*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 281008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grosso10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 09, 2007, 05:58:48 μμ »
 Mskrya apo Frontistiria pou lene pws gnvrizoun gia tis katataktiries k den exoun idea Px: Frontistirio sto kentro tids *essalonikis opou o katoxos toy einai kai politikos -dimosiografos me ekapse persi epeidi i8ele stis exetaseis na mpei allow ipopsifios.....SIgkekrimena edwse se ekeinon ta swsta biblia kai se olous toys allous ta.......................... eripou swsta tO MA8IMA ITAN IDIAITERO KAI OUSIASTIKA DEN BOITHOUSE SE PARA POLLA PRAGMATA .....pROSOxiiiiiiiiiiiii PAIDIA
Αλλιως τα φανταζομουν......................

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:18 »

Αποσυνδεδεμένος grosso10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 09, 2007, 06:02:44 μμ »
               ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ- ΦΥΣΙΚΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ PLEASE
Αλλιως τα φανταζομουν......................

Αποσυνδεδεμένος grosso10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 09, 2007, 06:33:03 μμ »
Για οσουσ ενδιαφερονται για κατατακτηριες να ξερουν οτι ............στην επαρχια το ποσοστο ειναι μεγαλυτερο απο τις 2 μεγαλουπολεις ΑΘηνα -Θεσσαλονικη
Αλλιως τα φανταζομουν......................

Αποσυνδεδεμένος MrDegree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • La vita e bella
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 09, 2007, 06:57:30 μμ »
Πρώτη φορά έδωσα κατατακτήριες στο μαθηματικό Θεσσαλονίκης το 2001 πριν πάω στρατό. Είχα 2 μήνες ολόκληρους μπροστά μου για να διαβάσω.Έδινα 3 μαθήματα.Γραμμική Άλγεβρα, Εισαγωγή στη Γεωμετρία και Διαφορικό και ολοκληρωτικό λογισμό.
   Πήγα λοιπων στη βιβλιοθήκη του μαθηματικού βρήκα τα αντίστοιχα βιβλία και άρχισα να διαβάζω. Μάλλον άρχισα να προσπαθώ να διαβάζω, γιατί δέν καταλάβαινα τίποτα. Μου φαινόντουσαν διαστημικά τα μαθηματικά!!!!! Είχα όλη την καλή διάθεση και θέληση να διαβάσω αλλα δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα και σταματούσα στο πρώτο μισάωρο.Ζοριζόμουν, πιεζόμουν, αλλα τίποτα. Δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Στο τέλος τα είχα παρατήση γιατί έβλεπα οτι ήταν εντελώς χαμένος χρόνος. Όμως παρόλα αυτά είπα να πάω να ΄δωσω για την εμπειρία. Μάλιστα όταν πήγα την πρώτη μέρα νόμιζα ότι ότι έδινα Διαφ λογισμό και όταν πήρα τα θέματα ήταν Άλγεβρας.
   Η ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη ήταν το επίπεδο των θεμάτων. Έπρεπε να βρούμε αντιστρόφους πινάκων, να λύσουμε γραμμικά συστήματα και γενικά τα θέματα ήταν τρίτης λυκείου και κάτω!!! Εντελώς ανέλπιστα έγραψα καλά.
   Πάω στο δευτερο μάθημα, και βλέπω ερωτήσεις του τύπου: Βρές το όριο, βρες τον παράγωγο, βρές το ολοκλήρωμα. Ούτε τρίτη λυκείου δεν βάζαν τόσο εύκολα θέματα. Με βάση τις γνώσεις που είχα αποκτήσει απο την τρίτη λυκείου και ότι θυμόμουν ( γιατί είχαν περάσει και 8 χρόνια που την είχα τελειώσει) έγραψα σχετικά καλά και το πέρασα το δευτερο μάθημα.
   Στη γεωμετρία όμως την πάτησα. Σχεδόν όλες οι ερωτήσεις ήταν γεωμετρία στο χώρο που δεν κάναμε στην τρίτη λυκείου και δεν μπόρεσα να γράψω ούτε 5 στα 20 για να περάσω.
   Δεν πτωήθηκα όμως. Την επόμενη χρονιά που ήμουν φαντάρος ξαναέδωσα κατατακτήριες και με μιά μέρα διάβασμα για το κάθε μάθημα (Ήξερα πλέον τι έπρεπε να διαβάζω.Ξεσκώνησα τις σημειώσεις απο το φροντηστήριο που πήγαινα στο λύκειο, στάθηκα τυχερός και στη γεωμετρία διότι βάλαν κωνικές τομές) κατάφερα και πέρασα στις κατατακτήριες.
   Βέβαια να διευκρινίσω ότι όταν έδωσα κατατακτήριες και τις δύο χρονιές, τις διοργάνωνε η ΚΕΕΜΕ, και ήταν σαν πανελλήνιες.Δηλαδή για όλες τις κατατακτήριες ερχόντουσαν στη Θεσ/νίκη να δώσουν.Μάλιστα την πρώτη χρονιά ήμουν ο μοναδικός σε όλη την Ελλάδα που έδινε κατατακτήριες σε Μαθηματικό.
   Τώρα έχει αλλάξει το σύστημα και κάθε τμήμα διοργανώνει τις κατατακτήριες ξεχωριστά. Δεν ξέρω το επιπεδο των θεμάτων αλλα πάλι δε νομίσω να είναι πολύ δύσκολο διότι δεν έχει μεγάλη ζήτηση το μαθηματικό.

