*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 86681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 19, 2008, 01:13:34 μμ »
Στα δημοτικά δεν κάνεις κατάρτιση με εξαίρεση ίσως την Πέμπτη και την Έκτη. Βασικός στόχος σου είναι να γνωρίσει το παιδί τον υπολογιστή, να μάθει να συνεργάζεται με τους συμμαθητές του και οι υπόλοιποι παιδαγωγικοί στόχοι. Τυχαίνει να έχω Παιδαγωγική Επάρκεια απο ΑΣΠΑΙΤΕ και κατα τη γνώμη μου οι μόνοι που έχουν θέση στα Δημοτικά είναι οι δάσκαλοι και κανείς άλλος και μιλάω για όλες τις ειδικότητες εκτός και άν είναι άρτια καταρτισμένοι παιδαγωγικά. Φυσικά και με βολεύει να μπεί η πληροφορική στα δημοτικά ωστόσο δεν πιστεύω ότι έχω θέση εκει. Θα μπορούσα να προσφέρω καλύτερες υπηρεσίες στη δευτεροβάθμια. Δυστυχώς όμως δεν έχω την πολυτέλεια να πω "Ξέρετε δεν θέλω να διοριστώ στην Πρωτοβάθμια, θα περιμένω 15 χρόνια να ανοίξουν θέσεις στη Δευτεροβάθμια". Οπότε λίγο πολύ όλοι δίκιο έχετε, απλά ο καθένας βλέπει τα πράγματα όπως τον βολεύει. Καλή μας επιτυχία στον προσεχή διαγωνισμό !

Συγχαρητήρια για τις απόψεις και την ειλικρίνειά σου
Γεια σου jaffar....
Δηλαδή αν σου λέγαμε όλοι οι ΠΕ19-20 από το φόρουμ ότι στόχος μας είναι να δουλέψουμε στην Β/Βάθμια και όχι στην Α/Βάθμια , θα ησύχαζες;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 19, 2008, 01:23:35 μμ »
Όχι δεν ξέρω, δεν είμαι "της παραλίας" σε αντίθεση με σένα που πριν καν διοριστείς έχεις ήδη νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου. Φαντάσου να διοριστείς κιόλας.
Μόνο οι Δημόσιοι Υπάλληλοι πηγαίνουν στις παραλίες jaffar;

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 19, 2008, 01:27:03 μμ »
 Για κανά μπανάκι δεν πας;Ξέρεις εκεί στις παραλίες είναι καλά...φραπεδιά,ξάπλα,χαλαρά,γυναίκες...σκέψου το λιγάκι...  Wink

Όχι δεν ξέρω, δεν είμαι "της παραλίας" σε αντίθεση με σένα που πριν καν διοριστείς έχεις ήδη νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου. Φαντάσου να διοριστείς κιόλας.


Ενώ εσύ κάθεσαι και κάνεις το σχεδιασμό της επόμενης χρονιάς ε? φιλαράκι τι να πώ ολη η ζωή σου μια παράθεση είναι και ένα αγχος για απαντήσεις!!!
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 19, 2008, 02:06:09 μμ »
Γεια σου jaffar....
Δηλαδή αν σου λέγαμε όλοι οι ΠΕ19-20 από το φόρουμ ότι στόχος μας είναι να δουλέψουμε στην Β/Βάθμια και όχι στην Α/Βάθμια , θα ησύχαζες;
Οι ΠΕ19 ναι θα ησύχαζα, για τους ΠΕ20 μάλλον όχι διότι δεν υπάρχει ΤΕΙ το οποίο να είναι ή να μπορεί να γίνει καθηγητική σχολή, ούτε καν να έχει αυτόν τον προσανατολισμό.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 19, 2008, 02:07:55 μμ »
φιλαράκι τι να πώ ολη η ζωή σου μια παράθεση είναι και ένα αγχος για απαντήσεις!!!

Σε ευχαριστώ θερμά που δίνεις νόημα στη ζωή μου
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 19, 2008, 02:17:22 μμ »
Γεια σου jaffar....
Δηλαδή αν σου λέγαμε όλοι οι ΠΕ19-20 από το φόρουμ ότι στόχος μας είναι να δουλέψουμε στην Β/Βάθμια και όχι στην Α/Βάθμια , θα ησύχαζες;
Οι ΠΕ19 ναι θα ησύχαζα, για τους ΠΕ20 μάλλον όχι διότι δεν υπάρχει ΤΕΙ το οποίο να είναι ή να μπορεί να γίνει καθηγητική σχολή, ούτε καν να έχει αυτόν τον προσανατολισμό.
Ok , ευχαριστώ για την απάντηση! Κατάλαβα...

