*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 86662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 14, 2006, 02:41:11 πμ »
Θα πρότεινα να μείνουν ως έχουν, αν δεν ενοχλεί, μιας και ξεκίνησε η off topic συζήτηση μετά το δικό μου μήνυμα "η Πληροφορική στο Δημοτικό 1000%" στη σελίδα 3.
Ευχαριστούμε και πάλι
-------------------------
Occasione data Μιχάλη (που θάλεγε και η rica), να επισημάνω την πολύ καλή δουλειά που κάνεις στον εδώ χώρο (αλλά και στον έξω, π.χ. φόρουμ των ΚΕΠ) προς όφελος της εκπαίδευσης γενικά αλλά και της Πληροφορικής ειδικά, που υπηρετείς και αποδεικνύεις ότι αγαπάς. Εύγε σου.

Το δουλεύουμε και το λατινικό ε;
Occasione data, λοιπόν, να πω κι εγώ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ DR. MICHAEL για την πολύ καλή δουλειά και πάνω απ' όλα -εξετάζοντας την πρόθεση, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, που κι αυτό είναι πάρα πολύ καλό- για την ανιδιοτέλεια που χαρακτηρίζει τον ίδιο αλλά και το site, κατ'επέκταση. Εδώ άλλοι υποτίθεται ότι παίρνουν και μισθό και καταλαμβάνουν και θέσεις δημοσίου για να το κάνουν αυτό και μόνο ξύλο που δεν τρώμε όποτε τολμάμε να ρωτήσουμε κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:48 »

Αποσυνδεδεμένος vicky2031

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 14, 2006, 12:13:03 μμ »
Γιατί πολύ απλά το κάνουν από αγγαρεία.
Έριξα μια ματιά στα αποτελέσματα της ψηφοφορίας και είδα ότι η συντριπτική πλειοψηφία προτείνει οι πληροφορικάριοι να ενταχθούν στα δημοτικά.
Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 14, 2006, 03:55:38 μμ »
Για να επιστρέψουμε στο θέμα, σήμερα ψάχνοντας στο internet για διάφορα άσχετα πράγματα,
έπεσα στο site του παιδαγωγικού τμήματος του Καποδιστριακού.
Εκπληκτος είδα ότι οι φοιτητές μπορούν να διαλέξουν τομείς, ένας εκ των οποίων είναι: "Μαθηματικών & Πληροφορικής"!
http://www.cc.uoa.gr/ptde/tomeis.htm

Δεν κάνουν τρομερή πληροφορική, αλλά κάποιος που θα έπερνε τον τομέα αυτό,
πιστεύω ότι θα μπορούσε να διδάξει H/Y στο δημοτικό αντί για ΠΕ19-20 (ίσως και καλύτερα από εμάς!  :-\).

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 23, 2006, 01:52:47 πμ »
Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι κάποτε η πληροφορική θα εντάχθει στα Δημοτικά Σχολεία ως ξεχωριστό αντικείμενο, Εγώ πίστεύω κατά 99% ότι θα διδάσκεται από καθηγητές ΠΕ19-20. Αυτό το στηρίζω στα εξής:

1. Είναι κάτι πόυ ισχύει ήδη στα ολοήμερα. Υπάρχει δάσκαλος που να διδάσκει πληροφορική στα ολοήμερά;
2. Δεν νομίζω οι δάσκαλοι να θέλουν να βάλουν νέο μπελά στο κεφάλι τους κι ετσι θα υπάρξει αντίδραση απο τη μεριά τους.
3. Αν το δώσουν το μάθημα στους δασκάλους θα υπάρξει αντίδραση από τους πληροφορικάριους.
4. Οι δάσκαλοι είναι ήδη ευνοημένοι σε ό,τι αφορά τις προσλήψεις σε αντίθεση με τους ΠΕ19-20 που από φέτος αντιμετωπίζουν πρόβλημα.
5. Είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου να έχουν δημιουργηθεί δεκάδες τμήματα πληροφορικής στην Ελλάδα και το υπουργείο να είναι σε δίλημα αν θα προκηρύξει ή όχι θέσεις ΠΕ19-20 και μέσα σ'αυτή την τραγική κατάσταση να δώσει το μάθημα σε δασκάλους.
6. Το πολιτικό κόστος θα είναι μεγαλύτερο αν δωθεί το μάθημα σε δασκάλους απ'ότι σε πληροφορικάριους.
7. Θεωρώ ότι τα παραπάνω είναι υπέρ-αρκετά για να αντικρούσουν το γεγονός ότι οι δάσκαλοι θα μπορούσαν θεωρητικά να διδάξουν πληροφορική στην Α'βαθμια.

