*

Αποστολέας Θέμα: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;  (Αναγνώστηκε 36862 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 07:53:04 μμ »
Τα παιδιά μαθαίνουν και άλλους τριγωνομετρικούς τύπους στη Γ' έτσι κι αλλιώς, λόγω φυσικής. Τύπους που ούτε παλιότερα δεν τους κάναμε στην Άλγεβρα Β', όπως π.χ. το άθροισμα ημιτόνων. Άρα, πίστεψέ με, ΔΕΝ τους δυσκολεύει.

Άσε που ένας μαθητής μου, όταν κάναμε την κουβέντα, μου έδειξε εφαρμογή στο κινητό του με ΟΛΟΥΣ τους τύπους της τριγωνομετρίας και παραγώγους και ένα σωρό άλλα. Λες να τρομάξουν με έναν τυπάκο του ημ(α+β);;;
σωστά, ξέχασα εξαρτάται από το τι επίπεδο μαθητών έχεις φυσικά


Την τελειωσα και αρχισαμε επαναληψεις
αναφέρεσαι στα Μαθηματικά Γ Κατεύθυνσης; Μιλάς για δημόσιο σχολειο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:10 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:43:27 μμ »
Στα μαθηματικά Γενικής Παιδείας Γ Λυκείου το κριτήριο της δεύτερης παραγώγου για εύρεση ακροτάτων είναι στην εξεταστέα ύλη των πανελληνίων ;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #114 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:02:23 μμ »
είναι εκτός

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 07:01:06 μμ »
Γ Γενικής τελείωσα τους πίνακες συχνοτήτων. μήπως είμαι πίσω;

Γ Κατεύθυνσης είμαι θεώρημα Rolle.

Άλλος για Γ τάξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:10 »

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 07:22:24 μμ »
Γ Γενικής : Μέτρα θέσης.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 09:01:19 μμ »
Γ Γενικής : Μέτρα θέσης.

το είπα εγώ ότι είμαι πίσω...  :'(

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 09:44:04 μμ »
Καλησπέρα!
Γ΄Γενικής στο ιστόγραμμα συχνοτήτων  και Γ΄Κατ/νση Θεώρημα μέσης τιμής
Β΄ Κατ/νση εφαπτόμενη παραβολής, Β' Αλγεβρα τριγ. εξισωσεις, Β΄Γεωμετρια Εμβαδά βασ.ευθ.σχημάτων,
Α΄Άλγεβρα εξίσωσεις β΄βαθμού, γεωμετρία δεν κάνω. Αυτά!!!...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 09:46:42 μμ »
Γ γενικής θα μπω μέτρα θέσης, άλγεβρα β έχω τελειώσει διαίρεση πολυωνύμων, α λυκείου θα μπω συναρτήσεις (δεν έχω πει πιθανότητες και προόδους).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 07:41:54 πμ »
@silkcut Αλγεβρα Α τελείωσες και ανισωτικές (4ο κεφάλαιο)? μπροστά είσαι...

@agapimeni εφαπτομένη παραβολής; πολύ μπροστα είσαι ή εγώ είμαι πολύ πίσω. Τους έχω ωριαίο στην ευθεία και μπαίνω κωνικές στο επόμενο

Άλγεβρα Β μπαίνω πολυώνυμα σήμερα!

Γεωμετρία Β: τέμνουσες κύκλου. Εδώ δεν αγχώνομαι μιας και δεν θα κάνω το 11. δηλαδη εμβαδά μετά και τέλος.

Προόδους θα κάνετε στην Α ΛΥκείου;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 07:11:03 μμ »
@ agapimeni

νομίζω ότι άλγεβρα β είσαι λίγο πίσω  ???

@killbill

Στην άλγεβρα α λυκείου αποφασίσαμε όλοι οι  μαθηματικοί να παρακάμψουμε στο α τετράμηνο (που έχουμε το 3ωρο) τη σειρά και να αφήσουμε αρχικά εκτός πιθανότητες και προόδους που η μη διδασκαλία τους δεν επηρεάζει τη διδασκαλία της υπόλοιπης πολύ σημαντικής ύλης, αφού ολοκληρώσουμε καλά και τις συναρτήσεις (τώρα πια το μάθημα είναι 2 ωρο) ότι περισσέψει θα πάει στη διδασκαλία αυτών των 2 κεφαλαίων. Η περσινή χρονιά αυτό έδειξε ως καλύτερη πρακτική για να μην αγχώνεσαι στο τέλος και κάνεις προχειροδουλειές, ανάλογα δουλεύαμε τις προηγούμενες χρονιές και στη β όταν έπαιζε στην ύλη το κεφάλαιο των προόδων, μετά τα πολυώνυμα κάναμε εκθετική λογαριθμική πολύ καλά (με τις ευλογίες του συμβούλου) και στο τέλος προόδους περιληπτικά.
Πάντως άλγεβρα β στην περιοχή μας όλα τα σχολεία πάνω κάτω εκεί που είμαι εγώ βρίσκονται, και θα φορτσάρω μέχρι μέσα Μάρτη γιατί μετά πλακώνουν τα τριήμερα και ποιος ξέρει τι άλλο, το τελευταίο κεφάλαιο θέλει άνεση χρόνου αν θες να πεις στοιχειωδώς τις ασκήσεις που πρέπει.

