*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)  (Αναγνώστηκε 70718 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 02:33:21 μμ »
Θα σου απαντήσω για τη γλώσσα...Ακολουθείς το βιβλίο και τους δίνεις και δικές σου ασκήσεις...Τα θέματα των εκθέσεων αντλούνται από το θέμα της κάθε ενότητας.Η δομή της έκθεσης ισχύει αλλά όχι τόσο προχωρημένα όσο στο Λύκειο!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:11 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 02:51:53 μμ »
Οσον αφορα την έκθεση θα διδαξεις το βιβλίο με τις ασκήσεις και τη γραμματική του και θα δίνεις επιπλέον ασκήσεις.Τα θέματα των εκθέσεων θα σχετίζονται με το θέμα κάθε ενότητας.Μπορείς να τους δίνεις και επιπλέον υλικό.
Όσον αφορά τα αρχαία στη γ γυμνασίου  πρέπει να διδάξεις πλήρη μετάφραση του κειμένου Α στο οποίο θα κάνεις και επιλεγμένα συντακτικά φαινόμενα.Στο Β μέρος κάνεις τα λεξιλογικά με επιπλέον δικές σου ασκήσεις(θα δίνεις τις αγνωστες λέξεις στα παιδιά).Στο γ μέρος θα διδάσκεις το γραμματικό φαινόμενο κάθε ενότητας.Στο βιβλίο υπάρχουν και παράλληλα κείμενα τα οποία πρέπει να μελετώνται σε συνδυασμό με το Α κείμενο,δηλαδή ως προς το περιεχόμενο τους.
Στο βιβλιο με τις οδηγίες για τα φιλολογικά μαθήματα που υπάρχει σε κάθε σχολείο υπάρχουν οδηγίες σχετικά με το πώς μπαίνουν τα θέματα και πώς βαθμολογούνται.
Ελπίζω να βοήθησα!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Lara Croft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 02:52:53 μμ »
ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:29:05 μμ »
Καλησπέρα σας! Είμαι πολύ χαρούμενη ....μόλις με κάλεσαν από ένα φροντιστήριο και μου ανακοίνωσαν ότι αναλαμβάνω μετεξεταστέους Β και Γ γυμνασίου, καθώς και Α λυκείου!

1)Μπορεί κάποιος να μου στείλει τις οδηγίες του υπουργείου και την ύλη? Τα είχα εκτυπώσει ...έκανα και μαθήματα το χειμώνα αλλά τώρα δεν τα βρίσκω.......άγχος το είπανε......
2) Η ύλη για το Σεπτέμβριο είναι άλλη.....? εννοώ τη μειώνουν?
3) επειδή μετεξεταστέους δεν έχω αναλάβει ξανά.......μπορείτε να με συμβουλεύσετε στην οργάνωση των μαθημάτων μου? Ξεκινάμε από την αρχή ένα ένα κεφάλαιο μέχρι να βγάλουμε την ύλη και καλύπτουμε τα κενά? Το μυαλό μου είναι σε αταξία αυτή τη στιγμή από τη χαρά μου και το άγχος μου....μέχρι τώρα έκανα κάποια ιδιαίτερα και έτυχε να δουλέυω με άριστους μαθητές.......
συμβουλές ευπρόσδεκτες.......
Στηρίζομαι πάνω σας! Όπως πάντα άλλωστε...σε κάθε δύσκολη στιγμή είστε ο άνθρωπός μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2009, 06:51:04 μμ από eirini_ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:11 »

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:41:32 μμ »
Καλησπέρα σας! Είμαι πολύ χαρούμενη ....μόλις με κάλεσαν από ένα φροντιστήριο και μου ανακοίνωσαν ότι αναλαμβάνω μετεξεταστέους Β και Γ γυμνασίου, καθώς και Α λυκείου!