Τό μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως έρθει το τέλος του ολοήμερου και δεν θα έχουν τι να τους κάνουν τόσους δασκάλους και τους αναθέσουν την πληροφορική. Αλήθεια, αν προκηρυχθούν, όπως ακούγεται,  2500 θέσεις δασκάλων μέσω ΑΣΕΠ αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρουν κι άλλους 1500 περίπου από τους πίνακες; Δηλαδή επιπλέον 4000 δάσκαλοι τα επόμενα 2 χρόνια. Αλήθεια υπάρχουν τόσοι πτυχιούχοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:48 »

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 23, 2006, 10:14:25 πμ »
Θα συμφωνήσω με όλα τα προηγούμενα και απλώς θα αναφέρω σε όλους τους καθηγητές και δασκάλους επικρατεί η εντύπωση πως το να διορίζονται καθηγητές πληροφορικής και στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση είναι θέμα χρόνο.

Δική μου γνώμη είναι πως θα γίνει μέσα στα επόμενα χρόνια όταν πλέον θα υπάρχει και μεγάλη πίεση από τους πολλούς αποφοίτους σχολών πληροφορικής

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 23, 2006, 01:08:47 μμ »

Τό μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως έρθει το τέλος του ολοήμερου και δεν θα έχουν τι να τους κάνουν τόσους δασκάλους και τους αναθέσουν την πληροφορική. Αλήθεια, αν προκηρυχθούν, όπως ακούγεται,  2500 θέσεις δασκάλων μέσω ΑΣΕΠ αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρουν κι άλλους 1500 περίπου από τους πίνακες; Δηλαδή επιπλέον 4000 δάσκαλοι τα επόμενα 2 χρόνια. Αλήθεια υπάρχουν τόσοι πτυχιούχοι;
   Αν και αυτή τη στιγμή δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη από δασκάλους , από το Σεπτέμβρη και του χρόνου το Σεπτέμβρη θα έχουν. Με τις αλλαγές που έχουν γίνει στο ασφαλιστικό όποιος δάσκαλος μπορεί θα βγεί στη σύνταξη φέτος ή το πολύ του χρόνου. Αν δεν το κάνει χάνει και από τη σύνταξη και από το εφάπαξ. Επομένως είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει μαζική έξοδος τα επόμενα δύο χρόνια. Αυτόν δηλαδή το Σεπτέμβρη και τον επόμενο αναμένονται πολλά κενά για δασκάλους.
   Το ίδιο φυσικά ισχύει για όλους τους εκπαιδευτικούς απλά στους δασκάλους και στους νηπιαγωγούς θα είναι μεγαλύτερο το νούμερο γιατί είναι περισσότεροι. Αναλογικά τα ποσοστά θα είναι παρόμοια σε όλες τις ειδικότητες που θα μπορούν να εμφανιστούν συνταξιούχοι.

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 23, 2006, 03:33:41 μμ »
Πολύ θετικό αυτό. Αντέ να φύγουν οι παλιοί να έρθουν οι καινούργιοι! Τόπο στα νιάτα!!! :)
Ελπίζω να αδειάσει η εκπαίδευση κι από καθηγητές πληροφορικής άσχετους με το αντικείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2006, 03:48:52 μμ από sakis82 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 09:12:13 μμ »
Ένας γνωστός μου διορίστηκε το Αύγουστο ΠΕ19 και φυσικά είναι υπεράριθμος.Δε θα παρει απόσπαση,απλά ξέρω ότι για να συμπληρωθούν οι ώρες του εκεί θα κάνει και κάποιες ώρες στην Α'βαθμια, όχι στο ολοήμερο αλλά το πρωί κανονικά.Υπάρχει και κάποιος άλλος που να κάνει πληροφορική στα δημοτικά το πρωί;

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 12:36:42 πμ »
Ένας γνωστός μου διορίστηκε το Αύγουστο ΠΕ19 και φυσικά είναι υπεράριθμος.Δε θα παρει απόσπαση,απλά ξέρω ότι για να συμπληρωθούν οι ώρες του εκεί θα κάνει και κάποιες ώρες στην Α'βαθμια, όχι στο ολοήμερο αλλά το πρωί κανονικά.Υπάρχει και κάποιος άλλος που να κάνει πληροφορική στα δημοτικά το πρωί;

