*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 194555 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 11:20:09 πμ »
evi06 ευχαριστώ για την απάντησή σου
Ο μικρός Αγγλικά ξεκίνησε στην Γ΄Δημοτικού, αν και οταν ήταν στον παιδικό και Νηπιαγωγείο 2 φορές την εβδομάδα μια Αγγλίδα τους έκανε μάθημα,  αλλά  απλά με τραγουδάκια, εικόνες, απλές λεξούλες

Στην Γ΄τάξη ξεκίνησε 3 φορές την εβδομάδα απο 90΄και φέτος κάνουν πάλι 3 φορές την εβδομάδα απο 100΄.
Θερινό δεν έκανε ποτέ και αυτό γιατι πιστεύω οτι το καλοκαίρι είναι για διακοπές , ειδικά για παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου
Η Κυρία του μου λέει οτι είναι πολύ καλός και τον ενθαρρύνει να δώσει, ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα
Το πιο βασικό για εμένα είναι οτι το θέλει και αυτός .Του κάναμε μια πρόταση και την δέχτηκε με την πρώτη.

Ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 07:26:51 μμ »
Το καμάρι μου μόλις έκλεισε τα 11 [...] Σκέφτηκα φέτος για εμπειρία τουλάχιστον να δώσει την θεματική ενότητα Β1 .Ετσι θα έχει την δυνατότητα να δει τον τρόπο που γίνονται οι εξετάσεις

Πρόκειται, νομίζω, για πεταμένα λεφτά και σπατάλη χρόνου χωρίς αντίκρυσμα. Από προσωπική εμπειρία δεν υπάρχει διαφορά στην επίδοση μαθητών στο Β2 ανάλογα με το αν έχουν λάβει μέρος σε εξετάσεις Β1. Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγει και γνωστή μου στη διπλωματική της εργασία για απόκτηση ΜΔΕ.

Ενώ όμως οι εξετάσεις αυτές δεν προσφέρουν τίποτε το ουσιαστικό στους μαθητές, υπάρχουν δύο σημαντικά προβλήματα. Πρώτον, οι εξετάσεις αυτές γενικά είναι σχεδιασμένες για ενήλικες, ή έστω παιδιά στην ύστερη εφηβεία, όχι ενδεκάχρονα. Η καθηγήτρια με την οποία συνεργάζεστε θα πρέπει να είναι σε θέση να συμβουλεύσει αν το παιδί σας έχει γνωστικές ικανότητες, γνώσεις, παραστάσεις και ενδιαφέροντα που να του επιτρέψουν να διαγωνισθεί με ίσους όρους σε εξετάσεις που δεν αφορούν την ηλικία του. Το δεύτερο πρόβλημα είναι πως συχνά η εμμονή στις εξετάσεις επηρεάζει αρνητικά τη διδασκαλία της γλώσσας. Συχνά οι διδάσκουσες αναλώνουν υπερβολικό χρόνο σε δραστηριότητες των οποίων η χρησιμότητα εξαντλείται στις εξετάσεις (λ.χ. γραμματικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής σε ασύνδετες μεταξύ τους προτάσεις) αλλά οι οποίες έχει βρεθεί πως δε βοηθούν τη μάθηση της γλώσσας καθ' εαυτή. Η καθηγήτριά σας, καλό θα ήταν να σας ενημερώσει πόσο χρόνο σκοπεύει να διαθέσει στην προετοιμασία για το Β1, και να σας εξηγήσει τι ωφέλη θα έχει η προετοιμασία αυτή πέραν των εξετάσεων.