Καλό καλοκαίρι  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 19, 2008, 02:25:28 μμ »
Γεια σου jaffar....
Δηλαδή αν σου λέγαμε όλοι οι ΠΕ19-20 από το φόρουμ ότι στόχος μας είναι να δουλέψουμε στην Β/Βάθμια και όχι στην Α/Βάθμια , θα ησύχαζες;
Οι ΠΕ19 ναι θα ησύχαζα, για τους ΠΕ20 μάλλον όχι διότι δεν υπάρχει ΤΕΙ το οποίο να είναι ή να μπορεί να γίνει καθηγητική σχολή, ούτε καν να έχει αυτόν τον προσανατολισμό.
Αν ήσουν ΠΕ20 θα έλεγες τα ίδια;

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 20, 2008, 02:39:48 μμ »
Παιδιά νομίζω πως όλο αυτό που γίνεται εδώ πέρα δε βγάζει πουθενά!Πάμε δηλαδή να κάνουμε σύγκριση των γνώσεών μας για να δούμε ποιος είναι ο καλύτερος?Ή αλήθεια είναι πως υπάρχουν πολλές σχολές κυρίως ΤΕΙ το επίπεδο των οποίων δεν μπορεί να συγκριθεί με το επίπεδο των ΑΕΙ σε καμία περίπτωση αλλά και με το επίπεδο κάποιων πολύ καλών ΤΕΙ.Εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα, ότι ο κάθε άσχετος λέγεται πληροφορικός!Αρα δε νομίζω πως το θέμα είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ αλλά ποια ΤΕΙ πρέπει να μπουν στους ΠΕ20. Από κει και πέρα για να διδάξουμε πληροφορική στο Δημοτικό δε θέλει γνώσεις πανεπιστήμονα ετσι δεν είναι?Ούτε οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας διδάσκουν λογοτεχνία ή γλωσσολογία ή αμερικάνικη ποίηση στα παιδιά. Αν αποφασίσεις να ασχολήθείς με την εκπαίδευση πέρα φύσικα από τις γνώσεις στο αντικείμενό σου το κάνεις γιατί σου αρέσει να διδάσκεις και αγαπάς τα παιδιά. Δόξα τω θεώ το πτυχίο μας μας δίνει και άλλες διεξόδους οπού εκεί πλέον μπορούμε πραγματικά να δείξουμε πόσο καλοί και καταρτισμένοι επιστήμονες της Πληροφορικής είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 20, 2008, 06:02:42 μμ »
Παιδιά νομίζω πως όλο αυτό που γίνεται εδώ πέρα δε βγάζει πουθενά!Πάμε δηλαδή να κάνουμε σύγκριση των γνώσεών μας για να δούμε ποιος είναι ο καλύτερος?Ή αλήθεια είναι πως υπάρχουν πολλές σχολές κυρίως ΤΕΙ το επίπεδο των οποίων δεν μπορεί να συγκριθεί με το επίπεδο των ΑΕΙ σε καμία περίπτωση αλλά και με το επίπεδο κάποιων πολύ καλών ΤΕΙ.Εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα, ότι ο κάθε άσχετος λέγεται πληροφορικός!Αρα δε νομίζω πως το θέμα είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ αλλά ποια ΤΕΙ πρέπει να μπουν στους ΠΕ20. Από κει και πέρα για να διδάξουμε πληροφορική στο Δημοτικό δε θέλει γνώσεις πανεπιστήμονα ετσι δεν είναι?Ούτε οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας διδάσκουν λογοτεχνία ή γλωσσολογία ή αμερικάνικη ποίηση στα παιδιά. Αν αποφασίσεις να ασχολήθείς με την εκπαίδευση πέρα φύσικα από τις γνώσεις στο αντικείμενό σου το κάνεις γιατί σου αρέσει να διδάσκεις και αγαπάς τα παιδιά. Δόξα τω θεώ το πτυχίο μας μας δίνει και άλλες διεξόδους οπού εκεί πλέον μπορούμε πραγματικά να δείξουμε πόσο καλοί και καταρτισμένοι επιστήμονες της Πληροφορικής είμαστε!