είχα κάνει εγώ το 2004-5 για δυο μήνες περίπου στην έκτη τάξη μια ώρα τη βδομάδα, κατόπιν παράκλησης της διευθύντριας και απλής ενημέρωσης (όχι άδεια) του σχολικού συμβούλου...
πως θα γίνει παιδιά να κάνουμε στο κανονικό ωράριο χωρίς να είναι ειδική περίπτωση όπως αυτή που αναφέρω; Έχει γίνει καμία ρύθμιση;
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 24, 2006, 04:57:56 μμ »
Χωρίς να θέλουμε να "βλογήσουμε τα γένια μας" , ενοείται ότι θα ήταν καλύτερα να διδάσκουν πληροφορικάριοι στην πρωινή ζώνη, για τον απλούστατο λόγο του πιο ενημερωμένου. Αν το δεί κανείς διαφορετικά, είναι και πάρα πο΄λλοί οι γονείς που έχουν δείξει πληροφορική στα παιδιά τους, πράγμα που όμως δεν κάνει μη απαραίτητη τη μάθηση στο σχολείο. Και κατά το άλλο: οι γονείς δάσκαλοι για΄τι να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο και να μην τα μορφώνουν μόνοι τους στο σπίτι;

Και κάτι ακόμα:
Οι γονείς μου (Δάσκαλοι) πριν 20 και πλέον χρόνια, ήταν αυτοί οι ίδιοι που έκαναν γυμναστική και μουσική στους μαθητές τους στο δημοτικό. Γιατί να ήταν απαραίτητη η πλαισίωση των δημοτικών με γυμναστές; Να όμως που έγινε. Και δεν αμφιβάλω να θεωρεί κάποιος πως δεν έγινε προς το καλύτερο. Όταν το '81 η μητέρα μου ήρθε με μετάθεση στην Αθήνα, και βγήκε στο προάυλιο την ώρα της γυμναστικής να κάνει κανονική γυμναστική στους μαθητές της, βγήκαν οι συνάδελφοί της στα παράθυρα, να την περιγελάσουν: "Βάλε και τη φορμίτσα σου δασκαλίτσα....!" διότι κανένας άλλος δάσκαλος δεν έκανε γυμναστική στο σχολείο. Ήταν μια ώρα "του παιδιού¨" και απλά τα παιδιά έπαιζαν κρυφτό στην αυλή. Φαντάζομαι ότι κάποιοι θα το θυμόνται από τα μαθητικά τους χρόνια. ΌΤαν μπήκαν όμως οι γυμναστές στα σχολεία, Τί; άρχισε κανονικά το μάθημα της γυμναστικής.
Να μην επαναλάβω για τη μουσική. Ο δάσκαλαος έκανε κανένα τραγουδάκι μόνο κοντά στις γιορτές, τις άλλες μέρες συμπλήρωνε τα μαθηματικά ή τη γραμματική. Τώρα όμως σε κάποια σχολεία, οι μουσικοί διδάσκουν και απλά μουσικά όργανα. Και γιατί όχι;

Δεν είναι μόνο λοιπόν το θέμα ότι το καλοβλέπουμε για διορισμό, αλλά για όσους έχουμε πράγματι τη θέληση να πάει μπροστά το ελληνικό σχολείο, που θα μορφώνει τα παιδιά μας, ΝΑΙ ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΔΙΑΔΑΣΚΟΝΤΩΝ και στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ.


Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 06:44:48 μμ »
Κατερίνα,θα συμφωνήσω μαζί σου.Κάθε μάθημα,κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνεται από εξειδικευμένο καθηγητή.Και όσο και αν σας φανεί (εννοώ τους πληροφορικούς) λίγο "αστείο"(?)-"χαριτωμένο"(?)-"απίθανο"(!?) πρόταση για εισαγωγή του μαθήματος της πληροφορικής υπάρχει βέβαια και για τα νηπιαγωγεία,από την στιγμή που στο νέο αναλυτικό πρόγραμμά μας υπάρχει κανονική ενότητα για το συγκεκριμένο "μάθημα".Και παρόλο που εκεί τα πράγματα είναι πολύ απλά,όσο και να ξέρεις κάποια βασικά,μία ανασφάλεια τη νοιώθεις όταν δεν είναι το αντικείμενό σου.Σίγουρα,ακόμα και τα βασικά,αλλιώς θα τα διδάξει ένας άνθρωπος που αυτό ακριβώς έχει σπουδάσει.
Πιστεύω δε πως θα ήταν λάθος το υπουργείο,από την στιγμή που εισηγήθηκε και έβαλε τελικά ως ενότητα τον "υπολογιστή" στα νηπιαγωγεία,να "ξεπετάξει" τη διαδικασία διδασκαλίας του με κάποιες ώρες πχ παρακολουθήσεων σχετικών σεμιναρίων-επιμόρφωσης από τις νηπιαγωγούς. :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 07:18:34 μμ »
Έχω εκφράσει και στο παρελθόν την άποψή μου σχετικά με το παρόν θέμα συζήτησης.

