*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 86737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 18, 2008, 03:23:14 μμ »

 Μια στιγμή για να καταλάβω, δηλαδή όσο πιο πολλές και καλές δημοσιεύσεις έχεις και όσο πιο πολλά μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχεις τόσο χειρότερος είσαι? Γιατί εσείς αυτό πάτε να περάσετε. Δηλαδή πως να το κάνουμε τώρα τα πτυχία και οι δημοσιεύσεις είναι ένα αντικειμενικό κριτήριο. Το ερώτημα είναι γιατί να τα ισοπεδώνετε όλα και γιατί θεωρείτε ότι αυτοί που έχουν καλές σπουδές και δημοσιεύσεις είναι κακοί δάσκαλοι. Πως το βγάζετε αυτό το συμπέρασμα? Έχετε κανένα σοβαρό επιχείρημα? Γιατί αν δεν έχετε τότε είναι φανερό ότι βγάζετε προς τα έξω τα κόμπλεξ που έχετε απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους.
   Απλά αυτή είναι η κλασική ελληνική νοοτροπία στα σχολεία. όλοι είναι οι καθηγηταράδες, τα ξέρουν όλα και αν βρεθεί κανένας με καλύτερες σπουδές και γνώσεις τότε είναι κακός δάσκαλος και δεν μπορεί να μεταφέρει τις γνώσεις στα παιδιά. Για τέτοια κόμπλεξ μιλάμε δηλαδή.

Πόσες δημοσιεύσεις έχεις σε διεθνή περιοδικά για να κρίνεις αυτούς τους ανθρώπους?
Δηλαδή όποιος έχει πιο πολλές δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά είναι και καλύτερος;

Τώρα ποιος βγάζει ΤΑ κόμπλεξ εδώ νομίζω είναι φανερό και δεν θέλει σχολιασμό.
Πάντως καλό αυτό, δηλαδή όλοι αυτοί που ασχολούνται με την έρευνα έχουν καβαλήσει το καλάμι και έχουν ΤΑ κόμπλεξ?
Παράθεση
Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν καβαλήσει το καλάμι και στο τέλος καταλήγουν να έχουν ΤΑ κόμπλεξ

Το θέμα μας δεν είναι αυτό, και στο κάτω κάτω γιατί να μη διδάξουν; Αυτό που εμένα με ενοχλεί είναι ο κομπλεξισμός και η ισοπεδωτική τάση που έχουν κάποιοι απέναντι σε άτομα με καλές σπουδές, που επειδή φυσικά δε μπορούν να συγκριθούν μαζί τους προσπαθούν να διατηρήσουν την ψευδαίσθηση ότι είναι τουλάχιστον καλύτεροι δάσκαλοι.

Παράθεση
Και για να καταλήξουμε στο θέμα μας...δεν νομίζω ότι κάποιος με πτυχία , μεταπτυχιακά και...και..και να έχει και όνειρο ζωής να διδάξει πληροφορική στα δημοτικά 8)
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 18, 2008, 07:32:25 μμ »
jaffar  :(  παρερμηνεύεις αυτά που γράφουμε ή πιάνεσαι από λέξεις και τελικά καταλήγεις εκεί που θέλεις να καταλήξεις!

