*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης  (Αναγνώστηκε 78524 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenofontas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:48:31 μμ »
Ξερει κανεις ποτε κάνεις αιτηση επανεξέτασης και που; επίσης πως μπορουμε να μάθουμε πόσα μόρια είχαμε ακριβώς για τι ειδα συναδελφο με λιγοτερσ σπο εμενα ετσι οπως τα υπολογιζω να πηρε και εγω οχι
Στην αίτηση σου είναι γραμμένα τα μόριά σου. Ο συνάδελφος που λες μπορεί να ήταν ειδική κατηγορία και να προηγείται όλων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:25:36 μμ »
η ειδικη κατηγορια δε φαινεται;

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:27:30 μμ »
η ειδικη κατηγορια δε φαινεται;

Οχι

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:06:05 μμ »
εχω βρει 8 ατομα που εχουν λιγοτερα μορια απο εμενα και πηραν αποσπαση και εγω οχι τι κανω; η ιδικες κατηγοριες δεν εχουν μορια; ολοι μοριοδοτουνται τι μεσα στις γενικες εχει και ειδικες κατηγοριες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:43:43 μμ »
Λοιπόν, για την αίτηση επανεξέτασης (τυπικά λέγεται θεραπείας): φτιάχνεις μια αίτηση από μόνος σου - εγώ στη δδε δε βρήκα τίποτα έτοιμο. Φρόντισε να γράφεις αναλυτικά τα στοιχεία σου και ακόμα καλύτερα τον αριθμό πρωτοκόλλου της πρώτης αίτησης απόσπασης. Γράφεις ότι ζητάς να επανεξεταστεί το αίτημα απόσπασής σου από το .... ΠΥΣΠΕ στο ... ΠΥΣΠΕ. Εγώ άφησα από κάτω ένα χώρο για σχόλια και έγραψα ξανά και αναλυτικά σε ένα ελεύθερο κείμενο λίγων σειρών τους λόγους που ζητώ απόσπαση. Επεσήμανα, μάλιστα,  ότι υπήρχαν κενά στο ΠΥΣΔΕ απόσπασής μου (και μάλιστα οργανικά), τα οποία δεν καλύφθηκαν από κανέναν - ούτε αποσπασμένο ούτε νεοδιόριστο. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο, αλλά απόσπαση πήρα μετά. Την καταθέτεις αφού πάρεις αριθμ. πρωτοκόλλου στη διεύθυνση εκπαίδευσης που σε βολεύει και ζητάς να κάνουν ένα διαβιβαστικό προς το ΚΥΣΠΕ. Δεν υπάρχει προθεσμία, θεωρητικά μπορείς να το κάνεις και αύριο.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:49:42 μμ »
και ξέρεις ξανασυνεδριάζουνε η γινεται δεκτή ουτως η άλλος γιατι βλέπω όλες οι αποσπάσεις έχουν βγει στο ορθο και συμπληρώνουν ατομα ή βγαζουν καποιους και βάζουν αυτους που το δικαιούνται; σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καταλαβαινεις οτι ειμαι σε αναμενα καρβουνα πηραν 8 ατομα αντι για εμενα αποσπαση και εγω πρεπει να παρουσιαστω ηρακλειο την πεμπτη;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 31, 2011, 12:04:47 πμ »
και ξέρεις ξανασυνεδριάζουνε η γινεται δεκτή ουτως η άλλος γιατι βλέπω όλες οι αποσπάσεις έχουν βγει στο ορθο και συμπληρώνουν ατομα ή βγαζουν καποιους και βάζουν αυτους που το δικαιούνται; σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καταλαβαινεις οτι ειμαι σε αναμενα καρβουνα πηραν 8 ατομα αντι για εμενα αποσπαση και εγω πρεπει να παρουσιαστω ηρακλειο την πεμπτη;

Δυστυχώς, οι αιτήσεις θεραπείας παραπέμπονται σε προσεχή ΚΥΣΠΕ κι -όσο να ναι- θέλει καιρό. Μπορεί κι ένα μήνα... Στην περίπτωσή σου, μιας και βλέπεις ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος με τα μόρια, πάρε ένα τηλέφωνο στο υπουργείο στο τμήμα των αποσπάσεων και ζήτα να σε καθοδηγήσουν. Η διαδικασία με τη μοριοδότηση γίνεται πρώτη φορά. Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά λάθη. Μπορεί να μη σου πουν να κάνεις αίτηση θεραπείας, αλλά να ζητήσουν στοιχεία για άμεσο έλεγχο. Σίγουρα θα υπάρξει ανακοινοποίηση. Άρπα κόλλα έγινε η διαδικασία!Το Ηράκλειο, πάντως, δύσκολα το αποφεύγεις.... Καταλαβαίνω... Υπομονή... Δεν έμεινε και τίποτ' άλλο....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 31, 2011, 12:10:14 πμ »
Υπόψιν ότι και τα λάθη πρέπει να περάσουν από ΚΥΣΠΕ. Ακόμα και άμεσα, θα πρέπει να γίνει συμβούλιο να τα ελέγξουν.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 06:03:16 μμ »
Ξερει κανεις ποτε κάνεις αιτηση επανεξέτασης και που; επίσης πως μπορουμε να μάθουμε πόσα μόρια είχαμε ακριβώς για τι ειδα συναδελφο με λιγοτερσ σπο εμενα ετσι οπως τα υπολογιζω να πηρε και εγω οχι

