*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762171 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shleene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1680 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 11:45:27 πμ »
Κατά τη γνώμη μου, σπάνια φταίει το βιβλίο. Αλλού να αναζητάς πρώτα την αιτία του κακού. Αυτή μπορεί να είναι ο καθηγητής, ο τρόπος διδασκαλίας ή κι ο ίδιος ο μαθητής που μπορεί π.χ. να αντιμετωπίζει κάποια μαθησιακή δυσκολία ή να μη διαβάζει, γιατί δεν έχει κίνητρο. Το βιβλίο μπορεί να έχει κάποιες ελλείψεις αλλά για τέτοια τραγικά κενά δεν ευθύνεται. Άλλωστε άλλος το χρησιμοποιεί και κάποιος άλλος το διαβάζει.   ;) Δεν έχω χρησιμοποιήσει τη σειρά αυτή αλλά για όποια και να μιλούσες τα ίδια θα σου έλεγα. Κοίτα SuperCourse για βιβλία που συνδυάζουν τάξεις. Και πάλι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει - τα έχω δει στον κατάλογό τους.

Σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ το βιβλίο για τα κενά, είναι πάντα θέμα συνδυασμού μαθητή και καθηγητή πιστεύω.
Απλώς τα είδα για πρώτη φορά και μου έκανε εντύπωση το πόσο λεξιλόγιο είχε σε κάθε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος Lucimar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1681 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:33:17 μμ »
Lucimar, οχι και mastering grammar and lexis! θα λαλησουν ασε που ειναι στην ιδια φιλοσοφια με το towards απλα για επιπεδο b2. απο που θα πρωτοκανεις γραμματικη και ποσο λεξιλογιο θα αφομιωσουν αν τους εχει να μαθουν και απο το coursebook και απο το towards και απο το mastering;
απο skills book μου αρεσει πολυ το plus - mm publications. αν θες κατι καθαρα για εκθεση μονο, ριξε μια ματια κ στο writing b1 for all - supercourse. δεν το εχω δουλεψει αλλα νομιζω βοηθαει πολυ ακομα κ αυτους που δεν εχουν ιδεα απο εκθεση.

Δεν το εχω δουλεψει καθολου το towards το plus το εχω δουλεψει σε μικρότερες τάξεις. Της ίδιας φιλοσοφίας είναι;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1682 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 07:53:33 μμ »
Θα' θελα να μοιραστώ 2 σκέψεις μου:

1. Σκέτη απογοήτευση τα βιβλία ECCE της Ελληνοαμερικάνικης. Ειδικά τα βιβλία The New Build Up your Writing Skills, είναι παντελώς αδιάφορα, δε μου αρέσει ο σχεδιασμός, και βρίσκω τα κείμενα υπερβολικά απλοϊκά γραμμένα και το γλωσσικό επίπεδο στην καλύτερη να είναι Β1 και όχι B2 που γράφει. Νιώθω λες και το γράψανε μέσα σε ένα μήνα για να προλάβουν να βγάλουν κάτι στην αγορά.

2. Επειδή μου αρέσε η ιδέα να χρησιμοποιώ και στα ιδιαίτερα μαθήματα IWB software, όπως κάνουν στο φροντιστήριο, αλλά σε κάποιο laptop που πιθανόν να έχουν οι γονείς.. είχα κοιτάξει να αγοράσω αλλά έβλεπα κάτι απαγορευτικές τιμές (π.χ. Express Publishing, 80-100 ευρώ). Και παρήγγειλα το Teacher's Book του Cosmic B1+ από Longman και ήρθε δωρεάν με το software (όχι το ieBook, αλλα το IWB) που δουλεύει θαυμάσια σε υπολογιστή και φυσικά θα το χρησιμοποιήσω.