Δεν είπα ούτε ότι όσοι έχουν πολλά πτυχία είναι και τελικά κομπλεξικοί αλλά ούτε και όσοι έχουν ένα είναι μάγκες! Η γνώση είναι γνώση και μπράβο σε όποιον παλευεί γι αυτήν...κερδισμένος θα βγει χαμένος όχι. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά όπως είπαμε και πριν το θέμα εδώ δεν είναι αυτό και ξαναλέω αν κάποιος με 5 πτυχία και μεταπτυχιακά έχει όνειρο να διδάξει πληροφορική στα δημοτικά κι όχι σε κάποιο πανεπιστήμιο ε τότε μπράβο του! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2008, 07:47:57 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 18, 2008, 07:34:40 μμ »
Δυστυχώς ή ευτυχώς (ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε) ο αριθμός των δημοσιεύσεων σε περιοδικά/συνέδρια (κανονικοποιημένος με impact factor και acceptance rates των συνεδρίων - συγγνώμη για το αγγλικό αλλά δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς) σε συνδυασμό με τις ετεροαναφορές δίνει έναν αρκετά αντικειμενικό δείκτη για το ποιός είναι πιό "επιστήμονας" από τον άλλον.
Και ναι δυστυχώς μερικές φορές το ρητό "εάν το ξέρεις κάτι πολύ καλά, μπορείς και να το διδάξεις" δεν ισχύει πάντα (Feynman???). Ίσως για το λόγο αυτό σε πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού να έχουν "καθηγητές" μόνο για διδασκαλία (σε προπτυχιακό επίπεδο) και άλλους για έρευνα.
Ωστόσο τις περισσότερες φορές ένας αντικειμενικά και ευρέως αναγνωρισμένος επιστήμων είναι και καλός δάσκαλος. Τουλάχιστον όσες φορές παρακολούθησα ομιλίες γνωστών επιστημόνων (πχ Παπαδημητρίου αν μιλήσουμε για Πληροφορική ή για το μακαρίτη το Δερτούζο -κορυφή- αλλά και φυσικούς, βιολόγους κλπ) πάντα έμενα εντυπωσιασμένος με το πόσο "εύκολα" και μεθοδικά μου δίναν να καταλάνω έννοιες και πράγματα που δύσκολα και μόνος διαβάζοντας θα κατανοούσα...

Και όσον αφορά την εκπαίδευση μακάρι όλο και περισσότεροι να είχαν μεταπτυχιακά και γιατί όχι διδακτορικά. Όπως και να το κάνουμε είναι μια μορφή αναβάθμισης.

Υ.Γ. ΝΑΙ όντας υποψήφιος διδάκτορας ΗΜΟΥΝ σε ολοήμερο και τώρα διορισμένος...Μήπως να έχω και ενοχές γι' αυτό;;; Μην τρελαθούμε! Και δεν ήμουν ο μόνος!
Υ.Γ. Και στο κάτω κάτω όποιος ξέρει την κατάσταση στην ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση ξέρει πόσο δύσκολο είναι να βρει κάποιος μια θέση με πάνω από 800 ευρώ (διδάκτορας πάντα).... Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της ως γνωστόν...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 18, 2008, 07:49:23 μμ »
zafiris τώρα άμα σου έλεγαν να διδάξεις σε ολοήμερο θα πήγαινες  ???
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:06:50 πμ »
Έχετε κανένα σοβαρό επιχείρημα? Γιατί αν δεν έχετε τότε είναι φανερό ότι βγάζετε προς τα έξω τα κόμπλεξ που έχετε απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους.

Δεν τα γράφουμε απλά για να τα γράψουμε ή για να έρθω σε αντιπαράθεση με εσένα ή κάποιον άλλον
Εννοείται ότι έχουμε επιχειρήματα αλλά τι να κάτσω να πω δημοσίως τώρα; . Εχει καεί η γούνα μου σου λέω!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος chris_IT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:20:24 πμ »
Τρομερό όλο αυτό που δημιούργησα sorry για τις ΜΗ τελείες απλώς εδώ και 5 χρόνια γράφω σπάνια ελληνικά. Ας το πάμε bulleting:

