*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 281832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foivos1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 05, 2010, 10:43:41 μμ »
Γεια σας κ απο μενα!!Εγω ενδιαφερομαι να δώσω κατατακτήριες  στο τμήμα ψυχολογίας ρεθύμνου!!Υπάρχει καποιός που το εχει κανει το βήμα ή σκεφτεται να το κανει ή εχει περασει γενικοτερα σε συτη τη σχολή;;;Εχω κολλήσει λίγο στα βιβλία,οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν πολύ χρήσιμη!!!!ευχαριστω πολυ!!!!!
τον καθηγητη που διδασκει στην κρητη ψυχολογια-ψυχομετρια και θα βαθμλογησει απο ο,τι καταλαβαινω τα μαθηματα τον ειχα καθηγητη οταν σπουδαζα παιδαγωγικα στον ψυχολογικο κυκλο σπουδων. εαν εχεις το μεγαλο και ογκοδες βιβλιο για τις θεωριες προσωπικοτητας των Pervin & John μελετησε συν τοις αλλοις και τα μπλε πινακακια που εχει στο  τελος καθε κεφαλαιου και συγκρινει συνοπτικα τις θεωρητικες σχολες. να ξερεις συμπαθει ιδιατερα την θεωρια των χαρακτηριστικων (5 και 15 ή 25 ειναι αυτα αν θυμαμι καλα) των allport κτλ..... τη θεωρια των γνωστικων κατασκευων του kelly και λιγοτερο τον φρουντ και το συμπεριφορισμο. μια ερωτηση που θυμαμαι οτι την αγαπουσε πολυ ηταν να σκεφτεις και να απαντησεις συνδυαστικα και κριτικα επανω στη σχεση φυσης και ανατροφης για την διαμορφωση της προσωπικοτητας του ανθρωπου. εχει θυαμαι σχετικο κεφαλαιο στην αρχη του βιβλιου. συμβουλη: μαθε καλα δυο θεωριες, οποιες μπορεις πιο καλα να κατανοησεις και τις αλλες να τις θυμασια στα αδρα τους σημεια και γενικοτερα Π.χ. τι λεει για τη δομη της ψυχικης κατασκευης, για τη λειτουργια της, την εξελιξη της, για την αλλαγης της, για την ψυχοπαθολογια κτλ. και πηγαινε να δωσεις εχοντας στο μυαλλο σου οτι θα σε ρωτησει να συνδυασεις και να συγκρινεις τουλαχιστον δυο απο αυτες. μην αποστηθισεις ΤΙΠΟΤΑ θα χαθεις με αυτο το βιβλιο........

τωρα, σχετικα με την κοινωνικη ψυχολογια τα θεματα που ρωτανε ειναι πανω κατω τα ιδια: π.χ. ορισμος (μαθε καλα τους ορισμους που εχει δωσει ο αλπορτ, ο μοσκοβιτσι και ο παπασταμου (διδασκει κοινωνικη ψυχολογια στην αθηνα), μεθοδοι μελετης (π.χ. ερωτηματολογια στασεων, πειραματα κτλ.) τα επιπεδα ερμηνειας, προληψεις, στερεοτυπα, ομαδοσκεψη, θεωριες αποδοσης, γνωστικη ασυμφωνια, θεμελιωδες σφαλμα αποδοσης, ενδοτικοτητα, μεταστροφη, ψυχολογιοποιηση (παρε βιβλια του παπασταμου).
η αληθεια ειναι οτι θελει διαβασμα, αλλα οποιος θελει προσπαθει.......
αυτα με τις αδικιες στις κατατακτηριες δυσκολευομαι να τα πιστεψω εαν γραψεις καλα και περνας κανενας δεν θα σε κοψει. αντε το πολυ πολυ να προωθηθει καποιος που δεν τα ξερει πολυ καλα και να τον βαλουνε μεσα στο πανεπιστημιο, οχι ομως και οτι θα κοψουνε καποιον που αξιζει να μπει....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2010, 10:48:03 μμ από foivos1981 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:47 »

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 05, 2010, 11:05:58 μμ »
Έχω δώσει κατατακτήριες στο Καποδιστριακό.Ένα σας λέω:Επειδή φοβόμουν μήπως κάποιοι έχουν "άλλα μέσα" και εγώ μείνω εκτός διάβασα τόσο πολύ, μα τόσο πολύ που ακόμα βλέπω εφιάλτη αυτές τις εξετάσεις.
Παιδιά προσωπικά πιστεύω πως αν διαβάσεις πολύ αυτό θα φανεί στο γραπτό σου και θα σε πάρουν έστω και τελευταίο στη σειρά όπως έγινε με μένα. Και φυσικά αν δεν τα καταφέρεις επαναλαμβάνεις την επόμενη χρονιά που θα είσαι έμπειρη.Βασική προσωπική αρχή:ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ! Το ίδιο ισχύει για μεταπτυχιακά.Μιλώ από προσωπική εμπειρία.ΑΝ καταλάβουν ότι είσαι διαβασμένος και αποφασισμένος πιστεύω ότι θα σε πάρουν έστω και τη δεύτερη χρονιά.(Απ' το να σε βλέπουν κάθε χρόνο στις εξετάσεις!)
Βασική προυποθεση πολύ διάβασμα.Τώρα αν κάποιοι ξέρουν και άλλα κόλπα τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος gogo85

