*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστηριο ή οχι?  (Αναγνώστηκε 20835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ylianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 13, 2006, 12:02:23 μμ »
τις εχουν ανεβάσει τις τιμές πολύ από τον τελευταίο διαγωνισμό...

εγώ πήγα φροντιστήριο και πέρασα ΠΕ19, πιστεύω με βοήθησε γιατί πράγματα που κάναμε εκεί θα βαριόμουν να τα διαβάζω μόνος μου
σπίτι για πολύ καιρό. Το καλό με το φροντιστήριο είναι ότι σε κρατάει σε εγρήγορση και ασχολείσαι με τον διαγωνισμό κάθε εβδομάδα... οι ωρες που
ξοδεύεις εκεί αν προσέχεις, δεν πάνε χαμένες.   
Μόνο τον τελευταίο μήνα διάβασα πραγματικά στο σπίτι... Αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου αυτό τότε δε σου χρειάζεται φροντιστήριο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 13, 2006, 01:24:30 μμ »
μήπως θα μπορούσε κάποιος να προτείνει φροντιστήρια για τον κλάδο ΠΕ20? Έχω δει μεγάλες διαφορές στις τιμές και δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω ποιο είναι καλό και ποιο όχι.

Κάτσε πρώτα να βγει η προκύρηξη του ΑΣΕΠ...  ::)

δεν έχεις και άδικο σ'αυτό... απλά έλεγα να το ψάξω πρώτα λίγο... εν πάση περιπτώσει... :)
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος hdespina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 15, 2006, 02:13:21 μμ »
Εδώ και 2 μήνες διαβάζω μόνη μου. Ομως βλέπω ότι λόγω κούρασης από την εργασία και εξαιτίας της ατελείωτης ύλης, δεν μπορώ μονή μου ???. Αποφάσισα λοιπόν να πάω από αύριο φροντιστήριο, το όποιο έχει καλή φήμη για την ειδικότητά μου ΠΕ20. Βέβαια έχω κάποιους δισταγμούς. Θέλω να μου πει κάποιος που έχει δώσει στο διαγωνισμό.Αν θέλω να πετύχω...μπορώ να συνδίάσω, δουλειά και διαβασμα?Δε ξερω, έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Ακούω κατι τρελά...ότι χρειάζεται τουλάχιστον 2 έτη διάβασμα!  ;)Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 15, 2006, 02:16:29 μμ »
Εδώ και 2 μήνες διαβάζω μόνη μου. Ομως βλέπω ότι λόγω κούρασης από την εργασία και εξαιτίας της ατελείωτης ύλης, δεν μπορώ μονή μου ???. Αποφάσισα λοιπόν να πάω από αύριο φροντιστήριο, το όποιο έχει καλή φήμη για την ειδικότητά μου ΠΕ20. Βέβαια έχω κάποιους δισταγμούς. Θέλω να μου πει κάποιος που έχει δώσει στο διαγωνισμό.Αν θέλω να πετύχω...μπορώ να συνδίάσω, δουλειά και διαβασμα?Δε ξερω, έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Ακούω κατι τρελά...ότι χρειάζεται τουλάχιστον 2 έτη διάβασμα!  ;)Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εγώ θα έλεγα να μην βιαστείς και να περιμένεις την προκύρηξη του ΑΣΕΠ. Μετά πας φροντιστήριο... Για φαντάσου να βγει η προκύρηξη και να μην έχει καθόλου θέσεις για ΠΕ19-ΠΕ20...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος liana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2006, 05:28:34 μμ »
Geia sas!Eimai kainouria,kalorizikh loipon.. :)
Eimai PE19 kai hthela na rwthsw an exete na proteinete kapoio frontisthrio sth Thessaloniki gia auth thn eidikothta.Mou eipan oti anoixe Mponias,auto ti leei;
ylianos mhpws esu xereis;Eipes oti phges frontisthrio kai perases.Pes mou oti phges sth Thess/kh.. ;)

Αποσυνδεδεμένος ylianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 22, 2006, 01:30:56 μμ »
Πήγαινα στον Μπόνια στην Αθήνα... Δεν ξέρω αν γενικά είναι καλό, εξαρτάται τον καθηγητή που θα σου κάνει... Εμένα μου βγήκε καλός. Να ξέρεις ότι Μπόνιας πάντως = βιομηχανία, τουλάχιστον στην Αθήνα... χαμός από κόσμο γινόταν εκεί μέσα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πάω σε πολλά φροντιστήρια στην αρχή στα πρώτα μαθήματα χωρίς να γραφτώ, για να συγκρίνω. Μπορείς να το κάνεις κι εσύ αν έχεις χρόνο... είχα φάει πολύ τρέξιμο στην αρχή.   

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 22, 2006, 10:15:52 μμ »
παιδιά και εγώ ΠΕ20 ειμαι και παρομοιως ενδιαφερομαι για φροντιστηριο στη Θεσ/νικη και τηλεφωνησα, αν οχι στο καλυτερο, σε ενα απο τα καλυτερα φροντηστηρια σήμερα και με αποθαρρυναν παρα πολυ. Μονο που δεν μου ειπε να μη δωσω. αυτος ο συγκεκριμενος μαλλον δεν θα κανει τμημα καθολου για ΠΕ20, τουλαχιστον οχι πριν βγει η προκυρυξη. Κυριολεκτικα εχω πελαγωσει, δεν ξερω αν ειμαι υπερβολική, αλλά εχω αγχωθεί παρα πολυ, και πιο πολυ φοβαμαι μηπως δεν προλαβω να διαβασω. τελος παντων, πολυ σας ζαλισα, οποιος ξερει κατι ας μας ενημερωσει!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος liana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 23, 2006, 05:39:58 μμ »
Nai ki egw ston Mbonia lew na paw.Na se rwthsw kai kati allo:Diavases mono tis shmeiwseis apo to frontisthrio 'h parallhla kai dika sou biblia;Kuriws rwtaw gia to gnwstiko giati gia ta paidagwgika den nomizw na kanw frontisthrio..
Tagiw634 mhn anhsuxeis,tha dwsoume ki emeis,aplws gia arketa ligoteres theseis..