Μάλλον θα προτιμώ ξένους εκδοτικούς μόνο από δω και πέρα..  :-\


Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1683 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:07:34 πμ »
1. Δεν έχω χρησιμοποιήσει βιβλία της ΗΑU πέρα από τα Practice Tests που είναι εξαιρετικά κι ένα μάυρο βιβλιαράκι για τα προφορικά του ΕCPE που έχει και DVD. Πιο παλιά είχα χρησιμοποιήσει ένα Coursebook για το ΕCCE για πολύ αδύναμο μαθητή που δε διάβαζε καθόλου και φυσικά δεν το πήρε. Λεγόταν ECCE, Build Up your Competency - νομίζω δεν κυκλοφορεί πια. Το βρήκα κι εγώ απλό πολύ αλλά για το συγκεκριμένο μαθητή θα ήταν ό,τι έπρεπε αν το μελετούσε. Πιστεύω ότι με ένα C θα περνούσε. Αυτή την εμπειρία είχα από βιβλίο που δεν περιέχει tests. Προτιμώ ολοκληρωμένες σειρές που να έχουν και Companion, Workbook, ψηφικά μέσα κ.λπ. και που δίνουν περισσότερο υλικό στο μαθητή. Οι περισσότεροι δε θα το απορροφήσουν όλο αλλά σίγουρα κακό δε θα τους κάνει.

2. Πολύ θετικό που θες να χρησιμοποιήσεις και κάτι άλλο πέρα από το κλασικό βιβλίο-τετράδιο-CD player. Οι τιμές είναι ένα θέμα. Αν το βιβλίο που σου ήρθε με όλο το υλικό σε καλύπτει, κάντε αυτό. Αλλιώς, αν βγαίνεις οικονομικά, αγόρασε το άλλο ΙWB material και κάντε το άλλο βιβλίο. Φαντάζομαι θα το χρησιμοποιήσεις κι άλλες χρονιές και θα κάνεις απόσβεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1684 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:22:36 πμ »
(Παρένθεση: Εντάξει, δε θα βοηθήσει αυτό που θα πω κανένα, αλλά ήθελα απλά να εκφράσω τη δυσαρέσκειά μου ως προς τις τιμές των ξενόγλωσσων βιβλίων (και όχι μόνο) στην Ελλάδα. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι συνέχεια επιβεβαιώνεται ότι πολλά στην Ελλάδα είναι πιο ακριβά από τα αντίστοιχα του εξωτερικού και αυτό δυστυχώς δε σημαίνει καλύτερη ποιότητα (π.χ. βιβλία ελληνικών εκδοτικών). Σιγά σιγά επειδή συνέχεια ανακαλύπτω ότι στην Ελλάδα καταλήγεις ripped off, παραγγέλνω όλο και περισσότερα πράγματα από το εξωτερικό, ξεκίνησα με τα παπούτσια και τώρα αποφάσισα ότι δε θα ξαναπάρω ελληνικού εκδοτικού ούτε για δείγμα. Παράλογα ακριβά και κάποιες φορές αδιάφορα ή αμφίβολης ποιότητας - σε σύγκριση πάντα με τα αντίστοιχα ξένα. Συγγνώμη για το off-topic.)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1685 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:24:35 πμ »
