*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 194579 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:37:02 μμ »
Ισχύει αυτό που λέτε. Ότι αρκετοί γονείς θεωρούν πως όσα περισσότερα ζητήσει ο καθηγητής, τόσο καλύτερος είναι. Την πρώτη χρονιά που ασχολήθηκα μόνο με ιδιαίτερα και είχα αρκετές ώρες ελεύθερες, σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να βάλω δύο αγγελίες στην ίδια περιοχή. Η μία θα έλεγε 15 ευρώ/ώρα και η άλλη 25 ευρώ/ώρα. Θα έβαζα δύο διαφορετικά τηλέφωνα και θα έβλεπα από ποια αγγελία παίρνω περισσότερα τηλεφωνήματα. Για καλή μου τύχη, πρόλαβα και βρήκα από γνωστούς ιδιαίτερα και δεν έβαλα ποτέ την αγγελία. Για κακή μου τύχη, δε θα μάθω ποτέ το "πόρισμα" του πειράματος!!!

Στη δική μου περιοχή η λογική τιμή, ούτε ξεφτίλα αλλά ούτε και υπερβολική, είναι τα 15 ευρώ. Κάποιοι παίρνουν και 20. Αλλά χθες το βράδυ με πήρε μια μαμά, που η κόρη της είναι συμμαθήτριά μιας μαθήτριάς μου, και μου είπε ότι θέλει να συνεργαστούμε γιατί η τωρινή καθηγήτριά τους παίρνει 20 ευρώ την ώρα για elementary B και δεν αντέχει οικονομικά. Φυσικά, πρόσθεσε ότι δεν έχει κάποιο παράπονο, αλλά ακούγοντας από την άλλη μαμά ότι η δουλειά μου είναι καλή, θεώρησε ότι μπορεί να βρει καθηγήτρια με λιγότερα χρήματα και αν όχι καλύτερη, τότε σίγουρα το ίδιο καλή στη δουλειά. Η άλλη καθηγήτρια σίγουρα θα έχει τους λόγους της να ζητάει τόσα χρήματα. Μπορεί να μένει στην άλλη άκρη της Αθήνας και να χρειάζεται μία ώρα για να φτάσει στο μάθημα.Αυτό, όμως, δεν ενδιαφέρει τους γονείς. Εγώ είμαι τυχερή. Μένω δίπλα στον ηλεκτρικό και το πιο μακρινό μου ιδιαίτερο είναι δυο στάσεις μακριά, δίπλα στον ηλεκτρικό. Ακόμη κι όταν έχουν απεργία, παίρνω το ποδηλατάκι μου και σε 7 λεπτά το πολύ είμαι εκεί. Εννοείται πως θα το αναλάβω το παιδάκι. Για την ίδια τιμή με πήρε κι ένας άλλος μπαμπάς με δυο παιδάκια στο Νέο Κόσμο. Για να πάω εκεί, παρ'όλο που μένω σχετικά κοντά, θα πρέπει να αλλάξω τρεις συγκοινωνίες, ή να πάρω ταξί. Φυσικά δε με συμφέρει και του είπα όχι. Δεν του ζήτησα περισσότερα χρήματα. Του εξήγησα ότι ο λόγος είναι η απόσταση και ότι δε με συμφέρει γιατί στο πήγαινε έλα, χάνω ουσιαστικά άλλη μία διδακτική ώρα. Έφτασε να μου προτείνει να τα φέρνει ο ίδιος στο σπίτι μου, έστω και Σαββατοκύριακο, και να γυρνάει να τα παίρνει μόλις τελειώνουμε.


