*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1092 στις: Αύγουστος 08, 2013, 03:18:48 μμ »
Καλησπερα σας! ποιο βιβλιο θα προτεινατε για παιδι Α' γυμνασιου που θα κανουμε C senior  και δεν εχει καθολου ορεξη για διαβασμα??? περισυ καναμε το spark 2, ζοριστηκαμε αλλα το τελειωσαμε. Στην γραμματικη ειναι πολυ καλος, το προβλημα ειναι το λεξιλογιο και οτι δεν θελει καθολου να μιλαει αγγλικα. ειμαι αναμεσα σε spot on ή καποιο απο burlington. Καμια ιδεα???? ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:04 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1093 στις: Αύγουστος 08, 2013, 05:08:18 μμ »
cool english! πολυ καλο και ενδιαφερον!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1094 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:29:26 μμ »
Καλησπέρα! Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος που εχει δουλέψει και το New Trends και το ECPE Honors (both from Burlington) να μου πει πως βλέπει την διαφορά στο βαθμό δυσκολίας των 2 βιβλίων θα το εκτιμούσα! (Δεν εννοώ το περιεχόμενο κλπ το γνωρίζω απλώς θέλω μια γνώμη από κάποιον που τα χει δουλέψει και τα 2 ή έστω κάποιο κομμάτι τους).  ;)
Πέρα από το διαφορετικό προσανατολισμό σε πτυχίο που προφανώς τον γνωρίζεις, θεωρώ ότι το new trends είναι εύκολο και σε επίπεδο οριακά Γ1 προς Γ2, ενώ το ECPE Honors αγγίζει ξεκάθαρα το Γ2 αν και όχι απαιτητικό.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1095 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:55:18 μμ »
Καλησπέρα! Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος που εχει δουλέψει και το New Trends και το ECPE Honors (both from Burlington) να μου πει πως βλέπει την διαφορά στο βαθμό δυσκολίας των 2 βιβλίων θα το εκτιμούσα! (Δεν εννοώ το περιεχόμενο κλπ το γνωρίζω απλώς θέλω μια γνώμη από κάποιον που τα χει δουλέψει και τα 2 ή έστω κάποιο κομμάτι τους).  ;)
Πέρα από το διαφορετικό προσανατολισμό σε πτυχίο που προφανώς τον γνωρίζεις, θεωρώ ότι το new trends είναι εύκολο και σε επίπεδο οριακά Γ1 προς Γ2, ενώ το ECPE Honors αγγίζει ξεκάθαρα το Γ2 αν και όχι απαιτητικό.

Cheers!  ;)
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:04 »

Αποσυνδεδεμένος inspiration

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1096 στις: Αύγουστος 21, 2013, 07:02:23 μμ »
Καλησπέρα!!!Μετά από διακοπή 5 ετών αρχίζω και πάλι τα ιδιαίτερα αγγλικών!Προσπαθώ να ενημερωθώ για τα βιβλία και να επιλέξω με ποιά θα δουλέψω!Θα ήθελα να μου πείτε με ποιες σειρές βιβλίων δουλεύετε για a,b junior και με τί συνεχίζετε για seniors?

Αποσυνδεδεμένος Effie3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1097 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:47:05 μμ »

Εγώ δούλεψα πέρυσι το extra and friends για a  και b junior μαζί και να σου πώ την αλήθεια δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη γιατί οι ασκήσεις που έχει δεν είναι πολλές και επίσης μου φάνηκε γενικά το βιβλίο πως υστερούσε σε οργάνωση και αναγκαζόμουν να κάνω πολύ δουλειά μόνη μου ρυθμίζοντας και το βιβλίο παράλληλα.Φέτος σκεφτόμουν να το γυρίσω προς τις εκδόσεις Γρίβα και για αυτές τις μικρές τάξεις.Γενικότερα στις senior τάξεις χρησιμοποιώ τα exploring english εκδόσεις Γρίβα.Έμεινα πολύ ικανοποιημένη  καθώς περιέχουν πολύ συχνές επαναλήψεις ,ασκήσεις με βαθμό δυσκολίας ειδικά στη γραμματική που οι ασκήσεις δεν έχουν σχέση μόνο με το σχηματισμό του χρόνου όπως πολλά αλλα βιβλία αλλα και με τη σωστή χρήση του.Περιέχει αρκετά listening και speaking και οι ασκήσεις του coursebook είναι πάρα πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες όπως και οι ασκήσεις του companion(δύο ασκήσεις ανα κεφάλαιο).Έχοντας δεί και άλλα βιβλία στις αντίστοιχες τάξεις που δίδασκα πέρυσι (a,b senior) θα μπορούσα να σου πώ πως του Γρίβα μπορεί να θεωρηθούν λίγο πιο βαρετά σε σχέση με τα άλλα που είναι πλούσια σε χρώματα,εικονογραφήσεις και τα λοιπά.Χρειάζονται πολύ δουλειά απο την πλευρά σου για να γίνουν πραγματικά ενδιαφέροντα στους μαθητές.
Υ.Γ Διδάσκω ένα χρόνο οπότε είμαι σίγουρη πως κάποιοι άλλοι απο εδώ θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν περισσότερο απο εμένα.Πάντως ελπίζω οι πληροφορίες μου να μην σου είναι άχρηστες.Καλή αρχή!!

Αποσυνδεδεμένος inspiration

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1098 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:28:13 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ,Effie3!!!Ακόμα και ο 1 χρόνος είναι εμπειρία....ήδη έχεις άποψη για κάποια βιβλία!!!Εγώ πριν 5 χρόνια δούλευα τα Wonderland.Σε γενικές γραμμές ήμουν ευχαριστημένη. Τώρα ακούω καλά λόγια για τις σειρές της Burlington (The cat is back,Our town,Ace from Space) αλλά και για του Γρίβα ειδικά για τις senior τάξεις!

