*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 06:45:10 πμ »
η διεύθυνση του ΕΑΠ είναι www.eap.gr. οι αιτήσεις γίνονται  από 1-11-2007 εως 10-12-2007. για περισσότερες πληροφορίες πήγαινε καλύτερα στην ιστοσελίδα. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:25 »

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 12:37:46 μμ »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μπορεί κάποιος να πάρει εκπαιδευτική άδεια εφόσον οι απιτήσεις του προγράμματος είναι υψηλές και ισότιμες ως προς τα άλλα μεταπτυχιακά.Συν τοις άλλοις είναι και η απόσταση που πιθανόν να χρεάζεται κάποιος να διανύει προκειμένου να παρεβρεθεί στις συναντήσεις

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 02:20:48 μμ »
Όταν ειχα θέσει αυτό το ερώτημα μου απαντησαν, οτι επειδη δεν είναι καθημερινή η παρακολούθηση δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε εκπαιδευτική άδεια
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:25:24 μμ »
 Το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση που προσφερεται απο το Ανοιχτο Πανεπιστημιο μετραει σαν παιδαγωγικη καταρτιση για τις μη καθηγητηκες σχολές για τοω ΑΣΕΠ? Δηλαδη ενας αποφοιτος Οικονομικου, π.χ., αν παρει το μεταπτυχιακο απο το ΕΑΠ δεν θα χρειαστει ΣΕΛΕΤΕ/ΑΣΠΕΤΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:25 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 11, 2007, 01:57:48 πμ »
Διαβάζουμε ότι το "ανοιχτό" πανεπιστήμιο "ΕΑΠ" χορηγεί μεταπτυχιακούς τίτλους, ισοτίμους με τα μεταπτυχιακά  διπλώματα ειδίκευσης (ΜΔΕ) των κανονικών πανεπιστημίων.

Αλήθεια, όμως:

- όταν λέει κάποιος ότι έχει μεταπτυχιακό απ' το "ΕΑΠ" στις "Σπουδές στην εκπαίδευση" τι ακριβώς εννοεί;
 
-όταν λέει ότι έχει μεταπτυχιακό "Σπουδές στη Ορθόδοξη Θεολογία", τι, επίσης, εννοεί;

* Σαν πολύ ...γενικόλογα - και, άρα, προπτυχιακά - δεν μοιάζουν; 

('H μήπως για τους αποφοίτους των ΕΑΠ δεν ισχύει η επιστημονικώς κρατούσα άποψη ότι όταν μιλάμε για μεταπτυχιακά μιλάμε για  σπουδές ειδίκευσης σε συγκεκριμένο κλάδο του επιστητού;)


Σχετικώς με την ισοτιμία: βάσει ποιάς λογικής μπορούν να θεωρηθούν ισότιμες οι σπουδές δια ....κληρώσεως (για την εισαγωγή στο "ΕΑΠ")
με τις σπουδές δι' (εισαγωγικών) εξετάσεων (στο πανεπιστήμιο);.

Ενδεχομένως τα ερωτήματά μου από κάποιους μπορεί να θεωρηθούν αφελή. Και είναι δικαίωμά τους. θα περιμένω, όμως. αν έχουν τη καλοσύνη, και μια - δυό απλές επεξηγηματικές απαντήσεις.

 


Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 11, 2007, 03:38:21 πμ »
Συνάδελφε, στέκεσαι στους τίτλους και δε θα έπρεπε. Το "μοιάζει" και το "φαίνεται" οι σκεπτόμενοι άνθρωποι και κυρίως οι εκπαιδευτικοί, οφείλουν να το διαχωρίσουν από το "είναι".