Τέλος πάντων, ξαναλέω ότι έρχονται δύσκολες εποχές και πρέπει να κάνουμε υπομονή. Όταν τα πράγματα γίνουν πολύ άσχημα, θα ξεκινήσουμε να σκορπιζόμαστε στην Ευρώπη διδάσκοντας εκεί Αγγλικά!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:55 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 08:25:35 μμ »
να σας πω την αλήθεια μου, έχω καταλήξει πια ότι η ζωή μας με όλα αυτά που γίνονται στη χώρα κι όχι μόνο θα ειναι αρκετά δύσκολη τα επόμενα χρόνια, οπότε αυτό που βάζω εγώ πάνω από όλα είναι η ψυχική μου υγεία και η αξιοπρέπειά μου. Καλή η δουλειά, καλά και τα λεφτά, αλλά θα ζήσω και με λιγότερα, αρκεί να έχω τα δυο πράγματα που ανέφερα πριν. Επομένως, φέτος που έχω μόνο 2 από τα 3-4 ιδαίτερα που είχα πέρσι, δεν σκάω, λέω δόξα τω Θεώ που έχω κι αυτά, έχω την υγεία μου και τα παιδάκια δεν με πρήζουν, τα ξέρω χρόνια, οι γονείς τους είναι καλοπληρωτές και στην ώρα τους πάντα, κι όλα καλά! Θα ήθελα να έχω ένα δυο παιδάκια ακόμα, αλλά αν δεν κάτσει,δεν πειράζει...
Συν ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό με την αγγελία, το έχει κάνει κάποιος να μου πει εμπειρία; Παίρνει κανένας από αγγελία άνθρωπο για το παιδι του; Μου φαίνεται δύσκολο..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βιβλία για certificate in advance english
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 08:56:20 μμ »
Γνωρίζω ότι δεν είναι η σωστή θέση αλλά έχει κανείς να μου προτείνει βιβλία για τις εξετάσεις CAE .
 

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:00:47 μμ »
Γεια σας, ηρθα και εγω στη παρεα μιας και σκεφτομαι σοβαρα να κανω ιδιαιτερα... Με προβληματιζει ομως τι τιμες να ζητησω... Μπορειτε να μου προτεινετε σας παρακαλω?

Σκεφτομαι να κανω αγγλικα, δεν εχω τελειωσει αγγλικη φιλολογια αλλα βιολογια στην Αγγλια. Επισης ειναι δευτερη μητρικη μου γλωσσα και πηρα το proficiency και εκανα ενα σεμιναριο 2 ημερων TEFL. Απο την αλλη δεν εχω ξανακανει μαθηματα σε παιδια και μενω στην επαρχεια.... Συμβουλες please??

ευχαριστω

'Και εγώ ήμουν άριστη στη Βιολογία και έχω και μια ξαδέλφη που τελείωσε Βιολογία και θα μου δώσει και τα lesson plan που έχει για να τα χρησιμοποιώ. Τι τιμή να ζητήσω για ιδιαίτερα;' Άγνωση Χ
Νομίζω οτι η τιμή που θα πρότεινες σε κάποιον που σου έλεγε το παραπάνω θα ήταν η τιμή που θα έπρεπε να ζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:55 »

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:11:13 μμ »


