*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #518 στις: Ιούνιος 13, 2013, 07:20:07 μμ »
Καλησπέρα,

Το βιβλίο το θεωρώ αρκετά καλό. Τι ακριβώς δεν σας άρεσε;
Εγώ θα σας πω με τα δεδομένα Αθήνας όπου κατοικώ. Στην Β κανονική κάνω στα ιδιαίτερά μου 2 ώρες την εβδομάδα από μέσα Σεπτέμβρη ως τέλη Μαίου. Κάποιοι συνάδελφοι κάνουν 3 ώρες για περισσότερη εξάσκηση λύνοντας αρκετες ασκήσεις με το μαθητή. Στην Β κανονική παίρνω 13 ευρώ την ώρα. Φυσικά δεν πληρώνετε Πάσχα και Χριστούγεννα που σταματούν τα μαθήματα. Οπότε λόγω του ότι έχετε τον καθηγητή αποκλειστικά να ασχολείται με το μαθητή / τρια και τις μισές ώρες να κάνει από ότι στο φροντιστήριο σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος...
βρε παδιια εγω β κανονικη κανω 2,5 ωρες την εβδομαδα και παλι δεν προλαβαινω πολλες φορες να το τελειωσω στο τελος της χρονιας... :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:44 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #519 στις: Ιούνιος 13, 2013, 07:40:54 μμ »
Δεν ξέρω ανάλογα πως το δουλεύει ο καθένας κ σίγουρα έχει να κάνει κ με το μαθητή. Εχουν υπάρξει φορές που σταματώ μέσα Ιουνίου αν είναι μερικά παιδάκια πιο αργά. Μήπως λύνετε όλες τις ασκήσεις μαζί και για αυτό αργείς; Εγώ διδάσκω τα κείμενα με μεγαλύτερη προσοχή ερωτήσεις και την επόμενη φορά μου λένε μια προφορική του περίληψη, γράφουμε πάντα ορθογραφία και επειδή κάνω και το grammar book συζητάμε αναλυτικά τη θεωρία από εκεί και έπειτα στο student's που υπάρχει πιο συνοπτικά η θεωρία του ίδιου γραμματικού φαινομένου δεν την ξανασυζητάμε. Στη γραμματική κάνουμε τα μισά παραδείγματα από τις ασκήσεις μαζί κ τα υπόλοιπα τα κάνουν τα παιδάκια μόνα τους σπίτι. Φυσικά σε κάθε μάθημα από λίγες (δεν τις βάζουμε όλες μαζί γιατι και θα κουραστούν και θα βαρεθούν).Το ίδιο και στον ασκήσεων. Στο student's κάνουμε όλες τις ασκήσεις μαζί.Εγώ από ότι έχω δει αυτό μου σώζει χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #520 στις: Ιούνιος 13, 2013, 07:46:32 μμ »
Διαβάζω κ συμμερίζομαι όσα λέτε κ πολύ θα ήθελα να το έβλεπαν κ άλλοι συνάδελφοι έτσι, ώστε να μη βοηθούσαμε οι ίδιοι προς αυτή την κατρακύλα των ωρομισθίων. Αλλά πολλοί είναι αυτοί που επικαλούμενοι την κρίση και την ανάγκη για επιβίωση ρίχνουν τόσο πολύ τα στάνταρς τους χωρίς να αναλογιστούν όλους αυτούς τους παράγοντες προφανώς... και το ερώτημα παραμένει: έχουν κέρδος; Γιατί στην τελική είναι απλά μαθηματικά...

Εγώ καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να μην έχει καθόλου εισόδημα και να τα χρειάζεται. Δυστυχώς κάνει κακό στον κλάδο μας όμως γιατί και η προετοιμασία μας και το πήγαινε έλα δεν αναγνωρίζονται με αυτόν τον τρόπο. Αν είχαμε κρατήσει κάποια minimum θα δουλεύαμε κ πάλι με καλύτερους όρους. Αν κάποιος εργαστεί σε ιδιαίτερα με κάτω των 7 ευρώ αν δεν έχει πολλές ώρες συνεχομενα και σε κοντινές αποστάσεις δεν πολυαξίζει κατά τη γνώμη μου

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #521 στις: Ιούνιος 13, 2013, 08:23:22 μμ »
και εγω 2 με 2,5 ωρες κανω την εβδομαδα αναλογα με το μαθητη. Οπως και η stavy απο μεσα Σπετεμβρη μεχρι τελη Μαη, αντε να παει μεχρι και το τελος των σχολειων αν εχουμε χασει ωρες που δεν εχουν αναπληρωθει. Καλυπτω ολο το πακετο του Here we go και επιλεκτικα καποια μαθηματα απο καποιο skills book. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:44 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #522 στις: Ιούνιος 13, 2013, 08:35:06 μμ »
ομως βρε παιδια ακουω οτι τα φροντηστηρια κανουν 3-4 ωρες την εβδομαδα ηδη απο μ ικρες ταξεις .ειναι αληθεια?