Φυσικά το "σπουδές στην εκπαίδευση" ακούγεται γενικόλογο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κιόλας!!! Καλύτερα θα ήταν -και πιο ολοκληρωμένη άποψη θα αποκτούσες- αν μάθαινες και κατέθετες εδώ, το πρόγραμμα σπουδών των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών και το συνέκρινες με αυτά των συμβατικών πανεπιστημίων. Θα μπορούσαν τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ να "μεταβαπτιστούν" και να έχουν ένα πολύ πιο συγκεκριμένο τίτλο αλλά το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο. Τότε θα ήταν o.k; Από την άλλη, ποιός μας βεβαιώνει ότι τα μεταπτυχιακά των συμβατικών πανπιστημίων, έχουν τόσο εξιδεικευμένο αντικείμενο όσο ο τίτλος τους διατείνεται; Άσε που όλοιι έχουμε δει πολύ γενικότερους τίτλους μεταπτυχιακών!!!

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις, ότι το συγκεκριμένο ΑΕΙ δεν αποφάσισε ξαφνικά να διαμορφώνει πρόγραμμα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών χωρίς να ρωτήσει κανένα. Το Πανεπιστήμιο της Πάτρας (του οποίου την εγκυρότητα δεν πιστεύω να αμφισβητείς) πρωτοστάτησε στο στήσιμο του ΕΑΠ και από τότε έως και σήμερα, το 19ο ΑΕΙ της χώρας (ναι, το ΕΑΠ είναι!) δίνει συνεχώς "εξετάσεις" αποδεικνύοντας σε όσους θέτουν "αφελή" ερωτήματα σαν τα δικά σου, ότι τελικά είναι πολύ καλύτερο από πολλά άλλα συμβατικά πανεπιστήμια.

Σχετικώς με την ισοτιμία: θα ήθελα να μου πεις εσύ, βάσει ποιάς λογικής μπορούν να θεωρηθούν ανώτερες σπουδές οι μεταπτυχιακές σπουδές (οι οποίες δεν απαιτούν εισαγωγικές εξετάσεις) από τις προπτυχιακές (οι οποίες απαιτούν εισαγωγικές εξετάσεις). Μιλάω για τα γνωστά-συμβατικά πανεπιστήμια.

Επίσης, πάντα "σχετικώς με την ισοτιμία" θα ήθελα να μου πεις, όταν με το καλό καταργηθούν οι εξετάσεις εισαγωγής σε ΟΛΑ τα ελληνικά πανεπιστήμια, με ποιά λογική θα πιστεύεις ότι το δικό σου πτυχίο (επειδή μπήκες με εξετάσεις) θα είναι καλύτερο από τα πτυχία που θα δίνονται τότε.

Δεν είμαι εκπρόσωπος του Ανοιχτού Πανεπιστημίου. Μια από τις χιλιάδες φοιτήτριές του είμαι, που ξέμεινα ως τις 3 τα χαράματα Σαββάτου προς Κυριακή διαβάζοντας, χωρίς να είναι εξεταστική περίοδος, για να πάρω κάποια στιγμή το πτυχίο μου... Δε θυμάμαι να έκανα ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο Νοέμβρη μήνα για να πάρω πτυχίο από την πρώτη μου σχολή. (Αλήθεια το έκανε κανείς; Για τους φοιτητές του ΕΑΠ είναι συνήθης πρακτική!) Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι μαζί μου ότι η αξία ενός πτυχίου δε μετριέται με το βαθμό δυσκολίας που αντιμετώπισε κάποιος μέχρι να ξεκινήσει να σπουδάζει, αλλά με το βαθμό δυσκολίας που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια των σπουδών του.

Και με αυτή την έννοια, πράγματι τα πτυχία του ΕΑΠ δε θα έπρεπε να είναι ισότιμα με όλα τα άλλα. Θα έπρεπε να είναι ισότιμα με κάποια από τα άλλα και ανώτερα από τα περισσότερα άλλα!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 11, 2007, 08:06:53 πμ »
Εγώ στο μεταπτυχιακό μου παρακολουθούσα 6 ώρες την ημέρα και διάβαζα άλλες 4 για όλο το εξάμηνο.
Επίσης με δέχθηκαν με βάση το βαθμό μου στο πρώτο πτυχίο, την προϋπηρεσία μου και την επίδοση μου στο GMAT.
Άρα ποτέ δε θα θεωρήσω ισότιμο το πτυχίο μου με αυτά που πουλάει το ΕΑΠ.
Φυσικά εδώ που ζούμε δεν παίζει ρόλο τι έχεις κάνει, αρκεί να γράφει "μαστερ" επάνω.