•   Δεν είπα ότι δεν είναι σημαντικό να ξέρεις αλγόριθμους είπα ότι αν οι έλληνες επιστήμονες των υπολογιστών δεν ήξεραν μόνο αυτό δεν μιλάω για όλους θα ήταν όλα   καλά.
•   Ποίος δάσκαλος κάνει δημοσιεύσεις στην Ελλάδα ζεις και τα γράφεις αυτά ή είσαι κάπου εξωτερικό και μας τα λες. (Εγώ κάτι νέους βλέπω να διορίζονται 21 χρονών και τους λέω πάμε για μεταπτυχιακό και η απάντηση είναι τρελός είσαι ρε για 40 ευρώ παραπάνω «μην μας τρελάνεις τελείως).
•   Δεν είπα ότι δεν μπορούν οι δάσκαλοι να κάνουν πληροφορική είπα ότι το επίπεδο ανεβαίνει και καλό είναι να το αφήσουν σε εμάς αυτό και ακόμα καλό είναι να βγαίνουν με ειδικότητες).
•   Αυτό για τη δυσλεξία φίλοι μου το άκουσα σε αμφιθέατρο ελληνικού πανεπιστήμιου.
•   Επίσης είπα ότι καλό είναι να σταματήσει το χριστουγεννιάτικο δώρο που είναι να μοιράζει επαγγελματικό δικαίωμα σε όλους να διδάσκου πληροφορική ακόμα και σε 200 ΤΕΙ που έχουν τη λέξη στον τίτλο πληροφορία ή πληροφορική.
•   Και τέλος να τονίσω ότι το να έχει κάποιος 200 πτυχία δεν σημαίνει ότι δεν τον γεμίζει να διδάσκει είτε σε δημόσια σχολεία είτε σε ιδιωτικά.
•   Και όσο για τους αλγόριθμους αν είναι τόσο σημαντική που να περάσουμε σε ρομποτική, τεχνική νοημοσύνη και κατανεμημένα συστήματα.


ΥΓ. Καλό είναι όταν μιλάω ευγενικά να απαντάτε κάποιοι ευγενικά όχι να μου λες έτσι που γράφεις θες να διδάσκεις κιόλας «Φιλόλογος είσαι – πλάκα κάνω».     

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:32:56 πμ »
Πάντως με τον γραπτό λόγο έχεις πρόβλημα............
Βάλε παιδάκι μου και κανένα κόμα.........................
Το ξαναλέω,γιατί νομιζω ότι δεν είναι σωστά διατυπωμένες οι απόψεις σου με αποτέλεσμα να παρερμηνεύονται.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:34:49 πμ »
Τελικά μετά από κάποια προσπάθεια καταφέρνω να συνδεθώ ώστε να καταθέσω την άποψη μου η οποία δεν είναι και απαραίτητα σωστή. Μόλις ετοιμάζομαι να γυρίσω μόνιμα στην Ελλάδα μετά από σπουδές στο εξωτερικό     

Μην στενοχωριέσαι chris ίσως κάποιοι από τη βιασύνη τους δεν πρόλαβαν να διαβάσουν ότι - είχες πρόβλημα σύνδεσης και - ότι κάποια χρόνια ζεις στο εξωτερικό  ;)

Καλώς ήρθες στο pde !
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος chris_IT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:41:15 πμ »
Τρομερό όλο αυτό που δημιούργησα sorry για τις ΜΗ τελείες απλώς εδώ και 5 χρόνια γράφω σπάνια ελληνικά. Ας το πάμε bulleting:

•   Δεν είπα ότι δεν είναι σημαντικό να ξέρεις αλγόριθμους. Eίπα ότι αν οι έλληνες της πληροφορικής δεν ήξεραν μόνο αυτό “δεν μιλάω για όλους” θα ήταν όλα καλά.
•   Ποίος δάσκαλος κάνει δημοσιεύσεις. Στην Ελλάδα ζεις και τα γράφεις αυτά ή είσαι κάπου εξωτερικό και μας τα λες. (Εγώ κάτι νέους βλέπω να διορίζονται 21 χρονών και τους λέω πάμε για μεταπτυχιακό και η απάντηση είναι τρελός είσαι ρε για 40 ευρώ παραπάνω «μην μας τρελάνεις τελείως).
•   Δεν είπα ότι δεν μπορούν οι δάσκαλοι να κάνουν πληροφορική, είπα ότι το επίπεδο ανεβαίνει και καλό είναι να το αφήσουν σε εμάς αυτό. Ακόμα καλό είναι να βγαίνουν με ειδικότητες.
•   Αυτό για τη δυσλεξία φίλοι μου το άκουσα σε αμφιθέατρο ελληνικού πανεπιστήμιου.
•   Επίσης είπα ότι καλό είναι να σταματήσει το χριστουγεννιάτικο δώρο, που είναι να μοιράζει επαγγελματικό δικαίωμα σε όλους να διδάσκουν πληροφορική. Σε 200 ΤΕΙ που έχουν τη λέξη στον τίτλο πληροφορία ή πληροφορική.
•   Και τέλος να τονίσω ότι το να έχει κάποιος 200 πτυχία δεν σημαίνει ότι δεν τον γεμίζει να διδάσκει είτε σε δημόσια σχολεία είτε σε ιδιωτικά.
•   Και όσο για τους αλγόριθμους αν είναι τόσο σημαντική που να περάσουμε σε ρομποτική, τεχνική νοημοσύνη και κατανεμημένα συστήματα.


