*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες  (Αναγνώστηκε 58700 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renata_del

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 03, 2009, 08:50:02 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω να βρω το βιβλίο να του ρίξω μια ματιά. Όμως έχω την εντύπωση ότι αυτό που ψάχνει ο συγκεκριμένος κύριος είναι κάτι σαν sample English dialogues. Δηλαδή να μην περιέχει ασκήσεις μέσα απλώς έτοιμους τυποποιημένους διαλόγους που χρησιμοποιούμε  σε διάφορες περιστάσεις. Αν έχετε υπόψη ότι υπάρχει κάτι σαν αυτό που ζητάω, θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:10 »

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 05, 2009, 08:29:01 μμ »
Θα συμφωνήσω για τα παραπάνω βιβλία, άρχισα να τα δουλεύω πρόσφατα πολύ καλά και κατανοητά στους ενήλικες

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 04, 2009, 09:38:51 μμ »
γεια σας! υπαρχουν πολλες περιπτωσεις οπου καποιος ενηλικας θελει να συνεχισει τα αγγλικα για να παρει proficiency μετα όμως απο χρονια απραξιας...σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει καποιο βιβλιο για επαναληψη ολης της γραμματικης?για να μπορει κι ο καθηγητης να καταλαβει που υπαρχουν κενα...Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 07, 2009, 12:06:49 μμ »
Γεια σας! Πολλες φορες συνανταμε ενηλικες που εχουν σταματησει τα αγγλικα εδω και κατι χρονια και θελουν να ξαναρχισουν για να παρουν lower ή proficiency τις πιο πολλες φορες.Σε αυτες τισ περιπτωσεις υπαρχει καποιο καλο βιβλιο για μια γενικη επανάληψη ολης της γραμματικης?για να ξαναθυμηθει ο ενδιαφερομενος αλλα και να δει ο καθηγητης που υπαρχουν κενα πριν αρχισει την προετοιμασια για το εκαστοτε πτυχιο....Ευπροσδεκτες ολες οι προτασεις!!!Ευχαριστω!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:10 »

Αποσυνδεδεμένος pamela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 07, 2009, 10:43:33 μμ »
Υπαρχουν παρα πολλα βιβλια για ενηλικες το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι αν ο μαθητης ενδιαφερεται να μαθει αγγλικα για να δωσει Lower/ proficiency ή απλα να μπορει να μιλαει 'καλα' αγγλικα.

Για να μην πολυλογω υπαρχει μια σειρα του Grivas - English for adults αν σ'ενδιαφερει για επιπεδο FCE και εχει γραμματικη αλλα και για αλλα skills. κοιτα στο site: www.grivas.gr
και αν θυμαμαι καλα και ο Boukouvalas εχει καποια αντιστοιχη σειρα που το ονομα της με διαφευγει που ειναι μονο γραμματικη.

ωστοσο δεν εχω δουλεψει με καμια σειρα και δεν μπορω να σου πω αν θα σε βοηθησουν. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις το βιβλιο του Γριβα σε βιβλιοπωλειο να κρινεις μονη-ος σου
 

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 08, 2009, 10:27:02 πμ »
Εγώ θα σου προτείνω (αν και κάποιοι διαφωνούν κάθετα με την πρότασή μου) το Grammarway 4, Express Publishing. Για μένα είναι σα Βίβλος. Μπορείς να μην το κάνεις όλο. Κάνε τα τεστάκια από το teacher's και δες που υπάρχουν κενά για να τα καλύψεις από το βιβλίο. Έτσι έκανα με όσους ενήλικες μου έτυχαν και όλα πήγαν κατ'ευχήν. Υπάρχουν και κάποιια βιβλία της Oxford που είναι κατάλληλα και για self-study (δε θυμάμαι τίτλους αλλά είναι με επίπεδα Intermediate/Upper-Intermediate) τα οποία όμως είναι στα αγγλικά και οι ενήλικες που είχα δεν είχαν ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να ζοριστούν με την μετάφραση. Καλή επιτυχία :)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 08, 2009, 01:59:19 μμ »
Εκτός από τα βιβλία του Γρίβα, που προανέφερε η συνάδελφος, υπάρχει και το Top Speed του Μπουκουβάλα. Και αυτό είναι ένα πλήρες βιβλίο το οποίο απευθύνεται σε ενήλικες. Έχει τρία επίπεδα εκ των οποίων το τελευταίο είναι αυτό που καλύπτει την ύλη για Pre-Lower και Lower. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δουλέψει, αλλά το έχω εξετάσει και καλύπτει όλη την ύλη. Εάν τηλεφωνήσεις στα γραφεία τους (εκδοτικός οίκος Litera), στο στέλνουν δωρεάν και χρεώνεσαι μόνο το courier.
Υπάρχει, επίσης, και το βιβλίο Grammar Revision FCE/ECCE από τον εκδ. οίκο Macmillan που το έχω χρησιμοποιήσει και κάνει μία πολύ καλή επανάληψη. Ωστόσο, δεν μπορείς να το πάρεις δωρεάν παρά μόνο με μία έκπτωση 30%, αν θυμάμαι καλά.
Και last but not least υπάρχει το Access to FCE (B1+) του εκδ. οίκου New Editions το οποίο κάνει επανάληψη και σε γραμματική και σε λεξιλόγιο. Βέβαια, οι κανόνες είναι γραμμένοι στα Αγγλικά, κάτι που δεν ξέρω αν εσένα σε διευκολύνει, γιατί εξαρτάται και από το επίιπεδο του μαθητή που θα αναλάβεις.
 :)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:00:48 πμ »
Τα English for Adults ειναι λετε καταλληλα για ενηλικα που απλα θελει να θυμηθει και να μιλησει η μονο για να παρει στο τελος καποιο πτυχιο;
Απλα για να μιλησει καλυτερα, τι προτεινετε να κανω; Εχω δοκιμασει να κανουμε μονο speaking με διαφορα θεματα, αλλα χωρις καποιο λεξιλογιο η γραμματικη δεν μπορει να μιλησει κανεις

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 09, 2009, 12:24:56 μμ »
Thank you for your valuable help!!!