Όσο για τα διδακτορικά, αντί να είναι καθαρή έρευνα πάνω σε κάποιο άλυτο πρόβλημα ή ανεξερεύνητη περιοχή με σύγχρονο ενδιαφέρον, πολύ συχνά αποτελούν αποσπασματική αντιγραφή από μια στοίβα 100δων βιβλίων. Το ίδιο (σε μικρότερη κλίμακα) θα έπρεπε να συμβαίνει και με τις διπλωματικές των μάστερ.
Αντ' αυτού, κάνεις ένα αναμάσημα της υπάρχουσας βιβλιογραφίας, συχνά σε ένα θέμα που ούτε εσένα τον ίδιο δεν ενδιαφέρει (πόσο μάλλον την επιστημονική κοινότητα), ίσα για να έχεις να λες ότι έκανες διδακτορικό.

Κοροϊδία και εμπόριο είναι. Όπως και πολλά άλλα στον οίκο που ζούμε...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 11, 2007, 08:12:46 πμ »
Όσο για τα διδακτορικά, αντί να είναι καθαρή έρευνα πάνω σε κάποιο άλυτο πρόβλημα ή ανεξερεύνητη περιοχή με σύγχρονο ενδιαφέρον, πολύ συχνά αποτελούν αποσπασματική αντιγραφή από μια στοίβα 100δων βιβλίων.

Αν μιλας μονο για το ΕΑΠ, δυστυχως αυτα συμβαινουν με πολλα διδακτορικα σε Ελληνικα πανεπιστημια.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 09:26:30 μμ »
Συνάδελφε, στέκεσαι στους τίτλους και δε θα έπρεπε. Το "μοιάζει" και το "φαίνεται" οι σκεπτόμενοι άνθρωποι και κυρίως οι εκπαιδευτικοί, οφείλουν να το διαχωρίσουν από το "είναι".

Φυσικά το "σπουδές στην εκπαίδευση" ακούγεται γενικόλογο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κιόλας!!! Καλύτερα θα ήταν -και πιο ολοκληρωμένη άποψη θα αποκτούσες- αν μάθαινες και κατέθετες εδώ, το πρόγραμμα σπουδών των συγκεκριμένων μεταπτυχιακών και το συνέκρινες με αυτά των συμβατικών πανεπιστημίων. Θα μπορούσαν τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ να "μεταβαπτιστούν" και να έχουν ένα πολύ πιο συγκεκριμένο τίτλο αλλά το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο. Τότε θα ήταν o.k; Από την άλλη, ποιός μας βεβαιώνει ότι τα μεταπτυχιακά των συμβατικών πανπιστημίων, έχουν τόσο εξιδεικευμένο αντικείμενο όσο ο τίτλος τους διατείνεται; Άσε που όλοιι έχουμε δει πολύ γενικότερους τίτλους μεταπτυχιακών!!!

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις, ότι το συγκεκριμένο ΑΕΙ δεν αποφάσισε ξαφνικά να διαμορφώνει πρόγραμμα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών χωρίς να ρωτήσει κανένα. Το Πανεπιστήμιο της Πάτρας (του οποίου την εγκυρότητα δεν πιστεύω να αμφισβητείς) πρωτοστάτησε στο στήσιμο του ΕΑΠ και από τότε έως και σήμερα, το 19ο ΑΕΙ της χώρας (ναι, το ΕΑΠ είναι!) δίνει συνεχώς "εξετάσεις" αποδεικνύοντας σε όσους θέτουν "αφελή" ερωτήματα σαν τα δικά σου, ότι τελικά είναι πολύ καλύτερο από πολλά άλλα συμβατικά πανεπιστήμια.