'Και εγώ ήμουν άριστη στη Βιολογία και έχω και μια ξαδέλφη που τελείωσε Βιολογία και θα μου δώσει και τα lesson plan που έχει για να τα χρησιμοποιώ. Τι τιμή να ζητήσω για ιδιαίτερα;' Άγνωση Χ
Νομίζω οτι η τιμή που θα πρότεινες σε κάποιον που σου έλεγε το παραπάνω θα ήταν η τιμή που θα έπρεπε να ζητήσεις.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:37:19 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:50:01 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 11:07:14 μμ »
Ας πω κι εγω τη γνωμη μου για το"καυτο" οπως εξελιχθηκε θεμα της διδασκαλιας της Αγγλικης Γλωσσας απο native speakers.
Eπειδη ετυχε να βρεθω το καλοκαιρι αυτο στην Αγγλια και συμμετειχα σε ενα course οπου οι περισσοτεροι ηταν native speakers αλλα κατα τα αλλα οι δουλειες τους ηταν καθετι αλλο απο EFL Teachers εχω να επισημανω να εξης
1.οι native speakers υπερεχουν (και λογικο ειναι βεβαια ) στην προφορα .Βεβαια και ενας ελληνας η κινεζος η γερμανος αν μενει στην Αγγλια π.χ 10 χρονια σιγουρα μιλα με καλυτερη προφορα απο εμενα που σπουδασα Αγγλικη Φιλολογια και εχω παει στην Αγγλια μονο 2 φορες για λιγες μερες .
2.Οπως κι εμας αν μας ρωτησεις γιατι βαζουμε εξακολουθητικο μελλοντα στα ελληνικα με δυσκολια μπορουμε να το εξηγησουμε γιατι χρησιμοποιουμε τους χρονους πλεον φυσικα χωρις να σκεφτομαστε τη γραμματικη ,ετσι και οι native speakers δεν μπορουν με ευκολια να διδαξουν γραμματικους κανονες ,απλα τους γνωριζουν  "υποσυνειδητα".
3.Οι native speakers χειριζονται τη γλωσσα με ευχερεια και δεν μπορει ενας μη φυσικος ομιλητης να "πιασει " το  sociolinguistic competence που εχουν .(Αληθεια ποσοι αλλοδαποι που ειναι στην Ελλαδα δεν μιλανε παντα στον ενικο επειδη δεν ξερουν οτι ειναι αγενεια να χρησιμοποιεις τον ενικο οταν μιλας σε εναν αγνωστο? )
4.Προσωπικα πιστευω οτι οι native speakers κανουν πολυ λιγοτερο "κακο" ακομη κι αν δεν εχουν την αναλογη εκπαιδευση για να γινουν καθηγητες αγγλικων (βλεπε μεθοδολογια) .Το μεγαλυτερο" κακο" συναδελφοι για μενα ειναι αυτοι που εν μια νυκτι αποκτωντας την επαρκεια γινονται και qualified english teachers( with oxford pronunciation...βεβαιως ...βεβαιως.... ;D)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:07:42 πμ »
Γενικώς, θα το σκεφτόμουν πολύ πριν ειρωνευτώ νέιτιβ, ειδικώς, έχω συναντήσει Έλληνα πακετά που ζούσε 20 χρόνια στο Λίβερπιουλ και ντράπηκα να του μιλήσω αγγλικά. Γενικώς, προέχει να έχεις όρεξη παρά πτυχία.


Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω οτι δεν είχα σκοπό την ειρωνία στο σχόλιο μου. Πιστεύω οτι με το σχόλιο μου θα κάνω την tsakmaki να αντιληφθεί πως μου ακούστηκε αυτό που είπε. Γιατί όπως η χρήση της Αγγλικής απο την ίδια μπορεί να είναι τέλεια έτσι και η δικιά μου γνώση της Βιολογίας μέχρι αυτά που διδάσκονται στην Γ' λυκείου μπορεί να είναι τέλεια. Απλά το ερώτημα είναι θα την πείραζε να διδάξω εγώ Βιολογία; πρέπει να πάρουμε τα ίδια λεφτά;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:37:20 πμ »
Ο καθενας στον τομεα του θα συμφωνησω.Ωστοσο οπως ειπα και παραπανω δεν νομιζω πως ειναι τοσο κακο ενας native speaker να βοηθα τους μαθητες στα προφορικα και στην αναπτυξη της προφορικης ,λεκτικης δεξιοτητας .Αλλωστε και εμεις οι ελληνες αν υποθεσουμε οτι μας ελεγαν να διδαξουμε σε καποιον ελληνικα δεν θα ειμαστα πιο" χρησιμοι" τουλαχιστον γιατι μιλαμε με ελληνικη προφορα απο εναν κινεζο φιλελληνα που εμαθε ελληνικα και προσπαθει να τα διδαξει ??
Κανενας δεν μπορει να ειναι "jack of all trades" ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 01:27:13 πμ »
Ο καθενας στον τομεα του θα συμφωνησω.Ωστοσο οπως ειπα και παραπανω δεν νομιζω πως ειναι τοσο κακο ενας native speaker να βοηθα τους μαθητες στα προφορικα και στην αναπτυξη της προφορικης ,λεκτικης δεξιοτητας .Αλλωστε και εμεις οι ελληνες αν υποθεσουμε οτι μας ελεγαν να διδαξουμε σε καποιον ελληνικα δεν θα ειμαστα πιο" χρησιμοι" τουλαχιστον γιατι μιλαμε με ελληνικη προφορα απο εναν κινεζο φιλελληνα που εμαθε ελληνικα και προσπαθει να τα διδαξει ??
Κανενας δεν μπορει να ειναι "jack of all trades" ;)

