*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 194562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 04:07:58 μμ »
2-3 ώρες για πτυχίο?? κ εγώ 4 ώρες κάνω για ecce κ αν έχω κ κανέναν αδύνατο μαθητή, μερικές φορές δεν μου φτάνουν!
δλδ. σε αυτές τις 3 ώρες τι κάνετε? να δω βρε παιδιά μήπως σπαταλώ ώρες σε πράγματα ανούσια.

Χ,Κ, καλά έκανες κ τους άφησες. εντάξει η δουλειά μας δεν είναι μόνο τα λεφτά αλλά δεν δουλεύουμε για την ψυχή της μάνας μας, ούτε να μας περνάνε κ για κορόιδα. όλοι τώρα ιδιαίτερα! κ αν έχουν χρήματα δεν κοιτάνε! αλλά πως θα την "πούνε" στην γειτόνισσα που το παιδί της πάει στο φροντιστήριο! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:21:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 04:51:09 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα λίγες μου φαίνονται οι 2-3 ώρες κι ειδικά αν είναι 2-3 παιδιά στο γκρουπ που το καθένα έχει τις δικές του ανάγκες κι ερωτήσεις. Πάντως, αν πετυχαίνουν στις εξετάσεις, πάω πάσο. Ο καθένας έχει το σύστημά του.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:20:07 πμ »
κοιτα το σκεπτικο μου ειναι το εξης..αν ενα παιδι δεν διαβαζει, ειτε 2 ωρες κανεις ειτε 4 το ιδιο και το αυτο. εγω ειχα περυσι γρουπ με 2 μαθητριες Η μια διαβαζε ή αλλη όχι. Το αποτελεσμα να το παρει αυτη που δοαβαζε ή αλλη οχι και μαλιστα το εχασε κυριως διοτι πήγε χαλια στο GVR. Στα υπολοιπα πήγε αρκετα καλα, αλλα GVR (που aπο την αρχη τα ποσοστα της ήταν χαμηλα ) δεν διαβαζε - εννοω δεν διαβαζε λεξιλογιο και γραμματικη. Επεσαν τηλεφωνα στην μαμα, της ελεγα θα το χασεις εξαιτιας του, αλλα τιποτα.
Οποτε στο συγκεκριμενο παιδι ειτε 2 ωρες ειτε 4 θεωρω θα ηταν το ιδιο. Στα υπολοιπα ειχε προχωρησει μεσα στο μαθημα και ετσι τα περασε με low pass..
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 10:17:49 πμ »
Σχετικα με τα listenings δε θελω να τους τα δινω σπιτι, γιατι πλεον τα ξερω τα παιδια, και ειμαι σιγουρη οτι θα τα ακουνε 20 φορες, οχι 10!! Αυτα ειναι που μου παιρνουν και τον περισσοτερο χρονο στο μαθημα.

Το προβλημα μου το κυριοτερο ειναι οτι δε βλεπω ιδιαιτερη βελτιωση. Κανω κι εγω κατι παρομοιο με τους πινακες, και παρατηρω οτι στο listening ειναι καθε φορα οριακα, ενταξει, writing+speaking μια χαρα, αλλα αυτο το GVR δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο να κανω!! Τα'χουμε πει τοσες φορες, διαβαζουν (τουλαχιστον τα 2 απο τα 3) αλλα και παλι μεχρι στιγμης δεν εχουν γραψει κανενα τεστ που να μπορω να τους πω οτι, οκ, περνατε!! Απογοητευομαι και απελπιζομαι...

Τα δικα σας σε τι επιπεδο βρισκονται; Εχουμε να κανουμε ακομα περιπου 18 τεστ, οποτε μπορω να ελπιζω.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:21:21 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 12:44:47 μμ »
Σχετικα με τα listenings δε θελω να τους τα δινω σπιτι, γιατι πλεον τα ξερω τα παιδια, και ειμαι σιγουρη οτι θα τα ακουνε 20 φορες, οχι 10!! Αυτα ειναι που μου παιρνουν και τον περισσοτερο χρονο στο μαθημα.

Το προβλημα μου το κυριοτερο ειναι οτι δε βλεπω ιδιαιτερη βελτιωση. Κανω κι εγω κατι παρομοιο με τους πινακες, και παρατηρω οτι στο listening ειναι καθε φορα οριακα, ενταξει, writing+speaking μια χαρα, αλλα αυτο το GVR δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο να κανω!! Τα'χουμε πει τοσες φορες, διαβαζουν (τουλαχιστον τα 2 απο τα 3) αλλα και παλι μεχρι στιγμης δεν εχουν γραψει κανενα τεστ που να μπορω να τους πω οτι, οκ, περνατε!! Απογοητευομαι και απελπιζομαι...

Τα δικα σας σε τι επιπεδο βρισκονται; Εχουμε να κανουμε ακομα περιπου 18 τεστ, οποτε μπορω να ελπιζω.