ΥΓ. Καλό είναι όταν μιλάω ευγενικά να απαντάτε κάποιοι ευγενικά όχι να μου λες έτσι που γράφεις θες να διδάσκεις κιόλας «Φιλόλογος είσαι – πλάκα κάνω».


Το ξαναστέλνω με κόμματα για να στην σπάσω και πέρα από την πλάκα το πρόβλημα το απέκτησα στην Αγγλία όταν σταμάτησα να γράφω ελληνικά και έγγραφα αγγλικά με ένα πρόγραμμα που τα έκανε όλα μόνο του «Αυτό το λέω και επίτηδες για να φωνάξει κανένας δάσκαλος από παραπάνω «Είδατε τη κάνει η τεχνολογία»..

Αποσυνδεδεμένος chris_IT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:47:12 πμ »
ΑΧ ο πρώτος άνθρωπος που μου μιλάει τόσο καλά...Thanks a lot που καταλαβαίνεις.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:49:47 πμ »
Σε ποιο μέλος αναφέρεσαι?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος chris_IT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 19, 2008, 12:59:44 πμ »
Μην στενοχωριέσαι chris ίσως κάποιοι από τη βιασύνη τους δεν πρόλαβαν να διαβάσουν ότι - είχες πρόβλημα σύνδεσης και - ότι κάποια χρόνια ζεις στο εξωτερικό  Wink

Καλώς ήρθες στο pde !

Σε ποιον άλλον ειναι μοναδικό αυτό το μυνημα...
:D


Και ξέχασα το σημαντικότερο πριν είπα στο πρώτο μήνυμα ότι έχω συναντήσει τρομερούς ερευνητές που όμως δεν μπορούν να διδάξουν σωστά. Οι μισοί το είπαν μόνοι τους σε προσωπικές συζητήσεις και τους υπόλοιπους τους παρακολούθησα σε σεμινάρια. Μιλάω για μεταδοτικότητα πάντα δεν τους κρίνω σαν επιστήμονες γιατί δεν θα μπορούσα εξάλλου. 

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 19, 2008, 01:04:11 πμ »
Και ξέχασα το σημαντικότερο πριν είπα στο πρώτο μήνυμα ότι έχω συναντήσει τρομερούς ερευνητές που όμως δεν μπορούν να διδάξουν σωστά. Οι μισοί το είπαν μόνοι τους σε προσωπικές συζητήσεις

Αυτούς τους παραδέχομαι βρε φίλε !

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 19, 2008, 01:56:16 πμ »
Το ξαναστέλνω με κόμματα για να στην σπάσω και πέρα από την πλάκα το πρόβλημα το απέκτησα στην Αγγλία όταν σταμάτησα να γράφω ελληνικά και έγγραφα αγγλικά με ένα πρόγραμμα που τα έκανε όλα μόνο του «Αυτό το λέω και επίτηδες για να φωνάξει κανένας δάσκαλος από παραπάνω «Είδατε τη κάνει η τεχνολογία»..
Και πάλι καλά τα πας για πέντε χρόνια ξενιτεμένος. Μη μασάς. Ότι έμαθες στην Αγγλία σίγουρα είναι αρκετά ανεβασμένο σε θέμα επιπέδου σε σχέση με εδώ. Κάτι καλύτερο έχει ο καθένας μας από τον άλλο. Πιστεύω ότι είναι υποτιμητικό να εκφράζει τις απόψεις του κάποιος για τον άλλο όσον αφορά την ορθογραφία. Εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις και όχι να κοιτάζουμε τα ψεγάδια του άλλου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.