*

Ψηφοφορία

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ:  Πού νομίζετε θα πάνε οι φετεινές ΒΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ?

Θα αυξηθούν.
15 (18.5%)
Θα μείνουν στα ίδια με πέρσι.
17 (21%)
Θα πέσουν.
19 (23.5%)
Θα αυξήθούν μόνο οι περιοχές μεγάλης ζήτησης.
12 (14.8%)
Θα αυξηθούν οι μή ελκυστικές περιοχές.
2 (2.5%)
Στα μεγάλα αστικά κέντρα θα γίνει σφαγή.
16 (19.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2009  (Αναγνώστηκε 77201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:49:25 μμ »
Kitoulini,αν δεν υπαρχουν μορια διπλα σε μια περιοχή ,αυτο σημαίνει οτι τη συγκεκριμένη χρονια δεν πηραν κανενα εκπαιδευτικό σ' αυτή την περιοχή.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:36 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:57:44 μμ »
Annouka,την πρώτη χρονιά ως νεοδιόριστη έχεις προσωρινή τοποθέτηση,δηλαδή βρίσκεσαι σε μια θεση που δεν σου ανήκει.Επομένως φέτος που θα κανεις αίτηση για μετάθεση, θα πρεπει παράλληλα να κάνεις και για οριστική τοποθέτηση.Αυτό πρακτικα σημαίνει ότι αν δεν πάρεις μετάθεση ζητάς να σε τοποθετησουν σε οργανικο κενο ωστε ''να καταλαβεις μια θεση'' και να μην μπορει κανεις να σε διώξει απο εκει.
Ελπιζω να σε διαφωτισα!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:05:12 μμ »
σε ευαριστω πολυ soul

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:53:46 μμ »
Υπόδειγμα συμπληρωμένο της αίτησης θα βρείτε εδώ http://dide.ker.sch.gr/images/file/meta8eseis/AithshMeta8eshsYpodeigma.pdf


Στο 10 Β ποιον κωδικό γράφουμε; Απο που βρήκε τον κωδικό στο υπόδειγμα;

Στη πεδίο 33, θα αναγράψω όλα τα σχολεία που ήμουν μια συγκεκριμένη χρονιά ή μόνο εκείνο στο οποία ανήκα; Μια χρονιά είμουν σε 3 σχολεία για να συμπληρώνω ώρες, όμως άνηκα σε 1 (σε αυτό που είχα τις πιο πολλές ώρες). Θα δηλώσω και τα 3; Πάντως η βεβαίωση προυπηρεσίας που πήρα όταν έλειξε η σύμβασή μου ως αναπληρωτής, αναφέρει μόνο το σχολείο στο οποίο ανήκα και όχι και τα 3....
Αν τα σχολεία που είχες διάθεση είχαν περισσότερα μόρια από το σχολείο της τοποθέτησης πρέπει να τα γράψεις καθώς και την αναλογία στην εβδομάδα που πήγαινες σε αυτά π.χ. 1/5 ή 2/5 για να υπολογιστούν τα μόρια με ακρίβεια
Θα σου ζητήσουν τότε και το χαρτί της διάθεσης για επιβεβαίωση
Διαφοριτκά δεν χρειάζεται



Την αναλογία που πήγαινα στο κάθε σχολείο που θα την γράψω; δεν έχω δει σχετικό κουτάκι για αυτό το στοιχείο. Ανήκα σε ένα σχολείο, και συμπλήρωνα ώρες σε άλλα 2. Το ένα από αυτά έδινε περισσότερα μόρια, το άλλο ακριβώς τα ίδια (βασικά συστεγαζόταν). Θα πρέπει να αναγράψω πέρα από το σχολείο στο οποίο είχα τοποθετηθεί ως αναπληρωτής, και τα άλλα 2 ή μόνο αυτό που έδινε τα περισσότερα μόρια;

Την αίτηση και όλα τα χαρτιά θα τα καταθέσω στο σχολείο μου ή στην Δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:36 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:54:03 μμ »
selas έχεις δίκιο για το χ... Εκτός του ότι έκανα πλάκα στην προκειμένη περίπτωση, υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που πραγματικά χρειάζεται. Έχει τύχει να υποβάλλω τρεις φορές το μεταπτυχιακό μου στο ίδιο γραφείο και δύο το πτυχίο μου, ενώ έχουν παίξει και κάτι άλλα ωραία σε επίπεδο συμπεριφοράς και αντιμετώπισης.