Όσον αφορά τη γ γενικής κανένα άγχος ή ύλη βγαίνει όσα μαθήματα και να χαθούν (αρκεί βέβαια να μη χαθεί ο έλεγχος του χρόνου...κάποιες φορές η χρονιά μου φαίνεται ότι τελειώνει απότομα), απλά εδώ με ενδιαφέρει να προλάβω να πω θέματα πριν σταματήσουν οι μαθητές που το δίνουν πανελλαδικά να έρχονται σχολείο..

Τώρα για κατεύθυνση β φέτος δεν κάνω αλλά πέρσι τέτοια εποχή ήμουνα στον κύκλο (όπου αφιέρωσα πολλά μαθήματα), οι υπόλοιπες κωνικές βγαίνουν πιο γρήγορα.

γεωμετρία β το σχολείο βρίσκεται στη σύγκριση εμβαδών, το κεφάλαιο 11 γιατί δεν το κάνετε ????
Είναι βασικό και βγάζει και ωραία θέματα, νομίζω μέχρι και 11 πρέπει να γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2013, 07:18:17 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 06:48:30 πμ »
Το 11 γεωμετρία Β, είναι γεμάτο τύπους που είναι αδύνατον να θυμούνται τα παιδιά. Συνήθως λέμε κάποια πράγματα για αν πάρουν μια ιδέα, αλλά το αφαιρούμε στο τέλος.

Προκειμένου να τρέξει καλύτερα η ύλη στην Άλγεβρα Α λυκείου, που είναι πολύ μεγάλη και σημαντική για τις επόμενες τάξεις, και εφόσον ο ίδιος καθηγητής κάνει Άλγεβρα και Γεωμετρία, θα μπορούσα να μην το γυρίσω σε 2 ώρες Άλγεβρα/ 3 Γεωμετρία αλλά να το διατηρήσω 3 Άλγεβρα/2 Γεωμετρία; και αν δω στο τέλος ότι η ύλη πάει καλά κάνω 3Γεωμετρία/2 Άλγεβρα τις τελευταίες εβδομάδες του έτους και εφόσον χρειάζεται.

Πέρυσι ας πουμε δεν είπαμε καθόλου συναρτήσεις στην Α, με αποτέλεσμα φέτος στην Β μέχρι πριν τα Χριστούγεννα να λέμε ακόμα συναρτήσεις από το βιβλίο της Α..

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 10:38:13 μμ »
Εγώ ( και οι άλλοι συνάδελφοι στο σχολείο) το έχω εφαρμόσει αυτό (παίρνω ώρες από γεωμετρία για άλγεβρα) όταν κάνω και τα 2 μαθήματα, και το εφαρμόζω τόσο στην α όσο και στη β λυκείου, το πρόβλημα το έχω φέτος που έχω μόνο άλγεβρες, γι' αυτό και είμαι στο τρέξιμο της ύλης (αλλιώς δε βγαίνει με τίποτα με τις ώρες που χάνονται για διάφορους λόγους)..επιπλέον δεν έχω την πολυτέλεια να σκαντζάρω με συνάδελφο (αν ζορίσουν τα πράγματα) γιατί συμπληρώνω ωράριο σε 2οσχολείο..., όταν ο συνάδελφος μπορεί να μου δώσει ώρα εγώ είμαι αλλού :(
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:16:50 πμ »
Προκειμένου να τρέξει καλύτερα η ύλη στην Άλγεβρα Α λυκείου, που είναι πολύ μεγάλη και σημαντική για τις επόμενες τάξεις, και εφόσον ο ίδιος καθηγητής κάνει Άλγεβρα και Γεωμετρία, θα μπορούσα να μην το γυρίσω σε 2 ώρες Άλγεβρα/ 3 Γεωμετρία αλλά να το διατηρήσω 3 Άλγεβρα/2 Γεωμετρία; και αν δω στο τέλος ότι η ύλη πάει καλά κάνω 3Γεωμετρία/2 Άλγεβρα τις τελευταίες εβδομάδες του έτους και εφόσον χρειάζεται.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, αφού μαλιστα στη Γεωμετρία υπάρχουν αρκετές παράγραφοι που μπορούν να διδαχθούν σε λιγότερες από τις προτεινόμενες ώρες, κάνοντας π.χ. λιγότερες ασκήσεις (μόνο εμπέδωσης) κλπ.
Ενδεικτικά αναφέρω τα πρώτα κεφάλαια, όπου κατά τη γνώμη μου το βιβλίο "πλατιάζει". Εδώ μπορούν να εξοικονομηθούν κάποιες ώρες, όπως και στις παραγράφους αμέσως μετά την ισότητα τριγώνων (κάθετες και πλάγιες, συμμετριες κλπ), τα οποία στο τέλος τα αφαιρούμε από την ύλη!
 Η άλγεβρα πρέπει να διδάσκεται κανονικά και να μην περισσεύουν κεφάλαια της Α' για την επόμενη χρονιά, η  οποία έχει ήδη πολλά και σημαντικά κεφάλαια από μόνη της!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 11:16:21 πμ »
εγώ το εφάρμοσα (3 Άλγεβρα 2 Γεωμετρία ΟΛΗ τη χρονιά) και δεν δίνω αναφορά σε κανέναν. Στο ωρολόγιο φαίνεται χαρακτηρισμένο 2 Αλγεβρα 3 Γεωμετρία για να είμαι καλυμένος αν κανεις το ελέξει (που δεν πρόκειται) αλλά δεν το τηρώ!! και κυλάει πολύ καλά η ύλη.

Αυτό που έζησα φέτος στην Β, μεχρι πριν τα Χριστούγεννα να καλύπτω ακόμα ύλη από την Α Λυκείου δεν θέλω να το ξαναζήζω του χρόνου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.