*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 86745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 10:47:23 μμ »
Μπορεί να λήξει η χρηματοδότηση από ρην Ε.Ε. αλλά το ολοήμερο δε θα σταμήσει να λειτουργεί.
Δε θα σταματήσει; Αν δεν έχουν λεφτά τώρα, μετά τη λήξη χρηματοδότησης, τί θα γίνει;
Μπορείς σε παρακαλώ να το επιβεβαιώσεις αυτό;
Πάντως στο:
http://www.info3kps.gr/showproclamation.asp?tab=4&id=2083&keywords=ΟΛΟΗΜΕΡΑ&exactKeyword=
λέει ότι:
"Η προθεσμία (31/12/2008) αφορά την υλοποίηση του συνολικού έργου."
Πιστεύω ότι όταν υλοποιείται ένα έργο, μετά σταματάει και άποψη μου είναι ότι τα εργαστήρια που δημιουργήθηκαν/θούν στο έργο αυτό, θα χρησιμεύσουν για το μάθημα που θα μπει στα δημοτικά  :) (Πολύ αισιόδοξος είμαι τώρα τελευταία  ;D)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:50 »

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:00:56 πμ »
η χρηματοδότηση του ολοήμερου ήταν από το 3 ΚΠΣ το οποίο και έχει λήξει. για το λόγο αυτό οι αποδοχές τω ωρομισθίων έχουν μειωθεί. μιλούσα πέρυσι με έναν συνδικαλιστή δάσκαλο (πραγματικό συνδικαλιστή και όχι κομματόσκυλο) ο οποίος μου είπε ότι μέσα στα αιτήματα των περσινών απεργιών ήταν να καλύψει το κράτος το ποσοστό της ΕΕ που έπαψε να δίνεται λόγω του πέρατος του 3 ΚΠΣ. νομίζω πως με το 3 ΚΠΣ οι ωρομίσθιοι έπαιρναν μικτά γύρω στα 12 ευρώ ενώ τώρα παίρνουμε 9.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 08:21:59 πμ »
Πιστεύω ότι όταν υλοποιείται ένα έργο, μετά σταματάει και άποψη μου είναι ότι τα εργαστήρια που δημιουργήθηκαν/θούν στο έργο αυτό, θα χρησιμεύσουν για το μάθημα που θα μπει στα δημοτικά  :) (Πολύ αισιόδοξος είμαι τώρα τελευταία  ;D)

Παράθεση

Η αλήθεια είναι ότι η αισιοδοξία είναι μεγάλη υπόθεση!!!! Όταν λέω ότι δεν θα σταματήσουν τα ολοήμερα εννοώ ότι δεν μπορεί ξαφνικά να πουν στους γονείς "δυστυχώς τώρα κόψτε το κεφάλι σας να βρείτε πού θα αφήνετε τα παιδιά σας μετά τη μία το μεσημέρι". Μπορεί και γίνει υποχρεωτικό το ολοήμερο σχολείο (όλα έχουν ακουστεί, τίποτα βέβαια δεν είναι επιβεβαιωμένο 100%, μάλλον και το ίδιο το Υπουργείο δεν ξέρει). Το θέμα είναι, όπως ξαναείπα, αν έχει κανείς σωστή ενημέρωση για το άν θα μπει με κάποιο τρόπο η πληροφορική στα δημοτικά. 

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 11:04:01 πμ »
Μπορεί να λήξει η χρηματοδότηση από ρην Ε.Ε. αλλά το ολοήμερο δε θα σταμήσει να λειτουργεί.
Δε θα σταματήσει; Αν δεν έχουν λεφτά τώρα, μετά τη λήξη χρηματοδότησης, τί θα γίνει;
Μπορείς σε παρακαλώ να το επιβεβαιώσεις αυτό;
Πάντως στο:
http://www.info3kps.gr/showproclamation.asp?tab=4&id=2083&keywords=ΟΛΟΗΜΕΡΑ&exactKeyword=
λέει ότι:
"Η προθεσμία (31/12/2008) αφορά την υλοποίηση του συνολικού έργου."
Πιστεύω ότι όταν υλοποιείται ένα έργο, μετά σταματάει και άποψη μου είναι ότι τα εργαστήρια που δημιουργήθηκαν/θούν στο έργο αυτό, θα χρησιμεύσουν για το μάθημα που θα μπει στα δημοτικά  :) (Πολύ αισιόδοξος είμαι τώρα τελευταία  ;D)

Δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, εκφράζω προσωπική μου άποψη, δε θέλω να παρεξηγηθώ. Απλά το έχω συζητήσει με συγγενικό μου πρόσωπο που είναι διευθυντής σε Δημοτικό και μου έχει πει ότι λίγο δύσκολο να λήξει. Εξάλλου τόσες προσλήψεις δασκάλων που γίνονται δείχνει ότι λογικά δε θα σταματήσουν. Δηλαδή τι θα γίνουν όλοι αυτοί οι εκπαιδευτικοί; Άντε και να διατεθούν στα πρωινά, τι θα γίνει μετά;Θα σταματήσουν οι προσλήψεις των δασκάλων για κάποια χρόνια; Πάντως αν κάποιος γνωρίζει κάτι έγκυρα ας το καταθέσει - αν και νομίζω ότι δεν ταιριάζει και τόσο στο θέμα του topic.   ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:50 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 12:35:54 μμ »
δεν μπορεί ξαφνικά να πουν στους γονείς "δυστυχώς τώρα κόψτε το κεφάλι σας να βρείτε πού θα αφήνετε τα παιδιά σας μετά τη μία το μεσημέρι".
Ωχ τώρα έθιξες ένα θέμα που από καιρό ήθελα να θέσω. Το θέμα δεν είναι να αφήνουν οι γονείς τα παιδιά στο ολοήμερο για να γινόμαστε εμείς οι εκπαιδευτικοί, νταντάδες. Το ολοήμερο δημιουργήθηκε για να αποκτήσουν παραπάνω γνώσεις τα παιδιά ή να συμπληρώνουν τις ήδη υπάρχουσες. Σε ένα σχολείο που είμαι, έρχεται μια μάνα και παίρνει το παιδί της στη μέση του μαθήματος επειδή εκείνη την ώρα σχόλασε από τη δουλειά της. Έρχεται η γιαγιά του άλλου παιδιού γιατί αργότερα θα κοιμηθεί κλπ κλπ. Το σχολείο γενικά πρέπει να κλειδώνει μέχρι τις 16.15
Διακόπτουν το μάθημά μου και ταυτόχρονα το παιδί χάνει βασικά πράγματα που έχουν ειπωθεί στο μάθημα με αποτέλεσμα να έχει ελλείψεις.
Μίλησα με τον υπεύθυνο του ολοήμερου και μου λέει: "Αν κλειδώσουμε το σχολείο, οι περισσότεροι γονείς θα τα σταματήσουν από το ολοήμερο γιατί δε θα τους βολεύει" :(

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 04, 2007, 08:24:32 μμ »
δεν μπορεί ξαφνικά να πουν στους γονείς "δυστυχώς τώρα κόψτε το κεφάλι σας να βρείτε πού θα αφήνετε τα παιδιά σας μετά τη μία το μεσημέρι".
Ωχ τώρα έθιξες ένα θέμα που από καιρό ήθελα να θέσω. Το θέμα δεν είναι να αφήνουν οι γονείς τα παιδιά στο ολοήμερο για να γινόμαστε εμείς οι εκπαιδευτικοί, νταντάδες. Το ολοήμερο δημιουργήθηκε για να αποκτήσουν παραπάνω γνώσεις τα παιδιά ή να συμπληρώνουν τις ήδη υπάρχουσες. Σε ένα σχολείο που είμαι, έρχεται μια μάνα και παίρνει το παιδί της στη μέση του μαθήματος επειδή εκείνη την ώρα σχόλασε από τη δουλειά της. Έρχεται η γιαγιά του άλλου παιδιού γιατί αργότερα θα κοιμηθεί κλπ κλπ. Το σχολείο γενικά πρέπει να κλειδώνει μέχρι τις 16.15
Διακόπτουν το μάθημά μου και ταυτόχρονα το παιδί χάνει βασικά πράγματα που έχουν ειπωθεί στο μάθημα με αποτέλεσμα να έχει ελλείψεις.
Μίλησα με τον υπεύθυνο του ολοήμερου και μου λέει: "Αν κλειδώσουμε το σχολείο, οι περισσότεροι γονείς θα τα σταματήσουν από το ολοήμερο γιατί δε θα τους βολεύει" :(

Έχεις δίκιο...
Τα ολοήμερα στην Ελλάδα είναι αντιγραφή απο το Σουηδικό μοντέλο(άλλωστε είναι γνωστό το φλέρτ του ΥΠΕΠΘ με τη Σκανδιναβία - βλέπε Φινλανδία) στο τρόπο λειτουργίας τους. Δηλ. σκοπός είναι η μόρφωση των παιδιών σε ειδικά θέματα (π.χ. μουσική, καλλιτεχνικά, φυσ. αγωγή, ξένες γλώσσες, πληροφορική). ΔΕΝ δημιουργήθηκαν για να φυλάνε οι δάσκαλοι - καθηγητές τα παιδιά επειδή οι γονείς δουλεύουν.   Αυτό δυστυχώς πέρασε εδώ.... (και γι΄αυτό το λόγο ονομάστηκαν ΠΑΙΔΟΦΥΛΑΚΤΗΡΙΑ)

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 08:01:02 πμ »
Έχετε δίκιο!!! Μάλλον εγώ το έθεσα λανθασμένα. Εννοείται ότι το ολοήμερο έγινε για να αποκτούν γνώσεις τα παιδιά και σε άλλα αντικείμενα. Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν να ήταν υποχρεωτικό για όλα τα παιδιά για να έχουν όλα αυτή τη δυνατότητα. Απλά, είναι και μία διευκόλυνση για τους γονείς. Αυτό εννοούσα. Όσο για το ότι τα παίρνουν ό,τι ώρα θέλουν οι γονείς, αυτό είναι μεγάλο λάθος. Στο σχολείο πάντως που είμαι εγώ, η πόρτα κλειδώνει και δεν φεύγει κανένα παιδί πριν τις 16:15.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:45:01 πμ »
Αν κλειδώσει το σχολείο στις 16.15-->μείωση αριθμού μαθητών στο ολοήμερο σε λιγότερους από 8 ανά τμήμα
-->διακοπή λειτουργίας ολοημερου-->χάνω τη δουλειά μου; ???