Σε γενικές γραμμές πάντως έχεις δίκιο, δεν είναι όλοι αξιοχ.... υπάρχουν και πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι :-[ :-[ :-[ :) :) :) :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 06:53:45 μμ »
Σοφάκι μου καλημέρα. Το πιστοποιητικό εντοποιότητας, ναι, πρέπει να καταθέσεις εκ νέου για να ειναι σίγουροι ότι δεν έχεις αλλάξει δήμο στο διάστημα που μεσολάβησε. Το ίδιο και για την συνυπηρέτηση (αν και δεν ξέρω που δουλεύει ο σύζυγος, αλλά να μη ξέρουν και αυτοί ότι σίογυρα δουλεύει στον ίδιο δήμο???). Το μόνο που μου φαίνεται κομματάκι ...κουλό, είναι το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Αν δεν έχει αλάξει η οικογενειακή σου κατάσταση θα μπορούσες να καταθέσεις το ίδιο. Αλλά ξέρεις τί; Επειδή παίζουν στη μέση κάτι διαζύγια,επιμέλεια τέκνων κτλ που διαμορφώνουν ανάλογα και τα μόριά σου, τότε μπορεί ένας "ψείρας" συνάδελφος να ζητήσει και αυτά. Και κατά τη γνώμη μου, στις μεγάλες ΔιΠΕ και Γραφεία καλά κάνουν και τα ζητάνε, γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που δεν δηλώνουν αλλαγή επιμέλειας τέκνων, διαζύγια κτλ, χρησιμοποίησαν  πιστοποιητικά συζύγων/τεκνων που δεν είχαν καμία δικαιοδοσία να το κάνουν και μετά έγινε το μπάχαλο...

Παρόλα αυτά, εγώ που είμαι σε μικρό γραφείο δεν ζητάω νέο χαρτί οικογενειακής κατάστασης, γιατί ξέρω αν χωρισε κανείς ή όχι...:)

Τα άλλα όμως χαρτιά, ναι. Δυστυχώς. Είναι λίγο τρέξιμο, αλλά..πρέπει. Όπως διασφαλίζουν τη δική σου ...χμμ....φερεγγυότητα΄, έτσι διασφαλίζουν και πολλών άλλων που δυνητικά θα μπορούσαν να δηλώσουν ό,τι να'ναι και να σου "φάνε" τη θέση. :)

Υ.Γ. Μη το έχετε το χ.....τόσο εύκολο βρε παιδιά. Και εμείς στα γραφεία τη δουλειά μας προσπαθούμε να κάνουμε... :-[ Να χ.... ευχαρίστως αυτούς που δεν εξυπηρετούν, και εγώ μαζί σας, αλλά όχι και όλους...  ;D

Έχεις δίκιο, αλλά θεωρούσα ότι η δουλειά μπορεί να γίνει καταθέτοντας τα δικαιολογητικά που είχα βγάλει τον Απρίλιο και μαζί μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα.
Τέλος πάντων πήγα στα γρήγορα σήμερα στο δημαρχείο κι έχω στα χέρια μου τα δύο και μένει η βεβαίωση του άντρα μου από το ΤΕΒΕ για την συνυπηρέτηση. ;)
Άλλο τώρα (μιας και σε βρήκα μέσα στα κόλπα και ξέρεις! ;D)
Από την περσινή αίτηση της μετάθεσης, μου έχουν συμπληρώσει από 1/09/07 υπηρεσία (εγώ είχα βάλει 3/09, δηλαδή όταν ορκίστηκα, και μου το διόρθωσαν) και από κάτω "από ΦΕΚ διορισμού 17/08/07-31/08/07". Κι ενώ μου είχαν στείλει στην αρχή το έγγραφο κοινοποίησης μορίων μετάθεσης με μόρια συνολικής υπρεσίας 2, μετά μου έστειλαν άλλο έγγραφο (ανακοινοποίηση στο ορθό) με μόρια για συνολική υπηρεσία 2,16 (προφανώς μέτρησαν οι μέρες από το ΦΕΚ?)
Φέτος είδα στην εγκύκλιο ότι μετράμε όχι από ΦΕΚ διορισμού αλλά από ανάληψη υπηρεσίας, κι εφόσον δεν υπάρχει (όπως σε μένα που έφυγα με άδεια) από ημερομηνία ανακοίνωσης τοποθέτησης (εμένα είναι 10/09). Πρακτικά αυτό τι σημαίνει? Χάνω μέρος των μορίων? Κι αν ναι, πώς συμπληρώνω τη ρημάδα την αίτηση που τα έχω χάσει? Ακυρώνω ό,τι μου είχαν βγάλει από το άλλο μου γραφείο? Και πώς γίνεται να μην ισχύουν τα μόρια με βάση τα οποία πήρα τη μετάθεση ??? ::) ::)