Νομίζω οτι η προφορά μας δεν είναι καλύτερη γιατί τα βιβλία με τα οποία μάθαμε Αγγλικά δεν είχαν ασκήσεις προφοράς. Κατα την γνώμη μου η απλή έκθεση σε μια πολύ καλή, σωστή προφορά όταν είναι περιορισμένη στις 4 ώρες την εβδομάδα που κάνουνε τα παιδιά Αγγλικά κάτι κάνει αλλά δεν είναι αρκετή . Σύμφωνα και με έρευνες οι μαθητές προσέχουν τον γλωσσικό τύπο όταν ακούνε αργό λόγο (Kim 1995 βρείτε το στο  Ito, 2006, p.23) αλλά απο την άλλη οι περισσότερες φωνητικές αλλαγες (που διαφοροποιούνται απο το πως βλέπουμε οτι προφέρεται μια λέξη στο λεξικό) παρατηρούνται στο γρήγορο λόγο. Όπως όλοι οι καθηγητές τον Αγγλικών μάθαμε απο την σχολή το 'noticing' είναι πολύ σημαντικό για να μάθει ο μαθητής κάτι.  Ο native speaker θα πεί το 'basketball'  με σωστή προφορά θα κάνει και ένα devoicing στο b, θα ακουστεί στα αυτιά του έλληνα μαθητή λίγο σαν  'pasketball' αλλά εντάξει δεν θα το προσέχει ο μαθητής θα πει ε basketball είπε. μήπως θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να το τονίσει ο καθηγητής αυτό για να το προσέξει ο μαθητής και να το μάθει; και πως θα το κάνει αυτό ο native speaker αφού δεν αντιλαμβάνεται οτι κάνει devoicing στο b σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και οτι αυτό είναι και πρόβλημα για έναν έλληνα μαθητή που το [π] και και το [μπ] έχει μάθει οτι διαφέρουν μόνο με το ότι το ένα είναι voiced και το άλλο voiceless ;
Ito, Y., (2006) The Significance of Reduced Forms in L2 Pedagogy. In J.D. Brown & K. Kondo-Brown (Eds.), Perspectives on teaching connected speech: To second language speakers (pp. 1-16). Honolulu, HL: Second Language Teaching & Curriculum Center, University of Hawaii Press.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 01:31:10 πμ »
Είναι πολύ απλά τα πράγματα και τα περιπλέκουμε χωρίς λόγο. Κανένας Έλληνας δε θα μπορέσει ποτέ να διδάξει σωστή προφορά και σωστή χρήση της Αγγλικής ως γλώσσα χρηστική στην καθημερινότητα. Παράδειγμα...Πριν έξι χρόνια που πήγα πρώτη φορά στην Αγγλία, μπαίνοντας σε ένα μαγαζί, ρώτησα "How much does this cost?" και φυσικά ο κολλητός μου που έμενε ήδη εκεί γελούσε και μου είπε..."How much is it?, κοπελιά". Μου πήρε αρκετά χρόνιά και πολλά πήγαινε έλα στην Αγγλία, και όχι για μια μόνο βδομάδα ως τουρίστας, για να καταλάβω τη διαφορά.
Από την άλλη, κανένας native δε θα μπορέσει να διδάξει σωστή γραμματική. Ο λόγος απλώς...δεν τη διδάσκονται. Η γραματική δε διδάσκεται εδώ και 20 χρόνια στην Αγγλία. Αν για μας είναι δύσκολο να εξηγήσουμε τους κανόνες του εξακολουθητικού μέλλοντα, τον οποίο διδαχτήκαμε, πόσο μάλλον για τον Άγγλο που ποτέ δε διδάχτηκε ξεχωριστά τους χρόνους. Γνωρίζει τη χρήση τους εμπειρικά. Αν του πεις δε για past perfect θα σε κοιτάξουν γεμάτοι απορία. Δεν ξέρουν καν τους τίτλους των χρόνων. Και για την ακρίβεια, τον past perfect συγκεκριμένα, δεν τον χρησιμοποιούν ποτέ μα ποτέ μα ποτέ στη γλώσσα τους.