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 05, 2010, 11:10:38 μμ »
foivo σε υπερευχαριστω πολυ χρήσιμα όσα μου εγραψες!!Το θέμα ειναι οτι στις θεωρίες προσωπικοτητας το βιβλίο αυτο που λες  δεν καλύπτει όλη την ύλη,αναρωτιόμουν μήπως ξέρεις κάποιο άλλο!!καλα είχα δωσει κ περσι...ξερεις τι ερώτηση έβαλαν στο εν λόγω μάθημα ΄??? Γραψε μια δικη σου θεωρία για την προσωπικότητα  ;D ;D ;D ;D και ποια ήταν η διευκρίνιση????? "Μην επηρεαστειτε απο τις θεωρίες που έχετε διαβάσει"!!!!
Εντάξει εγραψα ότι να ναι... μάλλον εκει πρέπει να κόπηκα!!Στα άλλα τα είχα παει καλά!Αν μπορείς κ θύμασαι πες μου και τι βιβλία είχατε στην κοινωνική και στην γνωστική ψυχολογια!!!

Αποσυνδεδεμένος gogo85

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 05, 2010, 11:18:37 μμ »
Έχω δώσει κατατακτήριες στο Καποδιστριακό.Ένα σας λέω:Επειδή φοβόμουν μήπως κάποιοι έχουν "άλλα μέσα" και εγώ μείνω εκτός διάβασα τόσο πολύ, μα τόσο πολύ που ακόμα βλέπω εφιάλτη αυτές τις εξετάσεις.
Παιδιά προσωπικά πιστεύω πως αν διαβάσεις πολύ αυτό θα φανεί στο γραπτό σου και θα σε πάρουν έστω και τελευταίο στη σειρά όπως έγινε με μένα. Και φυσικά αν δεν τα καταφέρεις επαναλαμβάνεις την επόμενη χρονιά που θα είσαι έμπειρη.Βασική προσωπική αρχή:ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ! Το ίδιο ισχύει για μεταπτυχιακά.Μιλώ από προσωπική εμπειρία.ΑΝ καταλάβουν ότι είσαι διαβασμένος και αποφασισμένος πιστεύω ότι θα σε πάρουν έστω και τη δεύτερη χρονιά.(Απ' το να σε βλέπουν κάθε χρόνο στις εξετάσεις!)
Βασική προυποθεση πολύ διάβασμα.Τώρα αν κάποιοι ξέρουν και άλλα κόλπα τι να πω.
καλα τα λες!!!Θέλει πολυ πολυ πολυ(δεν ξερω πόσα πολυ να βάλω) διάβασμα!!!!Η αλήθεια είναι οτι αν γράψεις πολύ καλά δεν γίνεται να μην σε πάρουν,επίσης αλήθει είναι ότι παίζει και το μέσο!Εσύ θυμάσαι τι μαθήματα έδωσες;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:47 »

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 05, 2010, 11:58:25 μμ »
gogo85 κάθε σχολή έχει τα δικά της μαθήματα ακόμα και για ίδια τμήματα.πχ Στο πρόγραμμα ψυχολογιας   στην Αθήνα μέχρι πρόσφατα έδινες αλλα μαθήματα (βιβλιά;)σε σχέση με το Ρέθυμνο.Συνήθως δίνεις από τα βιβλία των καθηγητών που διδάσκουν στη σχολή.Το διάβασμα είναι το ίδιο δηλαδή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.καλη επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 06, 2010, 03:11:30 μμ »
ναι νομίζω
εγώ πάντως θεωρώ οτι είναι πιο εύκολο να μπεις από πανελλήνιες
οι κατατακτήριες έχουν πολύ διάβασμα,το επίπεδο έιναι πολυ υψηλό,συναγωνίζεσαι πτυχιούχους και όχι παιδάκια λυκείου και πάντα υπάρχουν τα εκλεκτά βύσματα
και ο αριθμός θέσεων είναι αστείος

όταν έδωσα,μπήκε έρώτηση εκτός ύλης
όλο το αμφιθέτρο είχε ξεσηκωθεί
..
Συγνωμη, αλλα στο πανεπιστημιο δεν υπαρχει ερωτηση εκτος υλης, υπαρχουνε επιστημονικα θεματα-ζητηματα που μπορεις να τα καλυψεις με κριτικο διαβασμα απο πληθωρα πηγων, εκτος και εαν πηγες ας πουμε να δωσεις μαθηματικα και σε εξετασαν στη γεωλογια. ε τοτε ναι ειναι εκτος υλης.....