Πιστεύω λοιπόν ότι στην αίθουσα πληροφορικής έχει θέση τόσο ο εξειδικευμένος καθηγητής πληροφορικής ΠΕ19-20, ο οποίος θα κάνει
το μάθημα όπως διδάσκεται αυτή τη στιγμή στα ολοήμερα δημοτικά ως Νέες Τεχνολογίες, όσο και ο δάσκαλος ο οποίος θα μπορεί να
δώσει στο μάθημά του μια νέα διάσταση με τη χρήση κατάλληλων προγραμμάτων-εφαρμογών σε κάθε μάθημα.

Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει πρώτα να εξοπλιστούν ανάλογα τα εργαστήρια υπολογιστών στα δημοτικά. Γνώμη μου είναι ότι τα
επόμενα 2-3 χρόνια θα γίνει αυτό, και το λέω γιατί βλέπω τι συμβαίνει στα 3 Γυμνάσια που κάνω μάθημα. Τα εργαστήρια και στα 3
ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ (παραδόθηκε πριν 2 βδομάδες)! Και μιλάω για Γυμνάσια σε τρία χωριά της Φλώρινας! Φαίνεται λοιπόν ότι το
πρόγραμμα της κοινωνίας της πληροφορίας υλοποιείται επιτέλους με γοργούς ρυθμούς και ευελπιστώ ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα,
εντός 2ετίας θα έχουμε ξεκάθαρη εικόνα, τόσο για τον ρόλο της πληροφορικής στο Δημοτικό, όσο και μια αναβαθμισμένη παρουσία της
στο Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Επιτρέψτε μου και κάτι σχετικό-άσχετο... Τολμώ να κάνω την πρόβλεψη ότι οι επόμενοι μαζικοί διορισμοί στην εκπαίδευση (όταν δηλαδή
μειωθεί ο καταιγιστικός ρυθμός προσλήψεων δασκάλων), θα είναι των συναδέλφων νηπιαγωγών. Πιστεύω αυτό θα γίνει διότι πρώτον θα
θεσμοθετηθεί ως υποχρεωτική η 2η χρονιά στο νηπιαγωγείο, και δεύτερον βλέπω να εφαρμόζεται απογευματινή βάρδια στα πρότυπα του
ολοημέρου.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 07:45:57 μμ »
Επιτρέψτε μου και κάτι σχετικό-άσχετο... Τολμώ να κάνω την πρόβλεψη ότι οι επόμενοι μαζικοί διορισμοί στην εκπαίδευση (όταν δηλαδή
μειωθεί ο καταιγιστικός ρυθμός προσλήψεων δασκάλων), θα είναι των συναδέλφων νηπιαγωγών. Πιστεύω αυτό θα γίνει διότι πρώτον θα
θεσμοθετηθεί ως υποχρεωτική η 2η χρονιά στο νηπιαγωγείο, και δεύτερον βλέπω να εφαρμόζεται απογευματινή βάρδια στα πρότυπα του
ολοημέρου.

Απ΄το στόμα σου και στου θεού (ή μήπως του υπουργού?... :-\) τ'αυτί!!!! ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 08:20:42 μμ »

Απ΄το στόμα σου και στου θεού (ή μήπως του υπουργού?... :-\) τ'αυτί!!!! ;D ;D ;D

//off topic//
Δεν ξέρω αλλά ακούγοντας πριν από 1 μήνα περίπου, ίσως και λίγο περισσότερο, την Υπουργό Παιδείας να δηλώνει μέσες άκρες ότι πρόθεσή της είναι να αναδείξει τα σχολεία σε ζωτικά κύτταρα της τοπικής κοινωνίας, επεκτείνοντας την λειτουργία τους ως το απόγευμα, από τότε μου έχει "καρφωθεί" στο μυαλό ότι αλλαγές τύπου ολοήμερου Δημοτικού θα δούμε σύντομα σε Γυμνάσια, Λύκεια, αλλά και Νηπιαγωγεία.

Σε ότι αφορά τα 2 πρώτα, πιθανόν να γίνει μία διεύρυνση της ενισχυτικής και της ΠΔΣ. Η επέκταση του ωραρίου. Είναι επιτακτική ανάγκη να γίνει, γιατί οι ειδικότητες είναι πολλές και οι ώρες που δίνονται λίγες. Θέλει όμως καλή οργάνωση και συστηματική δουλειά για να πετύχει.

Θεωρώ πάντως ότι είναι σχεδόν βέβαιο, ότι θα γίνουν μεγάλες και καθοριστικές αλλαγές και στα Νηπιαγωγεία, και τα επόμενα χρόνια οι τυχεροί του κλάδου θα είναι οι νηπιαγωγοί. Είναι θέμα χρόνου λοιπόν ή τουλάχιστον λίγων χρόνων. Και το λεω αυτό όχι για να καλλιεργήσω φρούδες ελπίδες, αλλά γιατί έχω μια βαθιά αίσθηση ότι θα γίνει! Αυτά και κλείνω εδώ το off topic.//
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.