Σχετικώς με την ισοτιμία: θα ήθελα να μου πεις εσύ, βάσει ποιάς λογικής μπορούν να θεωρηθούν ανώτερες σπουδές οι μεταπτυχιακές σπουδές (οι οποίες δεν απαιτούν εισαγωγικές εξετάσεις) από τις προπτυχιακές (οι οποίες απαιτούν εισαγωγικές εξετάσεις). Μιλάω για τα γνωστά-συμβατικά πανεπιστήμια.

Επίσης, πάντα "σχετικώς με την ισοτιμία" θα ήθελα να μου πεις, όταν με το καλό καταργηθούν οι εξετάσεις εισαγωγής σε ΟΛΑ τα ελληνικά πανεπιστήμια, με ποιά λογική θα πιστεύεις ότι το δικό σου πτυχίο (επειδή μπήκες με εξετάσεις) θα είναι καλύτερο από τα πτυχία που θα δίνονται τότε.

Δεν είμαι εκπρόσωπος του Ανοιχτού Πανεπιστημίου. Μια από τις χιλιάδες φοιτήτριές του είμαι, που ξέμεινα ως τις 3 τα χαράματα Σαββάτου προς Κυριακή διαβάζοντας, χωρίς να είναι εξεταστική περίοδος, για να πάρω κάποια στιγμή το πτυχίο μου... Δε θυμάμαι να έκανα ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο Νοέμβρη μήνα για να πάρω πτυχίο από την πρώτη μου σχολή. (Αλήθεια το έκανε κανείς; Για τους φοιτητές του ΕΑΠ είναι συνήθης πρακτική!) Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι μαζί μου ότι η αξία ενός πτυχίου δε μετριέται με το βαθμό δυσκολίας που αντιμετώπισε κάποιος μέχρι να ξεκινήσει να σπουδάζει, αλλά με το βαθμό δυσκολίας που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια των σπουδών του.

Και με αυτή την έννοια, πράγματι τα πτυχία του ΕΑΠ δε θα έπρεπε να είναι ισότιμα με όλα τα άλλα. Θα έπρεπε να είναι ισότιμα με κάποια από τα άλλα και ανώτερα από τα περισσότερα άλλα!!!



1) Εισήλθα στο μεταπτυχιακό τμήμα που παρακολουθώ (σε κανονικό - συμβατικό πανεπιστήμιο) κατόπιν αξιολογικής διαδικασίας όμοιας μ' αυτή που διενεργείται σ' όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου (πλήν του "ΕΑΠ" Ελλάδος, ενδεχομένως), δηλαδή βάσει του βαθμού πτυχίου, των βαθμών στα μαθήματα ειδικότητας, της κατοχής πτυχίου γνώσης  αγγλικής γλώσσας, βιογραφικού, κλπ. Συνεπώς, νομίζω, ουδεμία σχέση μπορεί να υπάρξει με το "ΕΑΠ", όπου τον κυρίαρχο ρόλο στη (ΜΗ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΗ) διαδικασία για την επιλογή των ενδιαφερομένων διαδραματίζει μία ...κληρωτίδα (!!!) - ή όχι;

2) Δεν με ενοχλεί η ύπαρξη του ΕΑΠ, το οποίο, όπως σ' όλες τις χώρε του κόσμου δημιουργήθηκε για να δώσει διέξοδα κυρίως σε μεσήλικες που επιθυμούν να σπουδάσουν μια επιστήμη, αλλά δεν μπορούν, λόγω ηλικίας, να ανταγωνισθούν υποψηφίους νεαρής ηλικίας σε συμβατικές εισαγωγικές  εξετάσεις. Αλλά, ενώ αυτός είναι ο θεσμοθετημένος  ρόλος των "ανοιχτών" πανεπιστημίων στο εξωτερικό, εδώ το ημέτερο "ΕΑΠ" έγινε ...φάμπρικα παραγωγής μεταπτυχιακών για ενεργούς εργαζομένους (25άρηδες και 30ρηδες - αν είναι δυνατόν...), οι οποίοι ως απόφοιτοι θεωρούνται (οι εισελθόντες δια κληρώσεως!!!!) κατόχοι ισότιμων (αν είναι δυνατόν!) μεταπτυχιακών τίτλων με τα κανονικά πανεπιστήμια....

