοιτοι ωδείων θα κατευθύνονται στα μουσικά σχολεία.


Ωχ Ωχ Ωχ...!!!!
Καλό μας κουράγιο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2006, 12:37:38 μμ από Number one »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2006, 12:46:01 πμ »
ΑΣΕΠ το 2006 ?


Faedra
3 Καταχωρήσεις
 Καταχωρήθηκε - 05/01/2006 :  15:47:51       
--------------------------------------------------------------------------------
 
Όντως μόνο αυτές οι δύο εφημερίδες ασχολήθηκαν με το θέμα! Έδωσε όμως συνέντευξη στη ΝΕΤ η Γιαννάκου και δήλωσε κατηγορηματικά ότι ο επόμενος διαγωνισμός των εκπαιδευτικών θα γίνει μέσα στο φθινόπωρο του 2006. Επομένως...καλό διάβασμα!
 
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.