Αιτήσεις επανεξέτασης μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε Διεύθυνση θέλεις. Όσον αφορά τα μόρια, αν είχε γίνει κάποιο λάθος στην πρώτη καταχώριση την έχει διορθώσει η οργανική σου, άρα τα μόρια μπορεί να είναι διαφορετικά από αυτά που εσύ είχες υπογράψει. Βέβαια η οργανική σου θέση θα μπορούσε να σε ενημερώσει αν κάποιο από τα δικαιολογητικά σου δε μετράει. Όταν θα πας να κάνεις την αίτηση επανεξέτασης ζήτησε από τον υπάλληλο που καταχωρούσε τις αιτήσεις απόσπασης να βρει τη δική σου και να στην εκτυπώσει για να δεις αν υπάρχει κάποια διαφορά. 

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:17:12 μμ »
Κάνε αιτηση θεραπείας. Εχω την αισθηση οτι το ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ θα συνεδριάσει λειαν συντόμως. Εχουν γινει πολλά λάθη και υπάρχουν και
πολλά κενα. Ειναι κρίμα γιατι ο θεσμος των μορίων που παντα ζητουσαμε , εφαρμόστηκε τόσο λάθος και δημιουργησε και πολλά προβλήματα
λόγω προχειρότητας.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:20:04 μμ »
Ξερει κανεις ποτε κάνεις αιτηση επανεξέτασης και που; επίσης πως μπορουμε να μάθουμε πόσα μόρια είχαμε ακριβώς για τι ειδα συναδελφο με λιγοτερσ σπο εμενα ετσι οπως τα υπολογιζω να πηρε και εγω οχι
Στην αίτηση σου είναι γραμμένα τα μόριά σου. Ο συνάδελφος που λες μπορεί να ήταν ειδική κατηγορία και να προηγείται όλων.
Δεν μπορει να ειναι ειδικη κατηγορια. Οι ειδικες κατηγοριες ηταν στον πρωτο πινακα. Αποσπασεις κατα προτεραιοτητα.

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:24:01 μμ »
Ξερει κανεις ποτε κάνεις αιτηση επανεξέτασης και που; επίσης πως μπορουμε να μάθουμε πόσα μόρια είχαμε ακριβώς για τι ειδα συναδελφο με λιγοτερσ σπο εμενα ετσι οπως τα υπολογιζω να πηρε και εγω οχι
Στην αίτηση σου είναι γραμμένα τα μόριά σου. Ο συνάδελφος που λες μπορεί να ήταν ειδική κατηγορία και να προηγείται όλων.
Δεν μπορει να ειναι ειδικη κατηγορια. Οι ειδικες κατηγοριες ηταν στον πρωτο πινακα. Αποσπασεις κατα προτεραιοτητα.

Έχουν διαπιστωθεί λάθη. Συνάδελφοι σύζυγοι στρατιωτικών φαινόταν στους άλλους πίνακες και όχι σε αυτόν που έλεγε "κατά προτεραιότητα". Ξέρω ότι είναι δύσκολο να σας πείσω ότι το Υπουργείο έκανε λάθος...  :o

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:25:30 μμ »
σύμφωνα με την διευκρινιστική για τις αποσπάσεις που εξέδωσε πριν  λίγο το υπουργείο παιδείας, αναφέρεται ότι
οι διαδικασία που ακολούθησε το κυσδε ήταν η ακόλουθη

Βήμα 1ο: Κατά προτεραιότητα αποσπάστηκαν σε περιοχές που είχαν κενά οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, σύζυγοι στρατιωτικών κλπ., μέλη Ο.Τ.Α. ή σύζυγοι δικαστικών).

Βήμα 2ο: Στη συνέχεια αποσπάστηκαν σε περιοχές με κενά οι εκπαιδευτικοί που έχουν οργανική θέση σε  περιοχές στις οποίες υπήρχαν πλεονάσματα.

Βήμα 3ο: Τέλος αποσπάστηκαν σε περιοχές με κενά οι λοιποί εκπαιδευτικοί που δεν αποσπάστηκαν σύμφωνα με τις διαδικασίες των προηγούμενων περιπτώσεων βάσει της μοριοδότησής τους συγκρινόμενοι μεταξύ τους. Και σε αυτή τη φάση προτάχθηκαν εκ νέου αποσπάσεις εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες σε κενά που διαμορφώθηκαν μετά τα δύο πρώτα βήματα.

επομένως, μπορεί κάποιος με λιγότερα μόρια να βρέθηκε μπροστά επειδή είχε οργανική ενώ εσύ ήσουν στη διάθεση ( βημα δεύτερο) ή να πέρασε μπροστά με μοριοδότηση που προσμετρούσε ειδική κατηγορία ( βήμα τρίτο)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jadesea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις. Αίτηση θεραπείας/επανεξέτασης
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:37:55 μμ »

Βήμα 2ο: Στη συνέχεια αποσπάστηκαν σε περιοχές με κενά οι εκπαιδευτικοί που έχουν οργανική θέση σε  περιοχές στις οποίες υπήρχαν πλεονάσματα.


Έχω την αίσθηση ότι στο δεύτερο βήμα αποσπάστηκαν όσοι ΔΕΝ είχαν οργανική και άρα πλεόναζαν στις περιοχές τους με τα τυπικά κριτήρια οργανικής θέσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.