1)Μπορεί κάποιος να μου στείλει τις οδηγίες του υπουργείου και την ύλη? Τα είχα εκτυπώσει ...έκανα και μαθήματα το χειμώνα αλλά τώρα δεν τα βρίσκω.......άγχος το είπανε......
2) Η ύλη για το Σεπτέμβριο είναι άλλη.....? εννοώ τη μειώνουν?
3) επειδή μετεξεταστέους δεν έχω αναλάβει ξανά.......μπορείτε να με συμβουλεύσετε στην οργάνωση των μαθημάτων μου? Ξεκινάμε από την αρχή ένα ένα κεφάλαιο μέχρι να βγάλουμε την ύλη και καλύπτουμε τα κενά? Το μυαλό μου είναι σε αταξία αυτή τη στιγμή από τη χαρά μου και το άγχος μου....μέχρι τώρα έκανα κάποια ιδιαίτερα και έτυχε να δουλέυω με άριστους μαθητές.......
συμβουλές ευπρόσδεκτες.......
Στηρίζομαι πάνω σας! Όπως πάντα άλλωστε...σε κάθε δύσκολη στιγμή είστε ο άνθρωπός μου!


καλησπέρα, όσον αφορά στην ύλη μόνο μπορώ να βοηθήσω!!! αυτή δεν είναι όλη όπως την ορίζει το υπουργείο, αλλά η εξεταστέα ύλη που όρισε ο διδάσκων καθηγητής! και αυτή είναι το πολύ τα 3/5 της διδαχθείσης! μεταξύ μας, κανείς δεν τα υπολογίζει βέβαια έτσι!!! οπότε, η εξεταστέα ύλη των μετεξεταστέων είναι αυτή που τους δόθηκε τον μάιο!! τα παιδιά την έχουν στα χέρια τους δηλαδή! επομένως, δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή να ψάξεις να βρεις την ύλη του υπουργείου!
2ον) η οργάνωση της διδασκαλίας είναι καθαρά δική σου υπόθεση!!! εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! για παράδειγμα, από το επίπεδο των μαθητών και τα κενά τους! (ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Δεν μας λες την ειδικότητά σου! σε ποια μαθήματα αναφέρεσαι και ποια θα διδάξεις; Πράγματι, έχεις άγχος για να ξέχασες να το αναφέρεις) Πάντως, αν αναφέρεσαι σε Φυσική-Χημεία, μη ξοδέψεις το χρόνο σου σε ασκήσεις! χαμένος χρόνο θα είναι! θα σου έλεγα, -ταπεινή συμβουλή- να κινηθείς στα "καραμπινάτα" θέματα!!! τα sos που λέμε; καλή τύχη λοιπόν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2009, 06:43:33 μμ από ister »
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:53:28 μμ »
Έχεις δίκιο! Είμαι ΠΕ02 ! Είμαι αγχωμένη ......

Οπότε αν δεν ξέρω ύλη τι θα κάνω πρώτο μάθημα? sos θέματα?

Μου έδωσαν και κείμενα α λυκειου...... εκεί που ο κάθε καθηγητής κάνει και άλλα κείμενα....ειδικά στο πρώτο μάθημα τι θα τους πω?

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:11:03 μμ »
Έχεις δίκιο! Είμαι ΠΕ02 ! Είμαι αγχωμένη ......

Οπότε αν δεν ξέρω ύλη τι θα κάνω πρώτο μάθημα? sos θέματα?

Μου έδωσαν και κείμενα α λυκειου...... εκεί που ο κάθε καθηγητής κάνει και άλλα κείμενα....ειδικά στο πρώτο μάθημα τι θα τους πω?


είμαι φυσικός, αλλά κάνω χρόνια και μαθηματικά!!!