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #523 στις: Ιούνιος 13, 2013, 08:45:25 μμ »
ισχυει και ειναι λογικο ως ενα βαθμο, για να εχεις το χρονο να ασχοληθεις με ολα τα παιδια στη ταξη. πολλα βεβαια φροντιστηρια σε αυτη την ωρα προσθετουν και αλλο υλικο πχ. video, computers, skills book κτλπ.
επισης ποσα φροντιστηρια σε αυτο το 3-4 ωρο προλαβαινουν οντως να βγαλουν την "υλη" και οχι με πασαλειμματα;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #524 στις: Ιούνιος 13, 2013, 09:28:06 μμ »
Εγώ δούλεψα φέτος το Cosmic Kids 1 της Pearson που έχει αναλυτικό planner 24 βδομάδων. Το ξεκινήσαμε Ιανουάριο και το τελειώνουμε σε λίγα μαθήματα. Φανταστικό βιβλίο! Το παιδί το λάτρεψε! Και μ'άρεσε που βγαίνει σε 6 μήνες μόνο. Με 2 μονόωρα/βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #525 στις: Ιούνιος 13, 2013, 09:31:32 μμ »
ενδιαφερον panickos! το Planner προτεινει και ποσες ωρες την εβδομαδα;

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #526 στις: Ιούνιος 13, 2013, 09:41:42 μμ »
Εγώ δούλεψα φέτος το Cosmic Kids 1 της Pearson που έχει αναλυτικό planner 24 βδομάδων. Το ξεκινήσαμε Ιανουάριο και το τελειώνουμε σε λίγα μαθήματα. Φανταστικό βιβλίο! Το παιδί το λάτρεψε! Και μ'άρεσε που βγαίνει σε 6 μήνες μόνο. Με 2 μονόωρα/βδομάδα.

Θα το δουλέψω κι εγώ από Σεπτέμβριο, σε μαθητές που ξεκινάμε τώρα Α senior. Ήθελα να το ξεκινήσω από την προηγούμενη σχολική χρονιά, αλλά η έλλειψη των βιβλίων του καθηγητή με έκανε να στραφώ σε άλλο εκδοτικό. Σε όσους μαθητές το έδειξα μέχρι τώρα για να μου πουν και μια πρώτη γνώμη, ξετρελάθηκαν. Μου αρέσει γενικότερα η δομή των βιβλίων της Pearson. Για πες περισσότερες λεπτομέρειες panickos μιας και το δούλεψες. Παρατήρησες ελλείψεις σε κάποιο κομμάτι; Υστερεί κάπου;

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #527 στις: Ιούνιος 13, 2013, 10:43:12 μμ »
Μιας και σας βλέπω πλήρως ενημερωμένους τι μου προτείνεται για την κόρη μου  (Α senior τελείωσε) να της πάρω το καλοκαίρι για να μην ξεχάσει τελείως την γραμματική;;;
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #528 στις: Ιούνιος 14, 2013, 05:02:30 μμ »
Με φόβο να μας μαλώσουν που βγαίνουμε εκτός θέματος, θα σας πω εν ολίγοις ότι τα Cosmic Kids είναι υπέρ το δέον πλήρη, με πολλές επαναληπτικές ασκήσεις σε περίπτωση που ο μαθητής κάπου υστερεί, και δε βρήκα να υπάρχουν κενά. Όσον αφορά το Planner, έχει πόσες ώρες/βδομάδα πρέπει να κάνεις και τι να κάνεις κάθε ώρα (συγκεκριμένες σελίδες από cb/wb/gr κλπ). Κοστίζουν παραπάνω από το griva πχ αλλά αξίζουν. Ίσως κάποιος για οικονομία να σκεφτεί να μην πάρει το wb. Το σκέφτομαι κι εγώ για του χρόνου. Εξάλλου, οι ασκήσεις της γραμματικής είναι υπέρ-αρκετές και για το λεξιλόγιο υπάρουν quiz και άλλες ασκήσεις,