Οποιοσδήποτε Άγγλος θέλει να γίνει καθηγητής Αγγλικών, οποιοσδήποτε όμως, ακολουθεί το πρόγραμμα celta, παίρνει το πτυχιάκι του και μπορεί να διδάξει Αγγλικά σε οποιαδήποτε χώρα σε όλη την Ευρωπαϊκή ένωση, ακόμη και σε δημόσιο σχολίο, με εξαίρεση την Ελλάδα (όπως πάντα, αποτελούμε εξαίρεση και εδώ).Εννοείται πως έχει τη δυνατότητα και στις άλλες χώρες, αυτές μωρέ εκτός της Ευρώπης, ξέρετε.., αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό για το δημόσιο. Ακόμη κι ο Έλληνας, με το CELTA μπορεί να διδάξει Αγγλικά σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης, και πάλι εκτός από την Ελλάδα. Γιατί?????Επειδή για να διδάξεις Αγγλικά, θα πρέπει να ξέρεις άριστα τη γλώσσα, άλλωστε αν δεν τη γνωρίζεις, ούτε το CELTA  δεν μπορείς να παρακολουθήσεις. Κι εφόσον γνωρίζεις άριστα τη γλώσσα, σου διδάσκουν σε ένα άκρως απαιτητικό πρόγραμμα, πώς να διδάσκεις Αγγλικά. Σου μαθαίνουν όλους του χρόνους, πώς να βγάζεις lesson plans, πώς να αντιμετωπίζεις δύσκολες καταστάσεις και όλα τα σχετικά.

Οι απόφοιτοι Αγγλικής φιλ/γίας στην Αγγλία σπάνια ακολουθούν τη διδασκαλία ως επάγγελμα. Για να το κάνουν, ακολουθούν το πρόγραμμα CELTA.Άσχετο, αλλά είπα να το προσθέσω κι αυτό. Όποιος κατάλαβε, ακτάλαβε.

Τώρα...όσο για το ότι κάποιοι γίνονται καθηγητές μέσα σε μια νύχτα....Για πείτε κάποιον που δεν έγινε καθηγητής μέσα σε μια νύχτα. Αν δεν μπεις μέσα στο τμήμα να σου κάνουν τις πιο άκυρες ερωτήσεις και να πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για αυτές, να πρέπει να βάλεις σε τάξη όχι ένα παιδί, αλλά δεκαπέντε, να πρέπει μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο να διδάξεις και τον άριστο, αλλά και αυτόν που δεν τα παίρνει τα γράμματα, να...να...να...τότε πώς μπορείς να λέγεσαι καθηγητής???Οι σπουδές δε σε κάνουν καθηγητή. Η διδασκαλία σε κάνει. Ξεκινάς, και μαθαίνεις κι εσύ στην πορεία, όπως μαθαίνουν και οι μαθητές σου. Και μετά τον δεύτερο χρόνο έχεις φτιάξει κάπως τον τρόπο σου και τα σχετικά. Και μπορεί να γίνεις ένας πολύ κακός καθηγητής, ή ένας πολύ καλός καθηγητής. Όμως θα γίνεις, μετά από κανά δύο χρόνια. Μέχρι τότε, θα μαθαίνεις. Και θα συνεχίσεις να μαθαίνεις για πολύ καιρό βέβαια.