εμενα η μαθητρια μου δεν εχει ακομα βελτιωσει το GVR αλλα δεν της κανω μονο τεστ κανουμε απαναληψη γραμματικη και της ετοιμαζω τεστακια στο λεξιλογιο (χωριζουμε δε το τετραδιο της σε idioms, prepositionla phrases, phrasal verbs και word formation. της βαζω καθε μηνα επαναληψη τον προηγουμενο μηνα και της λέω να φτιαχνει και προτασεις με τις κανουργιες λέξεις (use in context) Και γω δεν ξερω τι αλλο να κανω.....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:10:30 μμ »
Irene.a, εξηγείτε ένα-ένα τα multiple choices γραμματικής και λεξιλογίου; Ξαναδιδάσκεις θεωρία που βασίζεται σ'αυτά; Βάζεις προφορικό τεστ στο επόμενο μάθημα πάνω σ'αυτά; Στην γραμματική, κυρίως, σε κάθε λάθος ξαναγράφουν συνοπτικά πάνω στο βιβλίο τη θεωρία. Σπάζουν τα νεύρα τους κι αναγκάζονται να τα μάθουν για να σταματήσουν να γράφουν! ;) Στα readings απαραιτήτως υπογραμμίζουν που βρήκαν την απάντηση και συζητάμε το γιατί και το πώς. Στα listenings αν έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα ξαναπαίζω το cd και το σταματάω μετά από κάθε απάντηση 2-3 φορές και εξηγώ το σκεπτικό. Ελπίζω να βοήθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:19:10 πμ »
Ενα ενα οχι, αλλα ολα τα λαθη τους ναι. Αυτα που εχουν σωστα δεν τα κοιταζουμε. Εξηγουμε το γιατι ειναι αυτη η σωστη απαντηση, στο λεξιλογιο βρισκουμε πχ τα collocations και στη γραμματικη τον κανονα, ας το πουμε ετσι, που μας οδηγει να διαλεξουμε αυτη την απαντηση. Στα χτεσινα τεστ προσεξα οτι ενα κοριτσι που διαβαζει εχει δειξει μια καποια βελτιωση. Υπαρχει ομως κι ενα αλλο που μου λεει οτι θα βαλει τα δυνατα της εκεινη την ωρα σε ολα. Της εξηγω οτι πρεπει να κανει επαναληψεις, να ξανακοιταζει τα λαθη της, κλπ, εκεινη ομως λεει πως βαριεται ακομα και τα λαθη να βλεπουμε... Το μονο που μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ειναι να ενημερωσω μαθητρια και γονιο οτι ετσι δε γινεται δουλεια... Κακα τα ψεματα, κι οι γονεις αν δεν ειναι ενημερωμενοι μετα σε μενα θα παραπονεθουν.
Δεν βαζω τεστ εξτρα γραπτα γιατι δεν προλαβαινουν τα παιδια και με το σχολειο, αλλα τους ρωταω τα πιο χτυπητα καθε φορα, αυτα που βλεπω και κανουν συνεχεια λαθος. Επισης, επαναληπτικο στο λεξιλογιο εχει μεσα το βιβλιο του Γριβα που κανω.
Στα readings δεν κανουμε τιποτα, υπογραμμιζω τη σωστη απαντηση στο κειμενο και τα κοιταζουν μονες τους στο σπιτι. Δεν υπαρχει χρονος για να τα αναλυουμε στο μαθημα και δεν ξερω αν θα κερδιζαν τιποτα, απο τη στιγμη που στην αρχη δουλεψαμε μαζι τον τροπο που πρεπει να αντιμετωπιζουν καθε ειδος ερωτησεων.
Στο speaking ευτυχως ολο και βελτιωνονται. Εκτος απο αυτην που μου λεει μια μια λεξη γιατι βαριεται, αλλα δεν παραλειπει να διευκρινισει οτι εκει θα λυθει η γλωσσα της και θα μιλησει τελεια. Με την ευκαιρια, δεν ξερω αν πρεπει στ'αληθεια να ανησυχω, γιατι κι εγω στις τελευταιες εξετασεις που εδωσα το ιδιο εκανα, δε μιλαγα ποτε στην καθηγητρια, αλλα στον εξεταστη τα ειπα νερακι!!
Αυτα. Αγχωνομαι λιγο, και δε θελω να απογοητευτουν, γιατι μετα παει το παιχνιδι. Αλλα κανουμε οτι μπορουμε.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 10:33:47 πμ »
Πιστεύω ότι η ανάλυση σε κάθε τι βοηθάει πάρα πολύ (στα readings μην αφήνεις να τα βλέπουν σπίτι γιατί απλά δε θα τα δουν). Αν κάθε φορά που κάνουν ένα τεστ ενημερώνεις τον γονιό για το ποσοστό θα είσαι καλυμένη. Όσον αφορά τους μαθητές που έχουν μια έμφυτη άρνηση για οτιδήποτε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μακάρι να μπορούσαμε να τους ανοίξουμε το κεφάλι να βάλουμε μέσα τις γνώσεις! Χτύπα τους στο φιλότιμο (αν έχουν). Και μην αγχώνεσαι. Κάνε τη δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς και όλα θα πάνε καλά! :)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:47:24 μμ »
Ευχαριστω για τις συμβουλες!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:58:01 μμ »
Εγώ παίρνω 13 για 2 αδερφάκια (Aj+Bj και B'class)που βρίσκονται 25 λεπτά απο το σπίτι μου.Τους κάνω απο 2 ώρες την εβδομάδα και πάλι μου φαίνονται λίγα γιατί ξεκινάς απο το σπίτι στις 4:30 και γυρνάω σπίτι μου στις 8:00.(βάλε βενζίνη προετοιμασία και φωτοτυπίες).Η άποψη μου είναι ότι πρέπει πάντα να υπολογίζουμε το χάσιμο χρόνου.Πόσα δηλαδή θα έπερνα αν εκείνη την ώρα είχα μάθημα με FCE?Σίγουρα όχι κάτω απο 18.Αν κάποιος θέλει να δώσει λιγότερα να πάει σε φροντιστήριο.Εγώ θυμάμαι οτι έκανα εντατικά μαθήματα για να πάρω την πιστοποίηση για το δημόσιο για τους υπολογιστές και μου έπερναν 25 την ώρα.΄Εκανα 3 ώρες την ημέρα.Δεν μου κατέβασε ούτε 1 ευρουλάκι.Και εμείς που είμαστε απόφοιτοι ΑΕΙ συζητάμε για ψύχουλα?ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΨΥΧΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ?Συγγνώμη για την αγανάκτηση αλλά αν δεν τα πω θα σκάσω....