Για μένα "άσχετοι" πληροφορικοί βγαίνουν απ' όλες τις σχολές. Αυτό άλλωστε αποδείχθηκε στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ όπου τα ποσοστά αποτυχίας ήταν αντίστοιχα στους ΠΕ19 και ΠΕ20. Τώρα αν έχετε κάτι πιο επίσημο και πρόσφατο που να αποδεικνύει το αντίθετο παραθέστε το, αλλιώς η άποψή σας μένει χωρίς τεκμηρίωση.  Θα συμφωνίσω μαζί σου: όσοι πιστεύετε ότι είστε τόσο άρτια καταρτισμένοι ακολουθήστε τον ιδιωτικό τομέα που προσφέρει καλύτερες αποδοχές. Αφήστε τους "'άσχετους" να ασχοληθούν με την εκπαίδευση. Κι επειδή το θέμα μας είναι τα δημοτικά, αντί να κοιτάτε να αποδεχθείτε μια δεδομένη κατάσταση προσπαθείτε να την αλλάξετε. Οι σχολές που ανήκουν στις κατηγορίες ΠΕ19-20 είναι αυτές που είναι. Συνειδητοποιήστε ότι ο στόχος μας είναι άλλος και πρέπει να είναι κοινός. Αλλιώς "χαιρέτα τα δημοτικά που χάνεις...."  Εσείς κοιτάτε να μοιράσετε την πίτα που δεν έχετε. Προτιμάτε να μην πάρετε την πίτα από το να την πάρετε και να φάει κι ο διπλανός σας.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 20, 2008, 06:47:02 μμ »
Ούτε οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας διδάσκουν λογοτεχνία ή γλωσσολογία ή αμερικάνικη ποίηση στα παιδιά.

Γιατί βέβαια διδάσκουμε μια γλώσσα στείρα. Χωρίς τα πολιτιστικά της στοιχεία και δεν αναφερόμαστε ποτέ σε ιστορικά στοιχεία της Αγγλίας και των ΗΠΑ.
Μου φαίνεται ότι ό,τι θέλετε λέτε και όσον φορά την Αγγλική τα παραδείγματα που διαλέγετε είναι εντελώς άτοπα.

Δεν έχω αναφερθεί στην πληροφορική στα Δημοτικά και ούτε καν έχω ψηφίσει γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς διδάσκεται στην πληροφορική στα Δημοτικά αλλά εδώ όλοι εκφέρετε άποψη για τα Αγγλικά στο δημοτικό τα οποία δεν έχετε καν ιδέα τι διδάσκουν πέρα από τα γλωσσικά στοιχεία. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι οι μαθητές μου σε αντίθεση με μαθητές σε φροντιστήρια και σε αντίθεση με μερικούς από εσάς ίσως , ξέρουν ποιό είναι το θέμα της σειράς The Tudors γιατί αυτό το ιστορικό θέμα υπάρχει στο βιβλίο του σχολείου τους όπως και η αποίκιση της Αμερικής.

Όταν λοιπόν διδάσκεις μία γλώσσα δεν μπορείς να την απομονώσεις από τα γλωσσολογικά, πολιτιστικά και ιστορικά της στοιχεία. Άρα η παραπάνω πρόταση που παρέθεσα είναι παντελώς άτοπη και καλό θα ήταν να διαλέξετε άλλους κλάδους για να δώσετε παραδείγματα.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:13:34 μμ »
Εγώ θέλω να προσθέσω κάτι εδώ. Και αναφέρομαι στον jaffar χωρίς να θέλω να συνεχίσω μια χωρίς νόημα παράθεση σκόρπιων απόψεων.
Όταν αναφέρθηκε το μέλος αυτό στις λεγόμενες καθηγητικές σχολές για να επιχειρηματολογήσει είπε ότι το υπουργείο είναι αυτό που αποκλείει τους πληροφορικούς από την παιδαγωγική επάρκεια οπότε το θέμα έληξε. Οι πληροφορικοί δεν είμαστε καθηγητές. Όταν το υπουργείο αποφάσισε ότι τα αγγλικά θα διδάσκονται όμως έχει ένσταση. Όταν το υπουργείο αποφάσισε ότι και οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20 είναι ίσοι απέναντι στα δικαιώματα της εκπαίδευσης το παρέβλεψε.

Λοιπόν, αφού λοιπόν, το υπουργείο αποφάσισε ότι δεν έχουμε παιδαγωγική επάρκεια τότε οκ. Αλλά πρέπει να αποδεχθείς κι εσύ ότι τα αγγλικά και η πληροφορική καλώς είναι στο δημοτικό, αφού το υπουργείο το λέει και οι ΠΕ 19 ΠΕ20 καλώς αντιμετωπίζονται ισότιμα αφού το υπουργείο το λέει. Ή κρίνουμε με ίδια μέτρα και σταθμά ή λέμε ό,τι μας κατέβει και το ονομάζουμε και συζήτηση.