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 01:15:49 πμ »
Έχει κάποιος να προτείνει κάποια βιβλία ή μεθοδολογία για διδασκαλία σε ενήλικες που δεν ενδιαφέρονται για πτυχίά, έχουν κάποιο καλό επίπεδο και κυρίως ενδιαφέρονται και χρειάζονται επικοινωνιακά skills?
Κάνω κυρίως ασκήσεις από TOEIC, λόγω του σχετικού λεξιλογίου, και προφορικά από ECPE, αλλά χωρίς βιβλίο συγκεκριμένο, και διακρίνω μια χαλαρότητα από τους μαθητές όταν δουλεύουν μόνο φυλλάδια.
Θέλω κάποιο καλό Business English μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 04:56:58 μμ »
Σκέφτομαι τον ελεύθερο χρόνο μου να διαβάζω κανένα βιβλίο ή να κάνω ασκήσεις για Proficiency. Δεν το έχω πάρει και δε σκοπεύω να δώσω το Μάιο απλά καλό θα ήταν να ξεκινούσα αρχικά μόνη μου το διάβασμα. Όταν αποφασίσω να δώσω θα πάω σε κάποιον καθηγητή αλλά μέχρι τότε έχετε να μου προτείνετε κάποια βιβλία που να προσφέρονται για την περίπτωσή μου; Ή όλα απαιτούν καθηγητή;

Να σας δώσω κάποια στοιχεία για να σχηματίσετε μια εικόνα για το επίπεδό μου στη γλώσσα.
Τα καλοκαίρια έρχομαι σε επαφή με τουρίστες ή ξένους φίλους και συνομιλώ μαζί τους άνετα για καθημερινά πράγματα. Επίσης, έχω τη δυνατότητα να δω ταινία χωρίς υπότιτλους χωρίς όμως να τα καταλαβαίνω όλα. Ειδικά ιατρικά έργα μου είναι πιο δύσκολο μιας κι έχουν ορολογία. Μπορώ να διαβάσω άρθρα στα αγγλικά αλλά ωστόσο κάπως δυσκολεύομαι στο επιστημονικό λεξιλόγιο. Πριν χρόνια είχα διαβάσει πολύ άνετα το βιβλίο Jane Eyre της Charlotte Bronte, μου το είχε προτείνει μια καθηγήτρια για άτομα που είχαν πάρει Lower. Και τέτοιου είδος βιβλία αν έχετε υπόψιν σας θα με ενδιέφερε...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 02:00:49 μμ »
δεν ειμαι του αγγλικου (ειμαι φιλολογος ελληνικης) αλλα περσι μονη μου διαβασα το stars and stripes εκδοσεις express publishing (βιβλια καθηγητη και μαθητη) πήγα εδωσα το προφισενσι μισιγκαν μονη χωρις ουτε 1 ωρα μαθημα με καθηγητη και το περασα με HΡ
κατα τα αλλα για εξασκηση συνεχισε να βλεπεις ταινιες ή σειρες. κι εγω κάπως ετσι αρχισα στην αρχη δε τα καταλαβαινα ολα αλλα στη συνεχεια πραγματικα δε τους χρειαζομουν τους υποτιτλους.
καλη επιτυχια! :)

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 04:26:49 μμ »
Ευχαριστώ για την πρότασή σου hope_x, θα τα ψαξω τα βιβλία. Κι εγώ πιστεύω ότι με συμφέρει να δώσω το Μίσιγκαν, μιας και όταν έδινα lower είχα καθηγήτρια από το New Jersey πέρα από Ελληνίδα. Έχω ακούσει ότι είναι πιο βατό από το Κεμπριτζ, αν και έχει δύσκολο λεξιλόγιο και λιγότερο χρόνο στη διάθεσή σου να απαντήσεις.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος mpiloyla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 05:04:59 μμ »
Υπάρχουν βιβλία στα αγγλικά προσαρμοσμενα για ξένους.Μπορείς μάλιστά να διαλέξεις και το βαθμό δυσκολίας πυο θέλεις. Πρόσφατα , για παράδειγμα διάβασα τον Όλιβερ Τουίστ, από αυτή τη σειρά. Όσον αφορά σειρές, τιανίες κτλ , πιστεύω ότι πολύ καλά αγγλικά και σχετικά βατά μπορείς να ακούσεις στο SEX AND THE CITY. Εμένα , προσωπικά, με βοήθησε αρκετά αυτή η σειρά. Μόνο μην αγχωθείς στην αρχή , που δε θα καταλαβαίνεις τίποτα.........
Στα χτυπήματα βαδίζω όλη μέρα αλλά δεν θα το βάλλω κάτω.......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160932
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.