Αποσυνδεδεμένος ylianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 28, 2006, 07:45:39 μμ »
από σημειώσεις και σχολικά βιβλία διάβασα...

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2006, 01:04:43 πμ »
Χαίρεται!!! Έτυχε να δώσω λοιπόν στον προηγούμενο ΑΣΕΠ (για πληροφορική) είχα τελειώσει από τη σχολή μου σχεδόν ένα χρόνο. το διάβασμα που έκανα ήταν ένα Σαβ/Κυρ και αυτό ήταν μόνο για τα παιδαγωγικά. Πέρασα τη διδακτική αλλά κόπηκα στο αντικείμενο σχεδόν στη βάση. Συγκριτικά με τα θέματα που είχαν βάλει και ήταν κομματάκι΄δύσκολα, πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις όλη την προσπάθεια διαβάσματος μόνος σου και να τα καταφέρεις πολύ καλά. Μπορεί να έτυχε να γράψω καλά αλλά δεν μπορώ τουλάχιστον τώρα να φανταστώ τον εαυτό μου σε ένα θρανίο να μου κάνουν μάθημα αυτά που θα πάω να διδάξω αύριο (λέμε τώρα....!) σε νέα παιδιά. Στο κάτω κάτω της γραφής από τις προηγούμενες απαντήσεις που διάβασα όσοι μιλάνε για φροντιστήρια μαζί αναφέρονται και σε προσωπική προσπάθεια. Γιατί λοιπόν να μην κάνουμε από μόνοι μας την προσπάθεια αυτή να έχουμε περισσότερο χρόνο και τα χρήματά μας που με τόσο κόπο βγάζουμε???? Και τελειώνοντας να κάνω μια ερώτηση... ποιος θα ξεκινούσε φροντιστήρια (άσχετα με την άποψή μου σέβομαι την επιλογή των άλλων) από τη στιγμή που δεν έχει βγει καν προκύρηξη και με τα όσα ακούγονται ίσως να μην δώσουμε κιόλας????

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 29, 2006, 11:02:01 πμ »
στην τελευταια σου ερωτηση.πιστεψε με πολλοι! και το βρισκω λογικο! Αν περιμενεις τελευταια στιγμη μπορει να μη προλαβεις ή να μην εχεις γενικα τοσο χρονο και ουτως ή αλλως λογικα διαγωνισμος θα γινει. αν δεν γινει τον Νοεμβρη θα γινει λιγο αργοτερα!
Π09

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 29, 2006, 03:58:11 μμ »
Ίσως τελικά να μην έχεις και άδικο σε αυτό που λες σε σχέση με τον προηγούμενο διαγωνισμό>!!!!!

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 13, 2006, 12:23:40 μμ »
Γεια σας κι από μένα, καλώς σας βρήκα  :).

Πιστεύω ότι το ζήτημα του φροντιστηρίου έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την ειδικότητα του καθενός. Εγώ είμαι ΠΕ09 και δεν μπορώ να βρω πουθενά πληροφορίες σχετικά με την ειδική διδακτική μια και μέχρι πρότεινος οι οικονομολόγοι δε δικαιούνταν να δώσουν στον ΑΣΕΠ αν δεν είχαν πτυχίο ΣΕΛΕΤΕ οπότε και δεν υπάρχει πολύ υλικό. Ούτε γενική ξέρω τι να διαβάσω δηλαδή αλλά λέμε τώρα. Όσο για το γνωστικό υποτίθεται ότι κάποιος αν κάνει λίγο ψάξιμο (παλιά θέματα, διάφορα fora) ότι θα καλύψει την ύλη σε μεγάλο βαθμό. Βέβαια ίσως τα βιβλία της σχολής να μην είναι τα ιδανικά (π.χ. στη δική μου τη σχολή δεν είχαμε καθόλου καλό βιβλίο μίκρο αλλά στο φόρουμ των ΚΕΠ οι περισσότεροι προτείνουν το βιβλίο του Γκαμαλέτσου οπότε θα κοιτάξω μήπως το βρω από κανέναν γνωστό).

Όπως και να'χει, κατά την ταπεινή μου άποψη τα φροντιστήρια σε βάζουν σε μία σειρά αλλά όντως είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

Όποιος συνάδελφος διαθέτει πληροφορίες σχετικά με το από πού μπορώ να καλύψω την ύλη σε παιδαγωγικά & διδακτική θα του ήμουν ευγνώμων αν τις κοινοποιούσε.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηριο ή οχι?
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 13, 2006, 01:12:49 μμ »
Διδακτική δες και τους 2 τόμους του Ματσαγγούρα "Θεωρία και πράξη της Διδασκαλίας", εκδ. Gutenberg. Παιδαγωγικά εναπόκειται στη κρίση σου, κι εμένα κανείς δεν μου είπε, μόνη μου την έψαξα. Βάλε σε ένα search engine "εξελικτική ψυχολογία", "εκπαιδευτική ψυχολογία", ή "παιδαγωγική ψυχολογία", δώσε επιλογή να σου βγάλει βιβλία κι από κει και πέρα ό,τι σου λέει η κρίση σου. Για την ειδική διδακτική του κλάδου σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ είμαι ΠΕ 02.
Καλή δύναμη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 641
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.