Ελπίζω τα αγγλικά σου να είναι καλύτερα από τα ελληνικά σου. Θες και αύξηση τρομάρα σου

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 08:21:44 πμ »
που κολλάει αυτό τώρα.....?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:45:36 πμ »
Ο κάθε άνθρωπος την βρίσκει με διαφορετικό τρόπο....... αλλά καλό θα είναι όχι εις βάρος άλλων.... χωρίς να τους ξέρει κιόλας Εκτός αν γίναμε καθηγητές γιατί μας αρέσει να κρίνουμε, να προσβάλλουμε και να έχουμε για όλα γνώμη.....

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:46:31 μμ »
Θέλω την γνώμη σας σε κάτι.Εχει σχέση με το μάθημα των Αγγλικών
Το καμάρι μου μόλις έκλεισε τα 11.Του χρόνου αν όλα πάνε καλά θα δώσει για Lower.Σκέφτηκα φέτος για εμπειρία τουλάχιστον να δώσει την θεματική ενότητα Β1 .Ετσι θα έχει την δυνατότητα να δει τον τρόπο που γίνονται οι εξετάσεις
Η κυρία των Αγγλικών είναι λίγο επιφυλακτική μήπως απογοητευθει το ίδιο και ο σύζυγος.Εγω επιμένω.Το παιδι ήδη βρίσκεται σε μια διαδικασία εξετάσεων.Το άλλο Σάββατο αρχίζει να εξετάζεται σε θεματικές ενότητες Υπολογιστών του Michigan
Εσεις τι λέτε?


Ευχαριστώ

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:24:21 μμ »
Θέλω την γνώμη σας σε κάτι.Εχει σχέση με το μάθημα των Αγγλικών
Το καμάρι μου μόλις έκλεισε τα 11.Του χρόνου αν όλα πάνε καλά θα δώσει για Lower.Σκέφτηκα φέτος για εμπειρία τουλάχιστον να δώσει την θεματική ενότητα Β1 .Ετσι θα έχει την δυνατότητα να δει τον τρόπο που γίνονται οι εξετάσεις
Η κυρία των Αγγλικών είναι λίγο επιφυλακτική μήπως απογοητευθει το ίδιο και ο σύζυγος.Εγω επιμένω.Το παιδι ήδη βρίσκεται σε μια διαδικασία εξετάσεων.Το άλλο Σάββατο αρχίζει να εξετάζεται σε θεματικές ενότητες Υπολογιστών του Michigan
Εσεις τι λέτε?


Ευχαριστώ

πρώτα μια προσωπική απορία :)
νωρίς δεν δίνει? στα 12? πόσες χρόνιες έκανε αγγλικά, εκανε κ θερινά?

στο θέμα σου τώρα.. κ γω θα έλεγα να δώσει, απλά για να δει πως είναι οι εξέτασεις, γιατί διαφορετικές οι εξέτασεις για τους υπολογιστές κ για τις ξένες γλώσσες. ίσως όμως θα πρέπει να του τονίσετε οτι δεν σας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, για να μην απογοητευτεί σε ενδεχόμενη αποτυχία.
βέβαια οτι κ να σου λέμε νομίζω πιό κατάλληλος ανθρωπος είναι η καθηγήτρια του, αυτή ξέρει κ το παιδί...

καλή τύχη με τις υπόλοιπες εξετάσεις του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 803

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.