*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 771805 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:27:34 πμ »
Υπαρχει ενα βιβλιο της ελληνοαμερικανικης, μονο για listening, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.
Περυσι που ετοιμαζα μαθητες για ecce, οσο και να εκαναν, βελτιωθηκαν λιγο, αλλα μονο με το να κανουν πολλαααα τεστ.
εμενα παλι δεν με βοηθησε καθολου αυτο το βιβλιο , ηταν πολυ πιο απλο απο τα ακουστικα των εξετασεων

Δεν το ειχα θεσει σωστα... Υπαρχει μεν το βιβλιο αλλα εγω δεν το εκανα ποτε στους μαθητες μου, γιατι ειχαμε τοσα αλλα listenings απο τα υπολοιπα βιβλια, που δε θεωρησα οτι χρειαζοταν.
Δεν ξερω αν ειναι καλο, αλλα γενικοτερα νομιζω οτι ειναι θεμα εξασκησης, οποτε δε χρειαζεται ντε και καλα να παρει καποιος αυτο το βιβλιο. Οσο ακουν, τοσο πιο καλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:16 »

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:56:23 πμ »
Γεια σας!!Χρειάζομαι βοήθεια!!Κάνω ιδιαίτερο σε ένα παιδί που είναι θεωρητικά στην d 'class αλλά δυσκολεύεται πάρα πολύ στο λεξιλόγιο,ακόμα και με πολυ βασικές λέξεις.Ξεκινάμε ένα κείμενο και πιο πολλές είναι οι άγνωστες λέξεις απ' τις γνωστές.Ξεκινήσαμε με τα choices αλλά σκεφτομουν να του κάνω πρώτα κάποιο άλλο βιβλίο,ίσως από c'class γιατί φοβάμαι οτι θα πελεγώσει.Έχετε κάτι να προτείνετε?Πέρυσι έκανε το here we go 3 το οποίο μου φαίνεται πολύ απλό..

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 11:23:52 πμ »
Γεια σας!!Χρειάζομαι βοήθεια!!Κάνω ιδιαίτερο σε ένα παιδί που είναι θεωρητικά στην d 'class αλλά δυσκολεύεται πάρα πολύ στο λεξιλόγιο,ακόμα και με πολυ βασικές λέξεις.Ξεκινάμε ένα κείμενο και πιο πολλές είναι οι άγνωστες λέξεις απ' τις γνωστές.Ξεκινήσαμε με τα choices αλλά σκεφτομουν να του κάνω πρώτα κάποιο άλλο βιβλίο,ίσως από c'class γιατί φοβάμαι οτι θα πελεγώσει.Έχετε κάτι να προτείνετε?Πέρυσι έκανε το here we go 3 το οποίο μου φαίνεται πολύ απλό..
αποψη μου... το here we go (οπως και το cool english) δεν είναι κ τόσο απλό οσο φαίνεται, ειδικά για μαθητές που δυσκολεύονται στο λεξιλόγιο.
θα μπορούσες να ξανακάνεις το ιδιο..απο την αλλη βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος να αισθανθεί το παιδί μειονεκτικά..
αφου ο μαθητής σου εχει δυσκολία ακόμα κ με λέξεις που -θεωρητικά - θα επρεπε να είναι ηδη γνωστές, μια εναλλακτική (για μένα τουλάχιστον) θα ηταν το "step ahead" του Griva...αυτό μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή..
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 07:56:51 μμ »
για να εχει τοσα πολλα κενα στο λεξιλογιο παει να πει οτι δεν διαβαζε.το προβλημα σε αυτες τις περιπτωσεις σπανια λυνεται.ή το μυαλο του δεν τραβαει ή απλα ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ.εχω μαθητη c senior ο οποιος μαθαινει τις λεξεις μονο για την επομενη φορα και μετα τις ξεχναει.ειναι γενικα αδιαφορος και το μονο που θελει ειναι το αριστα στην ορθογραφια.
επειδη καιεγω ημουνα στη θεση σου οταν τον ανελαβα στη b junior που δεν ηξερε ουτε την αλφαβητα παραλληλα με το κορσμπουκ εκανα και οτι αλλο φανταστεις για να μαθει λεξεις και κανονες.4 χρονια μετα η ιδια κατασταση.αμα το παιδι δεν θελει ουτε το ιδιαιτερο βοηθαει.πρεπει να καταλαβουν οι γονεις οτι μαγικη λυση δεν υπαρχει.
στο θεμα μας.εξηγησε στη μανα του οτι καλο ειναι να κανει παλι την τριτη κανονικη( και παλι δυσκολο θα ειναι) γιατι εχει πολλα κενα τα οποια δεν καλυπτονται.αν δεν θελει ασχολησου με ριντερς παραλληλα με το κορσμπουκ αλλα και παλι μη γνωριζοντας λεξεις πως θα κανει λισενινγκ,θα γραψει εκθεση ή θα λυσει εστω μια απλη ασκηση γραμματικης?
προσωπικα θεωρω οτι το λεξιλογιο ειναι το πιο δυσκολο κομματι και θελει πολυ χρονο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2009, 08:22:38 μμ από bettina »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:16 »