Και κάτι άλλο: θα ενθαρρύνατε το παιδί σας να αποκτήσει δίπλωμα για μηχανάκι, απλά και μόνο για να προετοιμασθεί ψυχικά για τις εξετάσεις οδήγησης αργότερα;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:42:07 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος Άρτεμις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 23, 2009, 07:22:52 μμ »
Καλησπέρα.Φέτος για δεύτερη χρονιά συνεχίζω τα ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών ως μαθήτρια.
Πέρισι πήγαινα σε φροντηστήριο αλλά φέτος θα συνεχίσω στο σπίτι.Οι τιμές που μου ζητούν οι δασκάλες
είναι διάφορες.Μερικές μου δίνουν να καταλάβω ότι μου κάνουν και χάρη που ζητούν λιγότερα.Μπορείτε να μου προτείνετε τιμές για το επίπεδο προετοιμασίας για Lower ;

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 23, 2009, 10:59:09 μμ »
δεν νομιζω οτι κριτηριο σου πρεπει να ειναι αποκλειστικα η τιμη.δεν εχεις καποιον να σου συστησει μια καθηγητρια δοκιμασμενη?και κυριως να ειναι πτυχιουχος και οχι με επαρκεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:42:45 μμ »
Συμφωνω με το καθηγητρια και οχι μονο επειδη ειμαι..... ειναι αλλιως μη γελιεσαι... παντως εγω για lower παιρνω 15-20. Αναλογα το πτυχιο. Ναι παιζει ρολο ποιο πτυχιο θα δωσεις γιατι οι περισσοτεροι δινουν ECCE kai oxi FCE. αρα το υλικο που εχουμε δουλεψει και εχουμε φτιαξει ειναι για το πρωτο, αρα ανδιαλεξεις το δευτερο θα χρειαστει να κανει η καθηγητρια καινουργια προετοιμασια και αυτο κοστιζει.
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 27, 2009, 02:16:59 πμ »
και εγω πιστευω οτι δεν θα βρεις με λιγοτερο απο 15 απο κει και περα ο καθενας παιρνει οσα θελει.παντως διαφωνω με το οτι πρεπει να παιρνεις περισσοτερα αν δεν εχεις ετοιμες σημειωσεις.

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 10:54:32 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τους/τις συναδέλφους πόσο χρεώνετε την ώρα για ιδιαίτερο Αγγλικών επιπέδου Α Senior (περιοχή Αττικής); Βέβαια οι τιμές εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες αλλά πόσο ζητάτε γενικά σε κάποιον που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο επίπεδο και έχει μια κάποια άνεση;

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:23:21 μμ »
Καλησπέρα! Ποια τιμή θα προτείνατε για επίπεδο Intermediate - Upper Intermediate; Πρόκειται για ενήλικη που θέλει να καλύψει γρήγορα την ύλη των 2 αυτών επιπέδων προκειμένου να δώσει για Lower. Θα κάνουμε ένα τρίωρο την εβδομάδα. Και μια ακόμη ερώτηση, ποιο θεωρείτε το πιο εύκολο πιστοποιητικό (TOEIC, ECCE, ΚΠΓ, κάποιο από τα καινούρια); Βέβαια αυτό εξαρτάται από τον τύπο του κάθε μαθητή κι άλλους παράγοντες αλλά τι προτείνετε για κάποιον που για επαγγελματικούς λόγους χρειάζεται Β2 σύντομα;

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:10:58 μμ »
Πιστευω 18-20 Ε ειναι normal για lower ειδικα αν εχεις και καποια σχετικη εμπειρια. Ακουω τιμες καθηγητων αλλων ξενων γλωσσων και ειδικα καποιων που δεν εχουν τελειωσει καποιο αντιστοιχο Πανεπιστημιο για επιπεδο αρχαριων κ αισθανομαι οτι της Αγγλικης κανουμε ελεημοσυνες αν λαβεις υποψιν σου την αναγκαιοτητα τους στην αγορα εργασιας! Ας ανεβασουμε κ εμεις λοιπον λιγο το κασε μας το αξιζουμε! Οσον αφορα το πιστοποιητικο θεωρω το ΚΠΓ αρκετα ευκολο για ενηλικα, αλλα αν προκειται για μικρα χρονικα περιθωρια, το TOEIC ειναι προτιμητεο καθως δεν εχει Speaking k Writing parts αρα λιγοτερος κ πιο ουσιαστικος χρονος προετοιμασιας! Αυτα, ελπιζω να σε βοηθησα :)
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 08, 2010, 09:16:27 μμ »
Kαλησπέρα! Μου ζητήθηκε να αναλάβω για εντατικά θερινά μαθήματα μαθητή που έχει καλύψει τη C Class και θέλει το καλοκαίρι να βγάλει την D. Ξέρω ότι δε θα χει πρόβλημα, είναι πάρα πολύ καλός. Πόσες ώρες θεωρείτε χρειάζεται την εβδομάδα? Θα κάνουμε 1 μήνα μόνο. Και τι τιμή προτείνετε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2010, 10:56:17 μμ από maria_pol »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 08, 2010, 09:30:51 μμ »
ενα μηνα μονο???
εισαι σιγουρη πως οσες ωρες κ να κανεις την ημερα θα βγει η υλη σε ενα μηνα??? κ για d κιολας?

