*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 349659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #378 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 02:43:23 μμ »
Καποιος  να δωσει  στον  athanasiou ηρεμιστικο  γιατι  εχει  προβλημα  .....  σοβαρο  ομως ...?? ;D :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:43 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #379 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 08:10:03 μμ »
παιδια,εγω να ρωτησω κατι θελω.ειμαι πε19.μπορω και εγω να παρακολουθησω σεμιναρια ειδικης αγωγης?
θα μπορεσω να τα χρησιμοποιησω καπου?

Αποσυνδεδεμένος Athanasiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #380 στις: Μάρτιος 03, 2009, 10:30:34 μμ »
Πρώτον δεν υπάρχουν προβληματικά παιδιά μόνο προβληματικοί εκπαιδευτικοί ή για να είμαστε πιο ακριβείς προβληματικοί εκκολαπτόμενοι εκπαιδευτικοί του δημοσίου που ψάχνουν με κάθε μέσο να μονιμοποιηθούν.

 Εγώ ένα παιδί με νοητική στέρηση το οποίο είναι και επιθετικό έχω στην τάξη μου και είναι φορές που τα έχω δει όλα κωλυόμενα
Με άλλα λόγια είσαι προβληματικός εκπαιδευτικός. Παραιτήσου αναίσχυντε που κάθεσαι και με κατηγορείς. Εμένα που γίνομαι θυσία, αφιερώνω ώρες και χρήματα από την ζωή μου για να μπορέσω να αντιμετωπήσω τα παιδιά αυτά και να τα βοηθήσω. Παραιτήσου για να πάρει την θέση κάποιος σαν και εμένα που έχει ασχοληθεί τουλάχιστον 400 ώρες σε αντίθεση με εσένα, που χαζολογάς στις δημόσιες συζητήσεις, αντί να ανοίξεις κανά βιβλίο για να ξεστραβωθείς και να λύσεις το πρόβλημα σου. Έτσι είναι όμως, διορίστηκες και δεν σε νοιάζει τίποτα. Υποκρισία καθαρή και κατηγορείτε εμένα που σας άνοιξα την καρδιά μου και είπα τα πράγματα με το όνομα τους. Αλλά ας μην ξεχνάμε πως αυτός ήταν και ο batman, ένα καλομαθημένο πλουσιόπαιδο, που κρυβόταν πίσω από μια μάσκα, βαρέθηκε τα παιχνίδια και είπε να τα βάλλει με τους "κακούς του κόσμου", πάντα από μια θέση υπεροχής και πράτωντας εκ του ασφαλούς.
Και κάτι ακόμα τεέυταίο....άς μήν ξενάμε αγαπητέ batman πως με τα παιδιά που έχουν προβλήματα....ίσως τελικά, αν υπερυσχίσεις εσύ και οι "αθώοι" συνομιλητές σου αυτά τα παιδιά θα εχουνε απλά και θα εκμεταλεύονται πνευματικούς δούλους και όχι πραγματικούς διδασκάλους.....Τελικά απο τι προσπαθείς να ξεφύγεις?
Τελικά παιδια και από άλλους συναδελφους υπάρχουν φήμες πως θα κλείσουν τα σεμινάρια. Δεν θα ισχύουν του χρόνου επειδή λόγω εκλογών θέλει το κράτος να δείξει "κοινωνικό πρόσωπο". Είναι πολλοί γονείς μαθητών που φωνάζουν και επειδή εμείς οι εκπαιδευτικοί είμαστε λίγοι μάλλον θα χάσουμε το δικιο μας. Όσο για τις απουσίες μην σας στεναχωρεί. Μίλησα με τον δικηγόρο μου και μου είπε πως δεν μπορούν να μας στοιχειοθετήσουν κατηγορία εναντίον μας. Καλώ όποιον έχει ξεκινήσει αυτά τα σεμινάρια, να γίνουμε μια ομάδα ενάντια σ αυτους που δεν αναγνωρίζουν τον κόπο μας (δηλαδή μερικούς από τους προλαλήσαντες που κολάνε στα λόγια και όχι στην ουσία) και στο κράτος που πάει να μην αναγνωρίσει τις τόσες χαμενες ώρες και χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Athanasiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #381 στις: Μάρτιος 03, 2009, 10:35:07 μμ »
Έχετε δίκιο, είναι πολύ ακριβά τα σεμινάρια. Κάτι πρεπει να κανουμε γ αυτό. Πρέπει να φωνάξουμε κατά της αδικίας αυτής. Να διεκδιήσουμε από το κράτος να μας διορίσει άμεσα και να μας δώσει τα λεφτά πίσω αναδρόμικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:43 »