Αποσυνδεδεμένος alexman27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1099 στις: Αύγουστος 22, 2013, 01:45:19 πμ »
Καλησπέρα η μάλλον καλημέρα και απο εμένα.
Πριν 8 μήνες ανέλαβα  για πρώτη φορα ενήλικη μαθητρια(25 ετών) και κάναμε γνωστή σειρά εκδοτικού οίκου για ενήλικες επίπεδο Α1-Α2. Το θέμα είναι πως παραπονιέται πως το βιβλίο  είναι βαρετό(καθε αλλο κατα την γνώμη μου) και πυκνογραμμένο. Θέλει κάτι διαφορετικό για να συνεχίσουμε ,περισσοτερο με θεματολογια teen. Εχω δουλεψει το Enterprise μονο και το Activate. Το θέμα ειναι πως συνεχιζω.....με βιβλια C class h D class. ΕΧΩ ΛΊΓΟ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. THANKS IN ADVANCE.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1100 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:25:58 πμ »
Μήπως να πάτε μαζί σε ένα βιβλιοπωλείο να αποφασίσετε για άλλο βιβλίο; Γιατί ότι και να διαλέξεις μπορεί να σου πει οτι δεν της αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1101 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:49:15 πμ »
καλησπέρα! Μήπως έχει δουλέψει κανείς coursebook που να καλύπτει ικανοποιητικά και writing? Μια μαθήτρια μου δε θέλει να κάνει εξτρα έκθεση και κοιτάζω να τα βολέψω όλα σε ένα...Είναι c senior..Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1102 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:36:04 μμ »
καλησπέρα! Μήπως έχει δουλέψει κανείς coursebook που να καλύπτει ικανοποιητικά και writing? Μια μαθήτρια μου δε θέλει να κάνει εξτρα έκθεση και κοιτάζω να τα βολέψω όλα σε ένα...Είναι c senior..Ευχαριστώ πολύ

Κανένα coursebook κατά τη γνώμη μου δεν είναι αρκετό για έκθεση. Πάντα θέλει supplementary material και ειδικά σε ιδιαίτερο καλο είναι να το βάζουμε από Α senior ακόμα. Αυτό με τους μαθητές που έχουν άποψη για τα βιβλία όπως διαβάζω και στο δικό σου και σε προηγούμενο post με τον ενήλικα μαθητή, ε δε το καταλαβαίνω. Δεν συμφωνώ να αλλαζει τις επιλογες του ο καθηγητής επειδή το ζητάει ο μαθητής. Κάνοντας κατι τετοιο οχι μόνο καλομαθαίνουν, αλλά κατά κάποιο τρόπο "ακυρώνει" και τον καθηγητή. Συγνωμη συνάδεφλοι για το λίγο ασχετο της απαντησης απλώς έχει ξεφυγει η κατασταση με τα ιδιαίτερα και όλοι αντιμετωπίζουμε θέματα..  :-\
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1103 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:37:57 μμ »
Καλησπέρα η μάλλον καλημέρα και απο εμένα.
Πριν 8 μήνες ανέλαβα  για πρώτη φορα ενήλικη μαθητρια(25 ετών) και κάναμε γνωστή σειρά εκδοτικού οίκου για ενήλικες επίπεδο Α1-Α2. Το θέμα είναι πως παραπονιέται πως το βιβλίο  είναι βαρετό(καθε αλλο κατα την γνώμη μου) και πυκνογραμμένο. Θέλει κάτι διαφορετικό για να συνεχίσουμε ,περισσοτερο με θεματολογια teen. Εχω δουλεψει το Enterprise μονο και το Activate. Το θέμα ειναι πως συνεχιζω.....με βιβλια C class h D class. ΕΧΩ ΛΊΓΟ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. THANKS IN ADVANCE.

Ποιο είναι αυτό που δε της αρεσε;;
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1104 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:43:56 μμ »
@ dynamite

δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μ ' αυτά που λες..Έτσι δουλεύω και γω, με writing από a senior...Τώρα τελευταία όμως έχει δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία γονιών που θέλει τα πάντα σε όσο το δυνατόν λιγότερες ώρες και με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα...Όλα αυτά μαζί δεν γίνονται και την πληρώνει πάντα ο μαθητής...Και στο τέλος αναρωτιούνται κιόλας γιατί το παιδί τους παρουσιάζει αδυναμία στο γραπτό λόγο...Αφού τους έχεις εξηγήσει 1000 φορές τα πάντα...

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1105 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:48:26 μμ »
@ dynamite

δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μ ' αυτά που λες..Έτσι δουλεύω και γω, με writing από a senior...Τώρα τελευταία όμως έχει δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία γονιών που θέλει τα πάντα σε όσο το δυνατόν λιγότερες ώρες και με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα...Όλα αυτά μαζί δεν γίνονται και την πληρώνει πάντα ο μαθητής...Και στο τέλος αναρωτιούνται κιόλας γιατί το παιδί τους παρουσιάζει αδυναμία στο γραπτό λόγο...Αφού τους έχεις εξηγήσει 1000 φορές τα πάντα...

Eτσι είναι όπως τα λες δυστυχώς χρειάζεται υπομονή και πολύ μπλα μπλα για να καταλάβουν. Εγώ προσωπικά προσπαθώ να τους εξηγώ. Αντε να δουμε και φέτος...
Always look on the bright side of things....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.