ΥΓ. Αυτό για το ΦΕΚ διορισμού μου είχε πει "να μην ξεχάσω να το σημειώσω " υπεύθυνη από το τμήμα μεταθέσεων του ΥΠΕΠΘ όταν έκανα την αίτηση μετάθεσης πέρισυ... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:06:53 μμ »
Λοιπόν σήμερα μιλούσε ο συνάδελφος στο διπλανό γραφείο πάνω απο μία ώρα για αυτό το θέμα, και κάτι μου έλεγε ότι κάποιος θα ρωτήσει.... ;D Πού να δεις τί γίνεται με τους νεοδιόριστους που έχουν ΦΕΚ διορισμού 25/8/2008 και έχουν κάνει ανάληψη στο γραφείο από τοτε... Ένα μπάχαλο. Άλλος μου λέει να βάλουμε το ΦΕΚ διορισμού και την ανάληψη στη ΔιΠΕ, άλλος να μετρήσουμε στην πρώτη σελίδα το ΦΕΚ και στη τρίτη σελίδα την ανάληψη στη ΔιΠΕ (ή στο σχολείο, έχει δύο εκδοχές αυτό... :-\), τελικά από ό,τι καταλάβαμε κανείς δεν ξέρει ακόμα τίποτα και περιμένουμε από αύριο να βρούμε κανέναν που να ξέρει στο Υπουργείο να ρωτήσουμε. Λείπει και ο Προϊστάμενος, και μέχρι την Παρασκευή που θα γυρίσει, έχουμε παγώσει τις "δύσκολες μεταθέσεις", μέχρι να βρούμε τί θα κάνουμε.

Αυτό που λές για την εγκύκλιο είναι και το πλέον λογικό να γίνει. Αλλιώς δεν βγαίνει άκρη. Απλά το κακό είναι ότι όποιος θέλει λέει ό,τι του κατέβει και μέχρι να πάρουμε μια επίσημη απάντηση τρώμε τις κοτσίδες μας στο Γραφείο, μη κάνουμε τίποτα και μας κυνηγά μετά ο κοσμάκης. ;) Και από ότι φαίνεται θα μετρήσει η ημερομηνία τοποθέτησής σου. Θα έλεγα όμως ανεξάρτητα με αυτά που λέω εγώ ή θα σου πούνε γενικώς ο κόσμος, να μη συμπληρώσεις τίποτα πέρα από τα βασικά στην αίτηση (τα στοιχεία σου στην πρώτη σελίδα, τις επιλογές σου στη δεύτερη σελίδα, τα σχολεία, τη κατηγορία τους,και τις ημερομηνίες που υπηρέτησες στην τρίτη σελίδα - τουλάχιστον τις ημερομηνίες που είσαι σίγουρη-), και μετά να εξηγήσεις στον υπεύθυνο της καταχώρησης/της κατάθεσης των δικαιολογητικών την περίπτωσή σου και να τον αφήσεις να δει τα χαρτιά σου. Αν μη τί άλλο, δουλειά του είναι να ελέγξει το φάκελό σου, την αίτησή σου και να σε βοηθήσει. Μην παίρνεις ανησυχία για τέτοια πράγματα που μπορούν (μάλλον που πρέπει) να βοηθήσουν άλλοι.. ;)

Όσο για τα μόρια τα περσινά, εκ των πραγμάτων οι περισσότεροι που έχουν πάρει μετάθεση ή έχουν αλλάξει κατηγορία σχολείου θα δούνε απόκλιση.. Δεν ακυρώνονται ακριβώς τα μόρια, γίνεται εκ νέου υπολογισμός. Εγώ πχ. όταν έκανα χαρτιά για μετάθεση τον Νοέμβριο υπολόγισα μόρια μέχρι 31/8 σε σχολείο με 6+2 μόρια (φυσιολογικό έτσι;). Δηλαδή 8 μόρια. Έλα όμως που πήρα τελικά την μετάθση και με τοποθέτησαν σε σχολείο με 3+2 μόρια. Έτσι, φέτος ξαναυπολογίζονται τα μόριά μου και για την προηγούμενη χρονιά πήρα τα 6+2 μόρια μόνο μέχρι τις 21 Ιουνίου (τα 10/12 δηλαδή), ενώ για τους άλλους 2 μήνες πήρα τα 2/12 των μορίων του νέου σχολείου (που έδινε 3+2). Λιγότερα δηλαδή από τα 8 που είχαν είχαν υπολογιστεί την προηγούμενη φορά. Αλλά έτσι έιναι. Με τα νέα δεδομένα μετά τη μετάθεση σε μικρότερης κατηγορίας σχολείο, λιγότερα θα πάρω.. Οπότε, μην ανησυχήσετε αν δειτε τέτοιες αποκλίσεις..