1ον) τι εννοείς "κείμενα"; φιλολογικό μάθημα; θα μας τρελλάνεις; μαθηματικός δεν είσαι;

2ον )
στο 1ο μάθημα δεν είναι ανάγκη να κάνεις το 1ο κεφάλαιο
πχ στη β γυμνασίου θα έκανα εξισώσεις 1ου βαθμού για 1ο μάθημα, μετά θα έβλεπα...ανάλογα με το πόσο χάλι έχουν και πόσο χρόνο έχω μέχρι τις εξετάσεις!!!(προς Θεού, δεν απαξιώνω τα παιδιά!!! μακριά από μένα, αλλά αλήθεια λέμε, είναι παιδιά που κόπηκαν!)
πχ γ γυμνασίου ταυτότητες, ή πολυώνυμο, ή τριώνυμο...κάτι για να δεις σε ποιο επίπεδο βρίσκονται!
καταλαβαίνεις τι εννοώ;

μεταξύ μας, το σεπτέμβρη, ιδίως στο γυμνάσιο, ρωτάν τα παιδιά(πχ β γυμνασίου):
-τι διάβασες;
- να κύριε, ξέρω να λύνω εξίσωση 1ου βαθμού
-οκ, λύσε αυτή (μια της πλάκας, μη φανταστείς κλασματική!!!)
τη λύνει, και περνά!!! κατάλαβες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2009, 07:13:47 μμ από ister »
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:18:33 μμ »
ΠΕ02 είναι οι φιλόλογοι!
Οι μαθηματικοί είναι ΠΕ03.
 ;Και εγώ τα μπερδεύω αυτά τα δύο...

 ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:25:11 μμ »
ΠΕ02 είμαι, το έγραψα παραπάνω! Φιλόλογος..... ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:26:11 μμ »
Έχεις δίκιο! Είμαι ΠΕ02 ! Είμαι αγχωμένη ......

Οπότε αν δεν ξέρω ύλη τι θα κάνω πρώτο μάθημα? sos θέματα?

Μου έδωσαν και κείμενα α λυκειου...... εκεί που ο κάθε καθηγητής κάνει και άλλα κείμενα....ειδικά στο πρώτο μάθημα τι θα τους πω?


είμαι φυσικός, αλλά κάνω χρόνια και μαθηματικά!!!

1ον) τι εννοείς "κείμενα"; φιλολογικό μάθημα; θα μας τρελλάνεις; μαθηματικός δεν είσαι;

2ον )
στο 1ο μάθημα δεν είναι ανάγκη να κάνεις το 1ο κεφάλαιο
πχ στη β γυμνασίου θα έκανα εξισώσεις 1ου βαθμού για 1ο μάθημα, μετά θα έβλεπα...ανάλογα με το πόσο χάλι έχουν και πόσο χρόνο έχω μέχρι τις εξετάσεις!!!(προς Θεού, δεν απαξιώνω τα παιδιά!!! μακριά από μένα, αλλά αλήθεια λέμε, είναι παιδιά που κόπηκαν!)
πχ γ γυμνασίου ταυτότητες, ή πολυώνυμο, ή τριώνυμο...κάτι για να δεις σε ποιο επίπεδο βρίσκονται!
καταλαβαίνεις τι εννοώ;

μεταξύ μας, το σεπτέμβρη, ιδίως στο γυμνάσιο, ρωτάν τα παιδιά(πχ β γυμνασίου):
-τι διάβασες;
- να κύριε, ξέρω να λύνω εξίσωση 1ου βαθμού
-οκ, λύσε αυτή (μια της πλάκας, μη φανταστείς κλασματική!!!)
τη λύνει, και περνά!!! κατάλαβες;

ΠΕ02 είναι οι φιλόλογοι!
Οι μαθηματικοί είναι ΠΕ03.
 ;Και εγώ τα μπερδεύω αυτά τα δύο...