κοίτα,το πρόβλημα είναι με τη βιβλιογραφία
όταν για ένα επιστημονικό θέμα υπάρχουν ένα σωρό βιβλία και σου μπαίνει η ερώτηση που είναι σε κεφάλαιο που δεν αναφέρεται στην ύλη(τουλάχιστον στα βιβλία που διάβασα εγώ) και βλέπεις όλο το αμφιθέατρο να φωνάζει για άκυρη ερώτηση,τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα.και δε νομίζω οτι είναι τυχαίο.
άκουσα για πολλά άλλα βιβλία αλλά σε κανένα δεν ήταν μέσα η ερώτηση

εγώ δεν το έψαξα παραπάνω.ίσως σε κάποιο βιβλίο να ήταν αλλίως τα περιεχόμενα των κεφαλαίων.αυτό το βιβλίο μάλλον το γνώριζαν ελάχιστοι... ;)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 09, 2010, 11:59:35 πμ »
ξέρει κανείς οι απόφοιτοι ΑΕΙ σε πιο εξάμηνο κατατάσσονται στο παιδαγωγικό βόλου;

Αποσυνδεδεμένος photographer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:46:13 πμ »
ξέρει κανείς οι απόφοιτοι ΑΕΙ σε πιο εξάμηνο κατατάσσονται στο παιδαγωγικό βόλου;

Είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρό τη γραμματεία και μου είπαν ότι είναι ανάλογα τη σχολή.
Αν το αντικείμενο που εχεις σπουδάσει είναι σχετικό με το Παιδαγωγικό, τότε συνεδριάζει μία επιτροπή για τον μπορείς να μπεις στο Γ εξάμηνο.
Αν η πρώτη σου σχολή δεν έχει σχέση μπαίνεις στο Α εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 10, 2010, 10:43:48 πμ »
photographer ευχαριστώ πόλύ για τη πληροφορία αυτή. μάλλον αυτή η εξαίρεση αφορά νηπιαγωγούς και φπψήδες. θα το επιβεβαιώσω όταν ανοίξουν οι γραμματείες.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:00:20 μμ »
Οι κατατακτήριες απ' ότι ξέρω θέλουν και μέσον. Μακάρι τα πράγματα να έχουν αλλάξει και να γίνονται αξιοκρατικά.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος photographer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 10, 2010, 08:28:40 μμ »
photographer ευχαριστώ πόλύ για τη πληροφορία αυτή. μάλλον αυτή η εξαίρεση αφορά νηπιαγωγούς και φπψήδες. θα το επιβεβαιώσω όταν ανοίξουν οι γραμματείες.

να σαι καλά! ναι πάρε κι εσύ ενα τηλέφωνο μήπως άλλαξε κάτι ή σου πουν κάτι διαφορετικό! καλή τύχη  :)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 11, 2010, 05:43:21 μμ »
photographer ευχαριστώ για την ευχή  :D

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 12, 2010, 01:33:11 μμ »
Οι κατατακτήριες απ' ότι ξέρω θέλουν και μέσον. Μακάρι τα πράγματα να έχουν αλλάξει και να γίνονται αξιοκρατικά.

Αυτό είναι σχετικό.Εξαρτάται σε ποια σχολή και σε ποιό τμήμα δίνεις.Υπαρχούν σχολές και τμήματα τα οποία είτε δεν έχουν μεγάλη ζήτηση είτε, κακώς κατά τη γνώμη μου,δεν έχουν μεγάλη αίγλη κοινωνική.Σε αυτά αν διαβάσεις πολύ,όπως πολύ σωστά γράφτηκε παραπάνω, είναι πολύ πιθανόν να πετύχεις, το ζήτημα είναι η συστηματική και για πολλές ώρες μελέτη.Τώρα δεν ξέρω τί γίνεται σε σχολές και τμήματα, όπως νομική, ιατρική, παιδαγωγικά, σχολές δηλαδή, στις οποίες δίνει κατατακτήριες πολύς κόσμος και θεωρούντσι γενικώς, τουλάχιστον κάποιες από αυτές,πχ. ιατρική και νομική ότι δίνουν- κακώς κατά τη γνώμη μου, αφού όλες οι επιστήμες είναι ισότιμες,δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες επιστήμες!- μεγάλο κοινωνικό κύρος στον απόφοιτο τους σε σχέση με άλλες σχολές και σπουδές.Πάντως , η συνταγή είναι πολύ και επίμονο διάβασμα και προσπάθεια, όπως ορθότατα διατυπώθηκε παραπάνω.Είχα γνωστό μου, που έδωσε τρεις φορές σε κάποιο μεταπτυχιακό και πέρασε με την τρίτη!Φυσικά εύχομαι σε όσους δώσουν εξετάσεις να περάσουν με την πρώτη,απλά το αναφέρω ως δείγμα υπομονής και επιμονής!Άλλωστε αυτό το οποίο συμβαίνει συνήθως, το είπε και κάποιος παραπάνω, είναι ότι παιρνάνε αυτούς που θέλουν ,αλλά μαζί με αυτούς θα περάσουν και κάποιος ή κάποιοι που το αξίζουν ,για τη διασφάλιση της εγκυρότητας των εξετάσεων κλπ. κλπ.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 14, 2010, 02:37:43 πμ »
καλησπερα,εχει κανεις πληροφοριες για κατατακτηριες κοινωνικη εργασια η λογοθεραπεια?
εχουν αποκατασταση η θα πεσω παλι σε λουμπα ρε παιδια?
ΠΕ 10

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.