*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344740 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #770 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:23:30 μμ »
περιμενεις να σου απαντησω τωρα σε αυτα που ειπες????δεν θα πεσω στο επιπεδο σου.
αν δεν θελετε συμβουλες απο ατομα που γνωριζουν κι αν ξερετε το καλο σας τοτε μην μπαινετε να ρωτατε.και εσυ προσωπικα κατσε να φτιαξεις το υφακι και το στυλακι σου και μετα αναζητησε τροπο να εισβαλλεις σε κανα σχολειο που πολυ αμφιβαλλω αν ατομα σας και εσενα καταφερνουν και πολλα και στη ζωη τους με το μυαλο που κουβαλαν.
αυτα....και για να κλεισω το θεματακι γιατι εγω ηθελα να βοηθησω αλλα πολλοι απο δω μεσα δεν πατε καλα και τελικα θα βρω και τον μπελα μου, σταματαω,δεν προκειται να ξαναβοηθησω κανεναν κι ας ξεστραβωθειτε μονοι σας γιατι εσεις εχετε αναγκη να ξεστραβωθειτε κι οχι εγω...
καλη συνεχεια σε οτι κι αν κανετε λοιπον αφου ξερετε το καλο σας και ειστε βεβαιοι για τις αποψεις σας.
χαλαρωσε λιγο!!
σου ειναι ευκολο να παραθεσεις το κομματι των δηλωσεων που λεει για την ειδικη αγωγη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:07 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #771 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:28:10 μμ »
ναι, με ηρεμία να δούμε στη συνέντευξη τύπου τι ειπώθηκε για την ειδική. γενικά και αόριστα, αιωρείτε ότι μελλοντικά θα προσλαμβάνονται εκπαιδευτικοί από ασεπ ειδικής. όμως κάτι τέτοιο ή παρόμοιο δεν έχει ειπωθεί

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #772 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:30:30 μμ »
η Vania εχει δικιο οοτι χωριις επιτυχια στον Ασεπ τα σεμιναρια θα ειναι η τιποτα η ενα απλο χαρτι που μπορεειι να μετρησει λιγο η καθολου αλλα χωρις επιτυχια στοον Ασεπ δεν θα εξασφαλιζει πλεον τιποτα κανενα διορισμο καμια προσληψη αναπληρωτη η ωρομισθθιου αλλα το δικο μου ερωτημα ηταν αλλο σχετικα με την ειδικη αγωγη. Εως τωρα οοσοι ειιχαν μεταπτυχιακο διδακτοορικο η σεμιναριο εμπαιναν στον ππινακα ΣΜΕΑ και προσλαμβανονταιν ως αναπληρωτες η ωροομισθιοι και αργοοτερα με τα μορια προυπηρεσιιας απο ΣΜΕΑ συμπληρωνανν μορια πορυπηρεσιιας με τα αλλα  μορια απο γενικη αγωγη και διοριζονταν ππιο γρηηγορα κλαι χωριις ασεπ. Το ερωτημα ειναι αλλο.Με τις ππροσφατες ανακοινωσεις και τις επικειμενες αλλαγες θα ειναι ματαιο εννα τετοοιο σεμιναριο εππειδη δεν θα μετραει η προυπηρεσιια καθολου η θα ειναι χρησιμο ακομα περιισσοοτεροο επειδη θα μετραει η επιτυχια στον Ασεπ επομενως οποιος εχει και επιτυια στοον Ασεπ και σεμιναριο θα ναι βασιλιας? συν αυτο να σας ενημερωσω για κατιι που διοαβασα σημερα στο alfaviita το οποιο αλλαζει τα δεδομενα αλλα δεν ξερω την ππηγη του δειιτε εδω