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 01:14:27 μμ »
Το ότι στο σχολείο που είμαι δεν φεύγει κανένα παιδί πριν τις 16:15 μπορεί και να συμβαίνει επειδή κανένας γονιός δεν έχει ζητήσει να πάρει το παιδί του πιο νωρίς. Δεν μπορώ να το ξέρω. Το θέμα είναι, επαναλαμβάνω, γνωρίζει κανείς κάπως πιο υπεύθυνα αν υπάρχει έστω και σαν μικρή πιθανότητα, πέρα από το τι κάνουν στην Ευρώπη, να μπει η πληροφορική στα δημοτικά;

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 01:40:21 μμ »
Το θέμα είναι, επαναλαμβάνω, γνωρίζει κανείς κάπως πιο υπεύθυνα αν υπάρχει έστω και σαν μικρή πιθανότητα, πέρα από το τι κάνουν στην Ευρώπη, να μπει η πληροφορική στα δημοτικά;
Αν ξέραμε κάτι επίσημο, θα το βγάζαμε σε αυτό το θέμα με τεράστια γραμματοσειρά  :)
Ελπίζω να έρθει αυτή η στιγμή σύντομα...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 01:49:09 μμ »
Κάτι άσχετο. Μόλις είδα μια σελίδα ενός υπευθυνου πληροφορικής σε δημοτικό.
Χωρίς να έχω κάτι με τον κύριο, γενικά, η ερώτησή μου είναι η εξής:
είναι γυμναστής (λέει στον πίνακα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ);
http://www.musesnet.gr/simb1/seminar%20noe%2004/PLIROFORIKI2.htm
Θα ήθελα όμως να συγχαρώ τον κύριο στο http://dim-rachoul.lar.sch.gr/mpousios/poios.htm
για όλη του την προσπάθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2007, 02:02:37 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 02:26:49 μμ »
Ναι!!! Μπορώ να πω ότι ο πρώτος κύριος είναι καθηγητής Φυσικής Αγωγής και μόνιμος μάλιστα!!! Το τι γίνεται πίσω από την πλάτη των πληροφορικών είναι άλλο πράγμα!!! Αλλά και στον δεύτερο κύριο ναι μεν αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθειά του αλλά ας περιοριστεί στο αντικείμενό του.

Αποσυνδεδεμένος wolverine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 04:29:50 μμ »

   Τι λέτε ρε παιδιά σοβαρά; δηλαδή έχετε το μονοπώλιο στη γνώση της πληροφορικής και όποιος θέλει να ασχοληθεί πρέπει να πάρει την άδειά σας?
Προφανώς για να κάτσει ο γυμναστής και ο δάσκαλος να κάνουν τέτοια προσπάθεια, σημαίνει ότι ο πληροφορικός σε εκείνο το σχολείο το μόνο που έκανε ήταν να μαθαίνει
στα παιδιά πασιέντζα και ναρκαλιευτή. Ας κοιτάξετε πρώτα να κάνετε μάθημα που οι μισοί καθηγητές πληροφορικής μόλις διοριστούν άφηνουν τα παιδιά χύμα στο internet και μετά να κατηγορείτε τους άλλους.
    Και τι έκαναν δηλαδή οι άνθρωποι? Διέθεσαν κάποιο από τον προσωπικό τους χρόνο (χωρίς κανένα όφελος!!!, σε αντίθεση με σας που τρέχετε στα δημοτικά για να διοριστείτε) και τα ακόυνε από πάνω.
   Και ρωτάω: Για να στήσω έναν δικτυακό τόπο, από πότε χρειάζομαι την άδεια ενός πληροφορικού; Πρέπει να έχεις γνώσεις πληροφορικής για να κάνεις κάτι τέτοιο?

Ναι!!! Μπορώ να πω ότι ο πρώτος κύριος είναι καθηγητής Φυσικής Αγωγής και μόνιμος μάλιστα!!! Το τι γίνεται πίσω από την πλάτη των πληροφορικών είναι άλλο πράγμα!!! Αλλά και στον δεύτερο κύριο ναι μεν αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθειά του αλλά ας περιοριστεί στο αντικείμενό του.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:29:54 πμ »
Και ρωτάω: Για να στήσω έναν δικτυακό τόπο, από πότε χρειάζομαι την άδεια ενός πληροφορικού; Πρέπει να έχεις γνώσεις πληροφορικής για να κάνεις κάτι τέτοιο?
Μάλλον για το "υπεύθυνος πληροφορικής" θα αναφέρεται ο stakons

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.