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:46:59 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!
Έχω προβληματιστεί πολύ γιατί το παιδί μόνο αδιάφορο δεν δείχνει.Αγχώνεται πάρα πολύ(τώρα λίγο μετα τα πρώτα μαθήματα είναι λίγο καλύτερα)και δεν ξέρω τι φταίει.Όταν λέμε για βασικό λεξιλόγιο εννοώ το something,το everyone.Ένα κείμενο μας παίρνει άπειρη ώρα.Το θέμα είναι οτι η προηγούμενη καθηγήτρια δεν τους είχε πει οτι το πρόβλημα είναι στο λεξιλόγιο παρά μόνο στα προφορικά(!)Για την ακρίβεια οτι είναι μαθήτρια του 19 απλά αγχώνεται κ δεν γράφει καλά(!)Εγώ μίλησα με τη μητέρα,της το είπα..αλλά το θέμα είναι οτι και λέξεις που τις έχουμε δει σε αυτά τα 5 μαθήματα πολλές φορές,πάλι δεν τις θυμάται.και είναι τέτοιο το παιδί που δεν μπορώ να το πιέσω εύκολα γιατί είναι τρομερά αγχώδης και στενοχωριέται οτι δεν τα καταφέρνει.Μου λέει οτι τις διαβάζει..δεν ξέρω τι να κάνω..έχω αρχίσει και με readers,και με υλικό από άλλα βιβλία..προτείνετε να μη συνεχίσω καθόλου με τα choices ε?

Αποσυνδεδεμένος pamela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:25:52 μμ »
Υπαρχει ενα βιβλιο της ελληνοαμερικανικης, μονο για listening, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.
Περυσι που ετοιμαζα μαθητες για ecce, οσο και να εκαναν, βελτιωθηκαν λιγο, αλλα μονο με το να κανουν πολλαααα τεστ.
εμενα παλι δεν με βοηθησε καθολου αυτο το βιβλιο , ηταν πολυ πιο απλο απο τα ακουστικα των εξετασεων

συμφωνω μαζι σου, το ειναι αθλιο πολλες ασκησεις ανουσιες, πολλυ θεωρια και το μονο που καταφερνει ειναι να κουρασει τον/την μαθητη-τρια

Αποσυνδεδεμένος pamela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:26:58 μμ »
ΑΑΑ σορι αναφαρεομαι για το grammarway 2

Αποσυνδεδεμένος lyma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 04:05:51 μμ »
 Γειά σας!!!!

Τί βιβλίο να χρησιμοποιήσω για μία μαθήτρια 10 ετών που  θα ξεκινήσει τώρα?

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 02:06:26 μμ »
Kalispera se olous!

Anelava mia eniliki kopela sta Agglika..exei parei to Lower tou Cambridge prin apo kapia xronia..Stin arxi eithele na ta freskarei ligo kai na dosoume emfasi sto speaking kai to writing giati endexetai na tin paroun gia mia douleia. Tora thelei omos na parei kai to proficiency tou Michigan (ECPE). kserei kapoio vasiko leksilogio kai na milaei. Kanei omos grammatika lathoi kai sto writing kai sto speaking. Stoxos mas einai na dosei to Maio tou 2011.. boreite na mou peite ti vivlia na tis kano?

Skeftomoun na kanoume oposdipote ena vivlio grammar (elega to bridging the gap-boukouvalas alla borei na tis fanei kai ligo dyskolo, opote pio allo lete?), speaking and listening (poio lete?), writing (sleftomai to successful writing-express publishing),den ksero poio student's book na tis kano, ara tha me voithuse poly an mou proteinate, kai elega na arxisoume kai practice tests (poia na protimiso?). 

paidia tha me voithuse poly i gnomi sas giati den exo ksanakanei auto to epipedo ki thelo feedback!!!


EUXARISTO POLY!!!
  :)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 05:31:07 μμ »

Gioconda θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:31:07 μμ »
oops...sorry jak13!! από κεκτημένη ταχύτητα το έκανα..κακή συνήθεια!  :-\

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #263 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 10:53:52 πμ »
Καλημέρα! Θα μπορούσε κάποιος-α να μου συστήσει κάποιους τίτλους περιοδικών στα Αγγλικά για παιδιά ηλικίας 9-10 ετών (επίπεδο Senior A); Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #264 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:30:20 πμ »
Καλημέρα! Θα μπορούσε κάποιος-α να μου συστήσει κάποιους τίτλους περιοδικών στα Αγγλικά για παιδιά ηλικίας 9-10 ετών (επίπεδο Senior A); Ευχαριστώ.
απο Mary Glasgow magazines το Kid's news ή Click
μπες καλύτερα στο site www.maryglasgowmagazines.com να διαλέξεις τι τους ταιριάζει
 :)
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #265 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 09:17:41 μμ »
Σ΄ ευχαριστώ πολύ, Ευτυχία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.