*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)  (Αναγνώστηκε 70734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 05:44:28 μμ »
Πάνω κάτω όλοι  στα αρχαία β΄ γυμνασίου τώρα κάνουν ή έχουν ολοκληρώσει την ευκτική και βρίσκονται στις επαναληπτικές ασκήσεις (ενότητα 10). Κάνε μια επανάληψη στις εγκλίσεις που έχουν διδαχθεί (υποτακτική και ευκτική ενεργητικής φωνής) και στις αναφορικές αντωνυμίες που είναι πρόσφατα. Μέχρι τώρα διδάχθηκαν συμφωνόληκτα (αφωνόληκτα και ημίφωνα) της γ΄ κλίσης,επίθετα (γ΄ κλίσης), εγκλίσεις και από συντακτικό επιφανειακά τα είδη σύνδεσης (παρατακτική- υποτακτική) και την απρόσωπη σύνταξη. Σε αυτό το τελευταίο να επιμείνεις. Καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:08 »

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 05:55:32 μμ »

Πάνω κάτω όλοι  στα αρχαία β΄ γυμνασίου τώρα κάνουν ή έχουν ολοκληρώσει την ευκτική και βρίσκονται στις επαναληπτικές ασκήσεις (ενότητα 10).
[/b]

Μην το λες, μην το λες!!! 8) 8)
Μόλις μπήκα στην ενότητα 7, με τις μεταφράσεις παλεύουμε. Βέβαια τι να προλάβω η ταλαίπωρη, 8 Νοεμβρίου ξεκίνησα και τα παιδιά είναι ζήτημα να είχαν κάνει την πρώτη ενότητα με την κοπέλα που έφυγε για λόγους υγείας και αναπληρώνω τώρα. Μια που συζητάμε για αρχαία Β' Γυμνασίου, που είστε βρε παιδιά στην Ιλιάδα; Και αν κάνει και κανείς γλώσσα ή κείμενα, ας αναφέρει πόσο προχώρησε εκεί (γιατί εγώ τώρα μπήκα στην ενότητα 4 στη Γλώσσα και ομολογώ ότι νιώθω πολύυυυ πίσω :-[) ή πόσα κείμενα κατάφερε να βγάλει (καλά, εκεί τα ξεπετάμε τσάκα τσάκα). Τι σου είναι αυτά τα παιδιά! Αγωνίζομαι να συνεχίσω την ανάλυση ενός κειμένου για δεύτερη ώρα. "Τι, πάλι αυτό θα κάνουμε;" Kids!
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 08:48:40 μμ »
pariel, syrrahm, ifilitisvikys, ευχαριστώ.

Για Γ΄Γυμνασίου ξέρει κανείς κάτι;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 10:41:41 μμ »
Για Γ΄Γυμνσαίου ξέρω απο το Γυμνάσιό μας ότι βρίσκονται στην ενότητα 5η, συνηρημένα ρήματα σε -εώ, ω. Εγώ πάντως στα αρχαία της Β΄Γυμνασίου είμαι πιο πίσω από όλους σας. Ενότητα 5η ακόμη, στη Γραμματική και τώρα θα μπω στα απρόσωπα. Βασικά αργήσαμε πολύ στο σχολείο,και πάμε όσο γίνεται κανονικά. Η ύλη πάντως απέραντη και πυκνή. Κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:08 »

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 07:24:35 μμ »
παιδια γεια σας! αρχισα κι εγω να διδασκω αρχαια Β γυμνασιου αλλα πριν μια εβδ., δηλ. απ'τη μεση της χρονιας. αρχισα ομως απο την 1η ενότητα ασχετως μ'αυτα που κανουν στο σχολειο.κανω καλα? ξερει κανεις ποια ειναι η υλη ακριβως?

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 01:24:35 μμ »
παιδια γεια σας! αρχισα κι εγω να διδασκω αρχαια Β γυμνασιου αλλα πριν μια εβδ., δηλ. απ'τη μεση της χρονιας. αρχισα ομως απο την 1η ενότητα ασχετως μ'αυτα που κανουν στο σχολειο.κανω καλα? ξερει κανεις ποια ειναι η υλη ακριβως?

Κατά την άποψή μου καλό θα ήταν να προχωράς βάσει όσων διδάσκεται το παιδί στο σχολείο. Δηλ. να ακολουθείς το πρόγραμμα του σχολεί, ώστε να προετοιμάζεται ο μαθητής σου βάσει της ύλης που διδάσκεται στο σχολείο τώρα. Βέβαια καλόν είναι να ξεκινάς διευρευνητικά, αφού είναι και η 1η φορά που διδάσκεις στο συγκεκριμένο μαθητή, ώστε να μπορέσεις να επισημάνεις τις αδυναμίες του και να επιμείνεις σε αυτές. Αλλά αυτό θα γίνει αρχικά, όπου θα έχεις τη δυνατότητα να επισημάνεις τυχόν ελλείψεις. Εν συνεχεία, θεωρώ ότι καλόν είναι να ακολουθείς τη διδασκόμεη ύλη, ώστε να έχει και το παιδί μια συνέχεια και όχι διαρκή πισωγυρίσματα στο μάθημα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:26:51 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση για την Ιλιάδα; Συνεχιζουμε και στο γ΄τρίμηνο την Ιλιάδα ή πάμε στο Ανθολόγιο; Μπορεί ο καθηγητής να συνεχίσει με Ιλιάδα και να μη διδάξει ή να διδάξει ελάχιστα το Ανθολόγιο; Εννοείται ότι έχει συνεννοηθεί και με τον άλλο συνα΄δελφο που κάνει το ίδιο μάθημα. Η ύλη που προτείνει το Υπουργείο στην Ιλιάδα είναι πολύ μεγάλη, από την άλλη όμως έχει και μεγάλο ενδιαφέρον. Αλήθεια πού βρίσκεστε όσοι διδάσκετε το συγκεκριμένο μάθημα; Εγώ είμαι στη ραψωδία Ζ΄, την τελειώνω.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:39:32 μμ »
Kι εγώ τη Ζ' έχω τελειώσει και τους έβαλα το διαγώνισμα Β' τριμήνου.
Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 03:49:18 μμ »
Τελείωσα με τις περιληπτικές αναδιηγήσεις και αύριο θα μπω στην Π.