3) Υπενθυμίζω ότι κάποτε και τα "Π.Σ.Ε." (Προγράμματα σπουδών επιλογής), στα οποία επίσης εισάγονταν ενδιαφερόμενοι για "ανώτατες" σπουδές, εθεωρούντο "ισότιμα" με τα συμβατικά πανεπιστήμια, μέχρι που μια προσφυγή στο ΣτΕ διέλυσε τον μύθο. Τι απεφάνθη το ΣτΕ: oτι είναι αντισυνταγματικό να θεωρούντες "ανώτατες" οι σπουδές που γίνονται σε ιδρύματα στα οποία οι απόφοιτοι εισάγονται δια κληρώσεως. Και τούτο διότι έτσι παραβιάζεται ευθέως η αρχή της ισονομίας των πολιτών καθώς δεν είναι δυνατόν για κάποιους να απαιτούνται εισαγωγικές - αξιολογικές εξετάσεις για να εισαχθούν σε ανωτάτη σχολή και για άλλους όχι...   

4) Ποιός λογικός άνθρωπος μπορέι να θεωρήσει ισότιμα τα μεταπτυχιακά διπλώματα του Εθνικού και Καποδιστριακού πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), ή του Αριστοτελείου πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) με τους "μεταπτυχιακούς" τίτλους που χορηγεί το "ανοιχτό" πανεπιστήμιο;

(Ελεος...)
 


   


Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 09:53:26 μμ »
1) Εισήλθα στο μεταπτυχιακό τμήμα που παρακολουθώ (σε κανονικό - συμβατικό πανεπιστήμιο) κατόπιν αξιολογικής διαδικασίας όμοιας μ' αυτή που διενεργείται σ' όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου (πλήν του "ΕΑΠ" Ελλάδος, ενδεχομένως), δηλαδή βάσει του βαθμού πτυχίου, των βαθμών στα μαθήματα ειδικότητας, της κατοχής πτυχίου γνώσης  αγγλικής γλώσσας, βιογραφικού, κλπ. Συνεπώς, νομίζω, ουδεμία σχέση μπορεί να υπάρξει με το "ΕΑΠ", όπου τον κυρίαρχο ρόλο στη (ΜΗ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΗ) διαδικασία για την επιλογή των ενδιαφερομένων διαδραματίζει μία ...κληρωτίδα (!!!) - ή όχι;