Δεν είναι off-topic όλους μας απασχολεί το θέμα.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1686 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:41:45 πμ »
Έχεις δίκιο, οι τιμές σε όλα σχεδόν έχουν ξεφύγει στη χώρα μας. Κι αφού μιλάμε συγκεκριμένα για βιβλία, συμφωνώ απόλυτα. Και για τους καθηγητές είναι δύσκολα με την πτώση των αμοιβών μας να εμπλουτίζουμε το υλικό μας αλλά νομίζω ακόμη περισσότερο για τους γονείς να αγοράζουν κάθε χρόνο τόσο ακριβά ξενόγλωσσα βιβλία. Και κάποιοι, βεβαίως, έχουν 2-3 παιδιά ή είναι ακόμη και πολύτεκνοι. Εγώ για τις Senior τάξεις μου έχω βρει μια αξιοπρεπέστατη εκπαιδευτικά, κατά την άποψή μου, λύση και παράλληλα οικονομική για τους γονείς.
Αλήθεια, μήπως να ανοίξουμε ένα θέμα για τις ακριβές εκδοτικές ή να συζητήσουμε εδώ, ποιες εκδοτικές θα επιλέγαμε αλλά δεν το κάνουμε λόγω κόστους, ποιες θεωρούμε καλές και ποιες λιγότερο κ.λπ.;
Να διευκρινίσω, πάντως, πως στο υλικό της δουλειάς μου δεν επιλέγω ποτέ κάτι αν δε με ικανοποιεί πλήρως επειδή είναι οικονομικό αλλά ναι, το να αγοράζω εκδόσεις του εξωτερικού ακριβότερα από ελληνικές μου χτυπάει πολύ άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1687 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:53:02 μμ »
Με τον οίκο Burlington τι ισχύει; Πάντως οι ελληνικοί έχουν ξεφύγει σε τιμές. Εδώ πλέον βρίσκεις και με 5 ευρώ/ώρα ιδιαίτερο για Β2 και με 7,5-8 για Γ2 στα αγγλικά! Και όλο το υλικό δωρεάν! Πώς θα ανταγωνιστούμε τέτοιες συνθήκες; Στη Θεσ/νίκη έχουν με 4 ευρώ ιταλικά σε γκρουπ 5 ατόμων από Ιταλίδες καθηγήτριες παρακαλώ! Μόνο τα γερμανικά πήραν τα πάνω τους (από 10 ευρώ και πάνω), αλλά τα βιβλία παραμένουν ακριβά! Της Edilingua οι σειρές ξεκινούν από 70-80 ευρώ, χωρίς γραμματική. Για τα γαλλικά είναι γνωστό ότι δεν έχει και πολλά δωρεάν βιβλία, ενώ οι τιμές παραμένουν στο Θεό.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1688 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:55:54 μμ »
Συμφώνω. Εγώ νιώθω ότι οι εκδοτικοί έχουν ζημία από τους μαθητές λόγω κρίσης και πάνε να υπερ-χρεώσουνε τους καθηγητές για να συμπληρώσουν απο κει. Και φυσικά κάνουμε αλλαγές κάθε χρόνο στις εξετάσεις για να τρέχουν να αγοράζουν οι καθηγητές καινούργια revised βιβλία.. και άντε να τα δώσεις τα 50ρικα και 100ριστα στους εκδοτικούς, δεν προλαβαίνεις να κάνεις απόσβεση της επενδυσης σε εκπαιδευτικό υλικό/ βιβλία, άμα αλλάζουν τόσο συχνά!