Αυτά είχα να πω. όποιος πιστεύει ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα, μπορεί να κάνει έρευνα στον internet. Το πιο απλό...κοιτάξτε τις αγγελίες για καθηγητές Αγγλικών σε οποιαδήοπτε χώρα σας έρθει. Οποιαδήποτε όμως. Και δείτε τι ζητάνε...Καθηγητές Αγγλικής φιλ/γίας, ή κατόχους του CELTA? Δεν μπορεί ολόκληρος ο κόσμος, ολόκληρος όμως, να κάνει λάθος και εμείς οι Ελληνάρες να είμαστε σωστοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2011, 01:34:59 πμ από luckyu »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 02:02:22 πμ »
Αν φτιάξεις υλικό με βάση σώματα κειμένων που περιέχουν πραγματικό λόγο είτε απο εφημερίδες, απο προφορικό λόγο απο βιβλία κτλ μια χαρά μπορείς να πείς οτι είσαι πολύ κοντά στο πώς χρησιμοποιήται η γλώσσα πραγματικά στον καθημερινό λόγο στην Αγγλία. Αλλά αυτό θέλει να είσαι διατεθιμένος να βγάλεις δικό σου υλικό και να μην βασίζεσαι μόνο στα ξενόγλωσσα του εμπορίου.
Το CELTA αν και δεν το γνωρίζω φαντάζομαι οτι σου μαθαίνει πως να διδάσκεις την Αγγλική ως ξένη γλώσσα. Είναι φυσικό να προτιμάται ένας τέτοιος καθηγητής όπως και θα προτιμούσαν κάποιον που έχει επιμορφωθεί στη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένη γλώσσα απ ότι έναν φιλόλογο Ελληνικής φιλολολογιας. Εμείς δεν έχουμε σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία όπως ένας Άγγλος στην χώρα του αλλά πάντα με στόχο την διδασκαλία της ως ξένη γλώσσα.

Και όσο για τα λεφτά που λέγαμε, θα έδινα περισσότερα λεφτά για να μάθω Κινέζικα σε έναν Κινέζο που έχει σπουδάσει το πως να διδάσκει Κινέζικα σαν ξένη γλώσσα, μετά λίγο λιγότερα σε ένα Πολωνό που γνωρίζει σε επίπεδο Γ2 κινέζικα και έχει σπουδάσει το πως να τα διδάσκει και τα λιγότερα λεφτά θα τα έδινα σε έναν Κινέζο που είναι π.χ. φυσικός και διδάσκει Κινέζικα γιατί είναι native speaker.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 02:08:50 πμ »
Pros PE06, οποιοσδήποτε native speaker έχει επίπεδο Γ2 της μητρικής του γλώσσας. Είπαμε, δεν ξέρουν πώς να εξηγήσουν την γραμματική, όχι πώς να την εφαρμόσουν!!Δες τα αντίστοιχα πτυχία Ελληνομάθειας και θα καταλάβεις πόσο αστείο φαίνεται για έναν native speaker το C2.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 02:55:24 πμ »
Pros PE06, οποιοσδήποτε native speaker έχει επίπεδο Γ2 της μητρικής του γλώσσας. Είπαμε, δεν ξέρουν πώς να εξηγήσουν την γραμματική, όχι πώς να την εφαρμόσουν!!Δες τα αντίστοιχα πτυχία Ελληνομάθειας και θα καταλάβεις πόσο αστείο φαίνεται για έναν native speaker το C2.

Διαβασε ακόμα μια φορά αυτό που έγραψα. Το Γ2 στα Κινέζικα πρέπει να το έχει ο Πολωνός! όχι ο Κινεζος!! ο Κινέζος εννοείται οτι ξέρει άριστα την γλώσσα. Η μητρική του είναι άλλωστε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 780
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.