Παράθεση
και εγω μπηκα στο απθ με αξιολογικη διαδικασια και εκτος απο αυτα που αναφερεις εδωσα και εξετασεις σε δυο μαθηματα και σε δυο γλωσσες. και με χαρα μπορω να παω οτι διαδικασια ηταν απολυτα διαφανης. αλλα αυτο δε συμβαινει παντα. πολλοι παλευουν να μπουν σε ενα μεταπτυχιακο αλλα μενουν απ εξω λογω "γνωριμιων"
συχνα οι θεσεις ειναι προκαθορισμενες.ετσι λοιπον δεν ειμαι αντιθετη στο θεσμο του εαπ εφοσον δινει την δυνατοτητα  σε πολλα παιδια να κανουν το πολυποθητο μεταπτυχιακο. σιγουρα η κληρωση δεν ειναι και οτι καλυτερο.
στο εαπ κυπρου μπανεις συμφωνα με τα προσοντα σου. αλλα δεν μπορουμε να αμφισβητησουμε οτι προσπαθουν πολυ και πληρωνουν αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 10:50:29 μμ »
Εγώ πάλι γνωρίζω πολλά μεταπτυχιακά που υπάρχουν στην Ελλάδα σε συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια που η διάρκειά τους είναι 1 έτος, το κόστος πάνω από 10000€ και δεν κόβεται κανένας !!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 10:55:50 μμ »
Κατα τη γνωμη μου συναδελφοι η διαφορα μεταξυ εξετασεων και κληρωσης για τα μεταπτυχιακα ειναι  στα χρηματα. Στα αλλα ΑΕΙ δινεις εξετασεις για να μπεις και οι θεσεις ειναι λιγες αλλα δεν πληρωνεις (εκτος απο καποια που πληρωνεις κατι ελαχιστα). Στο ΕΑΠ ομως πληρωνεις πολλα χρηματα (700 ευρω το μαθημα) . Στην ουσια η πρωτη περιπτωση ειναι καπως σαν υποτροφια. Παντως για μενα το θεμα δεν ειναι πως μπαινεις αλλα πως βγαινεις. Εγω δεν εχω την εμπειρια του ΕΑΠ αλλα εχω κανει μεταπτυχιακο σε Αγγλικο πανεπιστημιο και ενω με δεχτηκαν "ωραιοτατα" και ξεκουραστα με τη βαθμολογια μου και τις συστατικες επιστολες και το Proficiency (χωρις εξετασεις) μου βγηκε η ψυχη να το τελειωσω. Γι'αυτο για εμενα δεν εχει σημασια πως μπηκε κανεις αλλα τι δουλεια κανει καθ'όλη τη διαρκεια του μεταπτυχιακου του. Παντως βγαζω το καπελο σε παιδια που μελετησαν για να μπουν στα μεταπτυχιακα το σχολων τους αν και εχω ακουσει και οπως λεει η swtia καποιους που ερποντας και γλυφοντας μπηκαν σε καποια σχολη.Παντως  μακαρι και οταν τελειωνα εγω το πανεπιστημιο εδω να υπηρχε ενα μεταπτυχιακο στο αντικειμενο που ηθελα και να δοκιμαζα και εγω μια εισαγωγη σε ενα μεταπτυχιακο σε ενα ΑΕΙ της χωρας μου και να μη χρειαζοταν να φευγουν τα λεφτα των γονιων μου στο εξωτερικο.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 11:09:09 μμ »
Κατα τη γνωμη μου συναδελφοι η διαφορα μεταξυ εξετασεων και κληρωσης για τα μεταπτυχιακα ειναι  στα χρηματα. Στα αλλα ΑΕΙ δινεις εξετασεις για να μπεις και οι θεσεις ειναι λιγες αλλα δεν πληρωνεις (εκτος απο καποια που πληρωνεις κατι ελαχιστα). Στο ΕΑΠ ομως πληρωνεις πολλα χρηματα (700 ευρω το μαθημα) . Στην ουσια η πρωτη περιπτωση ειναι καπως σαν υποτροφια. Παντως για μενα το θεμα δεν ειναι πως μπαινεις αλλα πως βγαινεις. Εγω δεν εχω την εμπειρια του ΕΑΠ αλλα εχω κανει μεταπτυχιακο σε Αγγλικο πανεπιστημιο και ενω με δεχτηκαν "ωραιοτατα" και ξεκουραστα με τη βαθμολογια μου και τις συστατικες επιστολες και το Proficiency (χωρις εξετασεις) μου βγηκε η ψυχη να το τελειωσω. Γι'αυτο για εμενα δεν εχει σημασια πως μπηκε κανεις αλλα τι δουλεια κανει καθ'όλη τη διαρκεια του μεταπτυχιακου του. Παντως βγαζω το καπελο σε παιδια που μελετησαν για να μπουν στα μεταπτυχιακα το σχολων τους αν και εχω ακουσει και οπως λεει η swtia καποιους που ερποντας και γλυφοντας μπηκαν σε καποια σχολη.Παντως  μακαρι και οταν τελειωνα εγω το πανεπιστημιο εδω να υπηρχε ενα μεταπτυχιακο στο αντικειμενο που ηθελα και να δοκιμαζα και εγω μια εισαγωγη σε ενα μεταπτυχιακο σε ενα ΑΕΙ της χωρας μου και να μη χρειαζοταν να φευγουν τα λεφτα των γονιων μου στο εξωτερικο.



