*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 771684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:24:06 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω αναλάβει μια μαθήτρια Β' γυμνασίου η οποία θέλει να δώσει ECCE φέτος το Μάιο. Η καθηγήτρια που είχε πέρυσι της έκανε το Stars & Stripes ECCE για D' Class, από το οποίο όλη τη χρονιά κάνανε 8 κεφάλαια. Το παιδί έχει κενά αλλά αγαπάει τη γλώσσα και έχει πολύ όρεξη για δουλειά όπως μου είπε και είναι διατεθεμένη να αφιερώσει χρόνο. Το ερώτημα είναι να ξεκινήσουμε με μια γερή επανάληψη γραμματικής και χρησιμοποιώντας παράλληλα υλικό από κάποιο άλλο βιβλίο και μετά να συνεχίσουμε με το Stars & Stripes που ήδη έχει ή να ξεκινήσουμε κατευθείαν με καινούρια βιβλία (προτάσεις βιβλίων δεκτές :) )έτσι ώστε να έχει και το παιδί την αίσθηση της συνέχειας; Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη λύση μπερδεύει ακόμα και εμένα την ίδια!

Επίσης έχω και ενα αγοράκι Β' Γυμνασίου παλι, πέρυσι τελείωσε την D' σε φροντιστήριο και φέτος θέλει να δώσει και αυτός lower, δεν έχουμε καταλήξει ακόμα σε ποιό από όλα. Το θέμα είναι ότι έχει πάρα πολλά κενά (πχ στη ερώτηση ποιανού ρήματος είναι το did, μου απάντησε ότι είναι του ρήματος to be) και είναι βιαστικός και αρκετά επιπόλαιος! Τι προτείνετε να κάνουμε σε βιβλίο/επίπεδο; Σκέφτομαι να δω πως θα πάει και αν τα πάμε καλα να τον βάλω να δώσει City & Guilds για να έχει πιθανότητες να το πάρει μιας και γενικά λέγεται ότι είναι πιο 'φιλικό'.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο post και τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι καινούρια και προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ. Επίσης έχω διαβάσει όλα τα σχετικά threads αλλά η κάθε περίπτωση τελικά είναι μοναδικη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:06 »

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 02:51:10 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Έχω έναν πολύ καλό μαθητή ο οποίος έπρεπε κανονικά να δώσει ECPE τον φετινό Δεκέμβριο. Η οικογένειά της επέμενε και έδωσε τελικά τον Μάιο - χωρίς να είναι προετοιμασμένος και παρά την δική μου άρνηση. Δεν πέρασε και φυσικά αποφασίσαμε να συνεχίσουμε κανονικά για τον Δεκέμβριο. Το θέμα είναι ότι έχασε δύο μήνες από την προετοιμασία - Μάιο και Ιούνιο, λόγω εξετάσεων Αγγλικών , Γερμανικών, σχολείου και τώρα οι γονείς του σκέφτονται το ενδεχόμενο να πάει για Μάιο για να μπορέσει να έχει άνεση και να μην πιεστεί.
Τι νομίζετε ότι πρέπει να κάνω; Θα ήθελα να δώσει τον Νοέμβριο αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα έχουμε αρκετό χρόνο αφού δεν έχουμε τελειώσει την ύλη για να αρχίσουμε εντατικά test. Πιστεύετε ΄το αν κάνουμε 4-5 ώρες την εβδομάδα θα μπορέσει να δώσει Νοέμβριο;