Αποσυνδεδεμένος Evian_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..Είμαστε λαός από τυχοδιώχτες που όλο περπατεί...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 04, 2009, 01:32:43 μμ »
Καλημέρα σε όλους !
Γνωρίζει κανείς ,αν σαν φιλόλογος που έχω παρακολουθήσει  σεμινάρια ειδικής αγωγής μπορώ να δουλέψω σε κάποιο τμήμα ένταξης στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση;;
Ας αφήσουμε τα λουλούδια ν' ανθίσουν στις εφόδους του μέλλοντος για να πάρουν εκδίκηση οι επιθυμίες και τα όνειρά μας.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 04, 2009, 01:35:05 μμ »
Καλημέρα σε όλους !
Γνωρίζει κανείς ,αν σαν φιλόλογος που έχω παρακολουθήσει  σεμινάρια ειδικής αγωγής μπορώ να δουλέψω σε κάποιο τμήμα ένταξης στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση;;
Στην πρωτοβάθμια;;;;Οχι... Στη δευτεροβάθμια ναι

Αποσυνδεδεμένος Evian_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..Είμαστε λαός από τυχοδιώχτες που όλο περπατεί...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:25:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους !
Γνωρίζει κανείς ,αν σαν φιλόλογος που έχω παρακολουθήσει  σεμινάρια ειδικής αγωγής μπορώ να δουλέψω σε κάποιο τμήμα ένταξης στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση;;
Στην πρωτοβάθμια;;;;Οχι... Στη δευτεροβάθμια ναι

Καλημέρα Βασιλική,
γνωρίζεις αν υπάρχουν τμήματα ένταξης στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;Μόνο τα ειδικά σχολεία ξέρω.
Ας αφήσουμε τα λουλούδια ν' ανθίσουν στις εφόδους του μέλλοντος για να πάρουν εκδίκηση οι επιθυμίες και τα όνειρά μας.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3679
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 05, 2009, 10:21:29 πμ »
Υπάρχουν τμήματα ένταξης σε γυμνάσια, υπάρχουν ειδικά γυμνάσια και λύκεια, υπάρχει η παράλληλη στήριξη (όπου ο εκπαιδευτικός κάθεται δίπλα στο παι΄δι και όταν χρειάζεται κάνει εξατομικευένη διδασκαλία) και υπάρχουν κσι τα ΕΕΕΕΚ (που είναι επαγγελματικά εκπαιδευτήρια).
ΑΛΛΑ ψάξτο, γιατί οι φιλόλογοι είστε παααρα πολλοί και στην ειδική αγωγή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 05, 2009, 07:05:03 μμ »
Γεια Χαρα 8)
Θα ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουνε καποια πραγματα για την ειδικη αγωγη η οσους ηδη εργαζονται σε αυτην,αν θεωρουν οτι τα τρεχοντα σεμιναρια αποτελουν οντως ενα μεσο πρωτης προσεγγισης της εν λογω επιστημης η απλα διοργανωνονται λογω της επαγγελματικης αποκαταστασης που προσφερουν.Σκεφτομουν να συνδυασω το πτυχιο μου(θεατρικων σπουδων)με την ειδικη αγωγη.Κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο στα δημοσια σχολεια.Γνωριζετε αν στα ιδιωτικα σχολεια για παιδια με ειδικες αναγκες εχουνε ενταξει τη θεατρικη αγωγη στα προγραμματα τους?Επειδη κανοντας αιτηση για ενα σεμιναριο,με αντιμετωπισαν λογω πτυχιου σαν ufo,θεωρειτε οτι αξιζουν τον κοπο και τα χρηματα η ειναι προτιμοτερο να στραφει κανεις απο την αρχη σε καποιο μεταπτυχιακο?
Ευχαριστω εκ των προτερων...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 05, 2009, 07:15:06 μμ »
Ενδιαφέρον έχουν σίγουρα! Την "απόλυτη" εξειδίκευση δεν την προσφέρουν, αλλά είναι σου δίνουν μια μεγάλη "γκάμα" πληροφοριών πάνω στην ειδική αγωγή ώστε αργότερα να εξειδικευτείς σε οτι σου φαίνεται ενδιαφέρον(με μεταπτυχιακό). Προσωπικά θεωρώ οτι αν έχεις καταλήξει σε ένα τομέα που να σε ενδιαφέρει καλύτερα να κάνεις μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 05, 2009, 07:16:59 μμ »
 Να συμπληρώσω οτι νομίζω πως ειδικότητες σαν τη δική σου υπάρχουν και σε ιδιωτικά σχολεία(νηπιαγωγεία-Δημοτικά) αλλά και σε κέντρα ειδική αγωγης..

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #389 στις: Μάρτιος 05, 2009, 07:29:39 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :)

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #390 στις: Μάρτιος 05, 2009, 08:06:51 μμ »
αν ειναι καποιος απο Ηράκλειο και μαθει κατι για σεμιναρια ας μας ενημερωσει. και κυριως αν αξιζουν τον κοπο και τα χρηματα...

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #391 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:34:05 πμ »
Συγχωνεύθηκαν δύο θέματα .

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161974
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 640
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.