H μεγάλη  διαφορά (και η ...πικρή Αλήθεια) είναι ότι οι μέν (των κανονικών πανεπιστημίων) ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ (να δεχθώ ότι μπορεί να υπάρχουν και αδικίες, προβλήματα κλπ, αλλά η γενική κατηγορία των υποψηφίων ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ), οι δε (του "ΕΑΠ") επιλέγονται (ή δεν επιλέγονται) με βάση τα ....κέφια (ή όχι;) της κληρωτίδας....

Συνεπώς, βάσει της κοινής και στοιχειώδους λογικής πως είναι δυνατόν να θεωρούνται "ισότιμα" (!!!) τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) των μέν με τους "μεταπτυχιακούς" τίτλους των δε;...

(Και οι λίθοι κεκράξονται, δηλαδή....)








Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 11:44:43 μμ »
Αγαπητε xaan εχεις δικιο οσοναφορα οτι η επιλογη προτου ξεκινησεις ενα μεταπτυχιακο ειναι καποιο ειδος επιλεκτικης αξιολογησης ομως οπως γνωριζεις αφου κανεις μεταπτυχιακο για το επιπεδο αξιολογησης παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο οπως:
-ποιοτητα ιδρυματος που το προσφερει.
-ποιοτητα διδασκοντων
-ποιοτητα διδασκομενων (εδω αναφερεσαι προφανως εσυ)
-ποιοτητα σπουδων (υλη, ενημερωση, εργασια, επιβλεποντες, tutors, προγραμματα σπουδων, οργανωση συνεδριων, παρουσιαση εργασιων, πρακτικες εφαρμογες, επιστημονικες δικτυωσεις, χρησεις νεων τεχνολογιων, εργασιες με πρωτοτυπες υποθεσεις κ.λ.π)
-αναγνωριση των αποφοιτων στον επαγγελματικο τομεα και στην ευρεση εργασιας
-αναγνωριση των αποφοιτων στον επιστημονικο τομεα
-συνεχη ενημερωση και στηριξη των αποφοιτων του και μετα το τελος των σπουδων.
Αρα αν δε γνωριζουμε και επιπλεον πληροφοριες για το ΕΑΠ και για τους υπολοιπους τομεις νομιζω οτι δεν πρεπει να βγαζουμε συμπερασματα. Και επισης θεωρω οτι δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι αχρηστοι οσοι μπαινουν στο ΕΑΠ επειδη κληρωνονται. Νομιζω οτι ειναι μαλλον ατομα που εχουν μπει στον επαγγελματικο στιβο και στην προσπαθεια τους να εξελισσονται συνεχως προσφευγουν σε αυτο τον τροπο για εξειδικευση, επιμορφωση και ενημερωση, ειτε γιατι δεν μπορουν να παρακολουθουν καθημερινα τα μαθηματα ενος πανεπιστημιου, ειτε γιατι δεν μπορουν να μεταφερθουν σε αλλη πολη, ειτε γιατι εχουν οικογενεια και προτιμουν να μελετουν στο χωρο τους. παντως αυτο που εμενα θα με ενδιεφερε ειναι αν οι ανθρωποι αυτοι εξελισσονται , βελτιωνονται και εξειδικευονται στον τομεα που σπουδαζουν. προφανως για να εχουν ενα πρωτο πτυχιο, εχουν περασει και αλλες αξιολογησεις στο παρελθον που τους εχουν καταστησει ικανους. Απο την στιγμη που μιλαμε για μεταπτυχιακα προφανως μιλαμε για ανθρωπους που ειναι ηδη επιστημονες. Γι'αυτο δεν πρεπει να τους απαξιωνουμε λογω τροπου εισαγωγης. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162231
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.