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank14_11_0114.php

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #773 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:47:22 μμ »
ρε παιδια δεν καταλαβαινω, γιατι τα βαλατε με την Vania?επειδη ειπε αυτο που εχει ακουσει ή τελος πάντων τη γνώμη της;εδω ειναι forum ...hello...!!αυτο κανουν όλοι!!
το ασχημο ειναι απευθυνεις χαρακτηρισμούς σε κάποιον επειδη είπε κατι που δεν εχεις ακούσει εσυ.
τελος πάντων, εγω άλλο θέλω να πω, σχετικά με το ζήτημα του ασεπ στην ειδική αγωγή (οτι θα γίνει το 2010/2011 δεν τπ διαπραγματευομαστε ετσι;)πρόκειται για έναν διαφορετικό ασεπ απο αυτό της γενικής αγωγής, στον οποίο θα μπορούν να μετέχουν όσοι έχουν μεταπτυχικο/διδακτορικο/σεμιναριο στην ειδικη αγωγη;ή όλοι θα δίνουμε τον ίδιο ασεπ και έπειτα ανάλογα με τα προσόντα του καθενός και αφου έχει περάσει (φυσικά) θα πηγαίνει σε αντίστοιχο γενικο / ειδικό τομέα;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2009, 06:49:06 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:07 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #774 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 07:17:21 μμ »
κατ αρχην ευχαριστω θερμα τους συναδελφους που με υποστηριξαν στον παραπανω διαξιφισμο και χαιρομαι που υπαρχουν και λογικοι ανθρωποι σε αυτον τον κοσμο!
groog για τον ασεπ ειδικης δεν εχουμε πολλες πληροφοριες για την διεξαγωγη του.προσωπικα πιστευω πως θα γινεται οπως ειπες, δλδ οσοι εχουν καποια ειδικευση στην ειδικη θα δινουν διαγωνισμο.αιωρειται και η φημη καταργησης των σεμιναριων ειδικης αλλα αν γινει αυτο το τελευταιο θα συνεπαγεται την μη καλυψη κενων θεσεων σε ββαθμια κυριως οπου προς το παρον οι μεταπτυχιακοι δεν επαρκουν.παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ο επικειμενος διαγωνισμος στην ειδικη αν γινει οπως λεγεται τελικα θα διεξαχθει μετα το 2010/11.βεβαια για του χρονου θα μετρανετα τα μορια του ασεπ γενικης για τους εχοντες ειδικευση στην ειδικη.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #775 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 07:25:04 μμ »
μα ζουμε στην ιδια χωρα ή οχι????αν εσεις δεν ξερετε τι σας γινετε δικο σας προβλημα...δεν λεω κατι που δεν ακουσα ή δεν ειπωθηκε απλα εσεις ειστε ανενημερωτοι...καντε λοιπον οτι θελετε ... μετα απο 1 χρονο ομως μην κατηγορειτε τα πανεπιστημια και τους φορεις σεμιναριων οτι δηθεν εκλεψαν τα λεφτα σας γιατι εδω περα καποιοι οπως και εγω σας λεμε οτι ειναι ματαιο αν δεν εχετε επιτυχια στον ασεπ ή ορεξη για να διαβασετε σε ασεπ...το παραθυρο της ειδικης κλεινει για οσους δεν εχουν επιιτυχια σε ασεπ..αν θελετε να θωπευετε τα αυτια σας καντε το..εμενα δεν με ενδιαφερει...εγω να ενημερωσω θελω αλλα μαλλον εδω εσεις θελετε να ακουτε οτι ενα σεμιναριο θα σας διορισει...καντε ονειρα λοιποιν αναμεταξυ σας αφου δεν καταλαβαινετε. . .

+++++++++

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #776 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 07:41:45 μμ »
ρε παιδια δεν καταλαβαινω, γιατι τα βαλατε με την Vania?επειδη ειπε αυτο που εχει ακουσει ή τελος πάντων τη γνώμη της;εδω ειναι forum ...hello...!!αυτο κανουν όλοι!!
το ασχημο ειναι απευθυνεις χαρακτηρισμούς σε κάποιον επειδη είπε κατι που δεν εχεις ακούσει εσυ.
τελος πάντων, εγω άλλο θέλω να πω, σχετικά με το ζήτημα του ασεπ στην ειδική αγωγή (οτι θα γίνει το 2010/2011 δεν τπ διαπραγματευομαστε ετσι;)πρόκειται για έναν διαφορετικό ασεπ απο αυτό της γενικής αγωγής, στον οποίο θα μπορούν να μετέχουν όσοι έχουν μεταπτυχικο/διδακτορικο/σεμιναριο στην ειδικη αγωγη;ή όλοι θα δίνουμε τον ίδιο ασεπ και έπειτα ανάλογα με τα προσόντα του καθενός και αφου έχει περάσει (φυσικά) θα πηγαίνει σε αντίστοιχο γενικο / ειδικό τομέα;

μπορει να μας πει που το εχει ακουσει αυτο συγκεκριμενα;
να το διαβασουμε και εμεις

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #777 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:09:14 μμ »
Θα απαντήσω εγω γιατί φαντάζομαι οτι η Vania δεν θα ξανασχοληθεί με το θέμα :( και να πω οτι λυπάμαι για τη στάση ορισμένων....
 