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:46:55 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Έχω έναν πολύ καλό μαθητή ο οποίος έπρεπε κανονικά να δώσει ECPE τον φετινό Δεκέμβριο. Η οικογένειά της επέμενε και έδωσε τελικά τον Μάιο - χωρίς να είναι προετοιμασμένος και παρά την δική μου άρνηση. Δεν πέρασε και φυσικά αποφασίσαμε να συνεχίσουμε κανονικά για τον Δεκέμβριο. Το θέμα είναι ότι έχασε δύο μήνες από την προετοιμασία - Μάιο και Ιούνιο, λόγω εξετάσεων Αγγλικών , Γερμανικών, σχολείου και τώρα οι γονείς του σκέφτονται το ενδεχόμενο να πάει για Μάιο για να μπορέσει να έχει άνεση και να μην πιεστεί.
Τι νομίζετε ότι πρέπει να κάνω; Θα ήθελα να δώσει τον Νοέμβριο αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα έχουμε αρκετό χρόνο αφού δεν έχουμε τελειώσει την ύλη για να αρχίσουμε εντατικά test. Πιστεύετε ΄το αν κάνουμε 4-5 ώρες την εβδομάδα θα μπορέσει να δώσει Νοέμβριο;
Εφόσον οι γονείς δεν έχουν αντίρρηση για το επιπλέον κόστος των μηνών μέχρι τον Μάιο, εσύ γιατί θέλεις να τον πιέσεις να δώσει Νοέμβρη; Γιατί να μην καλύψετε με την άνεση σας όσα θέλεις να καλύψετε, και να σας μείνει και χρόνος για επιπλέον επαναλήψεις, προφορικά, εκθέσεις whatever; Τι θα κερδίσει αν δώσει νωρίτερα, εφόσον είναι πιθανό να αποτύχει; Κι ειδικά και η ψυχολογία του μαθητή, ο οποίος λες πως είναι καλός.
Πάντως, να σου πω ότι το θέμα εδώ είναι βιβλία για ιδιαίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:58:45 μμ από lidal »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:01:34 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Έχει δουλέψει κάποιος το upstream να μας πει πώς του φάνηκε; Είμαι μεταξύ αυτού και του Oxford Heroes για παιδάκια Bs & Cs.

lidal θα συμφωνήσω κι εγώ ότι από τη στιγμή που οι γονείς δεν έχουν πρόβλημα, ας δώσει το Μάιο. Η ύλη θα βγει πιο χαλαρά και το παιδί δεν θα είναι τόσο αγχωμένο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:06 »

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:30:13 μμ »
Το upstream είναι κάπως πιο απαιτητικό,το χω δουλέψει με παιδί που ήταν πολύ καλό στο λεξιλόγιο στη C.Γενικά μπορείς να το κάνεις σε μεγαλύτερα παιδιά.
Τα Heroes είναι επίσης καλά,πιο εύκολο βέβαια,δουλεύω όλη τη σειρά,αρέσει στα παιδιά κ είναι αρκετά καλά.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:48:02 μμ »
evistroumf σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όντως κι εμένα μου φάνηκε ότι το upstream θα ταίριαζε πιο πολύ σε εφήβους και όχι σε παιδάκια δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:38:38 μμ »
Ομάδα στο fb:
https://www.facebook.com/groups/212484332104984/ (ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:00:58 πμ »
Το Toybox της Hamilton το δούλεψε κανείς; Λέω να το κάνω στον γιο μου. Μου φάνηκε καλό.

Επίσης, υπάρχουν μαμάδες που κάνουν ή έκαναν αγγλικά στα παιδιά τους; Άν ναι, στείλτε μου πμ. Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας για να ξέρω τι να περιμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:36:22 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Μήπως ξέρει κάποιος κάποιο site από το οποίο μπορούμε να κατεβάσουμε CDs ή ξενόγλωσσα βιβλιά; Για παράδειγμα αυτήν την στιγμή ψάχνω το Student's book από τα Practice Tests του Γρίβα για το ECPE. Έχω το Teacher's book αλλά είναι λίγο ζόρι να σβήνουμε τις απαντήσεις για να δώσουμε tests στους μαθητές μας.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:33:18 μμ »
Το Toybox της Hamilton το δούλεψε κανείς; Λέω να το κάνω στον γιο μου. Μου φάνηκε καλό.

Επίσης, υπάρχουν μαμάδες που κάνουν ή έκαναν αγγλικά στα παιδιά τους; Άν ναι, στείλτε μου πμ. Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας για να ξέρω τι να περιμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

θυμάμαι ένα παλαιότερο θέμα που το είχαμε συζητήσει λίγο http://www.pde.gr/index.php?topic=9561.msg121852#msg121852