Η Burlington σου ανοίγει καρτέλα καθηγητή και μπορεί να σου στείλει έως 3 βιβλία το χρόνο δωρεάν. Επί τη ευκαιρία, έτυχε φέτος και έχω ακούσει πολλά παράπονα από μαθητές που κάνανε σε φροντιστήριο αποκλειστικά από εκδόσεις Burlington. Μέσα σε 1-2 μήνες άκουσα από 4 μαθητές ότι δεν τους άρεσαν τα βιβλία, δεν τα βρίσκανε ενδιαφέροντα, βαριόντουσαν πολύ στην τάξη, κτλ. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι φταίνε τα βιβλία, μπορεί να ήταν το κλίμα της τάξης, το πώς χρησιμοποιούσε το βιβλίο ή το software ο καθηγητής, αν το αξιοποιούσε, το εμπλούτιζε, κτλ.. αλλά από τότε προσωπικά είμαι διστακτική απέναντι στα βιβλία της (αν και παρήγγειλα 2 φέτος) γιατί μπορεί και να μην είναι απλή σύμπτωση! Θα δείξει..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2014, 02:36:03 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1689 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 08:50:36 μμ »
Θα' θελα να μοιραστώ 2 σκέψεις μου:

2. Επειδή μου αρέσε η ιδέα να χρησιμοποιώ και στα ιδιαίτερα μαθήματα IWB software, όπως κάνουν στο φροντιστήριο, αλλά σε κάποιο laptop που πιθανόν να έχουν οι γονείς.. είχα κοιτάξει να αγοράσω αλλά έβλεπα κάτι απαγορευτικές τιμές (π.χ. Express Publishing, 80-100 ευρώ). Και παρήγγειλα το Teacher's Book του Cosmic B1+ από Longman και ήρθε δωρεάν με το software (όχι το ieBook, αλλα το IWB) που δουλεύει θαυμάσια σε υπολογιστή και φυσικά θα το χρησιμοποιήσω.



ωπα κατσε, αυτο πως εγινε; δωρεαν το ΙWB software Και μαλιστα για ιδιαιτερα  :o μου κανει μεγαλη εντυπωση γιατι πρωτον ειναι πανακριβο οπως λες και δευτερον ουτε καν στα φροντιστηρια δεν το εδιναν δωρεαν αλλα μονο αν χρησιμοποιουσαν σειρες τους και τους "χορηγουσαν" και τον διαδραστικο πινακα.
τους το ζητησες μαζι με το teacher's και σου το στειλαν ετσι απλα; συνηθως κατεβαζες το ibook απο το site τους και λειτουργουσε με κωδικο που υπηρχε στο βιβλιο του μαθητη.
κα τι χρειαζεται (απο απαιτησεις και προδιαγραφες pc εννοω) για να λειτουργησει; σε tablet αραγε παιζει;  ???

edit: το cosmic ειναι της Βurlington, οχι της Longman οπως αναφερεις. αρα για ποιον εκδοτικο μιλαμε;

Αποσυνδεδεμένος Lucimar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1690 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:18:32 μμ »

Η Burlington σου ανοίγει καρτέλα καθηγητή και μπορεί να σου στείλει έως 3 βιβλία το χρόνο δωρεάν.

αυτο πως γινεται; γτ εγω παραγγελνω απο το site τους για μαθητες μου αλλα δεν εχω δει κτ

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1691 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:20:50 μμ »


edit: το cosmic ειναι της Βurlington, οχι της Longman οπως αναφερεις. αρα για ποιον εκδοτικο μιλαμε;

Μάλλον εννοεί το Cosmic Kids! Αυτό είναι του Longman (πολύ ωραίο μάλιστα!)
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1692 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:28:20 μμ »
αυτο πως γινεται; γτ εγω παραγγελνω απο το site τους για μαθητες μου αλλα δεν εχω δει κτ

Τα παίρνεις από την εκθεσή τους International Publishers Αθήνα και Θεσσαλονικη και συμπλήρωνες εκεί μια φόρμα με 3 βιβλία και στα έστελναν. Μάλιστα από κάποια φάση και μετά τα εξοδα αποστολής ήταν στον καθηγητή (παλιά δεν ίσχυε αυτ'ο αν θυμάμαι καλά)! Δυστυχώς πλέον δε μπορούμε να επιλέξουμε βιβλία Practice Tests και προετοιμασίας για εξετάσεις γενικά. Αν πας και στις δύο εκθέσεις (το κάνω συνδυάζοντάς το και με άλλα πράγματα) παίρνεις 3(Αθήνα) συν 3 (Θεσσαλονίκη) και 3 που σου στέλνουν σπίτι.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1693 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 10:50:28 πμ »
Και τηλεφωνικα απο την burlington μπορεις να παρεις 3 βιβλια δωρεαν το χρονο. Με κπ εξαιρεσεις βεβαια οπως ειπε ο foufoutos.
Α ναι μαλλον τα cosmic! Ωραια βιβλια, εχω δουλεψει τα Β1 κ Β1+ αλλα δεν με ενθουσιασε το υλικο του διαδραστικου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.