Oτι θα γίνει ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής μου το χαν πει απο το ΥΠΕΠΘ όταν έγινε ο προηγούμενος διαγωνισμός. Συγκεκριμένα είπαν οτι δεν πρόλαβαν να οργανωθούν απο το ΑΣΕΠ τότε και αναμένεται στον επόμενο. Όσο για την κατάργηση των επ.δικαιωμάτων των επιμορφωμένων απο σεμινάρια ειδικής επειδή κινούμαι σε κύκλους εκπαιδευτικών Α/βαθμιας ξέρω οτι κάποιοι της ειδικής αγωγής (απο διδασκαλέια-μεταπτυχιακά-παιδαγωγ. Βόλου) κινήθηκαν νομικά για να καταργηθούν.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #778 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:19:00 μμ »
Θα απαντήσω εγω γιατί φαντάζομαι οτι η Vania δεν θα ξανασχοληθεί με το θέμα :( και να πω οτι λυπάμαι για τη στάση ορισμένων....
 
Oτι θα γίνει ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής μου το χαν πει απο το ΥΠΕΠΘ όταν έγινε ο προηγούμενος διαγωνισμός. Συγκεκριμένα είπαν οτι δεν πρόλαβαν να οργανωθούν απο το ΑΣΕΠ τότε και αναμένεται στον επόμενο. Όσο για την κατάργηση των επ.δικαιωμάτων των επιμορφωμένων απο σεμινάρια ειδικής επειδή κινούμαι σε κύκλους εκπαιδευτικών Α/βαθμιας ξέρω οτι κάποιοι της ειδικής αγωγής (απο διδασκαλέια-μεταπτυχιακά-παιδαγωγ. Βόλου) κινήθηκαν νομικά για να καταργηθούν.

πιστευω οτι ο εκνευρισμος και ο τροπος της προκλαλεσε αυτες τις αντιδρασεις.
τελοσπαντων, δεν αμφισβητω αυτα που λεει η vania απλα ρωταω που το διαβασε αυτο στην συνεντευξη και ηταν τοσο απολυτη για την ειδικη αγωγη.
για τον ασεπ ειδικής εχουν πει απο πολυ καιρο πριν οτι θθθααααα γινει αλλα ακομα, οπως βλεπουμε, τιποτα σαφες δεν εχει ειπωθει.
και για τα σεμιναρια, απο περισι ελεγαν οτι θα καταργηθουν και, οχι μονο δεν καταργηθηκαν, πηραν αξια κιολας! (τουλαχιστον στους φετινους πινακες ειδικης αυτο φανηκε)

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #779 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:37:46 μμ »
Δυστυχώς φοβάμαι ότι η μπάλα θα πάρει και την ειδική αγωγή με τις νέες αλλαγές και εννοώ ότι θα μας βάζουν να δίνουμε στον ασεπ της γενικής και αν περάσουμε μπορεί να τοποθετούμαστε σε μονάδες ειδικής αγωγής. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.Όποιος έχει τα τυπικά προσόντα για την ειδική θα πρέπει να συμμετέχει σε ασεπ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και να υπάρχουν χωριστές προκυρηχθείσες θέσεις για την ειδική. Πλήρης διαχωρισμός.Και πιστεύω ότι πρέπει να το διεκδικήσουμε από μεθαύριο που ξεκινά η διαβούλευση. Πιθανότητα να μείνουν τα πράγματα στην ειδική ως έχουν δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου, είναι σαφές από τις δηλώσεις της υπουργού. Οπότε δεν πρέπει να διεκδικήσουμε το καλύτερο για την ειδική αγωγή και για μας?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #780 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:00:27 μμ »
Δική μου άποψη, το διευκρινίζω γιατί δεν θέλω όλοι να πέσουν να με φάνε, είναι ότι ΑΣΕΠ ειδικής φυσικά και θα γίνει τόσο για τν Α/βάθμια όσο και για τη Β/βάθμια. Θα δίνει ο καθένας το γνωστικό του ανάλογα με την ειδικότητα του, και ο διαχωρισμός θα γίνεται στα παιδαγωγικά, όπου θα είναι πάνω τσην ΕΑ.
Τώρα, για να είναι ακόμα πιο δίκαιο (και πιο λογικό θα προσθέσω εγώ) θα πρέπει αυτός που ΄δίνει ΑΣΕΠ ειδικής, να αναλαμβάνει την υποχρέωση για κάποιο χρονικό διάστημα (2; 3; 5; χρόνια) να μένει στην ΕΑ και μετάνα έχει δικάιωμα για μετάθεση/μετάταξη στην γενική αγωγή. Έτσι θα γίνει και ξεκαθάρισμα ανάμεσα σε αυτούς που θέλουν την ΕΑ ως σκαλοπάτι για τη γενική και σε αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για το χώρο.