Γιατί κι εγώ μπορώ να χώνω απίστευτα όσο αφορά την παιδαγωγική επάρκεια και ο καθένας μπορεί να χώνει για τα αγγλικά και την πληροφορική αλλά τουλάχιστον ας είμαστε έντιμοι στη συζήτησή μας.

Γενικά καλό είναι να ακούμε συναδέλφους που ξέρουν καλά το αντικείμενό τους για να κερδίζουμε και κάτι και όχι να παρακολουθούμε ένα ανόητο φάγωμα.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 21, 2008, 07:39:42 μμ »
Φτάνει μόνο όμως να τις κατέχει ή να ξέρει και να τις εφαρμόζει ;
 ???
Όταν γύρισε εμένα δασκάλα και μου είπε για μαθητή που θα έχω του χρόνου στην τρίτη δημοτικού να μην φοβάμαι να του ρίξω και κάνα χαστούκι και ότι η ίδια του΄είχε δώσει 2 πέρσι και τρία φέτος , έμεινα άφωνη. έχει προβληματική συμπεριφορά , έχει ως και φτύσει δασκάλα άλλης τάξης γιατί του έκανε παρατήρηση, αλλά χαστούκι δεν θα του έριχνα ποτέ και για κανένα λόγο.
Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για παιδαγωγική κατάρτιση , αλλά η εφαρμογή της ;;;;

Γι αυτό επιμένω ότι δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα τα παιδαγωγικά μαθήματα που έχουμε κάνει στο πανεπιστήμιο, και αυτή σίγουρα εχει κάνει πολύ περισσ΄΄οτερα από εμένα, αυτό που ξεχνάμε ειδικά οι καθηγητές της δευτεροβάθμιας έίναι ότι τα παιδιά είναι παιδιά ανεξαρτήτου ηλικίας και ότι αν όταν εμφανίζεται προβληματική συμπεριφορά δεν καθήσουμε να μιλήσουμε με το παιδί τότε το έχουμε χάσει το παιχνίδι ...

Υπομονή θέλει , γερά νεύρα και ανοικτά αυτιά για να βλέπουμε τι κρύβεται πίσω από την οποιαδήποτε συμπεριφορά και αυτό δεν το μαθαίνεις ούτε στο ΑΕΙ ούτε στο ΤΕΙ. Το μαθαίνεις μέσα στην΄τάξη και συμβουλευόμενος δασκάλους με μεγαλύτερη πείρα τους οποίους εκτιμάς.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 22, 2008, 07:06:10 μμ »
Παιδιά εγώ ένα έχω να πω..Όσα και να ξέρεις απο παιδαγωγικά και ψυχολογία μόνο όταν μπαίνεις μέσα και δεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις καταλαβαίνεις οτι όλα είναι σχετικά. Για μένα ένας ευσυνείδητος εκπαιδευτικός που έχει πραγματικά όρεξη για δουλειά και αγάπη για τα παιδιά θα βρει την άκρη μέσα στο σχολείο και με την εμπειρία που αποκτά με κάθε χρονιά που περνά. Τώρα σίγουρα όσες περισσότερες γνώσεις έχεις τόσο το καλύτερο!! Αλλά αυτό ισχύει για όλους ανεξάρτητα αν είσαι απο ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Και όσο για αυτά που διάβασα παραπάνω... αν και δεν γράφω καθόλου συχνά, διαβάζω όλα τα θέματα στο forum. Το να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις είναι αναμενόμενο και απαραίτητο πολλές φορές. Αλλά την επιθετικότητα και την ειρωνία δεν μπορώ να την καταλάβω...ειδικά ανάμεσα σε μας που είμαστε συνάδερφοι και όλοι προσπαθούμε πιστεύω για το καλύτερο. Είναι που είναι δύσκολα τα πράγματα...ας κοιτάμε τα πραγματικά προβλήματα και όχι να δημιουργούμε κόντρες μεταξύ μας
Τα παραπάνω φιλικά προς όλους

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 22, 2008, 07:22:57 μμ »
Μπράβο Χριστίνα. Λίγα λόγια και καλά.
Όπως είχα πει και παλαιότερα, το καλύτερο που μπορεί να έχει ο καθηγητής είναι ο συνδυασμός χαρακτήρα και γνώσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.