:) ελπίζω να βοήθησα. Έχω μια τάση να τα λέω όλα μαζί και να μπερδεύω τον κόσμο.... ;D Άμα μάθω αύριο τι γίνεται με τα ΦΕΚ και τις αναλήψεις κτλ, θα κάνω ένα post.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:27:51 μμ »
Βοήθησες και με το παραπάνω!!!! :-*
Δεν συμπληρώνω τίποτα πέρα από την πρώτη σελίδα και ...την υπογραφή μου! ;D Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι για μετάθεση αλλά για οριστική τοποθέτηση. Θα πάρω και το αντίγραφο της περσινής αίτησης μετάθεσης μαζί (να δουν τι μου είχαν συμπληρώσει από την Κεφαλλονιά) και θα τους αφήσω να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους και...ο Θεός βοηθός... 8)
Χίλια ευχαριστώ! ;)

ΥΓ. Έτσι κι αλλιώς, επειδή ήμουν νεοδιόριστη, μου είχαν βάλει μόρια από το σχολείο που τοποθετήθηκα μέχρι 21/6/08 και από εκεί και μετά μέχρι 31/08/08 "διάθεση ΠΥΣΠΕ". Αφού πήρα μετάθεση για Αθήνα (με σχολείο με 1 μόριο) φυσικά και από 22/6 θα μετρήσει η καινούρια τοποθέτηση.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:36:08 μμ »
"Οριστική τοποθέτηση"? ΑΧ! ΑΑΑΑΑΑΑΧ...! (Αναστεναγμός είναι, να ξέρετε, όχι κολικός....)


ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ = Ενα όνειρο... (Μια ουτοπία; ) ( ;D )

Άντε, και στα δικά μας οι μετανάστες... ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 04:54:16 μμ »

Όσο για τα μόρια τα περσινά, εκ των πραγμάτων οι περισσότεροι που έχουν πάρει μετάθεση ή έχουν αλλάξει κατηγορία σχολείου θα δούνε απόκλιση.. Δεν ακυρώνονται ακριβώς τα μόρια, γίνεται εκ νέου υπολογισμός. Εγώ πχ. όταν έκανα χαρτιά για μετάθεση τον Νοέμβριο υπολόγισα μόρια μέχρι 31/8 σε σχολείο με 6+2 μόρια (φυσιολογικό έτσι;). Δηλαδή 8 μόρια. Έλα όμως που πήρα τελικά την μετάθση και με τοποθέτησαν σε σχολείο με 3+2 μόρια. Έτσι, φέτος ξαναυπολογίζονται τα μόριά μου και για την προηγούμενη χρονιά πήρα τα 6+2 μόρια μόνο μέχρι τις 21 Ιουνίου (τα 10/12 δηλαδή), ενώ για τους άλλους 2 μήνες πήρα τα 2/12 των μορίων του νέου σχολείου (που έδινε 3+2). Λιγότερα δηλαδή από τα 8 που είχαν είχαν υπολογιστεί την προηγούμενη φορά. Αλλά έτσι έιναι. Με τα νέα δεδομένα μετά τη μετάθεση σε μικρότερης κατηγορίας σχολείο, λιγότερα θα πάρω.. Οπότε, μην ανησυχήσετε αν δειτε τέτοιες αποκλίσεις..


Είναι σίγουρο πως ο υπολογισμός γίνεται έτσι?
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 05:05:38 μμ »
Ναι, ακριβώς έτσι γίνεται ο καινούριος υπολογισμός
Έχει σημασία αν υπήρξε αλλαγή στα μόρια κατά του καλοκαιρινούς μήνες από την νέα τοποθέτηση

Αποσυνδεδεμένος evi20072008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 05:11:49 μμ »
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως υπολογίζονται τα μόρια; Υπάρχει κάποια διευθυνση στο ιντερνετ που να το λέει; Δεν έχω excel όμως. Αυτά τα 6+2 3+2 που λέτε τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 05:50:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Nikandros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 06:57:16 μμ »
Υπάρχει κανείς συνάδελφος ΠΕ0404 που να ξέρει κάτι για τις δικές μας βάσεις;; Με έχει φάει η αγωνία. Θα σκάσω μέχρι τον Μάρτη!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162204
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.