Θεωρώ ότι αυτό το σύστημα είναι το πιο δίκαιο για όλους.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #781 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:09:10 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά δυσυχώς φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να γίνει σύντομα..

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #782 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 10:57:34 μμ »
Για να μη λέμε αοριστίες και ασάφειες  Ασέπ στην ειδική αγωγή θα....γίνει.Κάτι επίσημο και κάτι που να έχει ανακοινωθεί υπάρχει???όχι!!Επίσης δεν υπάρχει πουθενα καμία αναφορά ουτε ειπώθηκε από τη Διαμαντοπούλου τίποτα για την Ειδική Αγωγή και για το αν οι αλλαγές αυτές θα ισχύσουν και στο χώρο της ειδικής.Αν κάποιος ξέρει κατι ας παραθέσει κάτι χειροπιαστό ,κάποιο απόσπασμα από εφημερίδα ,συνέντευξη.Το να διαδίδουν αοριστίες και γενικόλογα πράγματα ορισμένοι και μάλιστα με υπερβολικό θράσος με τα όσα έχουμε ακούσει αυτές τις μέρες δεν ειναι ότι καλύτερο.Όσον αφορά το μέλος vania να κοιτάξει αυτό να φτιάξει τη συμπεριφορά και τα λεγόμενά του γιατι σε οποιο θέμα έχει ανακατευτεί έχει φάει γερό κράξιμο απ'όλους με αυτά που λέει.

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #783 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:29:01 μμ »
αγαπητοι συναδελφοι ολα τα καναλια ανακοινωνουν τις  μεταρρυθμισεις που θα γινουν στα ειδικα σχολεια,πδσ,εκκλησιαστικα κ αλλου και εσεις λετε οτι δενιπει τιποτε????ψαξτε το λιγο.εγω γ το καλο σας το λεω.εσεις θα χασετε τα λεφτουδακια σας...καλα,για της ειδικης αγωγης  τον διαγωνισμο ασεπ και για τον ασεπ ως βασικο κριτηριο και το κλεισιμο παραθυρων δεν ακουσατε τιποτε????
οσον αφορα τον εμμεσο τροπο σας συγγνωμη αλλα αυτο που λες ειναι κατι λιγοτερο απο κατακριτεο...δλδ θα εκμεταλλευτουμε τα παιδακια με τα τοσα προβληματα αντι να κατσουμε τον κ@#$λο μας κατω να διαβασουμε για ασεπ???δλδ γιατι σε αυτην την χωρα οτι προσπαθουν καπου να μπουν με εμμεσο τροπο???αμενος τροπος δεν υπαρχει????

Έχεις μπει ποτέ σε ειδικό σχολείο;;; έχεις κάνει μάθημα σε παιδιά με νοητική καθυστέρηση;;; ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ...γιατί τότε θα ήξερες πως ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας δεν μου χρειάζονται όταν το παιδί που έχω στην τάξη λέει 3 λέξεις!!!!!!!!!Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ που έχω 18 μήνες προυπηρεσία σε ΣΜΕΑ πρέπει να περάσω τον Ασεπ....να τον κάνω τι;;;;;;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.