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 07:22:59 μμ »
Τελείωσα με τις περιληπτικές αναδιηγήσεις και αύριο θα μπω στην Π.
Παρομοίως. Από βδομάδα θα μπω στην Π. Παρεμπιπτόντως, από όλα τα αποσπάσματα που κάναμε, στα παιδιά αυτό που τους άρεσε και το κατάλαβαν είναι η μονομαχία Αίαντα-Έκτορα (και θα ήθελαν η επιλογή της ύλης να έχει πιο πολλές μάχες!). Αφενός είχε την κατάλληλη έκταση για να δουλευτεί στην τάξη και αφετέρου ήταν σε κατανοητή γλώσσα. Δεν βοηθάει δυστυχώς καθόλου η μετάφραση του Πολυλά, τα παιδιά έχουν δυσκολίες στην κατανόηση. Δεν το πιστεύω ότι τα τελευταία 100 χρόνια δεν βγήκε ένας φιλόλογος που να κάνει μια στρωτή μετάφραση, σε απλή δημοτική και ακομή βασιζόμαστε στις μεταφράσεις Καζαντζάκη-Κακριδή και Πολυλά. Όχι ότι ήταν κακές, αντιθέτως, αλλά η γλώσσα ανταποκρινόταν στις ανάγκες της δικής τους εποχής. Η μετάφραση του Μαρωνίτη μας έσωσε στην Οδύσσεια, έχει ξεκινήσει και την Ιλιάδα. Από όσο ξέρω είναι κάπου στην Γ' ραψωδία. Ελπίζω να τον αξιώσει ο θεός να την τελειώσει και εμάς να τη διδάξουμε κάποτε.
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 12, 2008, 05:37:34 μμ »
Οι ενότητες στα αρχαία της Β Γυμνασίου είναι όλες εντός ύλης? Κάνω ιδαίτερα και μολις είδα ότι σε ένα σχολείο η φιλόλογος παρέκαμψε το κείμενο της 12ης ενότητας. Ευχαριστώ!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 13, 2008, 12:10:57 πμ »
Γ'Γυμνασίου: θα μπω στην 11η ενότητα. Έκανα και την εισαγωγή στον Αρριανό ενδιάμεσα λόγω του ότι θα διδάξω και το ποίημα του Καβάφη "Στα 200 π.Χ." και χρειάζεται.
Επίσης, ως προς τα αρχαία κείμενα Α' και Β' Γυμνασίου, υπάρχει off the record οδηγία για σύντομη -ή και καθόλου- επεξεργασία κειμένων που είναι δύσκολα για το επίπεδο της τάξης. Εννοείται ότι αυτό γίνεται σε πολύ περιορισμένη κλίμακα!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 13, 2008, 11:00:50 πμ »
Οι ενότητες στα αρχαία της Β Γυμνασίου είναι όλες εντός ύλης? Κάνω ιδαίτερα και μολις είδα ότι σε ένα σχολείο η φιλόλογος παρέκαμψε το κείμενο της 12ης ενότητας. Ευχαριστώ!
Είναι στην κρίση μας αν θεωρούμε σκόπιμο, κάποια κείμενα να τα παρακάμψουμε (ειδικά τα επαναληπτικά).

Αποσυνδεδεμένος Lara Croft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες Φιλολογικών Μαθημάτων Γυμνασίου (varia)
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 01:56:04 μμ »
Καλησπέρα σ΄ όλους. Θα ήθελα κάποιες οδηγίες για την διδκαλία των αρχαίων και της έκθεσης στη γ γυμνασίου,μόλις ξεκίνησα σε φροντιστήριο.Για παράδειγμα στα αρχαία, πώς οργανώνω το μάθημα της ημέρας? Βλέπω τι γραμματικά ΄και συντακτικά φαινόμενα έχει το κείμενο και αυτά τους διδάσκω ή τους κάνω ότι γραμματικό και συντακτικό φαινόμενο θέλω εγώ?
Και για την έκθεση κάποιος να με διαφωτίσει ακολουθώ το βιβλίο(ασκήσεις,κείμενα,...) ή τους κάνω θέματα όπως στο λύκειο?Κάνουμε και εδώ δομή παραγράφου,περίληψη, δομή έκθεσης κ.τ.λ
Ευχαριστώ εκ των προτέτων....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.