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:14:38 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Μήπως ξέρει κάποιος κάποιο site από το οποίο μπορούμε να κατεβάσουμε CDs ή ξενόγλωσσα βιβλιά; Για παράδειγμα αυτήν την στιγμή ψάχνω το Student's book από τα Practice Tests του Γρίβα για το ECPE. Έχω το Teacher's book αλλά είναι λίγο ζόρι να σβήνουμε τις απαντήσεις για να δώσουμε tests στους μαθητές μας.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δυστυχως δεν υπάρχουν αυτά τα βιβλία σε κάποιο site για να τα κατεβάσεις. Είναι καινούρια οπότε δύσκολα να τα ανεβάσει κάποιος.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:28:23 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Εχω ενα ιδιαιτερο που πέρυσι κάναμε D class και το βιβλίο Link και Skills Booster από New Editions και για γραμματική του Supercourse level B1. Τα συγκεκριμένα βιβλία τα κάναμε γιατί η μαθητρια μου πήγαινε σε κέντρο ξενων γλωσσων αρχικά κ μετά το σταματησε κ ξεκίνησε μαζί μου. Τα βιβλία αυτα δεν μου άρεσαν, ειδικά το Link. Το κορίτσι τώρα θα πάει πρώτη Γυμνασίου και δεν μπορώ να πω ότι είναι έτοιμη να δώσει Lower. Εχει θέμα στην παραγωγή του λόγου δηλαδη speaking και writing. Περυσι της ηταν αρκετά δύσκολο να γράψει εκθέσεις καθώς τα μετέφραζε από τα ελληνικά. Επίσης θυμόταν πολύ καλά το λεξιλόγιο αλλά είχε κ θέμα με την γραμματική. Στην ουσία δεν μπορούσε να καταλάβει κάποια γραμματικά φαινόμενα και τα μπέρδευε στο μυαλό της. Φέτος θέλω την βοηθήσω όσο περισσότερο γίνεται εκεί που έχει αδυναμίες. Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος να μου προτείνει βιβλία για e class και ίσως κ κάποιες ιδέες γενικά στο πως αλλιώς να βοηθήσω τη μαθήτρια μου.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:23:57 πμ »
Το Toybox της Hamilton το δούλεψε κανείς; Λέω να το κάνω στον γιο μου. Μου φάνηκε καλό.

Επίσης, υπάρχουν μαμάδες που κάνουν ή έκαναν αγγλικά στα παιδιά τους; Άν ναι, στείλτε μου πμ. Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας για να ξέρω τι να περιμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

θυμάμαι ένα παλαιότερο θέμα που το είχαμε συζητήσει λίγο http://www.pde.gr/index.php?topic=9561.msg121852#msg121852
Μπράβο βρε Evi! Το είχα ξεχάσει! Thanks!

Επιμένω πάντως στο άλλο ερώτημα: το Toybox το δούλεψε κανείς;

Και κάτι ακόμα: σε μαθητή που έχει σπουδάσει Ξενοδοχουπάλληλος και θα φύγει για μεταπτυχιακό, τι θα κάνετε; Σκέφτηκα, εκτός από μια επανάληψη της γραμματικής, άρθρα από το internet που αφορούν Tourism, Food & Beverages, Hotel Management κλπ  Βιβλίο δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε. Φεύγει σε 3 μήνες. Έχετε καμιά άλλη ιδέα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:28:27 πμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:16:18 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Εχω ενα ιδιαιτερο που πέρυσι κάναμε D class και το βιβλίο Link και Skills Booster από New Editions και για γραμματική του Supercourse level B1. Τα συγκεκριμένα βιβλία τα κάναμε γιατί η μαθητρια μου πήγαινε σε κέντρο ξενων γλωσσων αρχικά κ μετά το σταματησε κ ξεκίνησε μαζί μου. Τα βιβλία αυτα δεν μου άρεσαν, ειδικά το Link. Το κορίτσι τώρα θα πάει πρώτη Γυμνασίου και δεν μπορώ να πω ότι είναι έτοιμη να δώσει Lower. Εχει θέμα στην παραγωγή του λόγου δηλαδη speaking και writing. Περυσι της ηταν αρκετά δύσκολο να γράψει εκθέσεις καθώς τα μετέφραζε από τα ελληνικά. Επίσης θυμόταν πολύ καλά το λεξιλόγιο αλλά είχε κ θέμα με την γραμματική. Στην ουσία δεν μπορούσε να καταλάβει κάποια γραμματικά φαινόμενα και τα μπέρδευε στο μυαλό της. Φέτος θέλω την βοηθήσω όσο περισσότερο γίνεται εκεί που έχει αδυναμίες. Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος να μου προτείνει βιβλία για e class και ίσως κ κάποιες ιδέες γενικά στο πως αλλιώς να βοηθήσω τη μαθήτρια μου.

καποια βοήθεια?????????????
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 658
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.