 ;D ;D ;D




καλά, τότε όλα τα παραπάνω, ασ'τα να παν!! άσχετα! κανείς φιλόλογος παιδιά να βοηθήσει τον άνθρωπο!!
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:33:43 μμ »
κρίμα που δεν είμαι ΠΕ03 .....ανταποκρίθηκες άμεσα! ευχαριστώ

Τελικά τις οδηγίες τις βρήκα......όσον αφορά το τί θα πω στο πρώτο μάθημα.....ειδικά στα Κείμενα Α λυκείου?????? και γενικότερα για τους μετεξεταστέους συμβουλές?????   ΠΕ02 κανείς????? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:49:49 μμ »
Αν και φυσικός, αλλά με μεγάλη εμπειρία σε φροντιστήρια, λέω να κάνεις το απλό.
Θα μάθεις από τα παιδιά που θα δώσουν εξετάσεις το Σεπτέμβριο ποια ύλη τους έδωσε ο καθηγητής. Διότι για το Σεπτέμβριο τους δίνουν ένα μικρό συνήθως τμήμα της ύλης για να τους βοηθήσουν. Πάνω σε αυτή την ύλη θα προετοιμαστείς για να τους βοηθήσεις και να μείνεις στο επίπεδο του σχολικού βιβλίου. Άντε και μερικές ασκήσεις ή ερωτήσεις από άλλα βιβλία. Επίσης να ζητήσεις τις σημειώσεις που κράτησε το παιδί από τον καθηγητή. Αν κάτι τέτοιο υπάρχει. Πρέπει να ετοιμαστείς για απλά πράγματα γιατί πρόκειται για αδύναμους μαθητές. Το μάθημα που θα διδάξεις πρέπει να είναι σχεδιασμένο για αδύνατους μαθητές. Λίγα και καλά.

Τώρα ένας φιλόλογος από το φόρουμ μπορεί να σου πει τι να διαβάσεις για το πρώτο μάθημα. Κάτι δηλαδή που είναι σημαντικό και σίγουρα θα υπάρχει στην ύλη του Σεπτεμβρίου.


Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 10, 2009, 09:41:25 μμ »
Φαντάζομαι ότι κατά πάσα πιθανότητα το επίπεδο θα είναι πάρα πολύ χαμηλό, δεδομένου ότι η Λογοτεχνία θεωρείται "εύκολο" μάθημα. Το να μείνεις μεταξεταστέος δηλαδή αποτελεί "κατόρθωμα" από μόνο του. Μην περιμένεις λοιπόν να έχουν σημειώσεις ή να θυμούνται κάτι από όλη τη χρονιά. Μάθε πρώτα την ύλη τους, την οποία λογικά θα σου την πουν στο πρώτο μάθημα. Καλό θα ήταν για το πρώτο μάθημα να τους πεις κάποια γενικά πράγματα για τη λογοτεχνία. Να τη χωρίσεις σε περιόδους και να πεις τα βασικά χαρακτηριστικά της κάθε μίας. (μην ξεχνάς, είναι και οι εισαγωγές στην ύλη). Να κάνεις δηλαδή ένα βασικό σχεδιάγραμμα επί των εισαγωγών. Από εκεί και πέρα, μόλις πάρεις την ύλη μπορείς να ξεκινήσεις με κάθε κείμενο ξεχωριστά. Μην τους "φορτώσεις" με πολλά πράγματα. Αν και δεν είχα ποτέ μεταξεταστέο στη Λογοτεχνία, από τα Αρχαία που έχω εμπειρία, ζητάνε πολύ βασικά πράγματα.
Καλή αρχή! :)

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:30:39 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για ιστορία α λυκείου πως λέτε πως πρέπει να ξεκινήσω???

Τέλος.....το βιβλίο α λυκείου κείμενα είναι ένα πράσσινο λίγο χοντρό έτσι? Το είχα αγοράσει πέρυσι....

Το βιβλίο της ιστορίας α λυκείου????? είναι ένα κανονικού μεγέθους καφέ???? εννοώ δεν είναι σαν της Β και Γ λυκείου που έγιναν το μεγάλο μέγεθος.....παρέμεινε το παλιό ή άλλαξε και αυτό και δεν το έχω δει ??? ??? ??? ??? ???

και υπενθυμίζω!!! οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158544
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.