  Καλή επιτυχία αν δώσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:18 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 13, 2007, 10:55:24 πμ »

MrDegree,

Καταρχάς η προσπάθεια σου είναι αξιέπαινη. Και εγώ πέρασα στο Μαθηματικό Κρήτης με κατατακτήριες το 2002.

Στο μαθηματικό Κρήτης ανάλογα με το έτος που θέλεις να περάσεις πάει και η ύλη. Εγώ πήγα για το 1ο και η ύλη και θέματα ήταν Γ' λυκείου και μάλιστα επειδή ήμασταν μόνο 2 υποψήφιοι δώσαμε προφορικά.

Βέβαια δεν έχω καταφέρει και πολλά από τότε αν εξαιρέσεις ότι αναγνώρισα τα μισά μαθήματα της σχολής λόγω πτυχίο Φυσικού που έχει μεγάλη συνάφεια.

Εσύ πως τα πας;

Αποσυνδεδεμένος MrDegree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • La vita e bella
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 13, 2007, 03:50:24 μμ »
Καλησπέρα vgargan

   Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Έχω πάρει πτυχίο εδώ και ένα χρόνο(Σεπτ).Στάθηκα τυχερός που μου αναγνωρίσαν τα μαθήματα που έδωσα κατατακτήριες, γιατί ειδικά τον Διαφ&Ολοκλ λογισμό τον χρωστούσε πάνω απο τη  μισή σχολή και εγώ τον πέρασα με απλές ασκησούλες.
   Η αλήθεια όμως είναι οτι ζορίστικα πάρα πολύ για να πάρω το πτυχίο. Ξεπέρασα κατα πολύ τον εαυτό μου. Μάλιστα αν δεν γινόντουσαν οι καταλήψεις τον περσι Ιουνιο θα έπερνα τότε το πτυχίο μου, θα αποκτούσα παιδαγωγική κατάρτηση και θα διοριζόμουν μόνιμος ΠΕ20. Αλλα δυστυχως και αυτά είναι μέσα στο πρόγραμα.

   Καλό κουράγιο σου έυχομαι και ότι καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος grosso10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 30, 2007, 12:34:19 πμ »


Γνωριζει κανεις  αν μπορεις να παρεις μεταγραφη απο τμημα στο οποιο εχεις καταταγει με κατατακτηριες εξετασεις   ????
Αλλιως τα φανταζομουν......................