τελος παντων, εγω συνηθως υπολογιζω τις ωρες που χρειαζομαι το χειμωνα για να ολοκληρωσω την ταξη κ τις μοιραζω σε 8 εβδομαδες μεσα στο καλοκαιρι κ παλι φυσικα, κοβω κ καποιες ωρες...
την τελευταια χρονια που εκανα d σε θερινο, νομιζω εκανα 2 ωρες την μερα.

τιμη σε αυτο το επιπεδο εγω (επαρχεια) χρεωνω 12-13 ευρω περιπου. στα θερινα, αμα κιολας ειναι παιδι που κανω χρονια ή οικογενεια που δεν εχω κανενα παραπονο, κανω καποια εκπτωση.

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 08, 2010, 10:59:58 μμ »
Θα κάνουμε ένα μήνα, γιατί μετά θα πάνε διακοπές. Πάντως έχει πολύ καλό επίπεδο. Κάθε χρόνο περνάει τουλάχιστον 1 μήνα εξωτερικό και μιλάει καλά τη γλώσσα. Θέλουν κυρίως να διατηρήσει την επαφή με τα βιβλία όσο καιρό θα κάθεται.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:58:03 πμ »
Παλιότερα που δούλευα σε φροντιστήριο+ιδιαίτερα, έκανα τα και στις δύο περιπτώσεις τα Choices. (Δε γνωρίζω αν βγαίνουν ακόμα γιατί κάτι είχα ακούσει για αλλαγή βιβλίων από την εταιρεία).
Στο φροντιστήριο κάναμε 6 εβδομάδες, 2 ώρες καθημερινά,
στο ιδιαίτερο νομίζω τα είχα βγάλει 6 εβδομάδες 3 φορές την εβδομάδα από 2 ώρες.

Με πολύ καλό προγραμματισμό, και επειδή είναι σχετικά εύκολα βι΄βλία και οι ασκήσεις μοιάζουν πολύ στα διάφορα βιβλία, αφήναμε και κάποιες που δεν τις κάναμε.

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 24, 2010, 07:33:07 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, αν και έχει πολύ καιρό να γράψει κάποιος, σκέφτηκα να γράψω εδώ για να σας συμβουλευτώ.
Καταρχήν, θέλω να σας ρωτήσω για ένα παιδάκι που θα πάει πρώτη γυμνασίου κ μπαίνει στην C senior. Του έπαιρνα 14 E μέχρι τώρα. Μιλάμε για μεγάλη πόλη και όχι για επαρχία, αλλά είναι κοντά στο σπίτι μου. Λέτε να το αυξήσω και να το πάω 15. Τους είχα πει πέρυσι ότι του χρόνου θα αυξηθεί, αλλά δεν ξέρω αν το θυμούνται.

Και μια δέυτερη ερώτηση για μια φίλη μου από την επαρχία. Της ζήτησαν να αναλάβει Proficiency και μάλλον η κοπέλα (είναι ενήλικας πάνω απο  25) είναι καλή γιατί έχει πάρει το advanced. Ποιά θεωρείται καλύτερη τιμή; Η φίλη μου σκέφτεται για 18 μιας και είναι και επαρχία και εξάλλου θα χρειάζεται προετοιμασία. Πάντως η ίδια έχει 2-3 χρόνια εμπειρία με μαθητές Proficiency. Λέτε να είναι λίγο; Τί προτείνετε;
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.