Amedeus, εγώ θα πρότεινα μόνο να διαβάσει βιβλία του επιπέδου της. Υπάρχουν βιβλία για όλα τα γούστα. Ρίξε μια ματιά στa Black Cat Readers (http://www.blackcat-cideb.com/9-english-catalogue). Εγώ αυτό κάνω με τους μαθητές μου. Δε χρειάζεται να πιέζονται παραπάνω τα παιδιά το καλοκαίρι. Μια επαναληψούλα πριν αρχίσει η σχολική χρονιά είναι μια χαρά. Εξάλλου, μόλις αρχίσουν τα αγγλικά του χρόνου, θα γίνει κάποια επανάληψη και μέσα στο μάθημα. Και μη ξεχνάς, η κάθε τάξη, όσον αφορά τη γραμματική, είναι επανάληψη της προηγούμενης με κάποιες προσθήκες.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #529 στις: Ιούνιος 14, 2013, 05:39:02 μμ »
thank you panickos! Ναι εχουν το αρνητικο οτι ο εκδοτικος νομιζω δεν δινει τπτ δωρεαν.

για το ασχετο το σκεφτηκα και εγω, οτι επρεπε να μεταφερθει η συζητηση στο τοπικ με τα βιβλια.  :-[

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #530 στις: Ιούνιος 15, 2013, 01:21:17 πμ »
Με φόβο να μας μαλώσουν που βγαίνουμε εκτός θέματος, θα σας πω εν ολίγοις ότι τα Cosmic Kids είναι υπέρ το δέον πλήρη, με πολλές επαναληπτικές ασκήσεις σε περίπτωση που ο μαθητής κάπου υστερεί, και δε βρήκα να υπάρχουν κενά. Όσον αφορά το Planner, έχει πόσες ώρες/βδομάδα πρέπει να κάνεις και τι να κάνεις κάθε ώρα (συγκεκριμένες σελίδες από cb/wb/gr κλπ). Κοστίζουν παραπάνω από το griva πχ αλλά αξίζουν. Ίσως κάποιος για οικονομία να σκεφτεί να μην πάρει το wb. Το σκέφτομαι κι εγώ για του χρόνου. Εξάλλου, οι ασκήσεις της γραμματικής είναι υπέρ-αρκετές και για το λεξιλόγιο υπάρουν quiz και άλλες ασκήσεις,

Amedeus, εγώ θα πρότεινα μόνο να διαβάσει βιβλία του επιπέδου της. Υπάρχουν βιβλία για όλα τα γούστα. Ρίξε μια ματιά στa Black Cat Readers (http://www.blackcat-cideb.com/9-english-catalogue). Εγώ αυτό κάνω με τους μαθητές μου. Δε χρειάζεται να πιέζονται παραπάνω τα παιδιά το καλοκαίρι. Μια επαναληψούλα πριν αρχίσει η σχολική χρονιά είναι μια χαρά. Εξάλλου, μόλις αρχίσουν τα αγγλικά του χρόνου, θα γίνει κάποια επανάληψη και μέσα στο μάθημα. Και μη ξεχνάς, η κάθε τάξη, όσον αφορά τη γραμματική, είναι επανάληψη της προηγούμενης με κάποιες προσθήκες.

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικώς είναι παιδί που θέλει να διαβάζει δεν την πιέζω καθόλου.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #531 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:48:46 μμ »
Μία μητέρα με πήρε τηλ για τα δύο παιδιά της, το ένα 5-6 χρονών (pre-junior) και το άλλο 8 ετών (b junior). Πόσες ώρες το κάθε παιδί; Και τι τιμή προτείνετε; Θα έχουμε συνάντηση μες στη βδομάδα για να δούμε αν θα το κλείσουμε για του χρόνου, οπότε θέλω να έχω αποφασίσει για τις ώρες και το οικονομικό. 1 ώρα τη βδομάδα και 10 ευρώ για το prejunior, και 2 μονόωρα και 12 ευρώ για το b junior. Η απόσταση πρέπει να είναι γύρω στο μισάωρο. Λογικές δεν είναι οι τιμές;   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159623
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.