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 30, 2007, 03:13:26 πμ »
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχει κάποιος το δικαίωμα επανεγγραφής σε τμήμα ΑΕΙ από το οποίο είχε στο παρελθόν ζητήσει τη διαγραφή του ή πρέπει να περάσει ξανά από διαδικασία πανελληνίων;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 31, 2007, 12:10:27 πμ »
Κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχει κάποιος το δικαίωμα επανεγγραφής σε τμήμα ΑΕΙ από το οποίο είχε στο παρελθόν ζητήσει τη διαγραφή του ή πρέπει να περάσει ξανά από διαδικασία πανελληνίων;

Έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να γραφτείς ξανά σε σχολή από την οποία έχεις διαγραφεί.(ούτε καν με το να επιτύχεις ξανά μέσω πανελληνίων). Μια φίλη μου παλιότερα που ήταν σε δίλημμα καθώς είχε εγκριθεί η μετεγγραφή της στο αντίστοιχο τμήμα άλλης πόλης αλλά δεν ήταν σίγουρη ότι ήθελε να φύγει , το είχε ψάξει το θέμα και είχε διαπιστώσει πως αν διαγραφόταν από τη σχολή της (για να γραφτεί στην άλλη), ακόμα κι αν το μετάνιωνε αμέσως μετά, δεν θα μπορούσε με κανέναν τρόπο να ξαναμπεί στη σχολή απο την οποία διαγράφηκε.
Επιβεβαίωσε το βέβαια για να είσαι σίγουρος.

Γνωριζει κανεις  αν μπορεις να παρεις μεταγραφη απο τμημα στο οποιο εχεις καταταγει με κατατακτηριες εξετασεις   ?
 
Δεν το γνωρίζω . Αλλά μάλλον θα μπορούν να σου δώσουν τηλεφωνικά αυτή την πληροφορία.
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος γλωσσολογος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 07:54:18 μμ »
...ηθελα να μαθω αν η υλη για τις κατατακτηριες στο Παιδαγωγικο Φλωρινας ειναι σταθερη ή αλλαζει καθε χρονο...επισης , τι μορφη εχουν τα θεματα;  αναπτυξης, πολλαπλης επιλογης η συνδυασμος....
...και  τ' αυτια  εχουν  τοιχους...

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 08:01:01 μμ »
Συνήθως είναι τα ίδια. Δεν αλλάζουν. Αν μπεις στην ιστοσελίδα τους θα τα βρεις όλα... Κι αν θελήσεις βοήθεια ξαναπές μου.

Και απ' όσο ξέρω είναι όλα ανάπτυξης και πρέπει να τα απαντήσεις όλα. Δεν έχει να επιλέξεις. Με επιφύλαξη αυτό!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2007, 08:04:18 μμ από georgi@ »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 08:03:19 μμ »
http://www.eled.uowm.gr/   Παιδαγωγικό Δημοτικής Φλώρινας

http://www.nured.uowm.gr/  Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Φλώρινας
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος γλωσσολογος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 04:17:55 μμ »
σ ευχαριστω τζορτζια αλλα δεν υπαρχει πληροφορηση στην ιστοσελιδα τους.....η ενδεικτικη βιβλιογραφια που παραθετουν ειναι οντως ενδεικτικη??? αρκει ενα συγγραμμα απ οσα αναφερουν για καθε θεματικη ενοτητα ? 
...και  τ' αυτια  εχουν  τοιχους...

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 10:00:11 πμ »
Παιδιά ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε παλιότερα θέματα κατατακτήριων εξετάσεων; Ψάχνω στο internet και δεν βρίσκω τίποτα.Προλαβαίνουμε λέτε να διαβάσουμε για να μπούμε έστω και σε κάποια σχετικά εύκολη σχολή; Μας απομένουν περίπου 2 1/2 μήνες μέχρι τις εξετάσεις.Αφήστε που παίρνουν ελάχιστα άτομα, ρώτησα σε μια σχολή που μου φαινόταν εύκολη για να μπεις και  μου είπαν ότι θα πάρουν 3 άτομα ΠΕ ;D!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.